Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod sorer » 11 úno 2016, 22:47

Pôda nie je len hmota kde rastliny rastu, ale je to zhluk vsakovakych malych zivocichov, hub a bakterii. Tym ze pouzivame umele hnojiva, postreky, vytvarame v pode nerovnovahu medzi jednotlivimy prvkami a tym likvidijeme tento podny zivot. Na potlacenie skodcov a inych chorob rastlin existuju prirodne alternativy, rozne vyluhy(zihlava, praslicka), vytvaranie spolocenstva rastlin ktore pritahuju predatorov skodcov apod.
Ja osobne som prestal s pouzivanim chemie v zahrade. Ano najdem si nejake to okusane jablko od osy, popripade cervive, okusany list na kapuste, ale viem ze ked to chuti cervikovi tak je to zdrave a bez chemie.
Urcite vam niektorym chemia pomoze zvysit urodnost a zabranit chorobam. Ja na druhu stranu setrim peniaze a dufam ze aj zdravie. V umelych hnojivach je vela zloziek o ktorych sa ani nedozviete o ich skodlivosti, ako napr. kadmium.
Tiez som pred niekolkymi rokmi striekal, hnojil NPK apod. Potom som zacal trochu studovat a narazil som na slova ako ekozahrada, permakultura. Pozrel par peknych filmov ako "Back to Eden" a dalsie.
Osobne sa mi tato ceste bez chemie pozdava viac ako s nou. Chemii v potravinach sa sice v dnesnej dobe nevyhnem, tak nech aspon to co mi da zahrada mam zarucene bez nej.

Takze piste ci vam nerobi problem pouzivat chemiu na zahrade, ci si vybrat zlatu strednu cestu, alebo to skusit uplne bez nej a spolupracovat s prirodou.

A nepestujme len zeleninu a ovocie ale pestujme si aj podu!
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod metalwarrior665 » 12 úno 2016, 00:56

Nikdy jsem "chemii" nepoužil a ani nepotřeboval. Ale nezatracuju lidi, co ji rozumně používají, je to každého věc, co si dělá s půdou a plody.

EDIT: Vlastně jo, používám třeba stimulátory zakořeňování :)
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod Pítrs » 12 úno 2016, 08:03

... nikdy neříkej nikdy ...
Funguje to jako magnet. Přitáhneš si to. :D4
Pítrs
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 691
Registrován: 21 říj 2010, 11:29

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod caver » 12 úno 2016, 10:06

Hlavně s rozumem:-) Dost obtížně si dovedu představit např. pěstování broskvoní (kadeřavost), meruněk (monilióza) nebo révy (houbové choroby obecně) bez chemické ochrany, byť třeba "jen" s použitím síry či sloučenin mědi...
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod moonvil » 12 úno 2016, 12:25

Přesně tak, čistě "bio-eko-permakulturně" se dají možná pěstovat věci, které zde po tisíce let běžně rostou v okolní přírodě (hloh, šípek, dřín, atd.), když sem ale dotáhneme cizí plodiny - což je v podstatě skoro vše, které jsou navíc ještě oslabené neustálým šlechtěním, tak bez nějaké té chemie z toho nic nebude. Stříkám tedy opravdu nerad a jen když není zbytí, jinak se snažím používat přírodní ochranu (nimbový olej) a přírodní hnojiva, ale když mi dojde koňský hnůj, tak holt rozhodím cererit nebo NKP, nejsem žádný eko-extrémista.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2016, 18:36

Souhlas, myslím, že stačí používat " selský rozum ".
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 úno 2016, 00:44

stimulátory AUXINY jsou rostlinného původu žádná chemie. Znám způsoby jak z naklíčených semen lze získat čísty rustový hormon. :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod paloo » 14 úno 2016, 07:25

Samozrejme ale predávajú sa hlavne tie syntetické :D4 Isto sú lacnejšie.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod Rudolf M » 14 úno 2016, 22:27

Já myslím, že každý kdo se o zahradu zajímá, si dobře rozmýšlí, čím a jestli bude hnojit. A že je mnohem lepší varianta, použít například domácí slepičáky, než jít do Coopu a koupit půl kila Kristalonu Plod a květ :) .

No chtěl jsem se o tom rozepsat dále, ale je to asi hlavně věc názorová. My jedlé rostliny průmyslově nehnojíme (tedy ne P a K), u některých rostlin doplňujeme pouze dusík- a vlastně jen u těch, které potřebují kyselejší prostředí. Pořád je to přijatelnější varianta, než používání rašeliny.

Nicméně u okrasných rostlin hnojivem nešetřím, hlavně u exotických rostlin je ten rozdíl hnojit/nehnojit ohromný. Na některé druhy palem, je naše složení půdy chudší a hůře si hledají živiny S6 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod metalwarrior665 » 16 úno 2016, 15:38

moonvil píše:Přesně tak, čistě "bio-eko-permakulturně" se dají možná pěstovat věci, které zde po tisíce let běžně rostou v okolní přírodě (hloh, šípek, dřín, atd.), když sem ale dotáhneme cizí plodiny - což je v podstatě skoro vše, které jsou navíc ještě oslabené neustálým šlechtěním, tak bez nějaké té chemie z toho nic nebude. Stříkám tedy opravdu nerad a jen když není zbytí, jinak se snažím používat přírodní ochranu (nimbový olej) a přírodní hnojiva, ale když mi dojde koňský hnůj, tak holt rozhodím cererit nebo NKP, nejsem žádný eko-extrémista.


To zas tak obecně neplatí, ne? Cizí rostliny u nás nemají vybudované populace škůdců, takže třeba kiwi, asimina apod. se dají (zatím) pěstovat bez chemie pěkně. Samozřejmě broskev mám v tahu :lol:
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod moonvil » 16 úno 2016, 21:01

Hm, to jsem si myslel zezačátku třeba u muchovníku, první asi 3 roky v pohodě a pak se na to naučily lozit nějaký housenky a byly schopné zlikvidovat až 80% plodů. Kiwi, asimina, zimolez (až na puklice) zatím celkem v pohodě, to je pravda.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod caver » 17 úno 2016, 09:12

S asiminou je trochu jiná situace, celá rostlina (s výjimkou dužiny plodu) je poměrně jedovatá a škůdci se jí vyhýbají. I v zemi původu ji "ožírá" jen několik adaptovaných škůdců (housenky otakárků).

U rostlin z cizích zemí může nastat i jiná situace, typicky např. meruňky. Pocházejí z oblastí s jiným typem klimatu, nejsou zvyklé na zdejší vlhké periody, proto ta senzitivita k houbovým chorobám..
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod metalwarrior665 » 17 úno 2016, 15:02

Tak po Asimině jdou těžce slimáci, ale ty neberu jako reálné škůdce :) Stačí ji nemulčovat...
metalwarrior665
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 24 kvě 2011, 23:50
Bydliště: Pardubice - 220 m.n.m.

Re: Hnojit ci nehnojit, striekat ci nestriekat

Příspěvekod robo » 13 kvě 2018, 18:10

Po letošku upouštím od hnojení Kristalonem podzim. Místo aby rostliny po něm ukončili růst a začali zesilovat pletiva na zimu (jak píšou na obalu), tak se mi na podzim několik rostlin rozjelo do růstu. Důkaz mám teda jen u své balkónové borůvky Pute, která šla na podzim ještě do květu a teď ještě spí, vedle ní už kvete NorthSky. Doufám že se ještě probere. Také se mi po zimě neprobrala mladá líska na kmínku Lenka, která také po přihnojení nechtěla dlouho usnout a ta už se zřejmě ani neprobere protože je úplně suchá, ale u té nevím jestli za její skon může pouze onen Kristalon nebo i něco jiného (ale nic mě nenapadá protože zimu před tím dala v pohodě, snad jen nedostatek odpočinku kombinovaný jarním suchem, teplem a větrem). Podobně je na tom i Japonský dřín, který se také ještě neprobral, ale ten má ještě zelený vnitřek a pupeny se nedrolí jako u lísky, tak že se za něj všichni povinně modlíme, ale bojím se nejhoršího. U něho také nevím zda za to může pouze toto hnojivo nebo i jiné faktory (jarní sucho, teplo a vítr). Minulé roky jsem dával na podzim kapalné podzimní hnojivo od Agra (stejný výrobce Kristalonu) a vše bylo v pořádku je pravda, že Kristalon má jiné hodnoty prvků než toto kapalné hnojivo.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Barranďák a 9 návštevníků