Pokojové rostliny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Pokojové rostliny

Příspěvekod amy80 » 22 lis 2017, 12:07

Snad nevadí když tu budeme mít téma i o pokojovkách všeobecně, ne jen o těch co se pyšní květy :-)

Měla bych hned dva dotazy - pěstujete někdo vánoční hvězdu dlouhodobě? Jednu mám z loňska, donedávna byla na balkoně, ale asi se trochu nastydla :oops: celá opadala, sice žije ale jsou to jen holé klacky. Šance že ještě letos "vykvete" je asi minimální že?

A druhý dotaz - nevíte jaké pokojovky koření jen mělce?
Nějak se mi nedaří tohle na netu najít...
Mám ibišek ne vysokém kmínku ve velkém květináči, a ten spodek je takový holý, že bych tam chtěla dosadit nějakou kytku jako podrost - ale právě chcitakovou která koření jen mělce, aby se neprala s kořeny ibišku.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod Rudolf M » 22 lis 2017, 18:33

No měla by jsi spíše být ráda, pokud vůbec obroste, natož aby vykvetla :D . Vánoční hvězdy jsou tropické keře, ale přes zimu jí vyhovuje i nižší teplota kolem 15°C, ovšem stále s přísunem množství světla. Přes léto by měla být venku na sluníčku, aby si nasbírala dostatek energie pro zimní kvetení.

Co se týče podsadeb, poslední dobou s tím experimentuji a to celkem úspěšně. Neboj se, že by si rostliny navzájem konkurovaly, pokud mají dostatečně velké nádoby a výživu navíc z hnojení, není v tom absolutně problém. Naopak si všímám, že si navzájem pomáhají a vypadají lépe než samostatně. Odpadá pak značné riziko třeba přemokření, nebo přehnojení.. Je ovšem potřeba, aby měly obě rostliny dostatek světla. Pokud to má někdo v místnosti, bývá s tím problém, leda pokud není rostlina přímo na okně.
Já mám tyto rostliny v zimní zahradě, která je komplet z polykarbonátu, takže světla mají i nadbytek, doma zase uměle dosvětlujeme, navíc máme střešní okna na JZ, takže vrchní světlo+pár hodin umělého=ideál.
Mám konkrétně tropické palmy v 90 L nádobách, do jednoho jsem třeba přisadil letos bromélie, parožnatku, pryšec běložilný. Funguje to skvěle, bromélie byla 7 let v malém pytlíku s hlínou na pařezu v zimní zahradě a teprve když jsem jí na jaře vysadil do země k té palmě, tak vykvetla a je 4x taková :) . Postupně bych chtěl těch bromélií nasadit více, je to krásné když to celé léto kvete. Ještě dodatek, všechny rostliny jsou od května do půlky září venku, na slunci.
Dneska jsem zrovna přisadil ananas ke kokosové palmě. Ty kombinace beru podle nároků rostlin, měli by být podobné. Kokosové palmy dáváme ven až když je opravu teplo a jsou celý den na slunci. Takže tam by pokojovky trpěly, ale ananas tohle má rád. Přes zimu ještě vysadím nějaké orchidee do palem, stejně je vynášíme souběžně, i se stejně zalévají.
Na podobném principu děláme přísadby v zahradě, třeba k borůvkám se dají masožravky :) . Nebo dáváme brusinky pod magnolie. Takhle se dá ušetřit místo, i čas při péči. Navíc některé přísadby si navzájem i pomáhají. Třeba pod pomaleji rostoucí ovocné stromy, stačí dát keře, které chytají vzdušný dusík. Výsledkem pak je, že ovocný strom chytne tempo a roste až 4x rychleji- to sem si nevymyslel, na to existují i studie.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod sasman » 22 lis 2017, 19:06

Já bych tu vánoční růži seřezal tak 5 cm vysoko, potom vyraší nové výhony z pupenů - ale vyraší až moc nových výhonů a je třeba nechat třeba jen třetinu, zbytek odstranit.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod amy80 » 22 lis 2017, 19:55

Rudolfe, Tvůj příspěvek je velmi zajímavý :D
A to i epifyty jako je parožnatka nebo orchideje zasadíš normálně do hlíny? Nevadí jim to? Jaké orchideje máš takhle vyzkoušené?
S broelií experimentuju taky, mám jí v paludárku na kořeni, jen jí do růžice liju vodu.
A k těm masožravkám pod borůvkami - většina masožravek u nás nepřezimuje, a ty co ano jen v nejteplejších oblastech se zimní ochranou ne?
A jaké keře prosímtě chytají vzdušný dusík? :-)

Jinak k mým podmínkách - ten ibišek taky letním, ale přes zimu je v bytě v místnosti momentálně na východ takže to se světlem není slavné, a na parapet ho dát nejde - květník je veliký, a kytka vysoká - naráží do stropu.
Pokud tedy říkáš že nevadí když se budou kořeny prolínat, napadla mě calathea, zamiokulkas nebo maranta - všechny už je v téhle místnosti mám ještě dál od okna než ten ibich, a jsou v pohodě.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod Rudolf M » 22 lis 2017, 20:16

Parožnatka je v zemi, je to trochu jiný druh, než ta typická co vypadá jak sobí paroží, má chlupaté tlusté kořeny a jednolivé modré listy na tenkých stoncích, je celkově drobnější. Druh nevím, kupoval jsem to jako "mix zelené rostliny" S2 . Podle mě by mohli jít v zemi ale všechny nebo skoro všechny druhy, protože většinou rostou v tropech na vodorovných větvích prastarých stromů, kde se za roky nahromadil humus či kompost=substrát a v tom rostou. U orchidek to bude tak, že ty které mohou být v tmavých nádobách, půjdou v zemi bez větších komplikací (jen dělat větší mezery mezi zálivkami), ale ty co potřebují světlo pro kořeny, tam asi cesta nevede (Phalíci, Vandy,..).
Bromélce jsem taky lil vodu, ale časem jsem na ní zapomínal, teď je to bez problémů co je v zemi :) .

Většina masožravek u nás přezimuje, typické mucholapky si uchovávají podzemní cibulku, která po mrazech zůstane nad zemí a musí se ručně zamáčknout, jinak uschne. Plno druhů rosnatek přežívá obstojně, i tučnice a pak typické sarracenie v několika druzích u nás přežívají bez větších komplikací. Hodí se sníh, pokud není, dobře poslouží i chvojí. Znám lidi co je pěstují i ve vyšších polohách, takže zase tak teplomilné nebudou :) .

Z keřů jmenovitě třeba rakytník, čimišník, hlošiny, žanovec, netvařec a ještě další.

Jo krom asi zamiokulkasu, ten má dužnaté tlusté kořeny, a je dost hamižný když se mu dá prostor, toho radši ne. Ostatní jmenované jsou skvělé na podsadbu :) .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod amy80 » 23 lis 2017, 17:51

Díky Rudo, no tak to mám zas s čím experimentovat :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod Stanley_51 » 23 lis 2017, 18:00

amy80 píše: pěstujete někdo vánoční hvězdu dlouhodobě? Jednu mám z loňska, donedávna byla na balkoně, ale asi se trochu nastydla :oops: celá opadala, sice žije ale jsou to jen holé klacky. Šance že ještě letos "vykvete" je asi minimální že

Zkoušel jsem to několikrát, ale ač to vypadá jako jednoduchá záležitost, opak je pravdou. V profesionálních sklenících jsou totiž tyto rostliny pěstovány pro jedno použití a podle toho to vypadá. Přesně jak píšeš, ač jsem se jí věnoval, stejně nakonec zbylo koště. Jinak návod zde : https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/j ... cni-hvezda
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod sasman » 04 pro 2017, 21:49

S Vánočními růžemi je taky ten problém, že prodejcům často zmrznou (většinou při přepravě), potom dlouho nevydrží.
Mám jednu vánoční růži 2-3 roky. Výhoda je, že když přežije ten začátek, tak už přežije kde co. Ale nikdy se mi nepodařilo načasovat zčervenání listů na vánoce - jednou to vyšlo někdy na únor, pak jsem ji seřezal kvůli přílišné velikosti na 5cm pahýly, takže následující rok zase nic a letos to na Vánoce určitě nevyjde. každopádně pokud zbude z rostliny koště, není nic jednoduššího než ji seřezat a zapěstovat znovu.
Už byla i v lepším stavu, ale moc se už pokojovkám nevěnuju:
Obrázek

Místo řezu:
Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod pavell » 18 pro 2017, 00:38

Chtěl bych se vás zeptat máte někdo zkušenosti s rostlinou růže z jericha? Myslím tím tu suchou kouli, která se dá do vody a začne růst a zelenat se jestli je opravdu živá nebo jen ve vodě nabobtná a neroste.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod Satan » 04 bře 2020, 16:25

Selaginella Lepidophylla , nepravá růže z Jericha po šestnácti hodinách .

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Pokojové rostliny

Příspěvekod Satan » 14 bře 2021, 15:39

Růže z Jericha po roce.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: pokojové rostliny

Příspěvekod michaeljandas » 25 kvě 2021, 08:45

Dobry den

pestujete doma nekdo rymovnik? rika se ze je to rostlina ktera ma spoustu skvelych ucinku a hlavne se da pestovat dost jednoduse. mate ji nekdo doma a znate nejake tipy na co si dat pozor pri pestovani a k cemu vsemu je rostlina vlastne dobra?
michaeljandas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 18 kvě 2021, 10:15

pokojové rostliny

Příspěvekod Stanley_51 » 25 kvě 2021, 21:19

michaeljandas píše:Dobry den

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: pokojové rostliny

Příspěvekod Teresie » 27 kvě 2021, 13:05

michaeljandas píše:Dobry den

pestujete doma nekdo rymovnik? rika se ze je to rostlina ktera ma spoustu skvelych ucinku a hlavne se da pestovat dost jednoduse. mate ji nekdo doma a znate nejake tipy na co si dat pozor pri pestovani a k cemu vsemu je rostlina vlastne dobra?


Pěstuju doma rymovnik a většinou mu prospělo být hodně na světlu a dostatečně zalevat. Neni to nic těžkeho na pěstovaní, zvládne to každý- Účinků je mnoho, já jsem si z něho například dělala čaj (z čerstvých listů) při nachlazení a pomohl mi. Jestli se chceš něco dozvědět víc doporučuju tenhle článek (při pěstování mi moc pomohl a je tam i recept na sirup...) https://www.novirus.cz/rymovnik/

Obrázek

Obrázek
Návrhářka ve firmě Attackpromotion
Teresie
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 lis 2018, 15:27

Re: pokojové rostliny

Příspěvekod J.K. » 27 kvě 2021, 14:17

Teresie píše:...Pěstuju doma rymovnik a většinou mu prospělo být hodně na světlu a dostatečně zalevat.

Pekne milá "Teresie". Len prečo mám pocit, že tu iba spamuješ? V každom poste odkaz na nejaké stránky, ktoré zrejme vlastníkom promuješ. E1 Ešte k tomu vytváranie ďalších falošných nickov, aby si si mala (alebo mal?) s kým pokecať :wink: Dosť úbohé praktiky, hoci uznávam že o level vyššie, ako keď tu ktosi skúšal propagovať akýsi gril...
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků