Cornus kousa

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Jakub » 07 čer 2017, 09:43

Včera jsem na netu poprvé narazil na tento úžasný strom-keř a hned mi padl do oka. Chtěl bych si pořídit tak 5 kousků, bohužel nikde jsem se nedohledal kdy japonský dřín zraje. Chtěl bych se zeptat, má to vůbec cenu zkoušet i ve výšce kolem 500 m? :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Cornus cousa

Příspěvekod sapmok » 07 čer 2017, 21:06

Jakub píše:Včera jsem na netu poprvé narazil na tento úžasný strom-keř a hned mi padl do oka. Chtěl bych si pořídit tak 5 kousků, bohužel nikde jsem se nedohledal kdy japonský dřín zraje. Chtěl bych se zeptat, má to vůbec cenu zkoušet i ve výšce kolem 500 m? :)

v Jeseníku 450mnm bez problémů :D
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Radim K » 07 čer 2017, 22:02

Zrání probíhá postupně během září až do počátku října. V 500 metrech pohoda :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Jakub » 08 čer 2017, 17:36

Díky za pozitivní reakce :) Tak je tedy vyzkouším, 4 rostliny jsou již objednány :D15
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Pete » 08 srp 2017, 23:03

Teď jsem viděl poprvé dva stromy v Dinoparku u Budyšína. Díky zeleným plodům na vzpřímených šťopkách byly velmi dekorativní.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Cornus cousa

Příspěvekod amy80 » 19 zář 2017, 07:57

Jak jsem tu zjistila, je asi velký rozdíl v chuti jednotlivých odrůd....

Včera jsem si pořídila na Zahradě Čech od Poláků Cornus kousa Big Apple. Ochutnal už někdo tuhle odrůdu? :D

A ještě dotaz - je to česky vlastně dřín, nebo svída?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Cornus cousa

Příspěvekod sapmok » 19 zář 2017, 08:37

amy80 píše:Jak jsem tu zjistila, je asi velký rozdíl v chuti jednotlivých odrůd....

Včera jsem si pořídila na Zahradě Čech od Poláků Cornus kousa Big Apple. Ochutnal už někdo tuhle odrůdu? :D

A ještě dotaz - je to česky vlastně dřín, nebo svída?

Česky se uvádí - dřín japonský. :)
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Cornus cousa

Příspěvekod robo » 19 zář 2017, 18:57

Na Tropiku Big Apple doporučují ještě asi s třemi odrůdami je mezi nimi i Milky Way a na tu mám zase spadeno já. Také bych se chtěl zeptat jestli ji tu někdo pěstuje?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Radim K » 19 zář 2017, 20:11

Big Apple je obecně doporučovaná odrůda jako plodonosná, dle našich ochutnávek je mezi těmi běžnějšími odrůdami vynikající Milky Way, China girl a nejzajímavější je asi White Dream, který má obvykle jen jediné semínko v celém souplodí. Milky Way, Teutonii, China Girl a White Dream pěstujeme.

Cornus kousa - dřín japonský, je podle některých botaniků, kteří rozdělují v rámci rodu Cornus samostatné rody dřín, svída atd, takzvaná dřínovka japonská - Dendrobenthamia kousa.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cornus cousa

Příspěvekod petrlcr » 19 zář 2017, 20:29

Ty Radime máš tenhle dřín? V Praze roste v botanický v Tróji, ale nevím zda se dá řízkovat nebo roubovat.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Cornus cousa

Příspěvekod robo » 19 zář 2017, 21:26

Radime děkuji za odpověď. Také bych ti chtěl ještě touto cestou poděkovat za nadpočet semínek Mochyní, které jste mi z Tropiku poslali, fakt bomba! A za stránky Tropiku nevyjímaje, hodně z nich čerpám a to chuťové hodnocení různých odrůd plodů je taky parádní S6 , klidně bych to uvítal i zde. A prosím mám ještě dva dotazy na Milky Way.
Ty semínka v plodech dřínu jsou nedobrá nebo tvrdá (nepoživatelná), když píšeš že jedno semínko je výhoda.
A také jsem nikde nenašel jestli potřebuji k opylení dvě rostliny, ale podle toho že se dřín prodává jako solitér se domnívám, že nepotřebuji, mám pravdu?
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Radim K » 19 zář 2017, 21:42

Petře, musí se roubovat pro zachování odrůdy. Semenáče mají plody dobré, ale nevím zatím, kolik let trvá rostlině, aby vstoupila do plodnosti.

Robo, děkuji za pochvalu. Není to se stránkami tak, jak bych si představoval, mohlo by tam toho být mnohem více, i obrázků, ale není moc času, pracujeme už nějakou dobu na novém e-shopu, ale jakožto IT antitalentům nám to ještě bude nějaký čas trvat :D.

Ta semínka nijak zvlášť nevadí, prostě se vyplivnou (jsou tvrdá), ale pro konzumaci je lepší mít jedno semínko, než jich plivat šest :).
K opylení stačí jedna rostlina. Problémy japonského dřínu spočívají v jiných ohledech, rostlina není úplně z těch nenáročných, zejména jde o fakt, že kořeny jsou, trochu jako u borůvek, svazčité, husté a rostou spíše na povrchu, to znamená, že v létech, jaká jsou poslední dobou u nás, je zcela nutné:
Vysadit rostlinu do polostínu nebo stínu stromů
Vysadit do mírně kyselého substrátu, je lepší do běžné zahradní zeminy přimíchat pár desítek litrů rašeliny. Obvykle to rostlinám stačí pro "rozjezd" a pak se spokojí s okolní zahradní hlínou.
Důkladně zavlažovat, nesmí vyschnout!
Důkladně zamulčovat kůrou, nebo sekanou trávou, ale mulč se nesmí přímo dotýkat kmínku.
Hnojíme síranem amonným v kombinaci s hnojivy s vyšším obsahem draslíku a fosforu.

V roce 2015 jsme vysadili 5 velkých keřů na místo s celodenním sluncem a i když jsme je neustále zalévali a mulčovali trávou, 2 rostliny se uvařily a usušily. Loni byl rok vlhčí, ale letos rostliny opět trpěly. Po přesazení do polostínu, vlhčího místa a neustálé zálivky se jim konečně daří!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cornus cousa

Příspěvekod robo » 19 zář 2017, 22:37

Hmm, já jsem si říkal že to nebude jenom tak, když není v ČR moc rozšířenej (i tady na fóru). No docela si mě rozviklal, ještě si to nechám projít hlavou. Mám totiž jedno volné místo na celodením slunci. Musel bych to řešit velkým přídavkem perlitu a nějakým kýčovitým zásobníkem na vodu. :roll: Každopádně moc děkuji za podrobné info.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Cornus cousa

Příspěvekod Radim K » 19 zář 2017, 22:53

Možná to na severu bude jiné, záleží, jaký je u vás chod srážek, tady je to poslední roky katastrofa. Jinak je to opravdu spíše dřevina do polostínu, ona by snesla plné slunce, ale pouze pokud by měla kořeny neustále ve vlhku.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Cornus cousa

Příspěvekod moonvil » 20 zář 2017, 07:12

Radime díky za osvětu, když to tedy shrnu, tak cousa má přesně opačné potřeby než Cornus mas, kterému se velmi dobře daří na vysušených slunných vápencových lokalitách. Zajímavé.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků