Ugni mollinae

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 31 srp 2022, 13:52

Michale hnojim to nepravidelne nakym tekutym hnojivem na balkonovky N-P-K 7-5-6 .Ale je to spis pokus, moc se v tech hnojivech nevyznam a tak nak experimentuju a kupuju co vyjde nejlevneji nebo si rikam, ze na rust a tvorbu hmoty by to melo chtit hnojivo s co nejvetsim obsahem dusiku.Z bezne dostupnych jsem vzal naky "granule" N-P-K 11-7-7 , nic jineho nemelo vic dusiku tak jsem to tam nasypal.Jestli to ma nebo nema naky vliv, to nevim nebo je na to moc brzo.Vpodstate asi jsem uz na tech 30cm vysky, tak cokoliv nad bude bonus :-)
Spis bude otazka kam s tim v byte na zimu.
Minimum je -7°C :| , takze venku to nechat nemuzu
kdyztak sem please hod ten link nebo jmeno ebay prodejce, jestli je to ten samy nebo jiny, nez jsme to bral ja.Preci jen, tohle moc lidi nema a neprodava, coz je skoda.
Stale to zkousim namnozit rizkovanim, ale letos mi zatim rizkama v zemine/substratu nezakorenilo absolutne nic S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 31 srp 2022, 17:15

Tak já co jsem se tak nějak všude dočetl, tak minimum se uvádí -12°C (podrost Valdivijských deštných lesů mírného pásu), takže bude asi ještě i o trošku víc, prodejci mají tendenci se jistit. Podle mě je to u mě další adept na vyzkoušení na chráněném místě venku. Chuť plodů všichni popisují jako naprosto boží, takže do toho asi půjdu. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Radim K » 31 srp 2022, 20:47

Otestováno ve studeném skleníku s minimem -7 bez poškození, zkoušeli jsme i venku, nezvládl ani letošní zimu s minimem -8,9°C v březnu, avšak celou zimu v pohodě, až pozdní mrazy rostlinu zničily.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 01 zář 2022, 10:46

Díky moc za info, Radime! Vypadá to tedy, že v hluboké dormanci by mohla vydržet lecos, ale jakmile se probudí, mohou být dopady pozdních náhlých mrazů smrtící, podobně, jako třeba u fejchoi. Takže hodně chráněné stanoviště, které dokáže mírnit tyto pozdní výkyvy počasí, bude asi stěžejní. Nechám tedy raději mateční rostlinu v nádobě a pokusy budu dělat s řízkovanci. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 01 zář 2022, 16:10

diky za cenne info Radime :-) , je diven, co udelaji necele 2°C ...
Honzo tak s tou fejchoou ted nevim, chci je dat nejen z prostorovych duvodu vsechny do zeme (v plastovych lahvich) a nechat je tam tak nak natrvalo :shock:
Zatim jsem mel celorocne venku jen jeden mensi semenacek a dost casto mi vitr odfouknul velky igelitovy pytek , ktery jsem kolem nej tak nak omotal (spis jsem udelal ohradku, nez ze bych fakt omotal igelit a pripevnil ho k rostline treba dratkem ) .
tzn zazil nejen jako vsechny fejchoy i prvni lonsky prosincovy snih, ale i ty jarni nocni mraziky ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 01 zář 2022, 19:33

Nevím nad čím spekuluješ Radku. V Praze fejchou vůbec neřeším, třetí rok v zemi prakticky bez ochrany a nějaké velké péče a ztráty žádné nejsou. Akorát ve VDF by jí ale ty náhlé výkyvy teplot a pozdní silné jarní mrazíky mohly zahlušit, tam si musím dát pozor.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3812
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 04 zář 2022, 18:23

Tak u me zatim takto :-)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 12 zář 2022, 13:06

Radku tie semena som kupoval cez etsy,ale uz to tam neni,uz to nepredava ten predajca.Ja to skusam hnojit s kristalonom na boruvky.Uvidime co to da.V kazdom pripade uz mam rastlinky aj ja zo zahradnictva spomysl.Zasadene na skusku v neutralnom substrate a v druhy kyslom.Uz som aj vyskusal polovyzrete zlomene vetvicky dat zakorenit.Uvidim ci sa podari.
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 15:19

michal75 píše:Uz som aj vyskusal polovyzrete zlomene vetvicky dat zakorenit.Uvidim ci sa podari.

Michale ja to zkousim tak nak prubezne asi 10 jich mam cca 1-2 tydny v kelimku ve spodem vyhrivanem miniparniku a to same mnozstvi v perlitu spolecne s rizkama fejchoy.Nakej rizek se proste chytnout musi.Jeste se mi nedari takto namnozit : Syzigium cumini a myrtifolium a Arbutus unedo.Ten arbutus je ale otazka zda to ma smysl pestovat.2 mi uz totiz chciply (jeden z Tropiku pres zimu chytl svilusky nebo neco a jeden vetsi letos ze Spomysle zarval na slunicku na balkone).Ten treti mam enkde ve stinu u plotu a moc hezky nevypada E7 Urcite je v horsim stavu, nez kdyz prijel.Zrejme nedava letni teploty a slunce S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 23 zář 2022, 16:20

Tak jsem koupil 2x 160 cm foliovniky na balkon a kvetinace s ugni jsou na jejich vrcholu.
Pri slunci je tam 33- 44°C a zatim se tam tomu daří :-)
Z nekterych rizku v miniparniku v zemine a v byte v perlitu rostou dalsi listky, tak uvidime, zda prokoreni ci ne.
Musim jeste nastudovat tu minimalni teplotu.Bez slunce je ve foliovniku o 0-3°C vice, nez venku... E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 28 říj 2022, 13:52

Ugni molinae, vrchni patro
foliovniku 5-45°C
Ted je slunce za takovym tim bilym oparem, tak je tam sice vlhko, chladno S13, jenom 35°C

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 11 lis 2022, 15:08

pokusy se zakorenenim rizku Ugni Molinae , vetina shodi listy, zcerna a uschne, zvlaste bez vyssi vzdusne vlhkosti

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 11 lis 2022, 15:29

Radim K píše:Otestováno ve studeném skleníku s minimem -7 bez poškození, zkoušeli jsme i venku, nezvládl ani letošní zimu s minimem -8,9°C v březnu, avšak celou zimu v pohodě, až pozdní mrazy rostlinu zničily.

Radime, to jsou jenom necele 2°C. Co myslis, ze bylo pricinou uhynuti rostliny, ty 2°C nebo delsi doba s tim minimem v breznu, stedeny vichr, dest nebo snih ?
Ptam se proto, zda mam nechat rostliny Ugni v Praze treba do zacatku dubna v tom foliovniku na balkone nebo je radsi uklidit do bytu.
Mam je prvni rok, takze nevim co daji a co uz ne.
Foliovnik mam take poprve a pravidelne proto hlidam teploty.Netusim, kolik tam bude, pokud by prisly mrazy pod -10 °C
V noci je tam ted tak o 3-5°C vic, nez venku.Takze zadna hitparada, ale zatim mi tam nic nechciplo.
A to tam mam nejen fejchou, mucenky, citrusy , pistaciovniky , pitahayu, ale treba i mensi semenacky psidium guajava
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2023, 15:39

Ugni molinae od Honzy (honza123) - diky Honzo S20

Obrázek
Vetsinu zimy bylo na balkone, pokud sly teploty hodne pod - 5°C tak prenocovalo v byte

Loni kupovane Ugni molinae "Bigburning"

Obrázek
Pri 40+ °C v prednim foliovniku (na balkone smerem na jih ) skoro vsechny listy uschly a rostlina malem taky, tak je 1-2 tydny na balkone bez ochrany a nove lustky uz prirustaji :-)

Loni kupovana Ugni molinae "Bellaberry"

Obrázek
Ta byla temer celou zimu v zadnim foliovniku spolu s fejchoami a pistaciovniky.Nesviti tam tolik slunce a je tam kolem az 35°C
Z tech dvou kupovanych Ugni jsem opakovane zkousel dat rizky do perlitu a nechat zakorenit.Jeden rizek zakorenil a prezil zimu, nicmene nevim jaky :-) Zkousim tam dat zakorenit i to Ugni od Honzy, ale to je spis drevinate, tak nevim zda to zakoreni.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1743
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 16 kvě 2023, 15:28

takto dopadol moj test z odrezkov zo septembra.Pouzil som stimulator, napichal som to do kokosoveho substratu do takehoto "minipareniska".Cely cas to bolo na chranenom mieste vonku,len pri tych jarnych vykyvoch teplot(cez den nad 15 a v noci -3)som to daval na noc do garaze.
Obrázek
koncom aprila som to presadzal, uz pred zimou som ale videl korienky prerastat zospodu.Vsetky zakorenili
Obrázek
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 návštevníků