Jedlý živý plot

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 10 čer 2018, 14:43

Na tohle téma je na netu doceladost informací, ale většinou spíš takové všeobecné, chybí mi doporučení na konkrétní odrůdy atd... Proto se zkouším zeptat tady :-)

Vymýšlím co všechno by se mohlo hodit do živého plotu na hranici se sousedy.
Měly by to být keřovitě rostoucí rostliny, ne stromy, ani ne liány (ty jsou v plánu taky, ale jinam), a to buď rostoucí do výšky max cca 3,5-4m, nebo takové, které dobře snáší řez a dají se v této výšce udržovat řezem 1-2x ročně (aby nerostly tak šíleně že by se musely stříhat x krát za sezonu...)

Preferuju druhy které je možné jíst (bez zkřiveného obličeje :D ) rovnou z keře bez dalších úprav, na zavařování apod. moc nejsem.

Co zatím mám a chci použít -
- muchovníky (3x lamarckii, 1x Prince William)
- rakytník (Altajská + samec)
- cornus mas Jantarový
- cornus kousa Big Apple
- cudrania tricuspidata Seedless
- morus alba pendula

No a nad čím přemýšlím dál - aronie, bez, hloh. Tyhle tři ale asi potřebují nějakou úpravu k tomu aby byly chutné že?
Lísku ani šípkovou růži nechci.
Borůvky jsou moc nízké, zimolezy taky.

Prosím napadá vás ještě něco co je opravdu jedlé, a ne jen "zavařovatelné"?

Případně uvítám i tip na rozšíření odrůd k těm stávajícím...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod nene » 10 čer 2018, 15:21

Ostružina? Arapaho nám roste pěkně vzpřímeně a tvoří keřík.
Zimolez - není po sklizni moc hezký.
Karpatia - je to docela dobré a pěkně kvete
Mišpule MG - keřovitý růst
Některou z nových vzrůstných odrůd černého rybízu?
Japonská ostružina - na tu musí být přísnost,ale dá se to ustříhat, chutné a krásné plody.
Keřová mandloň?
Višeň?

S ostrýma nůžkama v ruce se dá do požadovaného tvaru keře sestříhat leccos a i na mls potom něco zbude. I ta arguta nebo kolomikta se dá donutit do keře.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod ZdenekCernoch » 10 čer 2018, 15:26

z toho výběru bych vyřadil dost věcí. Dříny uplně nejsou vzledově moc pěkné a do živýho plotu se nehodí navíc nic moc nerostou. Listy mají dost flekatý.
Muchovník proč ne, ale určitě bych v adavu pořídil MARTIN absolutně nejlepší odrůda. Balerina je taky dobrá jen těch bobulí moc jaksi nemá.

taky jsi nenapsala jednu zasadní informaci jak dlouhý ten plot má bejt :mrgreen:

přidal bych rakytníky v mnoha odrůdách to nezklame. A co se týče lonicer - na zahradě u rodičů jsou aktuálně 2,5 x 2,5 metru po cirka 10 - 12 letech bez jakékoli peče. :D15
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod moonvil » 10 čer 2018, 16:48

Rakytník určitě lze použít, ale zrovna Altajská nemá úplně ideální tvar - dělá spoustu dlouhých slabších výhonů, musím je svazovat, aby se neválely po zemi.
Botanika mi připadá supr do živého plotu - pak už sousedy nikdy, nikdy neuvidíš.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 10 čer 2018, 17:15

Děkuji za všechny tipy.
Vezmu to popořadě.

Nene
Ostružina, rybíz atd. myslím jsou pořád dost malé... ani vzrůstná odrůda rybízu určitě nepřesáhne dejme tomu metr a půl ne?
Keřová mandloň je zajímavý tip, popravdě jsem o keřové ještě nikdy neslyšela, netušíš jaká je to odrůda? Bohužel je to tam ale lokální mrazová kotlina, tak nevím jestli by to mandloň dala...
Karpatia a mišpule - dají se jíst rovnou z keře?

ZdenekCernoch
Muchovník mám Martin, Smoky, Honeywood, Prince William... pravda, jsou ze Zázvorky, tak nezbývá než doufat že odrůda bude odpovídat. O Martinu z Adava jsem se tu dočetla že je hnusný.
Zimolezy jsou krásné, dokud jsou zelené, ale nejsou dost vysoké, navíc jak jim končí brzy vegetační doba a hnědnou...
Plotu je cca 50metrů.

Moonvil
Díky za info o Altajské, ta moje má zatím něco přes metr tak nemůžu posoudit, hm :( vybírala jsem samozřejmě podle chuti z těch nejsladších rakytníků :lol:
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Alena » 10 čer 2018, 17:36

No vzhledem k tomu že Karpatia je šípková růže, tak bych ji z keře zrovna nejedla, leda nechat ji na keři, až přejde mrazem, ale dozrává dost brzy, už v srpnu.
Docela vysoká naroste josta, ta se z keře jíst dá :-) Ale 3 m asi neudělá, tak 2, možná 2,5, když ji nebudeš stříhat.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod robo » 11 čer 2018, 22:13

Amy, ještě mě napadla hlošina okoličnatá. Bohužel nemůžu říct jak chutná, ale Radim ji na tropiku hodnotí víc než dobře. A když se mrkneš na tropiku na sekci exotické plody tak se tam možná ještě inspiruješ, jako já.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod bradhal » 12 čer 2018, 08:48

Karpatia se dá jíst i z keře, ty šípky jsou tak velké, že se to dá normálně okousat i bez přejití mrazem. Akorát kvete velmi brzo drobnými květy a pak celé léto už nic. Zařadila bych tam i některou růži rugosu, vzrůstné, husté, cloní i v zimě, nenáročné. Šípky také velké, i když s menším obsahem C než Kapratia, zas bonusem je lepší kvetení a i výběr z pár barev. Vlastně v podstatě všecky historické růže mají poměrně velké šípky, mnohé opakují kvetení během sezony, voní...a dají se mezi nimi najít opravdu vzrůstné keře (problém je najít spíš ty do metru).
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 04 zář 2021, 07:02

Po 3 letech aktualizuju jak jsem dopadla s původním záměrem :D

Do živého plotu jsem nakonec vysadila -
- muchovníky - ty kvetou a daly i pár kuliček (které ae sežrali ptáci), ale rostou kupodivu dost málo, tam asi bude na vině stanoviště které je skoro ve stínu :(
- dříny obecné (Jantarový a Pozdní okrouhlý) - taky moc nerostou, jsou v polostínu, ale hlavně jsem je dala na místo kde je poměrně kyselá a vlhká půda - tady jsem se asi dost sekla se stanovištěm a přemýšlím že je nahradím
- dříny japonské - ty jdou o dost lépe než ty dříny obecné, taky mají méně kyselé a slunnější stanoviště
- moruše Mulle - těm se daří a jedou krásně
- cudranie Seedless - roste dobře, ale opravdu nedozraje, bude nahrazena
- šípková růže Karpatia - krásně roste, bohatě plodí, dala jsem poblíž sebe 3 keře aby tvořila hustší porost
- tomel Gora Goverla - zasadila jsem už větší plodící rostlinu, ale stejně v zimě skoro umrzl, sice obrazil, ale bude nahrazen
- zizphus jujuba - v zimě dostal hodně na frak, ale pěkně obrazil
- černý bez v několika varietách - roste krásně

Takže celkově jsem moc úspěšná nebyla :lol: ale učím se za pochodu a za pár let to snad vychytám...

Ještě bych tam ráda dala rakytník, ale jak jsem pochopila, ty sladké odrůdy většinou moc nerostou a nehodí se na živý plot, a ty odrůdy co by se na živý plot hodily zas hojně odnožují, a navíc já je nedokážu pozřít v jakékoliv formě, obrací se mi žaludek... tak nevím

Aronie mi taky nechutná a na nějaké zavařování vůbec nejsem...

Napadá vás ještě něco co dát do jedlého živého plotu?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Tibor » 04 zář 2021, 11:27

Škoda že som túto tému prehliadol v 2018-tom pri založení. Možno by som niečo užitočné vtedy poradil.
Píšeš že liesky nechceš. Podľa mňa je to na živý plot(voľnejšieho tvaru) jedna z najvďačnejších rastlín. Myslím teraz jedlý živý plot.
Neustále vypúšťa od koreňa nové výhony, takže nieje problém s vyhoľovaním. Staré hrubé drevo sa raz za cca 3 roky vyreže, raz za rok sa to zreže z výšky a hotovo.
To staré drevo sa dá využiť ako kolík k iným rastlinám a podobne.
Strom ako taký nemá choroby a dobre znáša sucho aj vlhko, zimu aj teplo.
U liesky ktorú chceš použiť na plot sú dôležité dve veci:
1. Treba odrodu ktorá nerastie príliš bujne.(Takto si môžeš ušetriť ozaj kopu rezu.)
2. Treba odrodu ktorá plodí aj na jednoročných prírastkoch.

Napr. obľúbená Hálska obrovská plodí len na dvojročnom dreve, takže rezom sa pripravíš o úrodu.

Nové výhon od koreňa rovnako neustále vypúšťajú aj niektoré muchovníky. U mňa to robia muchovníky jelšolisté. Ale napr. muchvníky kanadské u mňa majú len 3 až 4 výhony a ani silným rezom ich neviem donútiť aby vypustili niečo viac. Takže tie kanadské budú do živého plotu menej vhodné.
Ale ohľadom tých muchovníkov nechcem dávať nejaké múdre rady. Ja mám 6 svojich rastlín ktoré posledné roky sledujem, tak vychádzam z toho a inak sa o muchovníky nezaujímam.
Inak viem že sú aj nejaké stĺpové odrody, čo by bol do živého plotu ideál, no vraj kvalita ovocia je tam dosť mizerná.
Mne napríklad nechutia ani tie moje. Je to strašne sladké a chuť to má nevýraznú S13
Mať toho 50 metrov tak ma asi porazí.
50 metrov liesok alebo zemolezov, tak to by už som využiť vedel.
Čo treba tomu muchovníku uznať je nenáročnosť a odolnosť.
Inak zo začiatku aj u mňa rástli veľmi slabo. Po asi 4 rokoch sa to zvrtlo a teraz rastú až príliš bujne.

Pokiaľ ide o driene, poznám jeden veľmi prísne tvarovaný živý plot a musím uznať že vyzerá ozaj perfektne.
Hustý, nepriehľadný, vysoký, na jar žlto kvitne a na jeseň aj plodí.
Sám som bol prekvapený keď som to prvý krát videl.

Čiernu bazu mi nikdy nenapadlo použiť do živého plotu. Ale s častejším rezom to bude isto veľmi efekntné. A tie variety s čiernymi listami by vyzerali v plote určite zaujímavo.
Inak 100%-ný bazový džem je vinikajúci. Pre mňa jeden z najchutnejších. Len je strašna babračka to pasírovať aby sa odstránili kôstky a potom vrátili tie šupky ku šťave.
Ale výsledok stojí za to.
A navyše obsahom antokyánov baza len málo zaostáva za toľko ospevovanou aróniou, no baza naopak od arónie neobsahuje škodlivý sorbitol, takže jej môžeme zjesť koľko len chceme bez nežiadúcich účinkov na naše zdravie. Teda vo forme džemu to kvôli veľkému obsahu pridaného cukru asi tiež až také zdravé nebude ale chuťovo je ozaj jednička.
Inak dá sa aj "pančovať" jablkami alebo slivkami, ale už to potom nieje ono.

V dostatočne vlhkých miestach by ten japonský drieň bol tiež isto na živý plot veľmi vhodný.
Z ostatného čo bolo vyššie spomenuté mi už nič nepríde na živý plot veľmi vhodné.
Jedine tie ruže určite áno. Plus je ž nádherne kvitnú. Ale ako jedlé to veľmi neberiem. Šípky rastú všade na okolo. Nemusí ma to pichať ešte aj doma.
S Karpatiou skúsenosti nemám...
Ešte ten rakytník možno. Ale všetky rakytníky čo poznám sú buď veľmi riedke-na plot nevhodné, alebo naopak až príliš rozbujené a rozťahané do šírky- toto by som na záhrade tiež nechcel. Hodiť to do odšťavovača a zamraziť až taká práca nieje.

Hloh? Skúsenosti nemám ale tu na fóre sa píše že sú aj veľmi chutné odrody. Nenáročné, odolné, ovocie že vraj zdravé... Len či to nebude mať časom tendenciu rásť ako strom.
Ale ak si mala odvahu dať do živého plotu morušu, tak sa už nemusíš báť ozaj ničoho...
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Hofis » 04 zář 2021, 12:32

Tibor píše:Hloh? Skúsenosti nemám ale tu na fóre sa píše že sú aj veľmi chutné odrody. Nenáročné, odolné, ovocie že vraj zdravé... Len či to nebude mať časom tendenciu rásť ako strom.
Ale ak si mala odvahu dať do živého plotu morušu, tak sa už nemusíš báť ozaj ničoho...

Hloh mě také napadl. Ale hlavně mě napadly hlošiny. Jsou extrémně nenáročné, bujně keřovitě rostou, nevadí jim jakýkoliv i drsný řez a ovoce z nich je opravdu chutné, když se nechá pořádně dozrát. Navíc jsou ty keře i vzhledem celkem dekorativní. Mluvím tedy o hlošině okoličnaté.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Tibor » 04 zář 2021, 13:09

U nás v meste rastie viac týchto hlošín(Elaeagnus umbellata). Boli vysádzané ako okrasná zeleň. Plody sú ozaj chutné pokiaľ ich vtáky nechajú poriadne vyzrieť, čo sa deje len zriedka. Tie lietajúce beštie sú schopné to všetko zožrať ešte trpké. Neviem aké staré sú tie hlošiny, ale mnohé sú to stromy dosť veľké cez 4 metre, nie veľmi husté(na živý plot nič moc). Niektoré sú aj dosť husté úplne nepriehľadné kríky 3 metre vysoké a cez 3 metre široké. Iné o podobných rozmeroch, ale dosť riedke. Tým nehovorím že správnym rezom by sa to na nepriehľadný plot s vhodným tvarom pretvoriť nedalo. Tie naše si rastú x rokov bez akéhokoľvek zásahu.
U týchto naších hlošín sú plody strašne malé a tak dosť prekáža semeno pri jedení. V suchých rokoch je to fakticky len semeno obalené šupkou a minimum dužiny, ale predpokladám že tie odrodové na tom budú podstatne lepšie.
Každopádne ich chuť tiež považujem za veľmi príjemnú a keď to na sídlisku zobem tak ľudia sa tvária asi nejako takto S8
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 04 zář 2021, 19:00

Tibor - děkuju za obsáhlé info o lísce :-) ale mně prostě nesmí přes práh :lol:
Dva roky jsem se snažila jí zbavit na zahradě kde jsem bydlela a kde ji nechali vyrůst - byla tam zelenolistá i červenolistá... řezala jsem ji jak o život, čím víc jsem řezala tím víc rostla... vykopat nešla... prostě šílenej plevel. Navíc plody byly vždy červivé! To samé v místě kde bydlím ted - ulici lemuje pár lísek, vždy červivé plody... a stříkat to nehodlám. Ne, na tu mě nepřemluvíš :lol:

Těch černých bezů mám 5 kousků, ale z toho jsou 4 sloupovité, takže ty by měly být prakticky bezůdržbové, tedy aspoň pokud splní to co o nich prodejci slibují :D
O tom hlohu něco pohledám, děkuji.
Nejradši bych si tam dala červenou sladkoplodou jeřabinu, škoda že není nějaká zakrslá verze :D

A moruše tam mám Mulle, která by měla být o dost menší než klasická velká moruše... na velkou bych si do živého plotu fakt netroufla... ale ta moruše tam roste ze všech nejlíp, už má přes 1,5 metru... vedle ní na fotce je ten nebohý dřín... EDIT takhle žlutá ve skutečnosti není, fotka zkresluje

Obrázek
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod amy80 » 04 zář 2021, 19:05

Hofis píše:Hloh mě také napadl. Ale hlavně mě napadly hlošiny. Jsou extrémně nenáročné, bujně keřovitě rostou, nevadí jim jakýkoliv i drsný řez a ovoce z nich je opravdu chutné, když se nechá pořádně dozrát. Navíc jsou ty keře i vzhledem celkem dekorativní. Mluvím tedy o hlošině okoličnaté.


Děkuju za tip, a nemáš prosím tip na nějakou konkrétní odrůdu... nebo je to jedno? :-)
Já jsem to tedy v životě neochutnala :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Jedlý živý plot

Příspěvekod Hofis » 04 zář 2021, 21:49

Mám Amoroso (červené plody) a Fortunellu (žluté plody). Je potřeba mít vždy alespoň 2 geneticky odlišné rostliny, aby se to opylovalo. Obě ty odrůdy jsou dobré, ta červená mi přijde chuťově taková sladší a výraznější, žlutá taková jemnější v chuti. Ale to ovoce je ve zralosti sladké a dobré a mě opravdu chutná.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků