Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Stanley_51 » 16 pro 2023, 23:42

speedy píše:kasta: bude to místem (mikroklima) a druhem/odrůdou. Věřím že kdybych ještě měl ten Royal tak je bez listů,

Já mám Royal a listy také ještě má. A to byl více jak týden úplně zasypaný sněhem ( nebo právě proto ) ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 17 pro 2023, 13:43

jediny duvod, co me napada, ze u me od zacatku listopadu uz na zahradu vubec nezasvitne slunce (SV svah) takze se tu vse uklada k spanku driv. snad to tem mispulim nebude zkracovat vegetacni dobu. nottinghamu to nevadi, je tu ranejsi, Beco vypada vic pozdni, ale budu doufat, ze se taky sladi s temi cykly. dnes mispule vypadala takto
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 17 pro 2023, 17:41

U nás má listy ještě všechno to, co rostlo velice bujně, nechtělo se tomu přestat růst a letošní podzim si spletlo s jarem - vlky na jabloních u sousedů jsou taky olistěné, u mišpulí mají listy silné větve které vyrostly po ořezu. Skoro to vypadá, že kdo řezal (stříhal, upravoval korunu), má ještě listy, kdo do toho moc nezasahoval, je opadaný. :) Kde jsme dělali letní řez a vyrašily silné větve (A2), tam listy jsou taky, stejně na jihu jako na severu. Mráz, sníh očividně nevadil.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 17 pro 2023, 19:58

nene: něco na tom co píšeš bude a než se začne (já začnu) zobecňovat s mišpulemi :D

Můj příklad odjinud. Pokouším se provokativně od letoška o mandloně a viz vedlejší téma. Chci to zkusit s těmi pozdně opravdu kvetoucími. Asi tak kvetoucími na úrovni broskvoní, ne dříve.
Sazená Ferragnes se dlouho nechtěla letos chytit, musel jsem ji vykopat a máčet v sudu, zoufalý poslední pokus. Stejně to vypadalo že je smůla. Hůř u mne dopadl Robijn, toho jsem vykopal několikrát a máčel a asi je pryč, čekám na jaro jestli obrazí někde odspodu. Totiž na jaře se čerstvě sazené stromky probudily, nadějně vyrazily lístky a pokusy o slabé přírůstky, potom to začalo zasychat - asi něco s kořeny?
Zpět k té Ferragnes: už byla 2. polovina července, léto pařák a já zastiňoval poslední usychající lístky a se loučil, kdežto najednou co to? Na přelomu července a srpna se stromek začal chytat, až bláznivě chytat a jako by chtěl to vše časově dohnat! Plno zeleného proutí s listy, ovšem větvičky viditelně ne zcela vyzrálé tedy bylinně "zelené" ... no a když jsem tam byl na zahradě teď naposledy asi před týdnem (mám nemoc) tak byl sníh, čepice sněhu i na té korunce od mandloně ... jenže v té korunce ty listy jsou také stále zelené ... asi jak píšeš, mandloňka u mne radostně obrazila ale je to u ní jako po "letním" řezu. Co z toho bude nakonec já nevím, už neovlivním :D

Závěrem špatná zpráva a alespoň u mne co se týče dozrávání velkých(!) plodů mišpule Nottingham doma, asi plodů u mne některých že předčasně podtržených: tak ty plody co u mne zbyly sice trochu zaměkly, některé už ale potom ztrvrdly ... a ... v naprosté většině začaly plody chytat na povrchu plíseň!
Ta plíseň (bílá) se ukazuje nejdříve na průřezu stopky. Takže tady ještě je možno "přehlédnout" a odkousnout vršek a zbytek sníst. Ovšem některé mišpule plesniví odspodu a tam ta plíseň (lehce do šedo modra) za krátkou dobu (24 hodin od poslední kontroly?) narostla na výšku dobrého 1/2 centimentru! A to jsem myslím dělal opatření, aby ta plíseň nenastoupila, plody jsem i denně obracel, ovšem zrát někam ke kamnům a do zcela vysušeného vzduchu jsem je dát nemohl - to by to kamenění začalo daleko dříve.
Vidím to tak, že zítra nebo pozítří sním asi tak poslední 3 až 4 plody, ovšem změklé ve stavu uvnitř té bílo krémové hmoty a nikoli hnědé a chuťově plnohodnotné, no a ... zbytek skončí žel v kompostu :( Ať žije proto rok 2024 a snad bude s Nottinghamem lépe? :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod BXL » 18 pro 2023, 10:37

nene píše:U nás na jihu taky tak, jsou teď vynikající.
Na severu jsme sklidili všechny mišpule po mrazech a nechali dojít doma. Měkké - dozrálé venku - byly jen Royaly, zbytku trvalo tak deset dní do použitelné měkkosti. Pasírovali jsme, bylo toho hodně.
Ty mišpule, které jsme utrhli před mrazy ještě nedozrálé, tak ty většinou došly do stavu těch pilin - ono to doma hlavně spíš sesychá než zraje, měli jsme ale strach to dát do uzavřené nádoby, že to zplesniví. Příště to tak zkusíme.
Chuťově se ty z jihu nedají s těmi ze severu vůbec srovnávat. Ale to je tak u nás s většinou ovoce, snad jen kromě borůvek. Na jihu je to lahůdka, na severu jen dobré, pokud vůbec.
Na severu poznat rozdíl mezi odrůdami mišpulí skoro nejde, na jihu je značný.


Ja mám jediný problém s Mišpulou a to že ju potrebujem ostrihať aj ked to v mojom bio bordely nie je zvykom,lebo ma už vytlačí zo záhrady.Ale ona plynule má kopu plodov všade a kým sa zbadám už má všade kopu kvetov.Kedy vlastne striháte Mišpule?Dik.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Hofis » 18 pro 2023, 11:22

U mě na severu má ta mišpulka Royal (od nene na hlohu) také pořád zelený vršek. :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 17.12.23

A to jsem jí letos ještě neřezal, ale teď v zimě už jí budu muset začít trochu vychovávat (takže to jsou ty tvoje rouby, Martine). :) Ale na severu jsou ještě i podobně olistěné jabloně a dokonce začínají nakvétat i některé kamčatky. Na severu totiž ta mrazová epizoda rozhodně nebyla tak mrazivá, jako jinde v republice. Varnsdorf byl během této epizody jedním z nejteplejších míst v ČR. :) V Praze už je ta mišpule na muchovníku komplet bez listí.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 18 pro 2023, 11:41

Hofis: super, je teda jeste dost mala, ale kdyz myslis, ze uz bude cas ji zacit strihat, jsem rozhodne rad :) Ja je nijak nevychovavam, ale u me je to prirodni zahrada, jen jsem ji musel podeprit (na fotce to je videt spatne, je focena seshora a padala/vyvracela se smerem dolu)

Mne (nejen) mispule opadaly jeste pred mrazovou epizodou, muze se na tom podilet i to letosni extremni letni sucho, to byl urcite stres pro vsechny stromky. Uvidime jak pristi rok.

Mrazova epizoda u me na berounsku byla taky celkem OK, odhaduju ze pod -12 to asi neslo, a to jeste jen jednu noc - takze treba caerulea ma nadzemni cast poskozenou, ale neni uplne spalena jako treba vloni po podobny epizodce.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 18 pro 2023, 17:40

BXL píše:Kedy vlastne striháte Mišpule?Dik.


Na jaře ....a když si v létě všimneme, že některé výhony to začínají s růstem přehánět, tak zastřihneme i ty.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 29 pro 2023, 19:02

takze shrnuti myho experimentu, na mispuli Beco sklizeno celkem 10 plodu (20.11.) ty postupne mekly a poslednich 7 jsem nechal dojit v byte az do dnesniho dne - 4 byly dobre a 3 dosly do toho pilinovyho stavu jak pisete. takze celkem mi jich dobre doslo 70%
kazdopadne pristi rok je sklidim pozdeji. nottingham sklidim uz v polovine listopadu, ten je rany, ale tuhle necham az do prosince. proste to budu delat jako u jabloni, kde sklizim jednotlive stromy podke ranosti od pulky zari do konce rijna
dnesni foto
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 02 úno 2024, 14:33

Poznáte niekto osobne odrodu mispulu Lysickú...??
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 05 úno 2024, 21:57

Venuje sa tu niekto vo väčšom pestovaniu hybridu Crataemespilus grandiflora...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 návštevníků