Ugni mollinae

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2023, 14:47

Je u jihozápadní zdi skoro na plném slunci a sem tam je tam občasný stín od meruňky, ale nic zásadního. Je normálně na dešti a s pravidelnou zálivkou samozřejmě...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Radim K » 24 čer 2023, 17:12

Radku, v zimním stínu moc teplotních šoků nebylo, i když je pravda, že už si nejsem jistej, jestli na ně v tom březnu už nesvítilo, možná, že jo. Déšť a sníh s mrazuodolností spíše nehýbe, pokud tedy nepočítám izolační fci sněhu. Tehdy ale nebyl.

Jinak ve studeném skleníku, kde přitápím jen svíčkama nebo 1x za zimu bombou, jsou už řadu let úplně v pohodě. Minimum tam bylo tak -7°C.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2023, 10:19

Hofis píše:Je u jihozápadní zdi skoro na plném slunci a sem tam je tam občasný stín od meruňky, ale nic zásadního. Je normálně na dešti a s pravidelnou zálivkou samozřejmě...

Tak pak ale nechapu proc mi u toho plotu chciply a uschly :shock: .A to vsechny.Rozhodne jsem je zaleval.Je otazka na kolik se na slunci rozpali plastovy cca 18cm kvetinac a jaky ma takove horko vliv na koreny.Mozna, kdybych je hodil nejdriv do stinu pod orech nechat narust vic listu a zezelenat a adaptovat se :shock:
Ale loni jsem je kupoval zacatkem cervna a od zacatku byly cely den na slunci , tak to fakt nechapu.
No zkousim zakorenit par rizku, tak snad se to povede a jeste to aspon do pristiho roku trochu poporoste.
Radsi mam matecni rostlinu za jiznim oknem mimo slunce, tak tam by se spalit nemela :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 27 čer 2023, 13:43

Radim K píše: Rajka jsou subtropy, tam se budou za chvíli pěstovat datle :D .


:lol: zaujimave.Tento rok teda skusim vysadit do zeme,uvidim ako to dopadne.Zalohu uz mam,tak mozem experimentovat.


Radime a neostalo ti nahodou z tej Flambeau?Tu by som este chcel do buducna
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 28 čer 2023, 12:58

michal75 píše:Radime a neostalo ti nahodou z tej Flambeau?Tu by som este chcel do buducna

Ta by me taky zajimala :-)
Ikdyz otazka je jaky je vlastne mezi temi odrudami rozdil v chuti a velikosti plodu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 26 črc 2023, 11:53

radek.god píše:Ikdyz otazka je jaky je vlastne mezi temi odrudami rozdil v chuti a velikosti plodu :-o


https://m.youtube.com/watch?v=RndTvKR3r ... F2YQ%3D%3D

na porovnanie plodov mozno toto..
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 26 črc 2023, 15:23

Ta skoro metr vysoka tycka je rizek z Ugni molinae - Bella Berry nebo Bigburning.
Matecni rostliny neprezily kvetnove slunce.A to prtave je Big Burning od Michala S20
Mel jsem od nej i tu Bella Berry, ale ta mela min listku a rostla pomaleji a tak ji přítelkyni jaksi nenapadlo zalit.
Jeste vytvarim zalohu v miniparniku a pod plastovou lahvi od 1.5l sangrii mimo slunce.
A co kvety a hlavne plody, mate uz nekdo?


Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 28 črc 2023, 12:31

Radku,skus porovnat listy.Ak su take iste tak to bude ta ista odroda.Som si to minule vsimol ako som pozeral plody,ze sa daju niektore odrody od seba odlisit listami a neviem ako to nazvat habitusom?Proste stylom rastu.Ti to skusim pofotit ak sa k tomu dostanem.
takto su na tom plody u mna uz minimalne dva tyzdne.Strasne som zvedavy ako budu chutit :-D
Obrázek
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 06 srp 2023, 18:34

michal75 píše:Radku,skus porovnat listy.Ak su take iste tak to bude ta ista odroda.Som si to minule vsimol ako som pozeral plody,ze sa daju niektore odrody od seba odlisit listami a neviem ako to nazvat habitusom?Proste stylom rastu.Ti to skusim pofotit ak sa k tomu dostanem.
takto su na tom plody u mna uz minimalne dva tyzdne.Strasne som zvedavy ako budu chutit :-D


Michale parada, gratuluji k plodum !!!
Vubec zadny rozdil v listech mezi klonem Ugni co me prezil a tim jednim Big Burning od Tebe nevidim a popravde si nepamatuji, ze bych mezi Bella Berry a Big Burning minuly rok nejaky rozdil videl.Pouze pokud se podivam na uplny vrchol toho meho , tak ty male zele listky jsou mene spicate a vice kulate a ty svetle zelene od Tebe jsou mensi a sirsi.
Jinak tmave listy me prijdou stejne.Mozna u me o neco vetsi, ale tvarem stejne.
Ale tezko porovnavat 7cm rizek s 60+ cm rizkem :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 16 zář 2023, 19:44

Dnes jsem ochutnal první dva plně zralé plody. Moc zajímavá chuť. Sladké a takové hodně aromatické, až navoněné. Moc dobré. Konzistence byla překvapivě taková mírně moučnatá, trochu jako zralý hloh, ale rozhodně nevadí. Jinak se jedná o naprosto nenáročnou a vděčnou rostlinu. Roste v našich podmínkách moc hezky a stejně hezky i vypadá. Esteticky moc pěkná rostlina. Zimuje na zimovišti s citrusy zcela bezproblémově. Shrnuto a podtrženo, jsem moc rád, že tahle rostlina rozšířila moji sbírku a své místo si v ní rozhodně zaslouží. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 18 zář 2023, 17:58

tak to Ti gratuluji Honzo k uspechu :-)
me zatim zije klon koupene rostliny a jeden maly rizek od Michala.
Tak uvidime pristi rok :-)
Je zajimave, ze ten muj klon ma kmen kolem 1m vysky a asi 2-3 mensi 20cm vetvicky.No proste do prostoru to narozdil od matecnich rostlin neroste :-o
Letos bez kvetu ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2023, 11:17

Ugni začíná hromadně dozrávat...
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 26.09.23

Ještě edit: Dnes ochutnaly plody obě děti a výjimečně se shodly na tom, že to je vynikající. Takže jsem musel ochutnávku razantně ukončit, aby zbylo něco i pro nás dospělé na ochutnání. Áša to popsal jako něco mezi jahodou a banánem a ještě trochou hrušky. Prý, ať je toho víc. :lol: Takže tímto si ugni vydobyla extra pevné místo v mé sbírce.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 27 zář 2023, 10:22

Honzo , to je super informace ohledne te chuti S14
No dam si pristi jaro pozor, at mi to prezije.Mnozim ted jako das, ale vetsina rizku mi realne nezakoreni :-(
Na 99% prezije jen jedna z puvodnich 2 rostlin a nikde v CR jsem ji skladem nevidel.Porovnaval jsem to s tou Tvoji (odhadem dle fotky velikosti Tveho kvetinace ) a ta moje bude asi stejne vysoka, ale ma jen minimum bocnich vetvi.Ty puvodny 2 rostliny byly 20 cm kerik s mnoha vetvemi ...
P.S. Ugni bylo nekde v nakym polskym eshopu, ale zatim jsem nepatral po tom, zda a za kolik posilaji do CR.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 11 dub 2024, 22:50

Honzo, Michale , (a dalsi pestitele samozrejme :-)

tak jak u vas vypada Ugni ? Uz mate poupata ? Nebo dokonce uz sklizite :D ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2024, 08:16

No, Radku, na květy to zatím úplně nevypadá. Ale přesadil jsem letos do většího a už jede celkem pěkně.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.04.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 návštevníků