Narančila (chlupatý pomeranč)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod dzani696 » 10 lis 2020, 20:01

U nás na medzi-poschodí by sa to teoreticky aj dalo,Ále,susedia... :D :D už aj tak tam mám tak z 50% zabrané ja. :D
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Hofis » 11 lis 2020, 11:35

Já tomu problému s tou teplotou přes zimu celkem rozumím. Moc rád bych pěstoval narančilu nebo i jiné tropy, ale ta teplota v zimě kolem 10 stupňů je pro mě velký problém. To není ani ryba ani rak a těžko se u mě dá takové místo najít. Zimní zahradu nemám, ani zakrytou lodžii, ani temperovaný skleník. Na zimovišti je celkem tma a teplota tam ve velkých mrazech klesá skoro k nule a v bytě není moc místa na tropiský prales... :lol:
Ale třeba jednou ta zimní zahrada bude, a pak se určitě do nějakých tropů pustím. Teď jsem omezen pouze na ty nejodolnější, které jsou schopny dát klasické subtropické chladné zimování.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 11 lis 2020, 12:49

No tak dle poslednich prispevku jsem zvedavy co me teda pres tu zimu ceka :D
A jaka zemina je teda vhodna.
Je to u me premiera a spis pokus.
20 cm Narancilu mam v nejakem zahradnickem substratu s trochou perlitu a obcas to trochu zaleju.
Je za oknem v byte na jiznim strane u topeni, ktere zatim netopi, takze v teplote kolem 20°C.
Nepozoruji ani vyrazny rust, ale zatim ani opad nebo zloutnuti listu.
Je relativne blizko u plodiciho pepina, zatim jsem ale nezpozoroval nikde svilusky. Na jednom pepinu asi pred 2 tydny byly a tak slo jeste ven na "mraz" a dostalo i trochu napit mospilanu :D
Ted je teda pepino uz vevnitr a pomalu opadavaji a zloutnou listy, ale bez svilusek S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 08 úno 2021, 17:15

Narancila zatim zije :-) , pestuje aktualne nekdo ?

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 17 bře 2021, 12:14

Tak narancila snad zimu prezije :-)

cca 30 cm od topeni u okna, jizni strana , Praha Suchdol, v zime trvale kolem 20°C :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 14 dub 2021, 11:14

Tak narancila z tropiku prezila, narozdil od pepina ji zadny skudce nezlikvidoval :o
Ma 3 fakt velke listy s bodlaky ( na jeden se mi vejde dlan cca 4-5x !!! 35x35 cm ) vyska vcetne tech list cca 30 cm
Poznatky - dole se ten kminek svijel a dotknul nekde zeme do ktere zapustil koreny S21
Jeden list mi dole usychal a tak jsem ho prispendlil do zeme.Cil je jasny - chci to namnozit z jedne rostliny na co nejvice rostlin na pokusy :-)
Mate s tim mnozenim timto zpusobem nekdo prakticke zkusenosti ?
Aktualne je narancila v dole provrtanem kybliku 17x17 cm na jiznim okne kus od topeni, mam strach ji zatim presazovat do neceho vetsiho E1
Nekde psali ze se ma dat az do 30+ cm kvetinace a pak na leto ven
Naposledy upravil radek.god dne 22 dub 2021, 22:23, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2021, 23:12

Maly 16 x 17 cm kbelik prorostl pres zimu uplne koreny a z patku do nedele jsme nasel narancilu s uplne svesenymi listy a zaliti moc nepomohlo.
Takze jsem to presadil do 25 x 25+cm a zalil a rostlina vypada zdrave :-)
30+cm delka listu od kraje do kraje bez "stopky", vyska asi 40cm.
Zakorenit spodni vetve s listy se mi nak nedari, postupne listy zezloutnou, uschnou a co hur - odlomi se.Nahore misto nich nastesti pomalu rostou nove listy.
Rostlinu si oblibila i pritelkyne, rika ji kvuli ostnum "DINOSAURUS" :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 10:56

Aktualni fotka dinosaura z Tropiku :-)
Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Radim K » 22 dub 2021, 21:46

Paráda 8) . Jinak zakořenit jde, jak řízky, tak "potápáním" nebo hřížením, koření docela ochotně, ale chce to čas.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2021, 17:40

Radim K píše:Paráda 8) . Jinak zakořenit jde, jak řízky, tak "potápáním" nebo hřížením, koření docela ochotně, ale chce to čas.

no na youtube jsem toho moc nenasel.
"Potapanim" myslis jako ze stopku s listem nebo vrchni ci bocni (zatim nemam) cast rostliny uriznu a dam zakorenit do vody jako pepino ?
Co je to hrizeni vubec netusim (jsem NOOB ), to budu muset nastudovat :?
Nebo jestli mas nakej step by step navod jak to naklonovat, aby prezila puvodni rostlina ? S21
Nevim co se stane, kdybych rostlinu nahore seriznul a pri jake vysce bych to mel/mohl udelat S21
Aktualne je pro me narancila jako horky faforit na neco z ceho budou letos/za rok plody S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Radim K » 24 dub 2021, 01:30

Potápání je takový můj slovní paskvil. Myslím, že je to jen prostě po slovensky hřížení :D . Ale za hřížení považuju to, když na stonek rostliny umístíš třeba PETku se substrátem, do kterého zakoření a pak už jen odstřihneš hotovou, zakořeněnou kytku. "Potápání" beru spíš jako položení stonku k zemi, kde v kontaktu se zemí zakoření. Oboje je to de facto to samé. Většinou je na to ale potřeba víc stonků a nebo dlouhý stonek.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2021, 22:27

Aha, tak to uz jsem to hrizeni asi zkousel :-)
Resp zkousel jsem to na umirajici fejchoa a jeste na necem dalsim a neprokorenilo to.Ale na wiki pisou, ze to timto zpusobem muze korenit pul roku az rok.
Neco rychlejsiho by tam na mnozeni narancily nebylo ? :D E3 E3 E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod Radim K » 25 dub 2021, 00:35

Půl roku až rok to trvat může, ale u pomalu zakořeňujících rostlin. Narančila to musí dát za měsíc :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2021, 09:49

Radim K píše:Půl roku až rok to trvat může, ale u pomalu zakořeňujících rostlin. Narančila to musí dát za měsíc :wink: .

Aha, tak to zkusim :-)
Radime, musim hrizit na tom hlavnim stonku, kde pak vrsek rostliny pod zakorenenou casti odriznu nebo mam zkusit nechat zakorenit vrchni velke listy ? S21
Mozna to vypada jako blby dotaz, ale ptam se proto, ze nevim jak moc a jak dlouho se to bude vetvit a nemam s naranciklou zadne zkusenosti.Zatim mam jen jeden hlavni stonek, ze ktereho nahore vyrustaji do stran listy a vzdy ten spodni list postupne zezloutne a od kmene odpadne.Aspon to se mi stalo u toho nejspodnejsiho, ktery jsem lehce ohnul a prikryl pokusne hlinou, takze to pak samozrejme nezakorenilo. :|
Zkusil jsem list odstrihnout a dat ten stonek z listu zakorenit, nevim zda to takto muze zakorenit nebo ne, spis experiemntuji :D
Jeste premyslim zda vzit maly kelimek od jogurtu, nariznout ho z boku do puky, nasunout na kmen, dat do nej zeminu, zalit a obmotat z vrchu i spodku igelitakem nebo tam ten kelimek nedavat vubec a nechat tam jen ten igelitak s hlinou , abych rostlinu nejak nepretizil :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Narančila (chlupatý pomeranč)

Příspěvekod radek.god » 24 kvě 2021, 10:13

Tak spodni list uschnul a upadnul, tak jako ty pred nim.Po kontrole nezjisteny jakekoliv naznaky koreneni, asi to fakt bude chtit korenit na stonku :-o
Zkusim to znova asi az na podzim podle vysky rostliny.Jak je chladno, pod mrakem a malo svetla, tak narancila roste velmi pomalu. :(

Update 6.1 : tak narancila dala venku 5-6°C .Na jiznim balkone mam diky strese a vysce a uhlu slunce svetlo jen cast dne, takze uz je trvale venku a uvidime :wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků