Jak se zbavit hryzců?

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 00:52

S kořeny a jejich prorůstáním pletivem netřeba si dělat starosti, cokoliv proroste pletivem hryzci spolehlivě zastřihnou. Teda pokud se je nepodaří zlikvidovat. A nasadit stromky do pletiva a mít kořeny okousané, nebo do květináče a mít kořeny omezené - nevidím rozdíl. Nebo teda vidím, ale spíš v neprospěch toho květináče. A uříznout dno? To mi přijde jako podcenění nepřítele....Chce to vyrazit na lov.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod pavell » 13 pro 2019, 09:01

Nene lov jsem už vzdal, je hodně náročné ulovit hryzce a v mých podmínkách dlouhá zahrada asi 100m hned vedle potoka je vyhubení hryzce naprosto nereálné a lepší řešení než nasadit stromky do velkých kontejnerů 90litru a víc které jsou hluboké 50cm, tak tam hryzci snad už tak neřádí, mě prostě nenapadá. Kořeny utlačované určitě nebudou, jen nevím jak se jim bude líbit tak hluboko v písčité zemi, i když dusík a jiné živiny jdou stejně dolů. Pokud má na to někdo nějaký názor budu rád když ho zveřejní.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod JanoK » 13 pro 2019, 12:09

Najlepsie je asi sa zbavit toho hryzca. Len to nieje jednoduche. Asi najucinnejsie by bolo keby ma nejakeho prirodzeneho nepriatela, fretku, lasicu alebo hranostaja. Ja sa ciastocne z lenivosti a ciastocne koli takymto zvieratkam snazim za zahradou robit "bavorsku kopu". Proste vsetky odrezky, konariky a taketo pevnejsie odpady co nedavam do kompostu idu za plot na kopu. Dufam ze sa tam casom ubytuje nieco co bude tie hryzce lovit. Medzitym ich chytam do pasci. Inak ten odrezany kvetinac myslim ze nepomoze. Ked je spodna voda tak vysoko ze tam uz hryzec nepojde tak tam nepojdu ani korene. a ked je spodna voda hlbsie tak hryzec nema problem ani 1m. A vlastne ked je voda hlbsie tak sa to iste a lepsie da spravit s pletivom ze sa urobi iba taka ohrada a nejde na dno jamy. Vtedy ma to pletivo vacsiu hlbku, akurat treba viac kopat.
Este sa to da tak, ako mne poradil Nene, vysadit strom s rychlejsim rastom korenov, chranit ho pletivom a lovenim hryzcov kym korene nezhrubnu. Potom ich uz apon u mna nehavaju na pokoji.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod JanoK » 13 pro 2019, 12:15

Alebo este taky napad. Skus im vysadit topinambur. Ja som raz tak vysadil a zabudol som ho na jesen vybrat. Na druhy rok tam bola plantaz ze som sa bal ako sa toho zbavim. A na dalsi rok bolo po nom. Ten rok mi hryzce nezozrali ani jeden stromcek. Ked budu mat insie tak mozno, nebudu zrat stromky. Akurat je otazne ci budu mat dost a ci im takato pomoc len neprida na počte.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod JanoK » 13 pro 2019, 12:21

Vlastne este mam jeden trik ktory mi povedal jeden ujo u nas ze aby to tym hryzcom ztazil tak ked najde dieru tak im do nej naleje riedku kasu z hliny a vody. aby to tieklo cim dalej, ale aby sa to nevsakovalo prec ako cista voda. Dost ich to spomaluje a je to dobra docasna pomoc ked je diera velmi blizko pri stromku a clovek ho nechce poskodit. Zaroven to zabrani vysichaniu.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod pavell » 13 pro 2019, 13:43

JanoK děkuji za rady, ale já už nevěřím že bych se hryzců mohl nějak zbavit, mám 6 koček a jen jedna chytá myši, ale na hryzce je nejspíš krátká. Je to celkem blbý pocit když chytneš stromek a zůstane ti v ruce. Ty bestie jsou schopné sežrat i dospělý strom, už ni tak zničily asi 30letou meruňku a o něco mladší jabloň. Možná by to chtělo pěstovat jen to co hryzec nežere ale jen ořechy se mi pěstovat nechce.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 13:44

Ty topinambury nejsou úplně marný nápad a zkušenost. Mohlo by je to od těch stromků v zimě odlákat.
(Problém nastane, když nebudou hryzci - my už likvidujeme topinambury (tři hlízky si manželka strčila na jihu do země na radost) na zahradě třetím rokem a musíme už chodit i k sousedům :? . No a problém bude, když ty hlízky hryzci nestihnou sežrat - jejich způsob dělání spižírniček by ty topinambury mohl v úrodné písčité půdě rozšířit po celé zahradě.)
No ale třeba by zafungovalo i něco jiného - u nás rádi žrali mrkev. Ale pořád je to o tom, že se vychytat budou muset, krmit je a pěstovat si je, to by nebyl dobrý nápad.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 13:57

pavell píše:.... já už nevěřím že bych se hryzců mohl nějak zbavit...

Další možnost je prodat zahradu.... :(
Kočka - zkusit mainskou. A bojovat - máme taky zahradu podél potoka, 200m, ...kopat, rozhrabávat, rušit, klást pasti...když jsme je vyhubili my, tak to musí jít...protože vytahovat ostrouhané kolíky nebo koukat na živořící stromky opravdu není radost. A hryzec opravdu zvládne do pár let tu zahradu zrušit (5x do roka po šesti mladých) - pak sice půjde k sousedům, ale s prvním novým stromkem se šťastně vrátí. My už roky do pletiva nesadíme (taky v těch kamenech už bychom to dneska ani nezvládli), takže ano, jde to (fakt :) ).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod pavell » 13 pro 2019, 14:39

Topinambury pěstuji taky, ale moc jich nevyberu, většinou mě hryzci předběhnou, letos mi sežraly skoro všechny brambory. Zahradu prodávat nechci, mám ji u domu.
Myslíš že Mainská mývalí umí chytat hryzce? Kdysi jsem o ní přemýšlel ale přijde mi že je spíš na ozdobu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 15:15

Je to plemeno vzniklé údajně z koček, které vyskákaly na břeh v přístavu z lodí, které je s sebou vezly na ochranu proti hlodavcům. A chovaly se na amerických farmách proto, aby chytaly potkany....Stejně tak "dravá" je třeba i Norská lesní nebo Turecká angora. Ale mainská je navíc i neskutečný mazel, ale nevnucuje se, chytrá a pořád hravá. Naše má třináct roků a je schopná si hrát jako kotě. Hryzce nám ale nosila i naše "normální" domácí kočka, ale ta nosila i veverky a pstruhy - kocour to byl. Šest koček, i když malých, je ovšem víc než dost, ty by ty hryzce měly zvládnout, možná by to chtělo jim pomoct pootvíráním děr a chodeb....My máme teď jen jednu kočku, sousedi už jen dvě (měli asi pět plus spousty koťat), chodí sem kocouři, ale těm o myši nejde...přesto se naše kočka už pár roků nudí. Maximálně donese rejska nebo myšici lesní, plšíka. Ani hraboši už nejsou. Je to ovšem výsledek celoživotního boje a možná i jen klid před bouří - jak bude ještě několik takhle teplých zim, i na nás možná znovu dojde - brrr, radši nemyslet, nedalo se vypěstovat nic, neokousaný brambor byla vzácnost :( , mrkev přes noc zmizela pod zem... :| .....proto tě hecujeme do boje, víme, co to obnáší....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod JanoK » 13 pro 2019, 17:20

Nene, myslim ze hryzce nemaju tolko potomkov rocne. Skor hrabose. A su vraj velmi teritorialne co znamena ze mlade musia z domu. (co je vlastne vyhoda aj nevyhoda, ked ich nemas pridu ti od vedla, ked mas nebude ich ovela viac a pojdu ku susedom)
A neviem isto preco, ale u mna zatial nikdy nezozrali ziadnu mirabelku ani mirobalan, ani ribezle,egrese, meruzalku, maliny, cernice, amelanchier ani rakytnik. zo zeleniny pestujem iba rajciny a papriky a tie tiez nikdy. Tieto veci mam na zahrade niekolko rokov a napriklad pri ribezliach mali diery priamo aj dnu pod ribezlu a nic. Mozno nieco odhryzli, ale nebolo to poznat. takze okrem orecha su aj ine moznosti. Ide asi aj o to aky zufalí su.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 18:07

To rozmnožování mám někde z internetu....., a pravda, tady např. tvrdí, že jen 3-4x ročně, 5-6 mláďat .
http://www.chovzvirat.cz/zvire/1012-hryzec-vodni/

..To teritorium, to je důležité ( "Hryzec vodní má pevně stanovené teritorium, které se u samců obvykle táhne v délce 130 metrů podél břehu, u samic je poněkud menší.")... takže tak jeden až dva samci na 100m zahrady a možná tři, max čtyři samice plus mimina, které pak musí z domu....vychytat těch pár myší fakt není až takový problém! Před lety už dokonce ochránci přírody plakali, že hryzci jsou skoro na chráněného živočicha - ta jejich nesnášenlivost otevřené nory, která se proflákla na internetu mezi zahrádkáři, je pořádně zdecimovala ...(Hlášek na internetu, jaký je to problém hryzce zlikvidovat je lépe si nevšímat, nejspíš je tam umisťují výrobci plašičů).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod pavell » 13 pro 2019, 19:05

JanoK tak mě sežraly i ostružinu, rakytník, papriky i rajčata, asi mám nějaké ne moc mlsné potvory, dokonce i švestku na podnoži mirabelky.
Nene s těma kočkama je to celkem problém, na zahradu se jim moc nechce, sedí jen u dveří a čekají co dostanou, bez granulí by nejspíš do týdne chcíply hlady.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod nene » 13 pro 2019, 19:19

Granule - to je v pohodě, jenom dobře krmená kočka chytá ráda myši (má čas a náladu se bavit). Možná vychytaly hraboše a na ty hryzce neví, jak na ně - naše kočka přišla na to, že musí hrabat. Zkusil bych odkrýt ty chodby - bude tam pohyb, kočky si všimnou a začne je to zajímat. Zkusil bych cokoli, jen aby hryzec zmizel.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jak se zbavit hryzců?

Příspěvekod pavell » 13 pro 2019, 21:55

Dobře nene, seženu mainskou mývalí kočku. Chtěl jsem původně psa, ale to bych musel oplotit zahradu.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 58 návštevníků