Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné metody)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod nene » 21 črc 2023, 07:03

Přidám do stínu, do vlhka, ze šikma (hlavně v těžší půdě). A to jaro není podmínkou, i teď (po sklizni) by to ještě stálo za pokus. To jaro je ale nejlepší, není problém s vláhou.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 21 črc 2023, 07:31

ja to udelal prave vcera, inspirovany navodem od nene v sekci "angrest odolny americkemu padli" tak uvidim. pichnul jsem je do hliny kolem maly akebie, tu hodne zalivame tak tam budou mit staly vlhko
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod BXL » 25 črc 2023, 18:05

dzani696 píše:Za mňa jednoznačne na jar. Odstrihneš, prdneš do zeme,zaleješ a je to. 4očká = 3 do zeme +1 von. Čo sa týka štepenia,tu je stručné video: https://youtu.be/OnIho4XaJd8

Ďakujem.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod BXL » 25 črc 2023, 18:06

nene píše:Přidám do stínu, do vlhka, ze šikma (hlavně v těžší půdě). A to jaro není podmínkou, i teď (po sklizni) by to ještě stálo za pokus. To jaro je ale nejlepší, není problém s vláhou.

Dik, tak skúsim aj v auguste.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod veverka » 17 srp 2023, 11:50

jeto tyden co jsem ustříhla kvetoucí hortenzie sousedum, kvet jsem vyhodila, zapíchla jsem vetvicku do hlíny,do stínu zalila a dneska ráno jak jsem zakopla o květníky přistála jsem u toho a ono už to má boční lístky a daří se tomu. Něco proste jde samo. Zkouším vzdušný hřížení na jablon, kdy se pytlík s hlínou přidelá na větev ve výšce, boruvky co nejdou ohnout a níž je už moc silný dřevo), boruvkam verim,dala jsem tam raselinu ale jablonky se bojím rozbalit , ale stejně by ty větve musely pryč. Rašelinu jsem vyčetla jako ok k řízkování, ale chytá se mi v ní jen boruvka a meruzalka zlatá, v koupenym substratu mi to plesnivelo uplně vše.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Argout » 13 zář 2023, 08:36

Prosim o tip, jak mnozit tis snadno a rychle.

Mamince se na zahradce urodil tis neznameho avsak atraktivniho kultivaru. Proste semenac. Nove (letosni) prirustky jsou panasovane, avsak rostlina neodpovida popisu kultivaru s timto znakem. Je velky, rozlozity. Rodice obcas nechaji procistit zahradu motorovou pilou, tak me napadlo, ze by bylo dobre tuto zvlastnost uchovat a vcas zakorenit rizek, byt teda dalsi tis zrovna nepotrebuju.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod EvaOstrava » 14 zář 2023, 12:01

Na jaře jsem zapíchla několik větviček tisu do hlíny v polostínu, a dnes jsem se zašla podívat, ze tří jsou hezké malé stromečky. Takže úspěšnost asi 50%.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod veverka » 05 lis 2023, 22:28

Nasbirala jsem si pecky z mirabelky nancysky, z plně zralých plodů,ze stromku,ne koupené, a dala do hlíny, zda to zjara vyleze. Včera jsem koukla a pecky už jsou popraskané. Máte někdo zkušenost že to je normální proces že už se otvírají,nebo je to zrychlené tím počasím? květník byl celou dobu mimo sluneční svit,venku na dešti. O nic nejde,jenom pokus.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod speedy » 06 lis 2023, 11:19

veverka píše:... pecky z mirabelky nancysky ...
Vycházej z toho že příroda je mocná čarodějka a možné je ledaco. Logicky proto zařídila tam kde to považovala ona zvláště za potřebné aby právě ta některá semínka (pecky) prošla nejdříve zimou. No a to ostatní? Sám na zahradě se někdy divím překvapením, narazím teď na podzim (před zimou) že se klube / klíčí z letos spadaného něco co ale nemá šanci tu zimu venku přežít. Přežije ale to další na jaře, příroda má někdy strategii že takto jakoby plýtvá a je to normální. Sama jako experimentátorka uvidíš co bude dál. Ovšem kvůli venku přicházejícím mrazům asi budeš muset to dát dovnitř. Ale zradou nejsou jen ty nízké teploty až mráz, ale rostlinstvo se také řídí světlem tedy doba světla se bude k Vánocům dál ve dne zkracovat a potom to zase prodlužování bude trvat ... takže je možné, že to co ti poroste bude hodně hodně neduživé nebo i případně zajde?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 06 lis 2023, 18:58

Přemýšlím, jak zlepšit účinnost řízkování, ne vždy se mi daří (třeba ten zmíněný angrešt se mi vůbec nepovedl), měl jsem i nějaký práškový stimulátor (asi AS-1) ale neměl jsem dojem že by to nějak fungovalo. Teď jsem narazil na vrbový výluh, že prý má vrba hodně auxinů, proto dobře koření a výluh se dá použít jako stimulátor. Máte s tím někdo zkušenosti?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Josef » 06 lis 2023, 20:57

Kasta: Tohle je stará osvědčená metoda, kterou používají většinou starší ročníky pěstitelů, která napomáhá nejen k rychlejší tvorbě kořenového nového systému řízků všeho druhu, ale se používá ve zředěné formě také jako zálivka těchto řízků a někteří do tohoto výluhu také namáčejí rouby na nějakou dobu před roubováním všeho možného. Já to dělám také. Již delší čas se také do tohoto výluhu, stimulátoru růstu, přidává gel z Aloe Vera, která účinnost tohoto výluhu ještě více podporuje a zesiluje ho. Výluh se vytváří většinou na jaře z mladých větviček vrby, postup je na Netu, a Aloe má doma snad dnes každý pěstitel. Nic nového pod sluncem. Prostě osvědčená domácí náhrada za kupované drahé stimulátory. Žádná věda.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 06 lis 2023, 21:04

Josef: super, dekuju! V predjari to vyzkousim! Aloe taky mame.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Stanley_51 » 06 lis 2023, 22:36

kasta píše:Teď jsem narazil na vrbový výluh, že prý má vrba hodně auxinů, proto dobře koření a výluh se dá použít jako stimulátor. Máte s tím někdo zkušenosti?

Mám s tím zkušenost a to tak, že negativní. Nemělo to absolutně žádný vliv na zakořeňování. To co koření samo to nepotřebuje a to co koření špatně, kořenilo špatně dál. Zkoušel jsem různé druhy vrb a i různé výluhy, všechno naprd. Ale vyzkoušet to můžeš,možná budeš mít lepší poznatky.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 07 lis 2023, 07:15

Stanley_51: ono je to s temi stimulatory tezky, jak poznat skutecnou ucinnost, uz jsme to tu probirali jinde (myslim ze u fikovniku), ze kdovi jestli nejsou placebo vsechny :) ale vyzkousim a hlavne budu dusledne sterilizovat substrat, vloni jsem se na to z lenosti vykaslal a myslim, ze to byla chyba.

Ja v lete zkousel domaci urychlovac kompostu (drozdi s cukrem) a nadchlo me, ze je to mnohem ucinnejsi nez ty kupovany, tak jsem si rikal, ze to tak treba muze byt i u toho stimulatoru....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Josef » 07 lis 2023, 10:33

Standa, Kasta: Je to tak jak píšete. Nikdo tu účinnost těchto tzv. stimulátorů a to jak práškových, gelových nebo těch přírodních nezměří a nezměřil. Buď se zadaří, nebo ne. Jestli tomu napomohl nějaký stimulátor a nebo se postarala příroda sama, to je vždy otázka.
Dělal jsem také spoustu pokusů se vším možným abych vytvořil něco, co by snad určitě fungovalo a člověk nemusel kupovat všechno při vysazování zahrady a něco ušetřil, ale dopadl jsem vždy jak píše Standa. Jediné k čemu se občas vracím, když je čas, je pouze tento výluh s Aloe. Je to přírodní, nevím na kolik to pomáhá nebo ne, ale myslím si, že když nepomůže tak určitě neuškodí. Když se nezadaří, tak mám aspoň pocit, že jsem chtěl pro to něco víc udělat. No tak zas příště. Bylo by fajn kdyby někdo přišel s něčím, co by skutečně prokazatelně pomáhalo. Tak ať se dál Všem daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků