Arbutus unedo

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 03 úno 2018, 21:30

Zdravím, zkoušel jste již někdy někdo zimuvzdornost této rostliny? Zjistil jsem, že i rostliny do kterých bych to nikdy neřekl naší zimu docela zvládají. Jmenovitě marhaník, lokvát, řečík. Ty přežily i loňskou zimu bez ochrany ač s poškozením. Tyto rostliny jsem si ověřil a další mám v podezření že by mohly s jistou podporu naši zimu přestát ve volné půdě. Arbutus je mým favoritem číslo jedna. Volně roste údajně i v Irsku. Potom bych věřil i čajovníku a dost bych vsadil i na rohovník. Čajovník určitě vydrží v tranšeji. Na vlastní oči je to k vidění na ČZU. Rohovník v podobě stromu údajně rostl v ČR v nějakém uzavřeném dvoře, jen nevím, kde jsem o tom četl.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Radim K » 03 úno 2018, 23:17

Určitě, Arbutus je jednou z mnoha rostlin, které jsou tzv. na hraně do našeho klimatu. První pokus s ním však probíhá u nás až tuto zimu a to s klasickým Arbutus unedo a s Arbutus unedo var. rubra. Venku v květináči máme stále rovněž Arbutus menziesii, který je mrazuvzdorný zcela (k vidění byl obrovský nádherný keř s kmenem jako stehno v BZ v pržské Troji, ale jelikož nesnáší teploty nad 30°C, v létě 2015 se tam regulerně uvařil a museli jej pokácet :cry: . Byla to nádhera. Má problémy v našem létě na teplých stanovištích, takže jej plánujeme vysadit do téměř stinných míst s chladným a vlhkým mikroklimatem, kterých tu ale máme jako šafránu...

Ale zpět k unedu. V Irsku roste, jenže tamní zimy jsou teplejší, než v Británii, v Irsku rostou i polotropické palmy jako je Juania australis nebo Rhopalostylis sapida či baureii.
Takže, směle do výsadby :). U nás zatím letos neomrzly ani květy, které nasadil v říjnu a kvete doposud.

Rohovník jsem zkoušel kdysi v Ochozi u Brna, ale i se zakrytím vymrzl, to tam ale bylo -24°C. Ještě dost let před tím, když mi bylo asi 12, ještě, než jsem se vůbec o tyto rostliny zajímal, jsem o něm poprvé slyšel od kamarádova otce, který jej vysadil v téže obci se slovy, že to téměř nikdo nezná, ale přitom to u nás může růst. Nevím ale, jak to tehdy dopadlo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 03 úno 2018, 23:59

Arbutus menziesii jsem v Tróji viděl nekdy v roce 2008. Celkově je to zajímavá zahrada. Již tenkrát jsem stál u keře Cornus cousa obaleného plody a uvažoval zda se to dá jíst. Jezdíme tam i s dětmi pravidelně. Kde jste sehnali A. menziesii? Docela jsem ho bezvýsledně sháněl. Údajně je ale spíše příbuzný medvedicím, než planikám ze starého světa. Jak si vedou jeho plody? Samozřejmě, že Irské oceánské zimy nelze srovnávat s našimi, ale i tak je to důkaz, že ta dřevina není vázána na mediteránní klima. Já choulostivé rostliny zimuji tak, že je sehnu k zemi, přikryji např. prádelním košem a zasypu vysokou vrstvou čerstvého hnoje. Izoluje a hřeje, jen nesmí ležet přímo na listech, proto ten koš. Navíc je tak možná alespoň nějaká výměna plynů. Za oblevy samozřejmě odkrýt a vyvětrat. Myslím, že tak by mohla tvrdší zimy i planika, nebo čajovník přetrpět. Takovouto jako je letos by asi daly i pod širým nebem. Ten rohovník je otázka. Musím se kouknout, zda o tom stromu nekde v Čechách nepsal Šamla, ale už vážně nevím. V mých podmínkách by byl určitě největší problém vlhkost. Je to takřka pouštní strom a v mé bažině by trpěly přemokřením a i vlhkým klimatem. Navíc je dvoudomý jako pistácie a kvete před zimou jako lokvát, tedy ta nejhorší kombinace, pokud bychom chtěli i nějaký ten plod.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Radim K » 04 úno 2018, 12:30

Abych řekl pravdu, tak měníme s lidmi po celém světě a už se mi to dost plete :oops: . Naštěstí si dělám o rostlinách poznámky a máme jej od pěstitele z Německa. Když jsme vyli v BZ někdy v roce 2014, tak tam plody měl, bylo to jako menší plody uneda, řekl bych, že i chuťově. Jinak tam mají volně venku na 2 místech i unedo a občas jim tam dokonce plodí a zraje, na to jsem v minulém příspěvku zapomněl.
Ano, jakékoli zimování s využitím zemského tepla je naprosto nejúčinnější :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod caver » 04 úno 2018, 15:25

petrlcr: nějaké informace o mrazuvzdornosti čajovníku a pistacií mám. Loňskou zimu (s minimem -25°C a 10 dny pod -15°C) mi pistácie (P. vera, semenáče, pátý rok ve volné půdě) bez problémů přežily, naprosto bez krytu, nenamrzl ani pupen, čajovníky také bez problémů (pět let venku, zakryté netkanou textilií), oproti tomu mi kompletně zmrzlo cca 8 odrůd tomelů ("čisté" D. kaki i F2 hybridy, včetně kompletní řady Gora a hybridů Saijoo x Ross. a Honan Red x NB), a to byly stromy přes 5m výšky s průměrem kmenen kolem 15cm. Bez poškození přečkala zimu z tomelů jen NB No.2. Zkušenosti zajímavé, to zklamání je leckdy značné..na druhou stranu, uvolnila se místa na zahradě a můžeme zkoušet další S6
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 04 úno 2018, 15:53

Děkuji za zkušenosti. Pistácie mám pod širým nebem už možná pět let a je to přesně jak říkáš. Nenamrzají ani pupeny. Já přišel o všechny tomely předminulou zimu. To přitom nebyla myslím až tak hrozná. Nevím zda je zahubil mráz, nebo jiná příčina. Nepřežil to ani Diospyros virginiana Prok. Ten čajovník jsem podezíral, že by mohl naší zimu ustát.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 04 úno 2018, 22:38

Ještě mě Radime napadla taková myšlenka, že jsi těch semen Arbutus menziesii samozřejmě sehnal více, než jsi sám potřeboval. Dost ti jich určitě vyklíčilo a teď je máš jako přebytek, který prodáváš jako podpultové zboží a jeden by jsi klidně prodal. Nebo jsem se zmýlil?
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Brano70 » 05 úno 2018, 10:29

Moj Arbutus stale len kvitne ...
Obrázek

Zazimovany v chladnej miestnosti pri cca 4 oC
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Radim K » 05 úno 2018, 12:34

Petře, kdybych právě měl a vyséval semena, rostlin by bylo určitě víc, ale získali jsme z Německa jen dvě hotové pidi rostlinky, jednu do země a jednu do nádoby. Zkusím se ti ale po nich podívat a pokud něco seženu, dám vědět. Ten Němec teď prý malé nemá.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 05 úno 2018, 15:55

Děkuji. Nic se neděje. Zase tak vehementně ho také nepotřebuji. Jen jsem ho před časem sháněl a k sehnání opravdu není.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 bře 2018, 20:09

caver píše:petrlcr: nějaké informace o mrazuvzdornosti čajovníku a pistacií mám. Loňskou zimu (s minimem -25°C a 10 dny pod -15°C) mi pistácie (P. vera, semenáče, pátý rok ve volné půdě) bez problémů přežily, naprosto bez krytu, nenamrzl ani pupen, čajovníky také bez problémů (pět let venku, zakryté netkanou textilií), oproti tomu mi kompletně zmrzlo cca 8 odrůd tomelů ("čisté" D. kaki i F2 hybridy, včetně kompletní řady Gora a hybridů Saijoo x Ross. a Honan Red x NB), a to byly stromy přes 5m výšky s průměrem kmenen kolem 15cm. Bez poškození přečkala zimu z tomelů jen NB No.2. Zkušenosti zajímavé, to zklamání je leckdy značné..na druhou stranu, uvolnila se místa na zahradě a můžeme zkoušet další S6


co přežije u mě na zahradě musí rust všude :mrgreen: Dzungle a busch v jednom něco už sem sejmul motorovkou, ale furt to chce víc a víc . Semenáče tomelu už maji ke 4 metrum výšky a pěkně se jim tam daří. Sice je to selekce z mnoha desítek ale i tak uspěch. Asiminy ty rostou jak plevel , neomrznul nikdy ani centimetr a to jich tam je několik desítek. Mnohé už jsou plodící semenáče.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod petrlcr » 24 bře 2018, 20:57

To mně se po loňském podzimní přívalu vody tři asiminy utopily. Udělal jsem blbost, zasadil je před léty do opravdu velkých výsadbových jam, aby nezrpely v těžké půdě Sokolovské pánve, vyplnil jsem ji hrabankou, tim jak sedala a vyhnívala, se stromky propadaly a jámy naplnily vodou. Celkově se asiminám u mě nedaří. Roste uspokojivě jen Prima a to ve vyvýšeném záhonu.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Brano70 » 22 říj 2019, 12:54

Trvalo mu to takmer rok od kvitnutia po zrelosť plodov:



Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Hofis » 22 říj 2019, 14:40

Moc pěkné, Brano! S6
Také jsem o ní uvažoval již před drahnými lety, ale dočetl jsem se, že chuť plodů není nic moc, tak jsem od toho nakonec upustil. Dej prosím vědět, jak to chutná, až je okusíš. Díky moc!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Arbutus unedo

Příspěvekod Rudolf M » 22 říj 2019, 21:16

Taky nám začínají zrát, zimu přežívají na pohodu. Chuť plodů je výtečná, každý rok se na ně těšíme S6 . Slaďoučké, jemné, trochu specifická chuť.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků