Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod sorer » 08 říj 2015, 21:16

http://www.ekozahrady.com/visen_plstnata.htm

Mate ju niekto? Chuti vam? Ja mam len kostky, som zasadil do kochlika a dal do zeme nech su tam cez zimu, uvidim ci na jar nieco vyjde.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Pítrs » 09 říj 2015, 06:42

Bohužel je višeň plstnatá velice náchylná na různá virová a houbová onemocnění a je často napadána také mšicemi. S2
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod sorer » 09 říj 2015, 16:08

Ano ze je citliva viem. Ale aj tak by som ju chcel skusit. Inak sa jej tusim hovori aj himalajska. A tu je pekne videjko kde ma ten pan sad visni a ako z nich robi vinko.

https://www.youtube.com/watch?v=OBJ6qwBswIQ
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Radek N. » 13 lis 2016, 16:33

hodí se do mini zahrádek, růst opravdu malý, tak do 1 metru u mne po asi 10 letech, citlivost na šárku vysoká.
Plody téměř každoročně, nikdo to nejí (v době plodů jsou jiné možnosti), tak to nakonec vše spadne do kůry na zem a občas něco vyroste z pecky.
Chuť kyselá, málo sladká, dužniny málo, převládá pecka, občas to oberu do zapečeného čaje. Přínos vidím na jaře, krásně kvete.
Radek N.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 lis 2016, 09:31
Bydliště: Horní Domaslavice

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Radim K » 13 lis 2016, 18:49

Pokud je do 1 metru po 10 letech, tak je asi něco špatně. 2 a půl letý semenáč má cca 90-100 cm a asi 10 terminálů. Kvetl po roce a půl od vyklíčení.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Radek N. » 15 lis 2016, 22:11

Vsadil bych se, že to bude šárka. Proto jsem jeden semenáč zpod keře nasadil do jiného místa, zatím tam je keřík 3 roky, ale růstově taky nic moc. Dlužno dodat, vedle rostoucí "špendlík" má po 3 letech již jasné projevy šárky na listech, takže není vyloučena nová infekce, kdesi jsem četl o výrazné citlivosti na švestkové POXviry.

Další možností je cizosprašnost s jinými prunusy (je tam více možností, kurilská třešen.... a nevím co ještě dalšího).
Radek N.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 lis 2016, 09:31
Bydliště: Horní Domaslavice

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod michal3681 » 27 dub 2017, 21:14

Tak jsem si pořídil dvě rostlinky z Droždína. Uvidím, jak se budou tvářit.
michal3681
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08 lis 2014, 19:06
Bydliště: Paršovice, 322 m n.m.

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod sorer » 04 čer 2018, 18:54

Tak uz mi zarodila. Mala par visniciek aj minuly rok ked som ju kupil, ale teraz ich je uz viacej, cca 20 na kricek. Chut vynikajuca, kyslosti je tam akurat, a je tam aj sladkost a stavnatost. Super.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Fanda » 01 črc 2019, 19:45

Našel jsem pár keřů na mezi, plody jsou tak pod 1 gram, chuť je příjemně višňová.


Obrázek


Obrázek
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Radim K » 01 črc 2019, 20:22

Je to jedna z mých oblíbenkyň. Minulý týden sklizeno z jednoho 4 letého semenáče přes 1 kg. Druhý stejně starý keř je ještě nesklizený. Příští rok by měly zaplodit barevné kultivary i kříženci, tak jsem zvědav.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod veverka » 29 říj 2023, 10:27

Mám višen plstnatou ,asi tříletá,metr výška, kvetla a kvety opadaly. Obyčejná višen mi na moji zahradě chcípla , Ona se spíš neprobrala po první zimě ,čekala jsem že to nedá ani tato ale daří se jí. Je pravda,že musí mít druhou višen plstnatou k opylení ? máte tip na dobrou a kde dobře koupit díky
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod Radim K » 29 říj 2023, 14:01

Je to tak, je obvykle cizosprašná.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod speedy » 29 říj 2023, 22:34

veverka píše:... Je pravda, že musí mít druhou višeň plstnatou k opylení ? máte tip na dobrou a kde dobře koupit díky ...

Tak tady dle třeba tohoto odkazu (dole) višeň plstnatou opyluje ledaco a zajímavé, že i ze švestkovin. Také tam je zmíněno o samosprašné odrůdě. Tedy sem tam je tato některá višen (ze semínka) samosprašná. Když se náhodně zadaří.
Tahle višeň plstnatá jak se pamatuji byla jeden čas hodně propagovaná ještě před rokem 1989 a třeba v Zahrádkáři. I já jsem si ji pořídil. Tak jako u muchovníků ale prodejci nezmiňují zákazníkům zlou zprávu o padlí, tak tehdy vychválená višeň plstnatá byla a je napadána chorobami, téměř se zdá že višeň může být i jejich rezervoárem ... no a u mne ji decimovala především monilióza!
Žel, višeň šla brzy pryč protože tehdy jsme se snažili nestříkat, cha, chááá, totiž bylo kyselé ovzduší z uhelných elektráren. Ovšem i elektrárna byla na višeň plstnatou málo :D
https://www.tropik.cz/clanky/netradicni-ovocnarstvi/visen-plstnata-prunus-tomentosa-a-jeji-pokusy-se-slechtenim/
Odkazovaný web má i e-shop a jak jsem právě nahlédl, prodávají tyhle višně ze semínek takže prý jsou si potom geneticky cizí a opylí se.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod majoxx87 » 29 říj 2023, 22:45

Ja mám jednu bieloplodu a jednu cervenoplodu. Opelia sa vzájomne dobre, akurát su extrémne náchylné na moniliozu.
Kúpil som ich na kohaplant (SK zahradnictvo).

Obrázek
Tie červené sú zmiešané aj s Carmine Jewel....
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Višeň plstnatá (Prunus tomentosa)

Příspěvekod speedy » 30 říj 2023, 10:51

majoxx87 píše:... Tie červené sú zmiešané aj s Carmine Jewel....

Ano, když se tady před několika málo lety objevila višeň keřová tak se v diskuzích (článcích) višeň plstnatá připomínala! Já si pořídil 2 kousky keřové jako náhradu (po letech) právě za plstnatou, v podstatě 2 slabé tyčinky s listovými pupeny ve 2 kelímcích takže o nějakém květu a kudy monilióza především vniká nejde psát - stejně jedna sazemice v průběhu roku na moniliózu odešla. Dobrá zpráva je, že asi za 4 roky ta sazenice co přežila tak asi o 1 a 1/2 metru dál od kořene vyrazila ven, mám tímto dnes jakoby ten 2. keřík co mně odešel hned na začátku. Snažil jsem se nestříkat (na jaře na začátku květu) a jako následek bývalo proschnutí postupně tak 1/3 až a dle roku i 1/2 těch slabých větviček: tímto mně to tu višeň plstnatou žel připomenulo, možná je keřové provedení o stupínek odolnější?
Kdo už stejně na moniliózu na jaře stříká, protože má více ovocných stromků, tak mu to je jedno totiž udělá úkrok a postříká i keřík, ovšem do zelinářské zahrady a tu višeň plstnatou na okrasu a sem tam zobnutí ani náhodou, v obvyklých podmínkách.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 77
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků