Ugni mollinae

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 17 kvě 2023, 13:10

Tak to je paradni vysledek Michale, gratuluji S6 ! Vubec by me nenapadlo, ze rizek muze zakorenit pres zimu venku :shock:
Ale uznavam, ze jsem nepouzil ani gelovy ani praskovy stimulant.Monza by byly vysledky koreneni Ugnui molinae lepsi.Ty stimulanty jsem zkousel loni na ruzne dreviny ruznych jedlych bobulovin.Nerikam, ze to byla chyba stimulantu, ale ani s nim nezakorenilo nic.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 22 kvě 2023, 12:22

Tak nevim, ty moje Ugni nejak u jizniho plotu chcipaji.
Loni jsem je tam mel v pohode cely den na slunci od zacatku cervna.Nez jsem je dal letos k plotu, tak byly cely den na balkone na slunci.Jeste jsem to porovnaval s Arbutus Unedo, ktere mi par cm od Ugni loni uschlo.
Jedno Ugni bylo puvodne od podzimu v zadnim foliovniku spise v rozptylenem svetle.Druhe jsem dal na zacatku jara z predniho foliovniku ( kde se peklo ) na zem vedle toho tretiho vetsiho.V byte byly pres zimu zcela vyjimecne, kdy bylo pod -5°C .Kvetinace zalite, neprehrivaji se. Zvlastni.Koukal jsem, ze jsou bohuzel vyprodane :-( Mam backup aspon jednoho z nich v perlitu za oknem (samozrejme netusim jakeho, protoze vetsina rizku nezakorenila) a chtelo by to mit vice druhu zalohovano :shock:
Fakt to nechapu.Starsi rostlina si udrzela pres zimu vetsinu listu, stribrnosede barvy, nove listy jsem na ni od konce roku nevidel.
Ta co byla ve vyhni vypadala uschle a moc listku nemela, to je fakt.Ale nez jsem ji daval ven, tak jsem jasne videl rust novych listku a ted je to hole.A treti, ktere bylo nejvice zelene, tak take vypada uschle a jsou tam jen zbytky tmavych starych listu.Pry plne slunce/polostin E7 E7 E7 .Rozhodne se to nekoupe, ale kdyz zaprsi, tak proste zaprsi a dole zadna miska neni, ze by se koreny koupaly.
Jedno je na rypnuti dole jeste zelene, ale ty zbyvajici nejsou enbo jsou to tvrde vetve a nejsem schopen do nich rypnout nehtem.
Mate s pestovanim venku v kvetinaci nekdo podobne zkusenosti ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 23 kvě 2023, 10:42

U mě ugni přežila první zimu na zimovišti s citrusy a vypadá to, že je to další adept do mé sbírky. Ty podmínky vlhkého a studeného, ale bezmrazého stanoviště jí vyloženě svědčí. Letos už krásně jede a bude mít i první květy, se mi zdá... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.05.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 24 kvě 2023, 13:29

Honzo super,

a to mas jakou odrudu ?

Me prijde, ze se tomu nejlip dari v byte za jiznim oknem.Aspon teda u me :-o Kdyz porovnam stav jedineho zakoreneneho maleho rizku v perlitu ( vynikajici, krasne vse zelene s novymi listy S6 ) vs matecni rostliny zimovane ve foliovniku (velmi dobre a zelene v casti foliovniku, kam neslo slunce, spalene v miste kam slunce slo).... a ted po cca 2 tydnech venku ( stav kaput, uschle, hnede listy, jen par tmave zlenych a svetle nove zadne )
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2023, 08:45

Radku, to netuším, co je to za odrůdu, a je mi to i celkem jedno. Prostě ugni mollinae... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 30 kvě 2023, 11:32

[quote="Hofis"]U mě ugni přežila první zimu na zimovišti s citrusy a vypadá to, že je to další adept do mé sbírky. Ty podmínky vlhkého a studeného, ale bezmrazého stanoviště jí vyloženě svědčí. Letos už krásně jede a bude mít i první květy, se mi zdá... :)

Pekne ti to ide S6.Ja som to mal vonku a konceky omrzli,ale prebralo sa to pekne,uz mam aj plno kvetnych pucikov
Obrázek

dokonca na jednom odrezku z minuleho roku sa tiez objavil kvetny pucik :)


Obrázek
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 30 kvě 2023, 14:28

Rizek Ugni molinae. Bella Burning nebo BigBurningPink z rostlin ze Spomysle (kde uz ted nejsou).Netusim bohuzel jaky, vetsina rizku mi nezakorenila, takze to byl vzdy takovy pokus pichnuti nejakeho rizku do perlitu a "co kdyby" a tohle je vysledek :shock:
Vyska vyssi, nez puvodni matecni rostliny, ktere mam ted uplne suche pod orechem.Rizek mam cely rok za jiznim oknem v byte, kam uz asi 2 mesice nejde slunce.

Obrázek
Obrázek

Nastesti me zachranil Michal, kteremu timto dekuji S20 , tak mam ve stinu 2 male semenacky stejnych vyse zminenych odrud a uvidime.Listky zatim prirustaji
Kvety a plody letos neocekavam, tak snad za rok :-o
Honzo a Michale, snad Vam zaplodi tak pak poreferuje, at vim na co se mam tesit :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 30 kvě 2023, 16:37

michal75 píše:Ja som to mal vonku a konceky omrzli,ale prebralo sa to pekne,uz mam aj plno kvetnych pucikov...

Pěkně! A že to takhle dala venku! S6 Můžu se prosím zeptat, kolik tam u vás byla minimální teplota v zimě? A chránil jsi to případně nějak? Já jsem jí chtěl totiž také původně fouknout rovnou do země, ale pak když Radim_K psal, že mu komplet zmrzla při nějakých -7 na jaře, tak jsem to raději trochu pozdržel. Ale možná ani nebyl hlavní problém v minimální teplotě v zimě v dormanci, ale spíše v mrazu v již narašeném stavu. To by se ještě dalo i nějak korigovat vhodným stanovištěm třeba někde u zídky a tak. Proto mě to minimum v dormanci celkem zajímá. Dík! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Marie J. » 30 kvě 2023, 19:57

Hofis píše:Pěkně! A že to takhle dala venku! S6 Můžu se prosím zeptat, kolik tam u vás byla minimální teplota v zimě? A chránil jsi to případně nějak? Já jsem jí chtěl totiž také původně fouknout rovnou do země, ale pak když Radim_K psal, že mu komplet zmrzla při nějakých -7 na jaře, tak jsem to raději trochu pozdržel. Ale možná ani nebyl hlavní problém v minimální teplotě v zimě v dormanci, ale spíše v mrazu v již narašeném stavu. To by se ještě dalo i nějak korigovat vhodným stanovištěm třeba někde u zídky a tak. Proto mě to minimum v dormanci celkem zajímá. Dík! :)


Na internetu jsou v několika zdrojích informace, že by to mělo vydržet podmínky zóny 7b, což zní velmi dobře. Mě tato rostlina také láká, ale bojím se její kyselomilnosti. To je u nás hodně velký problém (i kdybych to zasadila do koupené kyselé zeminy, zalévat to stejně budu místní extra vápenitou vodou -- dešťovky máme až na výjimky hodně málo).
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2023, 10:30

No, tou zónou 7b si nejsem úplně jistý, většina zdrojů spíše uvádí zóny 8-10 nebo mrazuvzdornost do 10°F (nějakých -12 až -13°C). Jenže tomu se tak úplně nedá věřit, důležitá jsou data z praxe. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Marie J. » 31 kvě 2023, 15:58

Mně by i ta 8 zóna stačila; stejně by šla na dvůr, kde moc nemrzne... Pokud to má opravdu dobré plody. Jako problém u sebe vidím jen to pH (v květináči ji nechci).
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod michal75 » 01 čer 2023, 14:01

Marie J. píše:Mně by i ta 8 zóna stačila; stejně by šla na dvůr, kde moc nemrzne... Pokud to má opravdu dobré plody. Jako problém u sebe vidím jen to pH (v květináči ji nechci).


podla mna tam to PH nehra nejaku moc velku rolu.Mam 4 rastliny zo spomyslu z kazdej odrody som zobral dve.Presadil som to do vacsich 2l kvetinacov a z kazdej odrody som dal jednu do kysleho substratu a jednu do bezneho substratu.A nejaky rozdiel v raste alebo vo vitalite rastlin zatial nevidim.Uvidime ci sa casom nieco zmeni.

[quote="Hofis"]
Pěkně! A že to takhle dala venku! S6 Můžu se prosím zeptat, kolik tam u vás byla minimální teplota v zimě? A chránil jsi to případně nějak? Já jsem jí chtěl totiž také původně fouknout rovnou do země, ale pak když Radim_K psal, že mu komplet zmrzla při nějakých -7 na jaře..

Ohladom tej mrazuvzdornosti som mal napamati presne toto.Tak som to dal do zavetria na chranene miesto bez priameho slnka.Najmenej sme mali -7,9,-7,7 tri max styri noci za sebou vo februari,mozem este skontrolovat pre istou.
Az ked prestali minusove teploty som to dal na slnecne miesto.
A tak ako som pisal pri tych odrezkoch,ked bolo cez den okolo 15 a v noci malo byt pod nulou, tak som to dal do garaze na noc.Myslim ze to je tak,ked je rastlina v dormancii,tak zvladne mozno aj tych -12.Ak sa uz prebudi,tak..
Inak sa mi zda ze omrzli len tie nevyzrete konceky,co nestihli poriadne zdrevnatiet,a to uz pri prvych mrazoch.
V kazdom pripade chcem dat aspon jednu niekam do zeme,ale neviem najst vhodne miesto v tom mojom zahradnom veternom tuneli :lol:
michal75
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 37
Registrován: 22 srp 2022, 19:53
Bydliště: Rajka

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2023, 21:55

Tak už kveteme... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.06.23
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod Radim K » 23 čer 2023, 23:11

Ohledně té odolnosti. U nás jsme testovali panašovanou Flambeau a obyčejnou, obě vysazené vedle sebe v zimním stínu. To bylo asi předloňskou zimu, která byla subtropická. Celou zimu v pohodě a tuším že v březnu bylo něco mezi -7 a -8 a obě to nedaly. Narašení nepřicházelo ještě v úvahu. Ale byly to velmi malé rostliny. Za jisté konstelace to určitě může zvládnout o něco větší mráz, ale v rámci střední Evropy to má šanci jen v subtropickém trojúhelníku Bratislava-Vídeň-Graz, kde už je zóna 8a/8b. Rajka jsou subtropy, tam se budou za chvíli pěstovat datle :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Ugni mollinae

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2023, 10:06

Radim K píše:Celou zimu v pohodě a tuším že v březnu bylo něco mezi -7 a -8 a obě to nedaly.

A ted je otazka Radime, zda to bylo tou teplotou nebo teplotnimi zmenami ci spise tim, ze byly pri techto teplotach venku na desti a snehu.
Ja mam dojem, ze kdyz bylo v Praze tech -7 nebo i min, ze jsem je mel na balkone/lodzii ve foliovniku a ze to daly.
Jedna mi teda silne usychala ve foliovniku co byl vic na slunci a kde bylo kolem 40°C i, ale po vyndani ji zacaly rust nove listy.
Zlikvidovalo je az preneseni z jizniho balkonu / foliovniku ven nekdy kolem dubna k jiznimu plotu na slunce.Komplet uschly.Bella Berry, Big burning i nakej starsi noname.
Hofis píše:Tak už kveteme... :)

Parada Honzo, gratuluju.A mas ji teda cely den na slunci a na desti nebo je tna slunci o pod zidkou, kam se dest nedostane ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 105 návštevníků