Arbutus unedo

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 16:28

Tak rostlina z Tropiku pooomalu roste, zadny extra rust to neni, ale zije :-)
Jeste jsem vzal nakou "Compacta" ze Spomysle... (nalevo na fotce)
Taky roste pomalu

Bohuzel, rizky se mi nechytaji.
Ani v miniparniku, ani kdyz je vrazim s i bez stimulatoru do zeme...
Stejne jsem zatim dopadl i s Ugni molinae (napravo na fotce) a Syzygium S13

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 31 črc 2022, 16:00

Tak arbutus unedo compacta na primem slunci uschnul.Ten z Tropiku je taky na jihu, ale asi ho cice stini okolni rostliny.
Vedle toho co uschlo mam 2x ugni molinae a to dava slunecni upal po cely den uplne v pohode... Ani jedno se mi nedari korenit a namnozit, rizky vzdy opadaji a uschnou S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 23 zář 2022, 16:50

Tak mam takovy pocit, ze ani ten stin u vychodniho plotu tomu moc nepomohl.
Tehle rostline se u me moc nedari S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod pavell » 23 zář 2022, 19:38

Tak to jsme na tom Radku stejně, taky jsem už pár rostlin pohřbil a když mi jedna rostlina na jaře ze zemi obrazila tak mi ji dvakrát sežral slimák. Pak to má taky chlorozu , málo vody, moc vody celkem háklivá rostlina, nechápu jak to může někomu bez problému růst, nebo dokonce plodit. Možná by jí bylo nejlíp jen tak ve volné půdě.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Rudolf M » 23 zář 2022, 21:08

To dejte do země S21 . Dřív jsme se s tim taky drbali v květináčích, ale je to úplně zbytečná práce, zvlášť když to v zemi přežívá bez problémů a plodnost tam taky je.
Loni v zimě po -17°C byly rostliny netknuté, po letošní zimě jakbysmet, to nešla teplota po -10°C.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 24 zář 2022, 15:26

Rudo a kam bys to zasadil nebo kde to mas Ty? Napada me to dat nekam pod oresak na vychodni stranu do stinu.Je tam spis puda jako na poli ale pod tim oresakem by to nemuselo byt tak promacene ci zasypane snehem
Nebo mas vyzkousene ze to v zemi da i jizni stranu a cely den plne slunce?
Nevim zda to chciplo jen kvuli pestovani v kvetinaci nebo primarne kvuli primemu letnimu slunci na jiznim balkonu...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Rudolf M » 25 zář 2022, 01:52

Jako vzhledem k místem výskytu tohoto stromu v teplejších oblastech (rozpálené kamenité jižní svahy) bych řekl, že mu vyhovuje celkem široký rozptyl podmínek. Sám jsem z toho trochu zmaten, měli jsme s Arbutusy víc pokusů a čím teplejší a sušší místo, tím to hůř dopadlo :lol: , ale rozhodně to mohly být jen náhody (blbá zima, sazenice, půda,...). Nyní máme 3 keře vedle sebe u jižní zídky, která je část dne zastíněná. Jinak bych řekl, že to je celkem studený a vlhký místo, dost tam zalejvam.. Druhý keř je ve skoro celodenním stínu velké broskve, kde se taky dost zalejvá. To ale neznamená, že to je správné umístění.
Spíše bych řekl, že to je jedno :D . Je to tak univerzální dřevina, že snese veškeré naše podmínky. Problém u tebe často je, že sázíš malinké rostliny, které mají titěrný kořenový systém. A nastavit podmínky tak, aby se stihla rostlina ujmout než začnou vedra nebo sucha, ale není to jen nutně o vedru, a vytvořit dobré prostředí pro kořeny je u malinkých rostlin někdy složité.
Mají je v Praze v botanické zahradě Troja, nad vinicí, několik velkých keřů, je to severní skalka. Už jsou letité, pravidelně jim tam plodí. Měl jsem teorii, že nemají rádi zimní ranní slunce, ale tamní výsadba to zcela popírá. Pravda je, že posledních 10 let, mají zimy jiný charakter a tahle dřevina byla dřív okrajová, dnes už takové problémy nedělá.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 25 zář 2022, 12:07

Rudolf M píše:Problém u tebe často je, že sázíš malinké rostliny, které mají titěrný kořenový systém. A nastavit podmínky tak, aby se stihla rostlina ujmout než začnou vedra nebo sucha, ale není to jen nutně o vedru, a vytvořit dobré prostředí pro kořeny je u malinkých rostlin někdy složité.

Ano Rudo, to mas jiste pravdu.Rad bych je nechal i prokorenit v postupne vetsich kvetinacich a teprve velke kere dal ven.Nicmene kdyz mi mala rostlinka chcipa ve stavajicim nebo v o kousek vetsim kvetinaci nebo to neprezije zimu, tak se do te faze velkeho kere nedostanu.
A kdyz chcipnou 2 rostliny ze 3 a ta treti ma na kahanku bez ohledu na stanoviste a podminky , tak je neco nekde spatne.Urcite to nechci mit pres zimu a celorocne doma.Tam obe male rostliny od vas (jedna s bilymi kvety) chytli pres zimu nakej bilej fujtabl E7.Jednu jsem z toho dostal (tu ted resim) a druhou kvetouci bohuzel ne ...
No dam to ven do zeme, neni co zkazit, budto se to chytne nebo ne :)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Rudolf M » 25 zář 2022, 12:41

Ano, je lepší je dát do země, pokud s tím máš v květináčích neustále nějaké problémy :) . Možná nemáš prostě jen dobré podmínky na to piplání rostlin od mala, co tak sleduju, tak ti plno rostlin co máš od semínek nebo od malé sazenice jen živoří.
Vyblejsknul sem ty naše, i letos bude nějaká úroda. Ta prostřední je myslím rubra nebo atlantis (nejsem si teď jistý), ale plodí obří plody, ta z ničehož nic až letos má nějakou chlorozu nebo co, hlavně že jí to do teď nevadilo :lol: . Plody co držím je obyčejné unedo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tady je nějaké zajímavé čtení o té atlantis https://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=5283
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 27 zář 2022, 16:16

Diky Rudo, ja uz tamten clanek urcite cetl, ale je to davno :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod kasta » 28 zář 2022, 09:33

ja bych k tomu dodal, ze sice Havlis ma ty ceny teda husty, ale specialne u techhle rostlin se nekdy vyplati koupit uz velkou a silnou rostlinu. mam od nej treba hlosinu ebbingovu a uz prezila nekolik zim na nevhodnym stanovisti i nasledny presazeni na lepsi, zatimco jinde koupena mala rostlinka prvni drsnejsi zimu nedala. Taky mam omezeny misto, kde muzu piplat maly rostlinky, takze asi i u ty planiky pujdu touhle cestou (a clovek tak mj. usetri i nekolik let "piplani" :))
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod radek.god » 29 zář 2022, 17:09

No me kupodivu neprisla zas tak mala rostlinka, sice to nebylo jako ma Ruda na fotkach nebo nakej ker jako na tom Havlisu, ale ani to nebylo vysoky 5-10 cm s jednim tenkym kminkem a par listy.
Nicmene ta cena u nich je brutalni a pokud nechci riskovat ze prijdu o takovej ranec, tak se mi vyplati koupit x rostlin za min, dat je na ruzna odlisna mista a pockat si.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod longr » 04 říj 2022, 10:09

Já jsem před dvěma lety vysadil ven pěknou, asi 60cm rostlinu z Palmi.bg, bohužel hned tu zimu omrzla až po zem, ale obrazila a už je to pěkný keřík. Je trochu ve stínu, ale roste hezky. radek.god: Pod ořešák bych ji nesadil. Ořešák vytváří ne úplně vhodné podmínky pro růst jiných rostlin a dřevin.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan a 53 návštevníků