Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Hofis » 06 zář 2023, 23:20

Já musím tedy napsat, že já mám samozřejmě taky tu mišpuli Royal ve VDF od nene, je na hlohu a roste moc hezky. Byl to takový krásně zapěstěný malinký stromeček, když jsem to dostal, až bych řekl taková loženka pro blbečky. :lol: Stačilo to zasadit, od té doby to roste a nemusel jsem na to zatím ani šáhnout. Moc krásně se hned od začátku košatí, jak to mám rád. S6 Ale letos mi vyhnala dva delší letorosty, takže na jaře už budu řezat. Ale neschne teda nic. To na tom muchovníku to roste jako muchovník. Táhne se to hodně nahoru, letos určitě metrové výhony, možná i něco přes. Ty ale zatím nechám růst, chci vidět, co to bude dělat dál, vychovávat mohu i později. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 07 zář 2023, 08:56

Stanley_51 píše:Z toho si nic nedělej, mě arguty taky nejdou. Ale naopak na chinensis se mi daří. Ovšem ideální je roubovat tvrdý roub do letorostu, tam je to skoro jistota.


Aha tak priste vyzkousim, ja myslel ze do zelenyho musi jen zeleny, nevim kde jsem to vzal :)

Jinak ty mispule jsou opravdu bezudrzbove, jen jednu tu malou jsem teda musel v lete zalit (je na vice suchym miste) a ma ted trochu vic zluty listy nez mela mit (ale to ma ted na zahrade kde co), ale jinak si rostou samy. Jen tedy, jak tu nekdo psal, ze je ptaci nechavaji na pokoji, tak u me chutnaji kosakum, kdyz zacnou meknout - jak zacnou byt naklovane, tak radsi sklizim.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 11 zář 2023, 22:40

Poznámka (a potom otázka): zjistil jsem, že mišpule zase tak velký držák nejsou, alespoň u mne 430 m n. m. a Podkrkonoší, jílovačka a mrazová kotlinka, proto se tu nedaří hruškám které likvidačně namrzají a mišpule má být příbuzná. Tak mně žel zmrzl no name co měl být asi Royal, noname co by měl být Nottingham namrzá lehce ale drží, ovšem plody blbě dozrávají a často chutnají jako piliny, údajná jablečno hrušková přesnídávka ani náhodou :evil: . Takže se těším z květů a potom dál až k podzimu ze zájmu neznalých kolemjdoucíchch :D To ten Royal byl chuťově daleko lepší, ovšem co různě se píše že chuťový zázrak tak ... no nevím. Někde se uvádí, že na chuť má vliv ta která podnož.

Otázka: jsou to tak asi 4 roky co jsem pro sebe a tetu zvědavě koupil (Zoja a potom Kruh) ty stejné v kontejneru malé keříky mišpule, s menšími listy a neroubované ... a opět už tradičně bez uvedení odrůdy.
Tak tahle mišpulka u mne má dnes asi 2 a 1/2 metru jako keř, od pohledu pěkná, listy o poznání jsou stále menší než standard, pěkně kvete ... plody se rok od roku trošinku zvětšují ale jsou stále malé tak jen do 2 cm (někdy 2 a 1/2 cm) v průměru a žel, k podzimu to hodně mohutně sprchává na zem a to co (přinesené domů) dozraje ... tak žel chuťově je to šťovík ... pozřít se to dá ale do dětské přesnídávky to má hodně daleko.
*** Tak se chci optat, jestli tuto drobnoplodou mišpulku někdo z vás také má a jak je s ní spokojený?, případně o co bych se ještě měl dál pokusit? Hnojit se snažím. Dodávám, že se nejedná o hlohomišpuli alias mišpulovník.
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 08 říj 2023, 21:51

Mám také odrůdu Royal, roubovanou na hlohu. Roste bídně, za letošní rok udělala asi 5 cm přírůstek, celá je taková nedomrlá. Chtěl bych jí také přeroubovat na muchovník, takže jak na to ? Jakým způsobem jsi to rouboval ?[/quote]

A nie je najlepsia varianta mišpule royal na podpníku SEMENACI príp. plánke-mišpule??
Pretože napr. s dulou na podp. semenač máme naj výsledky.
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod longr » 09 říj 2023, 19:26

speedy píše:
Otázka: jsou to tak asi 4 roky co jsem pro sebe a tetu zvědavě koupil (Zoja a potom Kruh) ty stejné v kontejneru malé keříky mišpule, s menšími listy a neroubované ... a opět už tradičně bez uvedení odrůdy.
Tak tahle mišpulka u mne má dnes asi 2 a 1/2 metru jako keř, od pohledu pěkná, listy o poznání jsou stále menší než standard, pěkně kvete ... plody se rok od roku trošinku zvětšují ale jsou stále malé tak jen do 2 cm (někdy 2 a 1/2 cm) v průměru a žel, k podzimu to hodně mohutně sprchává na zem a to co (přinesené domů) dozraje ... tak žel chuťově je to šťovík ... pozřít se to dá ale do dětské přesnídávky to má hodně daleko.
*** Tak se chci optat, jestli tuto drobnoplodou mišpulku někdo z vás také má a jak je s ní spokojený?, případně o co bych se ještě měl dál pokusit? Hnojit se snažím. Dodávám, že se nejedná o hlohomišpuli alias mišpulovník.

To bude nejspíš divočák. Buď semenáč nebo kořenový odkopek. Tyhle malé mišpule nebývají nic moc. Pokud odrůdová mišpule dostatečně vyzraje a třeba ještě přemrzne, je chutná. Mně to chutná jako hrušková povidla, jen přidat badyán.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 10 říj 2023, 11:45

Z toho si nic nedělej, mě arguty taky nejdou. Ale naopak na chinensis se mi daří. Ovšem ideální je roubovat tvrdý roub do letorostu, tam je to skoro jistota.[/quote]

Akej Chinensis..??
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 10 říj 2023, 11:48

ARBORETUM píše:Akej Chinensis..??


to sem nepatri, to se tykalo kiwi :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod ARBORETUM » 10 říj 2023, 13:08

KIWI CHINENSIS...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 76
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 10 říj 2023, 13:48

ARBORETUM píše:KIWI CHINENSIS...?

ano, je tady o nem cele vlakno (diskuse) hned na prvni strance v sekci "kiwi"
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 25 říj 2023, 15:23

Tak uz se to pomalu blizi! Vloni jsem sklizel myslim 10. listopadu, jak zacaly meknout a zacali je ozobavat ptaci
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 02 lis 2023, 16:56

mispule BECO
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 03 lis 2023, 11:03

Odpovídám si sám (a pro ostatní) na dotaz k nedávno někde nabízeným keříkům malolistých a drobnoplodých mišpulí:
longr píše:To bude nejspíš divočák. Buď semenáč nebo kořenový odkopek. Tyhle malé mišpule nebývají nic moc. Pokud odrůdová mišpule dostatečně vyzraje a třeba ještě přemrzne, je chutná. Mně to chutná jako hrušková povidla, jen přidat badyán. ...

Tehdy jsem to kupoval (opakuji) na dvou různých od sebe místech. Zarazilo mne tam nabízené velké množství (v desítkách!) kontejnerků. V jednom případě každý doplněn o velmi slušivý barevný kartónek a s nápisem "Mespilus germanica". Už tradičně bez uvedení odrůdy.
Toto provedení s kartónkem jsem daroval (a zasadil) 80 leté tetě k narozeninám do Krkonoš. Právě i s ohledem na okolnosti toho barevného kartónku (tj. vícenáklad pro pěstitele prodejce) jsem, doufaje, vyloučil nějakou tu "garážovou množírnu": nejprve jsem vyloučil odkopek (těch by muselo být?) a i ten podobně semenáč.

Včera jsem při googlování něčeho jiného a v německojazyčné oblasti objevil odpověď! V nabídkách tam vícero odrůd mišpulí: to, že bylo u keříku v kontejnerku uvedeno Mespilus germanica a už bez(!) uvedení odrůdy, cha, chááá, tak to bylo zcela správně!

V tomto provedení odrůda jako že neexistuje, jedná se totiž o původní, nešlechtěné provedení mišpule! Proto ten keřík, proto ty malé listy a plody, uváděno plus mínus 2 cm velikosti. Kyselost.
*** Tak tahle mišpulka je spíše asi okrasná záležitost? Není to přitom mišpulovík. Je pěkná u mne na pohled a včetně k podzimu obsypání větví drobnými plůdky. Žel, proti loňsku a asi tím letošním létem, velikost plůdků je velmi nevyrovnaná, těch 2 cm (proti loni a kdy byly o poznání větší a byly vyrovnané) je jich viditelná menšina. U tety v Krkonoších si mišpulku, jako jedinou, tam vybrala vysoká a dost nesmlouvavě ji ožírá, a to přes stavěné zábrany: je proto stále jen přízemní a navíc, místo plodů, nasadila i trny - a pak že kytky nemají rozum? :D
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 03 lis 2023, 11:46

Sláva! Zatím jen teoreticky. Od počítače vyčtené. Mišpule a už s označením odrůdy a navíc, to je ta sláva, na výběr je z vícero odrůd, je to na hlohu a na "starých odrůdách":
NOTTINGHAM, HOLANDSKÁ, METZKÁ, MONDANCE, BREDASE REUS.
Můj dotaz, pokud jste schopni odpovědět? Protože se až do nedávna ty mišpule pořizovaly především no name: tady máš mišpuli a ber nebo nech.
Která, dle vás, je odrůda mišpulí ta nejsladší? Z těch nahoře? Na německojazyčném webu jsem z výše uvedených odrůd našel že sladkokyselá je jen Bredase Reus, u ostatních uvedeno že jsou kyselé.

Nottingham (pravděpodobně a protože pořízeno no name) mám, nemůžu napsat že je odrůda kyselá a protože u mne to je spíše chuť pilin, ale asi to bude také podmínkami u mne, zatím bádám. Potom jsem měl mišpuli Royal (pořízeno jako no name a žel vymrzla), ta nahoře v nabídce uvedena není a chuť byla příjemná, taková kyselosladká bahnitost :D
speedy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 101
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 07 lis 2023, 13:45

speedy: kdesi hloubeji v tehle diskusi jsme tu delili mispule na sladkokysele "jablecne" a ciste sladke "hruskove". Nottingham je jablecna, chutna jako detska jablecna presnidavka. Ty ciste sladke jsou nekdy az jako datle (snad ta Royal, ale tu nemam).

dnes jsem vyfotil jednu z nejstarsich mispuli ve Vojanovych sadech v Praze. Uz pomalu dozrava a chut je jablecna. Krasny strom.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1359
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod veverka » 07 lis 2023, 14:48

kasta- moc pěkná fotka z Vojanových sadů, celej strom z dálky nemáš?To se záměrně takle řeže,nebo samo? jak je asi stará? Dá se podle stavu žloutnutí listů usoudit zralost mišpulích plodů?
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků