Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné metody)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Franz » 07 lis 2023, 11:37

kasta píše:Stanley_51: ono je to s temi stimulatory tezky, jak poznat skutecnou ucinnost, uz jsme to tu probirali jinde (myslim ze u fikovniku), ze kdovi jestli nejsou placebo vsechny :) ale vyzkousim a hlavne budu dusledne sterilizovat substrat, vloni jsem se na to z lenosti vykaslal a myslim, ze to byla chyba.

Ja v lete zkousel domaci urychlovac kompostu (drozdi s cukrem) a nadchlo me, ze je to mnohem ucinnejsi nez ty kupovany, tak jsem si rikal, ze to tak treba muze byt i u toho stimulatoru....


Pokud to budeš sterilizovat tak to považuj za velkou chybu s substrátu je spoustu hub a bakterií převážně tzv hodných jak to vymlátíš tak se na to vrhnu spíše patologické protože je tam mnoho mrtvol jedině pak substrát naočkovat a počkat až ho kolonizují což je tak 14 dní
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 07 lis 2023, 13:51

Franz: no ja vloni dal rizky fikovniku do nesterilizovaneho substratu a moc se jim nedarilo. Taky ten substrat recykluju, tak jsem si rikal, ze lip se zbavit pripadnych patogenu z predchozich rostlin. Ale to co pises, ma logiku...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Minikiwi » 19 lis 2023, 12:38

Gingo Biloba (Jinan dvoulaločný) - poradíte s výsevem, podařilo se mě najít několik plodů, teď už jsou trochu seschlé, času je pořád málo. Je nutná nějaká stratifikace? Jde Gingo řízkovat, případně hřížit? Děkuji Jarda
Obrázek
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod longr » 19 lis 2023, 15:58

Nejlepší je očistit smradlavý dužnatý obal (pozor, je trochu lepkavý, jako třeba kůra ponciru) a semena vyset do půdy. Stratifikace není potřeba, ale dá se klidně vyset i ven, třeba do skleníku. Jen to pak vyklíčí až někdy na jaře nebo v létě. Při výsevu v teple to klíčí dřív.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod Minikiwi » 20 lis 2023, 02:23

Děkuji, ano plod smrdí a lepí trochu jako trifoliáta, Semena jsem očistil a založil, zatím jsou v krabičce ve vlhkém substrátu v ledničce. Předpokládám, že je vyseji až po Novém roku, až se zlepší světelné podmínky za okno.
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod veverka » 05 led 2024, 19:36

Stratifikace semen . Uzavřený zalepený sáček se semínkama s nutností stratifikace, z obchodu- když je uložený v místnosti,v suchu,ale kde mrzne - stratifikace neproběhne,protože sucho. Mám pravdu?
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod longr » 05 led 2024, 20:37

Většinou je potřeba vlhká stratifikace. Mnohá semena nesnesou úplné vyschnutí, jako třeba naše javory. Některá semena po vyschnutí upadají do velmi silné dormance a následné probuzení bývá složitější.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod veverka » 06 led 2024, 19:34

děkuju, a prosím ještě ohledně stratifikace- co určuje,zda je nutná stratifikace? pro trvalky?(a to at kytky,stromy,..) zajímá mě ted třeba semena sadec konopáč (mám hoooodně semen, můžu zde zájemcům darovat, mám dvě rostliny a chci víc,protože mě moc nadchly, vysoký vonavý!! růžový, motýlový letiště) ,stratifikovat ? koupené semínka čínská pažitka , ibišek bahenní, ibišek syrský.
A ještě nechala jsem venku sice pod střechou ale na větru vlhkým vzduchu větve se semenama sléz maurský, jak s tím naložit, doted to visí venku, půjde to ještě použít k zasetí? Rostliny tohohle slézu jsem jenom ustřihla,že vytahám až na jaře zmrzlý chcíplý, a oni stále žijí:-), nezmrznul ani jeden totálně vytažený oklepaný kořeny,hozený na hromadu,jenom se jeho zelené větvičky otočily nahoru smerem k nebi, tak jsem ho dneska vrazila do země a uvidí se co to bude delat.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Množení rostlin (semeny, řízkováním, odnožemi a jiné met

Příspěvekod kasta » 06 led 2024, 20:34

veverka: to ktery seminka je treba stratifikovat urcila evoluce, byvaji to rostliny z oblasti, kde je zimni obdobi, ale neni na to zadny pravidlo, proste jen zkusenosti generaci zahradniku.
a slez maursky je trvalka, vymrzne jen pri trochu drsnejsi zime, treba ja ho tu mam pred domem uz par let, na jare vzdycky obrazi
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 69 návštevníků