Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 07 lis 2023, 16:23

veverka: to je cely strom, kmen je uprostred, cely strom je polehly. ale jsou tam i vetsi vzprimene, velikosti velkych jabloni. vek odhadnout nedokazu.
zralost plodu se podle listu nepozna. pozna se, kdyz plod zhnedne a hlavne zmekne, pak je zraly
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 07 lis 2023, 22:38

Listy a zralost, cha, chááá? Alespoň u mne a včetně té co mně (zjara?) vymrzla to bylo (je) vždy dlouho tvrdý jako broky ... a listy byly už na zemi.
Hláška dnešního stavu u mne, na listech není už ta zeleň co přes léto a nějaký podzimně (do žluta) zabarvený lístek už začal i spadávat, stále mám však důvodný pocit že mišpule dávají i teď sílu do plodů a ty o kousíček se ještě pořád zvětšují.
Co se týče té keřové malolisté a drobnoplodé mišpule na kterou jsem se tu už ptal tak při dnešní kontrole keř začal a jako loni a předloni plody shazovat :D17 Jsou to ty co stále mladý keř neutáhne? Vzal jsem je domů a na zkoušku, četl jsem to někde a možná tady, tak jsou v mrazáku, naordinoval jsem jim zimu :D ... tak uvidím jak budou po rozmrazení jedlé nebo ne.

kasta: chuť jablečná nebo hrušková, to jsem si tady přečetl už před tím, potíž je však právě přiřadit to k odrůdám, zvláště když ty mišpule se tu v Česku dlouho prodávaly bez označení té odrůdy. Takže dodatečně a jako já dle fotek z internetu (u prodejců a třeba raději ze zahraničí) jsou pokusy odrůdu dodatečně určit.
Já bych teď chtěl za tu odešlou mišpuli koupit tu sladkou odrůdu. Pokud jsem měl Royal (ten co vymrzl) tak chuťově to ano bylo sladší než domnělý můj Nottingham, některé dobře vyvinuté a opravdu uzrálé plody možná i závan aroma fíkovosti jsem měl, no ale ke sladkému fíku ani náhodou a ani nakročeno ... a já bych se spokojil i s tím jen nakročením S14
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 08 lis 2023, 06:50

speedy: ano, rict, jak ktera odruda presne chutna je tezky. ja to muzu rict za tu Nottingham, tu mam uz vetsi. Vsechny ostatni informace (hlavne o te Royal) mam jen tady odsud. Mam take jeste dve sladke mispule od mistnich pestitelu, ale to nejsou bezne prodavane odrudy a poradne ochutnam az letos (doufam). Sladke mispule jsem ochutnaval v Praze na Petrine a byly opravdu nekde mezi fikem a datli, takze minimalne poznam rozdil mezi tou jablecnou a hruskovou.

osobne myslim, ze je chyba davat spadle plody do mrazaku, spis bych je zkusil nechat dojit doma v teple. i tvrde plody casto dojdou a dozrajou. mrazak jsem zkusil jednou - plod byl po rozmrznuti zmekly, ale kysely - premrzl ale nedozral.

kdyz uz jsme u toho - jak se o mispuli traduje, ze plody musi premrznout, to je podle me omyl vznikly tim, ze v minulosti u nas mrzlo driv, mispule ma dlouhou vegetacni dobu (je puvodem z Indie), ale dokaze dozrat i navzdory mrazu! posledni roky plody uzrajou a zhnilickovati i bez mraziku a jsou chutove skvely.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 08 lis 2023, 09:53

kasta píše: ... posledni roky plody uzrajou a zhnilickovati i bez mraziku a jsou chutove skvely.

To je pravda, především to u mne platilo právě pro ten domnělý Royal. Co mně žel vymrzl. Ten domnělý Nottingham se mně vždy jevil výrazně pozdnější!
A teď mne napadá, když koukám na tebe cha, chááá, kde ty ten Nottingham vlastně máš? V těch 260 nebo 430 m n. m.? Já jsem totiž právě těch 430 m n. m. a jak už jsem tu někde psal, tak proti Royal ten Nottingham mně chuťově obvykle připomínal spíše piliny. Opravdu jen málo plodů tak nějak doma došlo až do té mazlavé konzistence a která byla navíc chuťově přijatelná.

Ptám se proto, že možná u mne ten Nottingham pořádně nedozraje a myslím v tom základu, vlastně se jakoby podtrhne a jedno jestli ho utrhnu koncem listopadu nebo v prosinci já sám nebo samy ty mišpule popadají na zem? A potom to zhniličení doma dopadne do té pilinovosti?
Loni a zvláště letos jsem Nottinghamu podstrojoval jak nejlépe jsem mohl, z už počínajícího zoufalství, ty plody také letos se mně jeví největší co jsem kdy měl a už to není jen taková tenčí placka navíc puklá, poněkud nadsazuji ale ne moc - tak třeba budu příjemně překvapen?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 08 lis 2023, 11:15

speedy: mam ho na berounsku, v tech cca 260 m.n.m, je to celkem tepla lokalita a dozrava mi tam kolem poloviny listopadu.
nekdo tvrdi, ze chut ovlivnuje i podnoz, ale tady na foru mi to nikdo nepotvrdil. a v zahradnictvj netusili, na cem je naroubovany
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2023, 12:04

Martine, speedy, budu v zimě oba mé Royaly (jeden na hlohu a druhý na muchovníku) trochu tvarovat, takže rouby pro vás dva by se tam určitě nějaké našly, když tak dejte vědět. :wink:
Já jsem moc zvědavý na to, jestli bude nějaký rozdíl v chuti mezi tím na hlohu a tím na muchovníku. Škoda jen, že letos na tom na hlohu ve VDF nějak neklaplo opylení, květů bylo hodně, ale skoro všechny letos opadaly bez vytvoření plodu. Opravdu divné, rok předtím sice bylo květů jen 5, ale co květ to plod. Asi tam byl letos opravdu nedostatek opylovačů pro některé rostliny. :? V Praze na tom na muchovníku byly letos také jen 3 květy, ale jsou z nich 3 plody. Zatím mi při porovnání těch plodů na hlohu a na muchovníku přijde, že ty plody na muchovníku jsou výrazně větší. Mám však zatím mladé rostliny, a málo vzorků na porovnání, takže základ pro nějaké seriózní srovnání zatím není. Ale v budoucnu snad už bude. Jinak na tu chuť těch na muchovníku jsem opravdu zvědavý. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 08 lis 2023, 13:59

Hofis: Honzo diky, ted jeste ne, tuhle zimu se soustredim na hlosiny, abych z amorosa udelal fortunellu :) ale to roubovani se musim uz fakt naucit, zacina to byt uz jedina cesta k dalsimu rozvoji zahrady. A nejake male hlohy i muchovniky uz tam kvuli tomu cilene nechavam.

Urcite bude moc zajimavy srovnat stejnou odrudu v podobnych podminkach na ruznych podnozich. Zatim mi nejaky vyrazny vliv podnoze neprijde, v tom clanku nejvic zdrbali prave ten hloh, ale na hlohu tu spousta z nas mispule ma a plody jsou dobre, takze tu jejich informaci neberu moc vazne. Chce to experimentovat.

P.S. neopadaly ti ty plody spis suchem? u me jedna mala mispule ma jen jeden plod - ta na nejsussim miste. Ostatni dve jsou na tom normalne.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2023, 14:13

Suchem si myslím, že ne, na severu jsou zimy vlhké a srážkově vydatné, a letošek nebyl výjimkou. Navíc je i celkově spíše na vlhčím stanovišti. Na severu začalo být sucho až výrazně později, a navíc nijak dramatické. Ale je to přeci jen mladá rostlina, takže kdo ví... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 08 lis 2023, 14:40

Já myslel suchem v létě (v červenci), ale jestli opadaly hned po odkvětu, tak to samozřejmě ne. u mě ty menší mišpule letos suchem trochu trpěly, i když jsem je aspoň párkrát v rámci možností zalil. Ale pořád patří k těm odolnějším stromkům, co tam mám.

A můj velký Nottingham se začal nějak vyvracet a pokládat. Trochu jsem ho podepřel, ale jak jsem viděl tu mišpuli ve Vojanových sadech, tak je to nejspíš normální :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 08 lis 2023, 15:40

Hofis píše:... budu v zimě oba mé Royaly (jeden na hlohu a druhý na muchovníku) trochu tvarovat, takže rouby pro vás dva by se tam určitě nějaké našly ... :wink:

Děkuji za nabídku. Mně ale ten domnělý Royal (byl to asi on) ale postupně vymrzl. Teď nebudu dohledávat ale četl jsem, že mišpule má blízko k hrušním (nejen ta někdy chuť) a u mne pokusy s hrušněmi také nakonec dost brzy (za ty dlouhé roky pokusů) vymrzly ... a v osadě hrušek nevidět. Co je kupodivu držák, mráz nemráz a rez nerez, jsou u mne 2 ks hrušní asijských a mají se k světu.
Proto také jsem se tady o něco zpětně optal, to jak jsem zjistil že na "starých odrůdách" tam těch odrůd nabízí jako novinku vícero. Že zkusím něco jiného. Ale ani ten Royal jsem nezavrhnul :D

kasta: k té lokalitě, pro ty ostatní co to tu také čtou, to může být zajímavá informace, ve smyslu že vyšší poloha (nepříznivé podmínky) může u mišpule dělat problém. Já se letos rozhodl na zimu (vlastně spíše na jarní mrazíky) udělat opatření že namulčovaný bude spodek a bude bílý kmínek ... už jsem aplikoval síran draselný ... a to samé (bez síranu) pokud teď na podzim nějakou mišpuli dokoupím. Lépe by se proto zobecnilo, kdybys k té mišpuli co máš "dole" tak jsi měl na srovnání i další "nahoře".
A ono asi nejde zobecnit že mišpule jako mišpule, bude nutno rozlišit odrůdu. I co se týče mrazuodolnosti. To samé bude asi platit že odrůdy se liší v ranosti, domnělý Royal u mne dozrával o poznání dříve než domnělý Nottingham!
Asi se k mišpulím budeme ještě nějaký čas učit :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule nemecká -vapno

Příspěvekod ARBORETUM » 11 lis 2023, 21:25

Natierate vápenatým náterom každú jeseň aj v južných oblastiach SR kmene mišpulí (podpnik divoký semenac mispula; dula S-1) do akej vyšky, ktoré časti rastliny...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule nemecká -vapno

Příspěvekod speedy » 11 lis 2023, 23:14

ARBORETUM píše:Natierate vápenatým náterom každú jeseň aj v južných oblastiach SR ...

Nemůžu psát za jižní oblasti SR :D A u mišpulí se uvádí, jak právě kamsi nahlížím, mrazuodolnost do -29˚C takže teoreticky (otázkou je sama navíc podnož) by neměl být problém ... a myslím, nepíše se tady o tom, to asi nikdo nenatírá? Jenže průšvih může být právě na jaře a třeba já jsem dole v mrazové kotlině a kam mně pravidelně stéká od sousedů studený vzduch.
Takže já letos poprvé teď na podzim obalil kmínek zlehka bílou textilií, obecně se uvádí že má se bělet do výšky asi 120 cm. Kmínek mám nižší a tak včetně počátku silných větví v rozdvojení. Co prodávají barvu tak mně připadá dost drahá a navíc se uvádí, že někdy v únoru je třeba to natřít znovu (obecně tedy nejen u mišpulí) protože se to často vymyje. Navíc u nás řádí zajíci takže všude mám ochranné pletivo (pro všechny případy) a to by znamenalo v tom únoru ho sundávat a zase nandávat. A to nechci. Další opatření má být dole namulčování.
Já mám jarním sluníčkem a do toho vlítne mráz poškozované i další ovocné stromky. Pokud jsi ale ty na jihu v nížině a nejsi navíc v dolíku a nezaznamenal jsi dříve mrazová poškození jinde ... tak bych snad asi ... to nechal být tedy bych nebělel.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 12 lis 2023, 10:10

u me je mispule naprosto bezproblemova, nevadi ji mraz, sucho ani jarni mraziky. moje zahrada se ale diky SV orientaci probouzi pozde a ty problemy s unorovym probouzenim stromku, jak tu obcas.nekdo zminuje, to jsem nikdy nemel. u me se vsechno probouzi az koncem brezna a v dubnu. kmeny nenatiram u niceho.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1346
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 12 lis 2023, 12:31

To bílení kmínků ba kmenů. Taková perlička jako i otazník k zamyšlení. Nejen téma k mišpulím.
Jen několik málo let dozadu jsem zvědavě prohlížel občas nabídku nemovitostí - také v Rumunsku a oblast Dobrudža. To je přilehlý, dost teplý pás země u Černého moře (to mne zajímalo) a nadmořská výška vlastně nijaká: no a tam mne z fotek (nebo viděno na Panorama když jsem "projížděl" virtuálně vesnicemi) místy zaujaly velmi pečlivě, bělobou natřené kmínky ovocných stromků! To bych tam nečekal.
Píšu to dodatečně k tomu dotazu ohledně "jižních oblastí SR" které mají jistě nadmořskou výšku přece jen o něco vyšší než ta Dobrudža, kde je myslím i v létě potom daleko větší rumunský pařák a dolíků, to aby tam byly mrazové kotlinky, tak asi také na té placce (Dobrudža) tam moc nemají: přesto to někteří natírají na bílo a asi vědí proč?, no ale někteří to nedělají a také asi vědí proč? ... a ti co nebělí ještě ušetří čas a peníze? :D
Ono svou roli bude také hrát skladba tamních odrůd obecně, daleko některé ranější a ještě dříve se proto probouzí a tak to poškození může nastat i bez mrazové kotlinky.
Já mám příkladem, zvědavě pořízeno před lety z Tesco s maďarskými popisky ale ve skutečnosti z Rumunska z Kluže a kde má být ovocnářský výzkumák, jejich šlechtěný červený rybíz Abundent (Hojný) a angrešt Rezistent de Cluz (Odolný z Kluže) a každý rok je to nějak u mne tady od mrazu poškozené, více ten angrešt a letos jsem musel 1 ks (ze 2 keříků) i zlikvidovat. To pochopitelně ničím natřít nemůžu, takže angrešt jsem zastínil teď k zimě vysokým mulčem a ten vyšší rybíz zastíním jinak - a na jaře příští rok se uvidí?
Naposledy upravil speedy dne 12 lis 2023, 19:35, celkově upraveno 1
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 97
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod FranTom » 12 lis 2023, 17:20

Kmeny stromů by se měli bělit dvakrát ročně.
Na podzim a brzy jaře. Vápenná vrstva chrání stromy před teplotními rozdíly, škůdci a houbovými chorobami.
https://www.ireceptar.cz/zahrada/beleni ... 00930.html
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 44
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků