Červený rybíz

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 23 dub 2018, 22:44

Netuším, jaká je to odrůda, ale každoročně bývá obsypaný plody. Loni jsme sklidili z jednoho keře 2,5 kg a to toho ještě dost sežrali ptáci.
Každopádně by mě zajímalo: existuje nějaká odrůda červeného rybízu, která by nebyla nehorázně kyselá? Aspoň co jsem zatím ochutnal tak to bylo vždycky jak citrón S2 kamčatky můžu, ale kyselý rybíz je na mě moc. používáme ho hlavně na zpracování.

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod bradhal » 02 kvě 2018, 11:36

Určitě. Sladký jako jahody nebude nikdy, ale jsou odrůdy označené jako stolní. Z hlavy teď neřeknu, vybírala jsem je už před lety podle stránek Sempry Velké Losiny (hoď si to do googlu, on ti najde patřičný název podniku dneska). Měli tam popis každé odrůdy, i nějaké rozbory k tomu, vybrala jsem podle toho pět keřů s různou dobou květu i zrání. Děcka je oberou spolehlivě, zpracovávat není co.

http://www.sempra.cz/vlosiny/index.htm
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Červený rybíz

Příspěvekod mates » 17 kvě 2018, 13:03

Když se červený rybíz nechá pořádně dozrát, tak už není tak kyselý. Problém je, že pak už chutná i ptákům a létající havěti (zdravím vosy, grrrrh). Já mám stromkový i keřový Yonkheer (letos blbě odkvetly, většina kvetení byla zrovna v době, kdy byla pár dní zima, přes den 8-10 stupňů, foukal vítr, ani čmeláci nelétali, na každém hrozínku tak je jen prvních 2-10 bobulí, tj. víc jak půlka bobulek z hrozínků opadala) a letos jsem ještě pořídil "Losinský pozdní" ze Sempry, objednán jeden, přišly dva proutky, nestříhal jsem je, na jednom jsou dva hrozínky, na druhém dokonce čtyři, odkvetly parádně, mělo by být co ochutnat.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod Tibor » 13 čer 2018, 12:17

sasman píše: Každopádně by mě zajímalo: existuje nějaká odrůda červeného rybízu, která by nebyla nehorázně kyselá?

V prvom rade ako píše Mates nechať to poriadne dozrieť. K odrodám celkom sladký mi príde Detvan mám ho rád na priamy konzum dokonca som sa rozhodol kúpiť ďalší krík, ale predajca(ináč ov. škôlka na celkom dobrej úrovni) evidentne zamenila odrodu. Na štítku je napísané Detvan no strapce sa diametrálne odlišujú od tých na Detvane. Ale inak sú tiež dosť sladké a chutné. Bubule niesu najväčšie, ale strapce sú krásne dlhé. Potom mám na záhrade dva asi 40 ročné dožívajúce kríky. Jeden včasný veľmi chutný a sladký, potom druhý neskorší takisto veľmi sladký,ale pri jedení vadí mnoho veľkých semien. Obidve majú bobule dosť malé a odrody nepoznám. Za zmienku stojí krík ktorý má ružovo/žlté bobule. Asi najsladšie čo mám aj aróma je veľmi príjemná a zaujímavá, čo však môžem vytknúť že bobule nedozrievajú celkom rovnomerne a sú veľkostne nevyrovnané. Odrodu bohužiaľ neviem, ale nieje to pomerne rozšírená Poľska Lubawa. Tá podľa mňa za veľa nestojí, aj keď kyslá nieje.
Ak hľadáš sladké odrody, tak určite sa oblúkom vyhni Tatranu a Jonkheer van Tetsu. Samozrejme majú iné dobré vlastnosti, ale keďže ja mám červené ríbezle čisto pre priamu spotrebu tak u mňa skončili v komposte.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 čer 2018, 21:00

sjedu na koštovku k Luberovi do sadu v Buchsu pak podám reference S9

byl jsem tam a koštoval snad všechno co měli v květináčích s plodama. Prošel sem to durch a dobře se najedl. Něco dobrý , další bez chuti, další zas exelent no prostě z každýho něco.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Červený rybíz

Příspěvekod amy80 » 25 čer 2018, 18:32

Tibor píše:Odrodu bohužiaľ neviem, ale nieje to pomerne rozšírená Poľska Lubawa. Tá podľa mňa za veľa nestojí, aj keď kyslá nieje.


Já letos poprvý ochutnala loni vysazenou Lubawu, a musím teda říct že mně chutná moc. Tak si neumím představit jaká lahoda musí být ten tvůj "noname" keřík :-)

Já bych Lubawy hned přikoupila víc, kdyby byl keříčkový... bohužel jsem zatím viděla jen stromkové.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 25 čer 2018, 19:41

Můžeš si tu Lubawu namnožit v zimě dřevitými řízky a získáš keř. Rybíz je jedna z nejsnáze zakořeňujících rostlin. Moje rostliny řízkované na jaře 2017 v záhoně mají už min. 80 cm a každá rostlina kolem 4 větví. Fakticky jsou přerostené. Vůbec jsem nepočítal s takovým růstem, takže nevím, jak je budu vykopávat, protože jsou dost nahusto.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod amy80 » 25 čer 2018, 20:53

A jaký máš prosím osvědčený postup na řízkování? :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 25 čer 2018, 23:10

Na konci února nařežu asi 20 cm dlouhé řízky (říká se, že ideální jsou jednoleté řízky s dvouletou patkou, ale ověřené to nemám). Báze řízků na 20 min namočím do Rovralu Aquaflo (fungicidu), potom do práškového stimulátoru (obyčejný např. AS-1). Potom řízky šikmo strčím do záhonu tak, aby nad zemí bylo jedno očko (šikmo = odhadem pod úhlem 45°). Zásadní je udržovat půdu co nejčastěji vlhkou (aby nebyla často úplně proschlá), tím výrazně vzroste úspěšnost zakořeňování (u zimolezů o 50 %). Nejlepší je, že jde použít řízky z větví, které člověk odstraní v rámci řezu. Používat fungicid a stimulátor určitě není podmínka, půjde to i bez nich, ale nevím, o kolik může klesnout úspěšnost. Jestli si na to vzpomenu, tak řízkovance tento týden vyfotím.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod amy80 » 26 čer 2018, 06:57

Díky sasmane, zkusím to.
Ale nedělám si moc nadějí, je dost dobře možné, že je tenhle rybíz nabízen jen ve stromkové formě proto, že se řízky nechytá...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 01 črc 2018, 13:48

Značné ztráty na červeném rybízu letos způsobili mravenci. likvidovali malé zelené plody, nevím, co s nimi dělali. ale i tak je úroda slušná. Někdo radil, ať nechám rybíz pořádně dozrát - nechal jsem ho dozrávat dlouho a má průměrnou rybízovou chuť, radši bych ale stejně sladší :D už je to v procesu

Obrázek

Obrázek

A ještě slibovaná fotka namnožených rostlin. Je to džungle, protože jsem nepočítal s takovým překotným růstem (vpravo v první řadě jsou "tyčkové" josty):
Obrázek

Obrázek

Fotka focená přesně před rokem:
Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod mates » 09 črc 2018, 13:44

sasman píše:Značné ztráty na červeném rybízu letos způsobili mravenci. likvidovali malé zelené plody, nevím, co s nimi dělali. ale i tak je úroda slušná. ......


Já mám mravence na všem, loni červený rybíz s mravenčí péčí v pohodě, letos tak 2/3 odspodu hroznů prázdno. A nemyslím si, že za to můžou mravenci, už jsem sem někam psal, že při dokvétání (a potřebě opylení?) těch spodních částí bylo fakt hnusný počasí (teploty pod 10 st. i přes den a déšť), že ani čmeláci nelétali a možná to nešlo ani těm mravencům (možná tam lezli jen kvůli mšicím nebo jiné havěti).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 09 črc 2018, 18:26

Tím myslíš, že malé zelené plody opadaly kvůli špatnému opylení? Protože malé plody se vytvořily v podstatě ze všech květů, akorát se potom část ztratila.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Červený rybíz

Příspěvekod nene » 09 črc 2018, 19:28

Sprchávání rybízu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Červený rybíz

Příspěvekod sasman » 09 črc 2018, 21:33

To bude ono. Tak to jsem mravence obvinil neoprávněně. Každopádně i tak jsou letos extrémně přemnožení, chtělo by to pořídit mravenečníka.
I tak byla letos úroda dobrá - loni jsme sklidili 2 misky (zváženo na 2,5 kg), letos už máme sklizeno 5 misek a ještě na keři zůstalo. Takže střízlivý odhad úrody může být 7 kg, přijde mi to až až.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků