Ovocné kaliny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 07 pro 2016, 18:44

Právě ta myšina by se snad měla varem zničit. Tak pak by to snad poživatelné být mohlo.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Pete » 07 pro 2016, 23:39

Tak si mě Radime přesvědčil asi na nějakou tu americkou modrou kalinu :) na vašich webovkách uvádíte, že V. prunifolium je o dost méně vzrůstná než V. lentago - v praxi se to neprojevilo?
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 07 pro 2016, 23:41

Také jsem si je pořídil. Uvidíme, co příští sezonu předvedou. Také jsem si koupil modrý bez, to jsem také ještě neviděl.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Pete » 07 pro 2016, 23:51

Taky jsem narazil na to co většina lidí nafóru - už to taky nemám kam dávat :(
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod sapmok » 09 pro 2016, 20:27

A ty modroplodé mají taky myšinu v chuti ?? Že bych je taky zkusil. :lol:
Uživatelský avatar
sapmok
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 496
Registrován: 28 dub 2013, 16:17
Bydliště: v okrese Jeseník 230mnm_USDA6b_MT2

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Radim K » 10 pro 2016, 13:17

Pete: V praxi jsem viděl pár kalin severoamerických v pár arboretech a ještě méně kalin višňolistých. Přišlo mi, že višňolisté měly větší tendenci růstu, ale obecně se obě většinou držely do 2,5 metru. Byly ale skoro vždy vysazeny v nevhodných podmínkách v takřka úplném stínu, takže byly řídké a olysalé. Nejhezčí byly asi kaliny višňolisté v Průhonicích. To byly keře aspoň 7 metrové (spíše vícekmenné letité stromy), zatímco severoamerickou jsem u nás nikdy neviděl větší, než 3 metry. Ale řezem se dají dobře udržovat, přirovnal bych to k bezu.

Vysazené máme teprve mladé rostliny, nějakou plodnost očekávám až tak za 3 roky. Modrý bez by ale mohl vykvést příští rok, jsem na něj dost zvědav :) . Po loňském zasazení 10 cm rostlinky do země letos vyjel jako raketa a má asi metr a půl.

Sapmok: Petře, myšina v modroplodých kalinách vůbec není, je to něco úplně jiného s jiným, byť taky trochu typickým aroma, které je ale velmi jemné a nepatrné. Mě trochu připomíná asi jemné "aroma" hroznového cukru.

Jo, a že bychom to měli kam dávat, to také ne :wink: . Přesto jsme v listopadu sehnali, koupili, vyměnili i dostali dalších 150 druhů většinou ovocných stromů a keřů. Někdo to vyzkoušet musí S1 . Ale kam to dáme nevím, to se řeší, až se seženou rostliny :D15 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Gabriela » 23 čer 2017, 14:30

Viete, že kalina je zimovisko vošiek makových? Jednu noname som si kupila v Merkury-markete. Predpokladam, že nejaka polská. Sadila som na jeseň 2015 aj s nasadenými plodmi, z ktorých nič nebolo. Odvtedy sa spamätáva. A chutí aj normálnym voškám, takže prírastky aj keď nejaké sú, tak stočené voškové liahne. Predpokladám, že by jej bolo lepšie niekde s koreňmi menej na slnku a teple. Ale musí si s tým poradiť a keď podrastie, tak to bude dobré.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 19 zář 2017, 20:08

Tak dnes jsem si nacpal pusu modrými plody kaliny. Zřejmě višňolisté. Ne že by mi už plodila, ale našel jsem asi šest keřů kousek od baráku, tady v Sokolově. Mohu říct, že se konečně jedná o ovoce, které za to stojí. Zraje postupně, i jednotlivé plody v plodenství. Ty opravdu modré jsou vynikající, ač malé a mají velkou placatou pecku. Sladké a s výraznou chutí po mandlích. Na rozdíl od zimolezu, rakytniku nebo arónie chutnají i dětem. Opravdu podmanivá chuť.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Radim K » 19 zář 2017, 20:13

Tak to koukám :shock: ! Všímám si výsadeb po celé zemi, ale kromě několika málo arboret a BZ jsem nikdy takovou kalinu nikde nenašel a to si myslím, že jsem toho prolezl dost :mrgreen: . Můžu poprosit o fotky? Jestli se tam zase dostaneš.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 19 zář 2017, 20:24

Určitě dostanu. Mám od tebe oba druhy, višňolistou i severoamerickou a ač ty dvě od sebe nepoznám, tohle je 100% jedna z nich. Navíc, stále žiju a to jsem jich zežral docela moc. Vím o nich už delší dobu, ale teprve vybarvené plody, listy a výrazné pupeny mě přesvědčily. Pošli mi e-mail třebas do SZ a až půjdu s dětmi do parku vyfotím a pošlu.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 25 zář 2017, 21:44

Zkusím prvně vložit odkaz na fotky. Po těch letech, už bych asi měl. Snad se to podaří.

https://s26.postimg.cc/q66djbgo9/IMG_2 ... 155927.jpg
https://s26.postimg.cc/apxems1ex/IMG_2 ... 0931_1.jpg
https://s26.postimg.cc/jjob3vodl/IMG_2 ... 160731.jpg
https://s26.postimg.cc/ulte2big9/IMG_2 ... 161120.jpg
Tak tato rostlina, kalina roste v Sokolově v parku. Plody jsou vyloženě chutné, ač poměrně malé a s velkou peckou. Radim by nám mohl upřesnit, o jaký se jedná druh. Děkuji.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 25 zář 2017, 22:01

petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod Radim K » 26 zář 2017, 18:06

Díky Petře za fotky :) . Myslím, že půjde o kalinu severoamerickou - Viburnum lentago, rozlišit je není úplně jednoduché i proto, že s kalinou višňolistou se snadno v USA kříží a kříženci se říká Viburnum x jackii. A všechno je to podobné. Višňolistá mívá oproti severoamerické trochu menší, mírně tužší listy dole většinou zaoblené, zatímco severoamerická má dole list obvykle protáhlý do špičky a viditelnější žilnatinu. Plody višňolisté jsou obvykle trošičku delší a loni na podzim jsem pozoroval i trošku odlišné podzimní zbarvení, višňolistá se zbarvuje sytěji do všech barev, severoamerická jen do tmavě fialova až tmavě ruda.
Dneska jsou všechny listy všech kalin ještě zelené jak brčál.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod petrlcr » 26 zář 2017, 18:44

Děkuji za objasnění. Mám vysazené oba druhy. Je pravda, že letos moc nevyrostly, tak jsem alespoň ochutnal, co to pěstuji. Dobré je, že krom mě a ptáků to tu nikdo nejí, tak je co ochutnávat.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Ovocné kaliny

Příspěvekod pavell » 10 zář 2023, 00:59

Uvažuji o pěstování ovocných kalin, má někdo tip na nějakého prodejce?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků