Narančila (chlupatý pomeranč)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod mirek-m180 » 02 srp 2016, 23:09

Zdravím a zeptám se.Je tu někdo kdo pěstuje a má zkušenosti s Narančilou?Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod caver » 04 srp 2016, 08:00

Ahoj, co tě zajímá?
Narančily rostou bez problémů (jako většina lilkovitých), od jara do podzimu venku, zimuji při cca 5°C s velmi omezenou zálivkou. Dospělé rostliny mám v nádobách o objemu 35-40 litrů, bez speciálních požadavků na substrát. Hnojím Ferty 3 (start vegetace) a Ferty 4 (kvetení, plody).
Ohledně opylování, z vlastní zkušenosti se mi zdá, že v prvním roce kvetení bývá problém s opylením, v dalších letech už zcela bez problémů. Plody jsou velmi chutné, děláme z nich luxusní šťávy, jedinou nevýhodou je množství silných trichomů, které je třeba z plodů důkladně setřít.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod mirek-m180 » 04 srp 2016, 16:00

Ahoj a děkuji za informace.No tak to ti v dobrém závidím.Já mám narančilu 4tým rokem a jsem rád že se mi daří udržet jí při životě.První rok rostla jak Adéla,vykvetla ale žádný plod.Druhým rokem jsem jí dal ven na zahradu a nasadila na první úrodu.Radost však netrvala dlouho,najednou bez zjevné příčiny začala chřadnout a uvadat.Stihl jsem ještě ustřihnout jeden vrcholek a ten mi zakořenil.Tak začínám od znova.Hnojím krystalonem plod a květ.V zimě v nevytápěné mistnosti s teplotou asi 10 stupnů.Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod mirek-m180 » 16 zář 2016, 21:23

Ahoj caver.Narančila se mi vzpamatovala a začala kvést.Asi je pozdě a nic z toho nebude.Jak je to prosím s dozráváním přes zimu?A kdy je dáváš zimovat?Dík Mirek.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod petrlcr » 17 zář 2016, 09:33

Osobně myslím, že plody opadají, nebo shnijí. Já tedy vždy zimoval v chladu a v suchu. U těhle nitrofilních druhů je to vhodné. Jinak přes zimu v teple rostou jako zběsilý a výhony jsou přeštíhlený, vytažený, hnijí a lámou se. Nechal bych ho přes zimu pořádně odpočinout při nějakých deseti stupních, klidně i méně. To samé bych nechal rostlinu venku co nejdéle, do příchodu mrazů, aby rostlina pořádně vyzrála a ukončila růst. Ještě lepší je ponechat co nejdéle ve skleníku, který prodlouží vegetaci a nepříznivé období zimování se tak zkrátí.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod mirek-m180 » 17 zář 2016, 21:45

Každá rada dobrá.Děkuji ti Petr za informace.Také už by jsem rád ochutnal plody o kterých caver píše že jsou velice chutné.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod mirek-m180 » 20 bře 2017, 23:17

Tak ochutnám prd.Přes veškerou snahu kdy už jsem si myslel,že mám vyhráno moje poslední Narančila zřejmě zašla na zimu.Kupoval jsem jí v Kruhu ale tam už jí v nabídce nemají tak se zkusím poohlédnout jinde.Snad se někdy zadaří.
mirek-m180
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 20 led 2015, 23:25
Bydliště: Neratovice 162 m.n.m

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 12 říj 2020, 09:27

Ahoj,
jaky je aktualni stav ? Pestuje narancilu ted nekdo ?
Ja jsem si jednu rostlinu na pokus prave objednal :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2020, 11:02

Tak asi jsem, krome prodejce, aktuane jediny pestitel :o
No uvidime jak se moji asi 20 cm vysoke rostline podari prezit zimu a prokorenit z cca ctvercoveho 7x7 kvetinace do kulateho 12-15 cm :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod kaossik » 10 lis 2020, 12:31

Narančilu bych chtěl, ale její pěstování u nás je bohužel problematické jako vše z tropů, co je zvyklé na celoroční slunce a teplo. Je dost velká a buďto bych jí musel zimovat v bytě, nebo vytápět zasklený balkón, což je drahá sranda. Subtropy jsou na tohle halt lepší.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2020, 13:11

Přesně tak, navíc je to lilkovitá rostlina, takže totální lákadlo pro svilušky, molice a jinou havěť, podobně jako rajčenka a pepino. Je potřeba hodně chemie a stejně je to schopné zaneřádit celé zimoviště. Z tohoto důvodu jsem se všemi lilkovitými trvalkami již před léty nadobro skončil. Kamarád pěstoval narančilu trvale v bytě, to je asi nejlepší řešení, pokud je dostatek místa.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod dzani696 » 10 lis 2020, 15:27

Keď padl reč o rajčenke,mám slušný "strom". :) Skôr bol pekný.Tento rok hneď na jar ju napadli mšice a sú na nej ešte teraz.Ani tá chémia bohužiaľ nepomohla.Ak to bude budúci rok rovnako,tak pôjde.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2020, 18:39

Narančila je v pohodě, od jara do podzimu venku, když se to "vychytá", tak nakvétá koncem jara a do zimy stíhá dozrát. Na přezimování vůbec nejsou potřeba "tropy", stačí kolem 10°C, u nás v zimní zahradě má 12-15°C přes zimu, kompletně opadá, takže škůdci no problem.
Bohužel nám předloni na podzim dost namrzla a ve špatné hlíně pak v zimní zahradě odhnila, tak začínáme znovu, ale už vím, co si pohlídat.

Každopádně venku na plném slunci v ideální nádobě vyroste za sezonu z 20 cm do 1-1,5 metru s několika výhony.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod caver » 10 lis 2020, 19:15

Přesně tak, narančila je bezproblémová. Dá se zimovat při cca 10°C, ale musí být prakticky bez vody. Musíte se smířit s tím, že je to magnet na škůdce a vydrží max 4-5 let, pak ji skolí nějaká virová choroba co na ni mšice přenesou. Nicméně plody stojí zato, šťáva z nich je legendární a alespoň pro mne je spolu s babakovým džusem top S6 Leto zkouším Solanum sessiliflorum (Kokona), roste výrazně rychleji než narančila, velmi bohatě kvete, ale s nástupem chladné části roku to vypadá, že je výrazně háklivější na chlad a mokrý substrát. I potřeba světla je výrazně vyšší než u N. Uvidíme, zda a jak přežije zimu.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod kaossik » 10 lis 2020, 19:22

Právě to zimování při 10°C je ten problém, to se nedá zajistit úplně snadno. Skleník, zasklený balkón bez trvalého přitápění padá, v bytě je zas moc teplo a roste bez světla.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků