Mezidruhoví kříženci všeobecně

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Mezidruhoví kříženci všeobecně

Příspěvekod amy80 » 20 srp 2017, 20:05

Vím že je tu už téma o křížencích švestka x něco, ale ráda bych založila téma o křížencích všeobecně (jsou i kříženci malina x ostružina, meruňka x třešeň...)

Osobně jsem spíš odpůrcem, můj názor je, že např. meruňka se pěstuje pro chuť meruňky, a švestka se pěsuje pro chuť švestky, a kříženec je takovej "kočkopes" o ničem.

Ale i já mám výjimky - mám třeba velmi ráda angrešt i černý rybíz, ale také jejich křížence Jostu.

Proto tohle téma - co se ještě podle vás vyplatí pěstovat za křížence, aby chuť byla vylepšením obou rodičů, a co je podle vás už jen zbytečné prznění původních druhů a spíš jen marketingový tah?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Mezidruhoví kříženci všeobecně - co se vyplatí pěstovat?

Příspěvekod Pete » 21 srp 2017, 21:26

No já myslím, že druhy jsou trochu umělá kategorie, tedy že druh je to, co za něj lidi považují. Považuj Jostu za druh a budeš spokojená :D Navíc se domnívám, že většina kulturních plodin vznikla jako kříženci.
Pete
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 28 lis 2016, 12:44
Bydliště: Podhůří Lužických hor 442 m n.m.

Re: Mezidruhoví kříženci všeobecně - co se vyplatí pěstovat?

Příspěvekod bradhal » 27 srp 2017, 21:24

Josta - ano, super, nemám ráda černý rybíz, chuť Josty je mi příjemná, jak je to naředěno.
Jocheline - stejní rodiče, ale brr, moc černý rybíz. Nebo to byla záměna. Znovu jsem nepořizovala.
Tayberry - malinoostružina, v mých podmínkách naprosto k ničemu, pasivně ji několik let likviduju, letos plody větší, ale chuť nijaká.

Jiné užitkové mezidruhové křížence nemám. Potomky sprášení cuket a dýní konzumujeme stejně jako ty čisté.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Mezidruhoví kříženci všeobecně - co se vyplatí pěstovat?

Příspěvekod sasman » 27 srp 2017, 21:55

Sousedka má taky malinoostružník. Má ho luxusně narostený, ale prý se to jíst nedá S1 to je asi nejhorší kombinace. Ale je pravda, že nevím, co je to za odrůda.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 18 návštevníků