Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Radim K » 11 kvě 2018, 21:47

Akébie z téže čeledi kokylovitých tu má své téma, ale v této čeledi je více zajímavých rostlin s jedlými plody.
Decaisnea fargesii, 3 leté semenáče, letos bohatě kvetou a již drží plůdky:
Obrázek

Vypadá to, že i Holboellia latifolia něco udrží!
Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod ZdenekCernoch » 11 kvě 2018, 21:51

Zrovna Decaisneu jsem jedl a řekl bych, že v tomto případě jednou a dost stačilo na věky věků :D15 . Což se u některých winter harte citrus říci nedá tam bych to koštoval znovu a znovu S15 S14 .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Radim K » 11 kvě 2018, 21:53

Jde o preference chutí, mě chutnají moc, sice v nich není mnoho dužniny, ale mají pro mě skvělou exotickou sladkokyselou chuť s příchutí tamarilla. :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Pavel_CZ » 12 kvě 2018, 02:27

Jsem na ni zvedavy, Radime ta kytka od tebe roste jak diva
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Radim K » 12 kvě 2018, 10:14

Jojo, rostou, jak divé :D . Loni na jaře měly asi 50 cm, na podzim už 160 cm a teď už ke 2 metrům.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Satan » 14 zář 2019, 10:32

Prosím o radu jak je to zmrazu odolností u Decaisnea , má cenu vubec vyskoušet pěstovat v mích podmínká , předem děkuji všem .
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod pavell » 14 zář 2019, 14:54

Měl jsem několik semenáčů, první dva roky zimovaly ve sklepě a jak jsem je vysadil do volné půdy tak se na jaře už neprobudily. Nevím co se jim stalo, myslel jsem že zmrzly. Mám dvě rostlinky a už si je ven nedovolím vysadit ven, budou zimovat ve sklepě.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Rudolf M » 14 zář 2019, 16:56

Tak v Kyjově určitě nezmrly, to bychom si ani my neškrtli :wink: . Osobně bych se je bál zimovat v tom sklepě, mám spíše špatně zkušenosti s přezimováním mrazuodolných věcí v "teplejších prostorech". U malých semenáčů je špatně když přechnou, je špatně, když je zaleješ :) .. a v 90% případů za to může špatné složení půdy. Co zimujeme rostliny venku ve skleníku a mícháme si vlastní směsi u těch rostlin, které budeme mít i přes zimu, se snížily úhyny na dechberoucí minimum.

Co se týče Satanova dotazu, tak literatura uvádí odolnost do zóny 6a (-23,3°C) s tím, že zkušenosti pravý, že odolnost je většinou ještě o pár stupňů nižší. Takže si myslím, že těch -25°C je velmi reálných. ČR není zrovna subtropická velmoc, ale zase tolik ty rostliny nepodceňujte :wink: .
Decaisnea je citlivější na výkyvy vlhkosti v půdě, naprosto ideální je trvale vlhká/mokrá zem, velmi kvalitní kyprá a úrodná tmavozem ideálně. Osvědčil se nám zimní stín, ale rozhodně není podmínkou, je spíše výhodou. Což nasvědčuje i odolnosti celé rostliny i v našich podmínkách, náš zimní stín je velmi poctivý, máme jí na severní straně 12 m vysoké stodoly, tam zapadne sluníčko na konci září a vyjde začátkem dubna, nikdy neomrzla ani špička S14 . Velké negativum je jarní rašení, raší cca stejně jako fíkovníky (i v tom zimním stínu!), a na zničení rašících pupenů jí stačí -1°C. Vždy udělá záložní, ale v extrémním případě (jako byl rok 2017) je udělá až začátkem června. Myslím si, že je to adept pro bezproblémovou plodnost do spíše teplejšího klimatu (Litoměřicko, Břeclavsko, centra velkých měst= kde se nevyskytují tolik jarní mrazíky), nebo naopak do středních poloh, kde se bude později probouzet a bude jim unikat. Na slunce náročná není, ty nejhezčí rostliny v ČR co znám, rostou pod vysokými stromy.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod pavell » 14 zář 2019, 22:45

Taky se mi to moc nezdálo že by u nás na Kyjovsku Decaisnea zmrzla je to už pár let co jsem je měl, tehdy jsem je pěstoval ze semen nějak jsem tehdy nezkoumal co se s nimi přes zimu stalo. Teď mám dvě rostliny z Tropiku S6 a mám ještě strach je vysadit ven, ve sklepě přežily zimu v pohodě, není tam teplo, v mrazech jen kolem nuly.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Rudolf M » 17 zář 2019, 00:36

Na jaře je prdni do země, v květináči to má malinké přírůstky.
Naše Decaisnea aktuálně takhle, bohužel poslední předešlé 2 roky pro ní byly naprosto nevyhovující, loni kvůli suchu vyrostla asi jen 20 cm (ale zase poprvé plodila) rok před tím zase několikrát přemrzla na jaře, takže přišla skoro o 2 měsíce růstu. K tomu navíc největší rostlinu (je jich tam několik) napadla václavka, pravděpodobně se nám jí podařilo vysadit na skomírající kořen odstraněné třešně.
Letos jsem se jí víc věnoval a zalejval co mi voda a síly stačily a vypadá už lépe. Na tu vodu je opravdu, opravdu náročná, strašně chlastá.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod majoxx87 » 05 úno 2020, 22:24

Ahojte, ake mate skusenosti s klicivostou semien Decaisnea fargesii? Je ich nutné stratifikovať?
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Radim K » 05 úno 2020, 22:27

Po stratifikaci je klíčivost vynikající, pokud nejsou semena stará. Bez stratifikace jsem nezkoušel, ale nepředpokládám, že by se jim bez ní dařilo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 01:17

Tuto rostlinu jsem vůbec neznal, tak jsem mrknul na wikipedii a tam píšou toto:
Semena je třeba po sklizni plodů propláchnout a ihned vysít.
Ale jak říkám, žádnou vlastní zkušenost nemám, třeba je to blábol...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Radim K » 06 úno 2020, 01:44

To ještě dneska někdo nezná "prsty mrtvého muže? :lol:

Jinak mohu po několika prvních letech říct, že příbuzná akébii - Hoelbellia latifolia - snáší velmi dobře naše podmínky. První 3 zimy zcela bez nejmenšího poškození, nádherná stálezelená liána s pevnými listy, roste dosti rychle, na jaře kvete jako blázen a voní, ale bohužel ještě chybí druhá pro křížové opylení. Čili - doporučuji.

V testování je rovněž Stauntonia hexaphylla, tam ještě žádné pořádné výsledky nemáme. Letos bychom měli rovněž získat další "jedlé liány" z této čeledi - Sinofranchetia sinensis a Lardizabala biternata, tož uvidíme, jak se jim bude u nás líbit.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Decaisnea, Holboellia a další "kokylovité plodiny"

Příspěvekod Hofis » 06 úno 2020, 08:25

Radim K.: Máš opravdu neskutečné znalosti, prostě chodící encyklopedie rostlin! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků