Heartnut | Juglans ailantifolia

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod dzani696 » 22 srp 2018, 22:00

Máte niekto strom ktorý plodí. Lebo do Prahy to mám celkom z ruky :) a pokusil sa ho niekto zaštepiť už do orechu královského?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod alex » 23 srp 2018, 09:59

neplodi, ale zije maly na vlasaku.
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Nery » 16 říj 2019, 07:21

Dodnes jsem fórum jen četl, zkusím se také zapojit.

Na jaře jsem koupil z droždína jeden semenáč J.ailanthifola, jeden J.a.cordiformis a jedem roubovaný cordiformis.
Zpětným dotazování jsem zjistil, že pánové mají genetický materiál od grimm nursery, ale že si jaksi neudelali poznámky, tak tak vůbec neví, který klon roubují...uvidíme asi podle plodů...
Roubovanec měl hned po zasazení jak jehnědy, tak krásný hrozen samičích květů.
Jsem 550mnm, tak se sháněním dalších počkám, co tihle tři a zima, na jaře kdyžtak poreferuji.


Hledal jsem v té praze 12.10. a už bylo určitě pozdě, pak jsem se nejde dočetl, zde dozrávají o dost driver než J.regia. Na místě je stromů fakt hodně a mezi nimi několik ořešáků různých druhů, našel jsem J.regia s miniaturními ořechy, Posbíral jsem černé ořechy(J.nigra) nevalné velikosti, je tam stromořadí mladých lísek tureckých...strom J.a.cordiformis jsem však nenalezl.
Další by měl být v botanické zahradě v tróji a pak v dendrologické zahradě v průhonicích...zkusím asi za rok, jestli už nebudu mít vlastní plody, jsem na jejich chuť zvědavý a chtěl bych si vypěstovat pár semenáčů k roubování.
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Stanley_51 » 16 říj 2019, 11:06

Nery píše:Dodnes jsem fórum jen četl, zkusím se také zapojit.

Ahoj, vítám tě na kiwiforu. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod ZdenekCernoch » 16 říj 2019, 21:30

ted Juglans regia s malými plody je podle všeho jen Juglans microcarpa

jestli máš někde cestu do Arboreta Nový Dvůr u Opavy tak tam to roste všechno pěkne po kupě S20
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Nery » 28 črc 2020, 13:04

Zdravím vespolek. Jak jsem slíbil, podám zprávu o stavu mých heartnutů:
Roubovanec loni vyrostl asi o 40cm, v zimě stratil většinu těží hmoty(dřevo nebylo dostatečně vyzrálé). Na jaře zahájily všechny tři exempláře zdárný růst, malinko je sežehl nějaký pozdní mrazik a pak mi býk převrátil/rozbil dřevěné ohrady a všem třem vše zelené sežral. Roubovanec a semenáč cordiformis jednou dál z nejbližšího očka, semenáč J.ailanthifola vršek vzdal a vyrazil rovnou od kořenů.
Zde foto roubovance grimovy selekce bez čísla a jeho majitelky :
Obrázek

Měl jsem na letošek slíbenou odrůdu "jewelbox", ale nevyšlo to, to mě trochu vyděsilo, narodila se druhá dcera a neměl jsem co pro ni zasadit... tak jsem zkusil zase droždín a tentokrát prý vědí co mají, tak jsem vzal "IMSHU" a "FIOKA", přišly krásné kontejnerované roubovance cca 130cm vysoké, sázel jsem teď 25.7., tak snad se chytnou dobře, budu hodně zalévat.
Klece z ohradníku se zatím osvědčili lépe než dřevěné hrazení, ale řeknu vám ohrazovat 70 ovocných stromů dá zabrat...
Obrázek

Zase za rok podám zprávu o stavu :)
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Kuba » 04 říj 2020, 11:09

Pozdrav a krásný den všem.
Chtěl bych si pořídit také jeden japonský srdčitý ořech roubovaný - asi Imshu (z Droždína) a chtěl jsem se poradit, zda je velký problém následně přiroubovat druhý kultivar. Roubování ořešáků je prý velmi složité - špatné ujímání roubů. Předpokládám, že květy nejsou samoopylující. Aktuálně nabízejí semenáče a roubované CW1, CW4, Kalmar, Imshu. Z toho, co jsem načetl, by měla být nejzajímavějším (z novějších šlechtění) právě Imshu.
S díky za názor / radu začínající pěstitel :)
Kuba
Uživatelský avatar
Kuba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 12 kvě 2017, 23:24
Bydliště: Nové Město nad Metují, 390 m. n. m.

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Nery » 17 říj 2020, 16:18

Raději popřemýšlejte, zda se nevejdou dva stromy...kolikrát člověk vidí dva ořešáky třeba dva metry od sebe a ono to nakonec nějak i funguje...samozřejmě 12-20m je mnohem lepší...

Ono to roubovat jde, na youtube je mraky videí, američani to dělají úplně běžně...ale kvůli propojování bych to nedělal a to mi dost dochází místo.
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod izi » 09 čer 2021, 09:08

Môj trojročný semenáč z Droždína. Mohol ho opeliť "vlašák"?

Obrázek
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Nery » 19 zář 2021, 09:00

Ano, pokud prášil ve správný čas, klidně ho mohl opylit J.regia
Táborsko 550mnm
Nery
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 13 říj 2019, 10:14
Bydliště: Tábor 550mnm, usda cca 6a

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod pavell » 25 zář 2021, 22:31

Tak nám už druhý rok zničila všechny plody ořešáku vrtule ořechová, nevíte jestli jde vrtule i na japonské srdčité ořechy, nebo na pekany? Podle mne na japonské nejspíš ano, jen je otázkou jestli je může poškodit pokud zrají dřív než naše ořechy , jestli půjde i na pekany to netuším.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod pavell » 05 zář 2022, 11:48

Tak letos má japonský ořech první plody, zatím bez vrtule ořechové možná se jí nelíbí to chlupaté a lepkavé oplodí japonského ořechu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Hanka Ř. » 12 lis 2022, 21:56

Nemá náhodou ořešak srdčitý tužší skořápku? Jestli už ji ta vrtule třeba neprokousne...
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod moonvil » 12 lis 2022, 23:48

Tam není problém s prokousnutím skořápky. Co jsem kdy viděl poškození od vrtule, tak vždy vrtala jen v té zelené slupce, která pak kvůli tomu změkne, zčerná a správně se nerozloupne. Ořech následně často zničí plíseň - pravděpodobně proto, že zůstane uzavřen uvnitř té černé kašovité hmoty a nevětrá.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Heartnut | Juglans ailantifolia

Příspěvekod Hanka Ř. » 13 lis 2022, 18:15

Ok, já nějak myslela, že se pak dostanou i dovnitř. Tak v tom případě, moc děkuji nejen za opravení, ale také za pozorování, že na srdčité ořešáky aspoň zatím nejde. Snad to tak bude i v budoucnu (ale mohlo by, vrtule třešňová taky nejde do meruněk).
Hanka Ř.
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2020, 11:47

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků