Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Satan » 30 srp 2022, 18:20

Rohovina kaufland 30 Kč.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Argout » 04 říj 2022, 15:56

Prosím o tipy na podzimní hnojení.

Poslední dobou mě dost přesvědčily výsledky hnojiv z growshopů, takže v sezóně hnojím převážně Biobizzem, na substrát od Plagronu nedám dopustit atd. Jenže hoši z growshopů řeší pouze byliny, čili co teď s ovocnými stromy. V USA a u profi zahradníků v Polsku jsem vygooglila nějaké poměry podzimních hnojiv na stromy, které tady prostě nejsou k dostání.

Zřejmě se to u nás řeší superfosfátem a síranem draselným, ale nedá mi to, tak hledám, jestli se jim nedá nějak vyhnout, když už 3. rokem postupně přecházím na bio.
Do skleníku asi bude koňský hnůj. Kravinec nemám, můžu koupit granule. Těch pár stromů mě nezruinuje.

K těm stromům - napadla mě kombinace Podzimního NPK s guánem z Hoštic a případně k tomu nějaké PK z growshopu. Ale je to bonusové PK taková výhra?
Jinak nejsem ortodoxně bio, třeba jak se objeví škůdce, přecházím na chemickou válku apod. Jen se prostě snažím, když to jde.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Minikiwi » 07 led 2024, 13:12

Zajímalo by mě jaký substrát koupit nebo namíchat tak aby byl vhodný i do větších kontejnerů a sazenice v něm rostly 2-3 roky bez hnití. Jedná se mě o fíkovníky, granátové jablko, rozmarýn, trifoliátu, případně, asiminu, tomel, cicimek, možná i ty citrusy a pistácie. V oddílu Pistácie str.19 bylo téma nakousnuté a jsou jmenované některé složky substrátu jako borkovaná rašelina, jíl, písek. Celkem se mě neosvědčily ty nejlevnější substráty z hobby obchodů (někdy byly problémy i s přísadou rajčat a paprik, vloni tam byly navíc i smutnice) ani ty "specializované" za násobek ceny. Do kontejnerů na dobu delší než pár měsíců jsou naprosto nevhodné. Zkoušel jsem přidávat i kompost a zahradní zeminu, ale byl to zdroj plísní, žížal a dalších živočichů. Díval jsem se u Pasiče na produkty Klasmann - většina substrátů je zde pro kontejnery do 6cm a pro výsadbu květin. Zajímavé jsou Substrát TS1, TS2 a TS3, je to hlavně rašelina.
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod EvaOstrava » 08 led 2024, 14:10

Vždycky jsem si myslela, že vlastní kompost je moc dobrý. Když už je hotový, vyzrálý, tak tam ani žížaly nejsou. Ty, podle mě, ve velkých květináčích ani moc neškodí.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 08 led 2024, 14:36

Zkoušel jsem již všechno možné a letos se vracím k osvědčenému profi substrátu SLK od BBComu, který se mi v minulosti zatím vždy osvědčil nejvíce.
Základ je rašelina, kokosové vlákno a zeolit. Substrát narozdíl od jiných rašelinových výrobků vydrží velmi dlouho v dobrém stavu, nestane se z něj po dvou sezónách v kontejneru černá břečka.
Používám jej buď v originální podobě nebo pro své již plodící rostliny to namíchám s kompostem a rozleženým borovým mulčem, líp to pak drží vodu.
Žížaly z kompostu mám skoro ve všem, nevidím v tom žádný problém. Houby samozřejmě taky, ale zdravé a dobře živené rostlině to neublíží, řekl bych, že spíš naopak.
Nevýhoda toho SLK je poněkud vyšší cena, ale koupil jsem toho teď celou paletu, tak se to trochu kompenzuje.
Jinak chystám se letos víc experimentovat s Hydrogelem. Nějaké pokusy už mám za sebou a vypadalo to dobře, přiobjednal jsem toho pár kilo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod mates » 08 led 2024, 15:13

No já si myslím, že Rudova odpověď v pistáciciích byla jasná. Jakmile se čemukoli přilepší něčím, co se pak bude rozkládat, tak je potřeba počítat se sesedáním objemu substrátu + příslušným vlivem na kořeny. Já to můžu jen potvrdit. Z tehdejší čisté nezkušenosti jsem zasadil třešen a broskev do "nastlaného" substrátu v hluboké díře a stromy jsou dnes místem roubování/štěpování už pod úrovní terénu (naštěstí ne natolik, aby si z roubu natahovaly hlavní kořeny) a při větších deštích utopené v loužích. Takže teď už tak hluboké díry nekopu, stromky sázím spíš na "krtčí hroudu" a substrát jim nijak nevylehčuju, jen smíchám různé typy kopané hlíny, trochu písku a kamínků. Přihnojuju jen na jaře rozpustnými hnojivy. Do nádob dávám stromky jen občas, na 1-2 roky a taky jim tam nijak moc nepřilepšuju. Kompost patří k rajčatům, melounům apod. A u nich je to sesedání substrátu vidět nejvíce, po 3 letech hospodaření na 30cm vysokých vyvýšených záhonech má substrát jen 20 cm, když ho zreju a nakypřím, tak se sice pomalu dostane na těch 27-28cm, ale stačí pak trocha vody a je to na těch 20 cm.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Hofis » 08 led 2024, 16:55

Jasně, je to z části pořád organická hmota, která se rozkládá a ztrácí na objemu.
Jinak hydrogel je dobrý, ale trochu mě štve, že po dvou letech už slušně degraduje a je třeba ho doplňovat. Jako start pro nově vysazené rostliny zejména na tu první sezónu výborný, ale u kontejnerovek se holt musí jednou za dva nejdéle tři roky zase doplnit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod kasta » 08 led 2024, 18:19

Ja si delam vlastni substrat, z listovy hrabanky a kompostu, ve kterym byly minuly rok rajcata. Preseju pres sito a pridam perlit. Tam kde chci aby vic drzel vodu tak jsem jeste daval vermikulit. A nekdy trochu pisku. Konzistence zustava i po roce porad stejna, bezne ho i recykluju a kdyz nekde trochu sesedne, doplnim nahoru vrstvu. Fikovnikum pak jeste dodavam jilovou slozku a nahoru vapenec misto mulce
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Argout » 08 led 2024, 20:58

Kdybyste chtěl někdo zaexperimentovat, tady mají výprodej 2. jakosti - jinak místy dost drahých hnojiv za hooodně dobré ceny. Něco z toho je i bio.
Pár z těch hnojiv jsem v minulosti používala ve vší slušnosti na rajčata a petunie a zanechaly ve mě hluboký dojem. (Plagron a Biobizz - ty ostatní neznám)

https://www.levne-prepravky.cz/stimulatory-a-hnojiva-2/
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Jibro » 09 led 2024, 20:07

Dlouho jsem si míchal substrát z 250 l bílé málo rozložené rašeliny, 150l perlitu a kompostu nebo zahrad. substrátu a pro citrusy byl celkem dobrý, ale když jsem se díval na perlit :shock: 150 l jsem v roce 2020 kupoval za 420 Kč a dnes 750 - 900 Kč tak s perlitem končím, nezkoušel jste někdo použít Liapor nebo liadrain 4-8mm jako náhradu perlitu? případně tento substrát se mi složením celkem líbí: https://www.zafido-eshop.cz/Stresni-sub ... -d2535.htm
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Minikiwi » 10 led 2024, 06:36

Děkuji všem za diskuzi k substrátu do kontejnerů. Moonvilem zmíněný "SLK od BBComu" vypadá velmi zajímavě udávají vysoký obsah borkované rašeliny. Zkusím i něco namíchat sám se základem z bílé rašeliny. Liapor 1-4mm jsem koupil 50l ve stavebninách, takže ho taky přimíchám. Vermikulit a perlit na Aukru z Polska (měli několik doprav zadarmo) - některé ceny u nás jsou opravdu ostuda. Ještě bych se zeptal jestli někdo nenašel cestu jak se dostat k sádrovci pod asiminy. Jarda
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 10 led 2024, 14:30

Minikiwi píše:Ještě bych se zeptal jestli někdo nenašel cestu jak se dostat k sádrovci pod asiminy. Jarda


Obyčejná sádra bez příměsí z Bauhausu. Rozhodil jsem odhadem 2kg ke každému stromku při výsadbě.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Minikiwi » 12 led 2024, 01:56

Děkuji a sádru jen rozházíte po povrchu nebo dáváte i pod rostlinu? Sádrovec se údajně vozí do cementáren pro výrobu cementu. Postupně likviduji na zahradě staré stromy jsou pod nimi často zbytky nestráveného vápna, někde jsem četl, že staří hospodáři dávali pod stromek při výsadbě i nějaké zdechlé zvíře jako psa, kočku, ale to jsem naštěstí zatím nenašel. Jinak opravuji, vermikulit a perlit jsem objednal na Allegro ne na Aukro, prodávající byl z Polska.
Minikiwi
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 26
Registrován: 08 led 2023, 19:22
Bydliště: Brno sever

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 12 led 2024, 11:15

Když to jde trochu zapravit do vrchní vrstvy, tak to udělám.
Zdechlá zvířata a podobné veselosti se zahrabávají ve vinohradech i nyní - nebudu jmenovat konkrétní jedince, ale výsledky mají solidní :)
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod meyer » 12 led 2024, 13:15

Tak lišky na vinici, :D , už chápu název románu. S6
:lol:
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 návštevníků