Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 06 kvě 2022, 14:19

Ty sklízíš zeleninu sekačkou? Nebo jak to mám chápat? Já mám normálně kapkovky na záhonech roztažený povrchu a když potřebuju, tak je smotám a přemístím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 06 kvě 2022, 14:53

jojo na to jsem poridil prave taky nadzemni :-D za 1500 50m :-D proto skoro premejslim jestli jim to nevratit :-D ale po pravde vic nez tech 50 m nepotrebuju, tak to asi preziju.

Tahle kapkovka podzemni by mela byt ke stromkum (je fakt ze minulej rok jsem zalejval asi 2x nebo 3x, takze ta pouzitelnosti je diskutabilni. Kazdopadne muze prijit obdobi kdy nezaprsi)

No a zahradu mam koncipovanou tak ze mam defacto kolem dokola zahrady vsude stromky a kere, vzdalene od sebe tak, ze bych mozna ani "neprelepoval" nektere z der. (tim bych pokryl cca 100 stromku a mel u nich zajistenou v pripade potreby zavlahu). Na to by dokonce stacilo asi jen 200m hadice. (na casti toho pozemku ale nemam kacirek a jezdim tam sekackou a strunovkou, takze pri nadzemnim vedeni bych to drive nebo pozdeji ponicil)

dalsich cca 200 m by padlo kdybych to chtel rozvest i ve vnitrni casti zahrady na cca 20 stromku a to je diskutabilni jestli to ma smysl (po pravde asi ne, na to muzu vzit i tu konev a zalejt to)

je fakt ze vyrazne levnejsi reseni je natahnout kolem dokola zahrady hadici a zapnout to a pokud pujdu sekat tak to schovat. Pokud budu muset zalejvat, tak to s nejvetsi pravdepodobnosti totiz znamena, ze nebudu sekat
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 06 kvě 2022, 16:13

Pokud to chceš i ke stromům, tak tam je to lepší pod zemí, to je asi pravda. Kdybych měl v sadu vodu, tak to asi udělám podobně, ale dokud tam nenechám udělat za půl mega 150 metrový vrt, tak tohle řešit nemusím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 16 kvě 2022, 20:58

Tak jsem nakonec koupil neco vyrazne levnejsiho:-) a hlavne nadzemniho. Uprimne pokud bych bral tu puvodni gardenu a zacal to delat tak by me z toho asi trefilo a nedoplatil bych se.... :-)

Nakonec jsem to pospojoval Teckama a pro kazdej radek je pak vlastni vetev, az na to utahovani svorek by to byla vcelku dobra prace (ale bohuzel tam tech Tecek mam mraky).

Rovnou jsem udelal i zavlahu pro kiwi, pawpaw, nejakou vinnou revu co mam v kacirku takze tam nesekam a diky tomu, ze mam vlastne kolem celeho pozemku natahane vedeni pro revu:-) tak v mistech kde sekam tu hadici prilepim k dratu :-) tak snad to bude takhle fungovat, ale myslim ze by v tom nemel bejt problem :-)

100m mam hotovejch a jeste tak dalsich 100m zbejva a budu mit vetsinu zahrady pripravenou na zalejvani v pripade nouze :-) (po pravde doufam ze to zapnu max parkrat za rok az na zeleninovou zahradku a jahody, tam to asi vyuziju vic.)

Spis ale doufam ze prijde nejaka potopa (privalove deste) jako kazdej rok nekolikrat a mam pak na nekolik tejdnu klid :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 21 kvě 2022, 23:10

Tak mam hotove zavlazovani jahod, zeleniny a cca 90 stromku ze 120 (30 zustane na rucni zalejvani)

Zitra to pripojim na cisticku... cca 300l denne a pokud to klapne tak to bude parada :-)

Skoro bych rekl ze budu vitat sucho, zalito bude... a trava bude sucha a nebudu muset sekat :-)))

No mohlo by to byt radeji jeste vice nez tech 300l, ale ono nekdy prece jen i zaprsi :-)))

Hlavne doufam ze ten filtr vezme vsechny, necistoty a hned pri prvnim pokusu tu kapkovku neodpravim :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Josef » 22 kvě 2022, 10:17

Josef - Antarian: Jestli máš opravdu u domu sad a v něm 120 stromů, tak by mě zajímalo, na kolik Ti finančně vyšla ta kapková závlaha pro těch 90 stromů. Já mám stromy některé staré 30 - 40 let, ořechy i více, ale já si neumím vůbec představit k těmto stromům dávat kapkovou závlahu. Já každý třetí den večer zalévám zeleninu a květiny u domu téměř 1000 l odstáté vody ze zahradního jezírka, které pak dopouštím a to nezaliju jediný strom. Není jich 120, ale je jich myslím také dost. Stromy zalévám některé ty do 8 - 10 roků, pak už ne a to opravdu v těch parnech, jednou za 14 dnů aspoň 50 l vody na strom, ty mladší, staré nezalévám vůbec. Kromě meruněk, broskví, moruše, borůvky, kiwi,...prostě choulostivých odrůd. Proto by mě zajímalo, kde bereš tolik vody a hlavně co Tě to stálo? Aspoň přibližně. Jen pro zajímavost. Děkuji. Ať se Ti daří - Josef.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 22 kvě 2022, 11:10

Tak jsem se vyhecoval :-D :-D :-D Stejne by me to zajimalo.

takze dohromady 134 stromku a keriku a zkratka dalsich ovocnych veci zasazeno volne v zemi.
Nakonec tedy pouze 87 z nich ma kapkovou zavlahu.
Plus mam zavlazovani na cca 15 - 20m zeleninove zahradky - nascitane radky dohromady (topinambury, acokca a rajcata) a cca 90 jahodniku, nebo tak nejak.

Obrázek

Kazdopadne co je dulezite brat v uvahu:
1) stromky jsou zatim mlade (3 - 5 let a vetsinou nepotrebovali zalejvat skoro vubec)
2) absolutne vse mam ve ztracenejch obrubnikach, aby bylo mozne v pripade potreby fest prolejt a zamulcovat. (takze ackoliv puda praska a je to totalni beton, tak u stromu kdyz do toho pichnu prstem je krasne vlhko a zalejval jsem jednou 10l kazdy strom)
3) zavlahu mam jen pres kapkovou hadici nadzemni s dirou kazdych 33cm (to neni optimalni reseni, ale rozhodne to vyjde nejlevnejc)
4) Pozemek mam maly cca 33*33m a vzdalenosti mezi stromky a keri nikterak velike. Nekde ty vzdalenosti jsou vetsi, nekde mensi takze treba mezi ostruzinama, ta voda kape tak "trochu na nic".
5) tech 87 stromku mam rozmisteno defacto po obvodu plotu takze cca nejakych 120 metru, kdyz odectu branu + mam nekde Tecka, ktere to rozvadeji dal v kacirku (to jsou naprikald ty paw paw, tomely, plus neco dalsiho, ktere mam od kiwi cca 3m daleko a vyplatilo se k nim tu vodu zavest taky, protoze to mam komplet vcsechno v kacirku a tim padem tam nesekam. tech stromky
6) rozvedeni kolem pozemku, kde je reva, kiwi atd. mam defacto kompletne cele ve vzduchu (no uvidime jak to bude fungovat, ale prilepil jsem to zkratka k dratu (nejsnazsi reseni). Ne vsude to bude fungovat dokonale a vzhledem k tomu, ze mam svazity pozemek, nekde hrozi steceni vody a to ze bude kapat trochu mimo... co jsou zkousel nic hrozn eho to neni, ale mozna to jeste lehce poupravim. Defacto, staci dat zarazky v miste kde chci, aby voda stekla.

Kazdopadne jak videt mam to vcelku nahusto. Neco je od sebe treba jen metr - maliny a neco je zase dale a v prumeru to vychazi tak na 1,75 na ker, stromek po obvode domu.

Zbytek stromu mam pak nevhodnejch pro kapkovku, protoze jsou kolem jezirka a skalky apodobne a ta hadice by tam prekazela. Kazdopadne tam mam z jerizka vodopad kterym zalevam, vrsek zahrady + u jezirka se mi zaleva take dobre ... tohle vse delam konvema + mam jednu cast kam by ta kapkovka asi zavest sla a vyresil bych tim nashi, jujuby, sloupovity jablone ... ale to nema moc smysl. Me stejne tak jako tak kazdej rok potka zaplava (vetsinou nekolikrat rocne) a ta defacto zajisti zaliti zahrady desitkama kubiku vody a zrovna tohle je v ceste velke vode + treba ta reva. Sleva se ke me voda z cca 2000m plochy + moje vlastni zahrada a pak to mam rozvedene tak ruzne po pozemku. Je to teda obcas masakr a modlim se at to nepretece, ale zatim to vzdycky vyslo a dokonce to zvladlo i 100mm za hodinu :-D

Denne muzu pouzit cca 300l vody, nekdy asi o neco vice - coz je spotreba nasi rodiny a po vycisteni tim zaleju. (snad to nebude toxicky, to se dozvim, az to vsechno poumira. Kazdopadne zatim je to v pohode a minuly rok jsem tim zaleval parkrat taky a nic se nestalo)

Cena je snesitelna, ale u me je to tim, ze pouzivam relativne levne reseni a hlavne potrebuju malo metru. (takze kompletne spotrebuju cca 200m hadice, ktera i se spojkama, drzakama atd. stala odhadem 2800. (je fakt ze ted teda jeste dokupuju nejake hadicove spony a spojky hadic (ty jedine nejsou v setu co jsem nakupoval a nechce se mi tam davat zbytecne tecka a ucpavat je. + jsem kupoval i pro pripad kdy nebudu doma 2x pocitac (dopousteni jezirka + dve nezavisle zavlahy z kohoutku az odjedu na dovolenou - jeste mam extra zavlahu na kvetinace s boruvkama a fikovnikama). Jeden gardena filtr s redukci tlaku (tu 2000 verzi za cca 500) + jeden regulator tlaku s filtrem rovnou na kohoutek asi za 750.
U tech pocitacu nepisu cenu, protoze tam se da sehnat ledacos.

Naklady teda celkem cca 4000 + pocitace.

Jinak takhle to u me vypada po kazdorocnich zaplavach. (Ted jeste zadne nebyly, takze stara fotka z minulych let pro predstavu)

Obrázek
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod Josef » 23 kvě 2022, 08:43

Děkuji Ti za vyčerpávající odpověď. To jsi opravdový zahradnický nadšenec. Na takovém pozemku tolik rostlin a stromů, keřů. Co ale potom jejich zastínění, oslunění? Po vzrůstu si to nebude konkurovat? To budeš muset jen střihat a střihat. Když nejde slunce do koruny, tak je to většinou problém. To klobouk dolů. Přeji Ti hodně zdaru.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod moonvil » 23 kvě 2022, 10:12

No, zalívat vodou z čističky ovoce a zeleninu je na zvážení. Já tuhle vodu teda používám jen na okrasné keře a stromky, bambusy, apod.
Samozřejmě beru v úvahu použití veškerých eko přípravků, to je u čističek jediná možnost, ale i tak - zřejmě bych si raději nechal udělat nějaký chemický rozbor.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 23 kvě 2022, 13:27

Moonvil: jojo tohle je takove s otaznikem a jak rikas udelat nejaky chemicky rozbor by nebylo od veci. Po pravde jsem to puvodne chtel zapinat jen na vodu z vodovodu :-D (to jsem tedy ocekaval, ze bude prset nekdy :-D Ted to lehce prehodnocuju :-D)
Na druhou stranu, od te doby co jsem poridil cerpadlo :-D tak prichazela jedna potopa za druhou :-D A vcera jsem ho vytahnul na vyzkouseni .... taaaakze tu kapkovku mozna ani nebudu potrebovat.

Josef: to zastineni je zvlastni, ale vzhledem k orientaci pozemku tomu ze je svazity a navic je vetsina stromku u zdi, plotu .... tak si to vlastne nijak zvlast nestini. Samozrejme je tam par vyjimek ... do lehce zastinenejsiho mista jsem dal PAWPAW i tak to ale neni uplny stin .... rekneme ze 6 hodin slunce denne to mit urcite bude spis i vic kdyz to povyroste aspon na 3 a pul metru (to si teda jeste pockam :-D)
defacto je ale ta koncepce takova, ze jak se to slunce otaci ... tak stromky stini treba skalku pripadne kmen stromku ktery je cca metr nad nimi a kdyz by ten vyssi stinil tak ten stin jde v tu denni dobu nekam uplne jinam a stini max travu, pripadne kmeny revy, kiwi, ktere je u zdi.
Tak ci tak se ale stromky snazim drzet do 3,5 m a nektere i niz :-D (zajimave jsou treba moje jujuby, ktere rostou jak blazen a furt je vyhejbam ty vetve do stran :) ) Duvod je ten ze jak mam hodne stromku v kopci tak sbirani nekterych plodu bude vazne lahudka, takze je dobre to udrzet nejak kompaktni, coz ne vzdy bude mozne, tak netusim jak to budu sbirat :-( Stejne si nakonec asi budu muset koupit ten zahradkarskej zebrik s trema nohama.

Celej pozemek mam jeste navic pod urovni 1 - 2m okolni silnice :-D takze treba takove kiwi mam vyhnane do vysek 3 - 4 m a tim mam zajisteno ze je to stale na slunicku, ale kmen je kuprikladu 70% dne ve stinu. I kdyz ma to i vyhody, je u me az na totalni vyjimky kdy okolo letali trampoliny prakticky bezvetsi a i kdyz letali jinde trampoliny tak u me na zahrade se max pohnuli o par metru zahradni zidle :-D

Kdyz jsem to kupoval, tak mi mama rikala, ze budu mit dum v krtčí díře bez slunicka atd. a budu furt vyplavenej :-D Zatim mam sluníčka až moc a potřeboval bych aspon trochu víc zastíněné jezírko a bohužel ho dům zastíní relativne pozde a az moc se to ohriva, ale to snad vyresim extra UV lampama. A ze zaplav jsem "zatim" udelal vyhodu :-D Mozna budu mluvit jinak, az mi to vyplavi jezero :-D

btw. takova sranda to teda ze zacatku nebyla ... nekolikrat mi ta velka voda urvala kus svahu atd. :-D urvalo to skalku kus a nasypalo se to pred jezero a cast dovnitr atd. :-D Ale za ty roky jsem to uz vsechno upravil, vyspadoval, vodu rozvedl, prebytky rovnou vedu pod zemi do te diry atd. :-D Plus samozrejme ne vsechno je dokonale a treba nashi, mispule jsem zrovna netrefil malovzrustne podnoze, takze tady opravdu budu strihat jako "debil", abych to nejak udrzel na uzde :-D

Hlavne uvidime co budu rikat za 10 let :-D to teprve uvidim realitu, kde jsem se prepocital (treba "zakrsle moruse", muchovniky ... ktery mozna budou problem a budu se jich muset zbavit):-D Stejne tak jako se vsim ostatnim :-D Kdyz dnes kouknu na jezirko a jak jsem ho udelal, tak bych to ted taky udelal jinak po zkusenostech z realneho provozu :-D a bohuzel bych nasel spoustu "dalsich veci", ale tak to holt vetsinou je asi vzdycky :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod nene » 23 kvě 2022, 14:18

antarian: Pěkně se to čte.......ano, příroda s náma cvičí, ale za to nadšení a sny to stojí. A za tu radost, když se daří..... S9
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod antarian » 23 kvě 2022, 14:42

nene píše:antarian: Pěkně se to čte.......ano, příroda s náma cvičí, ale za to nadšení a sny to stojí. A za tu radost, když se daří..... S9


jojo potesi to :-D hlavne ten uvod tady mi delali "zahradnici"....
Kdyz to ale vezmu tak kolem tak co se stromku tyce, tak tu zustala sakura pendula (ta mi zrovna stini a nejradsi bych ji dal pryc, ale nemuzu, protoze by mi zena rekla, ze je to chudak strom, tak ji aspon nikdy nezalejvam a cekam :-D Stejne ale mrcha roste dal a dal :-D) :-D No vcelku z cca 40 stromku zustal jeden Rybiz, cca 5 borovicek, 2 jedle, 2 cedry, moruse pendula, 1 ostruzina, 1 malina a ta sakura (odhadem 25% uspesnost)... Zbytek kaput :-D (v suchu se to nedalo udrzet na zivu a vsechno to vychcipalo a uschlo ..... Svazitej pozemek a vysazovany bez obrubniku a bez moznosti to zamulcovat :-D Takze zaprselo ... voda protekla kolem a konec :-D Zalejvat to neslo taky protoze vsechno hned odteklo :-D

Kazdopadne to ted zacina pomalinku ale jiste docela plodit :-D takze si budu muset oblibit novy konicek :-D vyrobu marmelady, sirupu a burcaku :-D

Jinak muj nejvetsi problem je, ze si reknu ... tak bych mohl vysadit jednu revu, kiwi :-D a pak si reknu.... njn ale tak ma to smysl kvuli jedne reve delat nejakou oporu? A je z toho cca 100m opory . Pak si jdu vybirat Paw ... reknu si vezmu 3 stromky :-D no jo, ale jakou odrudu :-D a prece jen vic odrud se lip opyluje :-D a tak to mam se vsim :-D Zena by me asi nejradsi zabila ale asi uz rezignovala :-D (driv kdyz jsem nemel tolik casu tak si pamatuju jak jsem v noci kopal diry a sazel stromky :-D)
Kazdopadne ted uz je to lepsi no ... nemam vlastne co sazet, takze uz vymyslim jen blbosti jako tu kapkovou zavlahu :-D To mela byt pro zmenu zavlaha na 30 kvetinacu, az odjedu na dovolenou :-D Vysledek je ze mam vsechno ostatni a jedine co nemam udelane jsou ty kvetinace :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod nene » 23 kvě 2022, 14:52

:lol: .....ne, to není smích jako že "cizí neštěstí člověka potěší", to je smích souznění....jsme všichni stejně postižení - potřeba dělat věci pořádně nás jednou umoří....ale dokud to jde, tak do padnutí, že?....moc a moc držíme palce, ať je té radosti co nejvíc.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod MonikaV » 23 kvě 2022, 15:23

antarian---S6 S6 vidím, že tenhle nešvar - VŠE NA VELÍKOU HROMÁDKU, KDYBY NÁHODOU POCHYBĚLO-- má více lidí S6 S6 (super, vítej v klubu!! :D )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Výživa rostlin, substráty, hnojiva,zpracování půdy

Příspěvekod pavell » 25 kvě 2022, 13:17

Letos jsem zasadil brambory do nejmíň úrodné části pozemku, do rýh jsem dal před výsadbou NPK, přesto část brambor roste velmi slabě. Šlo by to ještě nějak zachránit třeba hnojivem na list?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 50 návštevníků