Meruzalka zlatá - Ribes aureum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod robo » 28 bře 2019, 17:03

Popravdě si mě teď dostala, nejsem si vůbec jistej jakou má uvnitř bobule barvu, ale tipl bych si že zelenou.
Já je na zahradě mám na celodenním slunci a naši taky téměř na celodenním slunci. Řekl bych ale, že je úroda brzdí obzvláště mladé keříky, protože ta Missoury skoro vůbec neroste jenom plodí, ale jak jsem psal smahli ji ty mšice a sucho. Našim to Idaho taky nějak zvlášť nevyrostlo. Zato ta Yelow fruited, která neměla ještě loni plody tak zvětšila objem minimálně dvojnásobně.
Možná tě ale trochu potěším. V jedné starší knížce jsem narazil na dobrou myšlenku, že angrešty se do zahrady mají kupovat jen ve stromkové formě (vím že si teď bude někdo ťukat na čelo) protože nevyužité místo mezi stromky se může využít pro výsadbu keřového rybízu, jahod nebo třeba ve tvém případě meruzalky. Tak pokud máš nějaké angreštové stromky u sebe tak tam můžeš dát nějakou rostlinku a ušetřit místo.
Těm dvěma metrům bych věřil, v Žirči na výstavě jsem viděl starší keř meruzalky který měl určitě dva metry.
Jak řezat meruzalku nevím, ale myslím si, že se může řezat jako černý rybíz, že to nebude na škodu řezat staré větve, ale raději ať se k tomu vyjádří i někdo jiný.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod robo » 27 dub 2019, 20:24

Takto letos krásně kvete meruzalka Yellow fruited. Květy voní po lilii a hřebíčku. Paní mi psala že Yellow fruited je hodně plodná a nekecala.
Obrázek
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod dadlala » 01 kvě 2019, 23:53

Ty jo! Robo, diky za foto....! Kerik paradni, jiz se tesim na ty nase. Nakonec bych mela mit objednaneho toho "Gwena a Dorotheu" . Kvete (a voni) to nejakou rozumnou dobu, nebo je to hned odkvetle? Asi to tesne kvetenim nastupuje po zimolezech, paralelne s rybizy o neco driv nez zacinaji kanadske boruvky? A maji cmelaci vubec chut "makat" take na jinych dulezitych kerich, kdyz tyto tak nadherne voni? U nas to letos nejak vazne. Nasady kvetu jsou pekne, ale cmelaku poskrovnu a kdyz uz, tak se spis "flakaj" na plicnikach...! Vcely prakticky vubec nic...Asi, jak se ted ochladilo..?.... (DOUFAM!)
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod robo » 02 kvě 2019, 08:41

Už mi kvete týden a asi ještě chvíli vydrží akorát už nevoní. Jinak přesně jak píšeš kvete hned po zimolezech současně s angrešty a rybízy. Black G. Missoury je trochu opožděná, ale taky už vykvetla tak že by ji měla stihnout opylit. Čmeláka jsem na tom neviděl ty maj sosáky jen pro Kamčatky, jen včely a samotářky jsem na tom viděl.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod vrana » 03 kvě 2019, 09:32

Já žil v zahradnictví se sbírkami ovocí, odrůd.Už před 70 lety jsem obdivoval vůni květů meruzalek, pěstovaných na podnože,plodily málo, ale jejich silnou chuť mám rád.Na jižní moravě kdesi žil šlechtitel,který se jim věnoval, ale zemřel už před 40 lety.Moc bych chtěl tu žlutou kterou tu někdo má, viděl jsem ji na obrázkách z mičurinska.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod vrana » 03 kvě 2019, 09:33

vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Issai » 21 črc 2019, 18:20

vrana píše:Já žil v zahradnictví se sbírkami ovocí, odrůd.Už před 70 lety jsem obdivoval vůni květů meruzalek, pěstovaných na podnože,plodily málo, ale jejich silnou chuť mám rád.Na jižní moravě kdesi žil šlechtitel,který se jim věnoval, ale zemřel už před 40 lety.Moc bych chtěl tu žlutou kterou tu někdo má, viděl jsem ji na obrázkách z mičurinska.



Ahoj.
V roce2001 jsem v Brně na zelňáku koupil meruzalku Cirus .
Od divoké meruzalky je odlišná barvou listu (list je matný,zespoda je šedý skoro sametovy) a velmi bohatě kvete,a hodně voní skořicově,ovoce je větší než černého rybízu a bohatě plodí.Chuť je příjemná.
Jarda.
Issai
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2011, 20:11
Bydliště: Hodonín

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 24 dub 2021, 07:06

Ribes magellanicum
Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod MartinS » 24 dub 2021, 09:07

Zaujimave! Nikdy som o tom nepocul. Kedze je to za sklom, predpokladam, ze to u nas asi neprezije zimu vonku. Ake to ma plody?
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 24 dub 2021, 09:29

Jsme stejně zvědaví jako ty :) ....za sklem to je proto, že to přišlo v zimě s listy. Zkusíme to samozřejmě venku, ono by nás to totiž jinak vytlačilo z baráku hoodně brzy. Pokud to nějak blbě neudlábíme, tak dáme vědět, až - jestli - z toho něco bude. Je to jen blbůstka na radost, uvidíme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod mifin » 24 dub 2021, 19:53

Tak to čtu prvně, napište potom jaký bude, jsem taky moc zvědav. Držím palce ať pěkně roste a plodí.
Nedávno jsem četl o zeleném rybízu, taky mě zaujal, ale tohle je opravdu rarita.
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 24 dub 2021, 22:13

No ano, pěstovat rybíz v květináči, aby přes zimu nevymrzl, to je opravdu rarita :wink: .
Uvidíme, co vydržíme - my i ty meruzalky :) . Bylo by fajn, kdyby mohly volně na zahradu, ale literatura mluví o -8°C ....... Vypadá to na ten květináč.
Ale taky literatura mluví o čtyřmetrovém keři :lol: .....Podle těch přírustků (i když se to táhne za světlem, kterého je na okně málo - ale na slunku se jim nelíbilo, chtěly do stínu) bychom literatuře i věřili.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Radim K » 25 dub 2021, 00:23

Nene, krásně vám narostl S6 .
Ribes magellanicum vydrží určitě pod -10°C a osobně se domnívám, že i pod -15°C, ale testovat to budeme až příští zimu. Pochází z oblasti, odkud máme řadu jiných druhů, které měly být do -10°C a po letošních -18 jsou bez poškození (např. Schinus patagonicus, Schinus fasciculatus a hlavně a překvapivě i jeden z "nejovocnějších jehličnanů" vůbec, Prumnopitys andina!)
Obecně rostliny z jihu Argentiny a Chile jsou velmi odolné.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 25 dub 2021, 07:04

Takže máme sebrat odvahu a šup s nima na zahradu? Tak jo, provedeme , stejně je to součástí té zvědavosti :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Hofis » 25 dub 2021, 10:38

Nene: Moc jsem toho k tomu nenašel, když jsem to hledal. Ale v tom jediném materiálu, co jsem k tomu našel, píší USDA zónu 4-7 a se správnou péčí USDA zónu 8. Takže ideální do valašských podmínek. :wink:
Jak moc se na to ale dá spolehnout, nevím, zde je ten odkaz: https://www.growplants.org/growing/ribes-magellanicum
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků