Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod J.K. » 13 pro 2023, 11:13

kasta píše:ja to taky nikde nenasel. vsude pisou jako podnoze: hloh, hrusen, kdoule, mispule

To je proste dotyčného diagnóza. Na jednoduchú žiadosť o link na zdroj býva vždy ticho :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod longr » 13 pro 2023, 11:59

Takhle přesně vznikají dezinformace. Někdo začne zmiňovat "zaručené" informace, ale zdroj buď neexistuje nebo je to nesmysl :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 14 pro 2023, 09:27

Ja se letos rozhodl overit to, co pisou na ruznych zahranicnich webech, ze mispule se sklizi jeste tvrde a nechaji se doma pri pokojove teplote dojit, "zhnilickovatet", coz je prirozeny proces, podobne jako to zname treba i u hrusek. Byly to docela nervy, plody lezely doma od 20. listopadu bez jakekoliv zmeny :) no a ted to zaclo - dnes snezen prvni kompletne zraly plod BECO a na nekolika ostatnich se objevujou hnede skvrny. Chut skvela, takze to funguje. Jedina otazka, kdy spravne sklizet. Pry, kdyz prvni plody zacnou meknout, je to jistota. Jinde pisou "konec rijna" to ale bude spis pro teplejsi oblasti. Takze za me - selskym rozumem - kdyz zacnou zloutnout a opadavat listy, tak bych rekl, ze strom uz do tech plodu nic davat nebude. Pristi rok chci veverky predbehnout
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod paloo » 14 pro 2023, 09:36

U mňa je lístie ešte na stromoch S2
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 14 pro 2023, 10:04

mne opadaly v polovine listopadu, ale kdyby pristi rok opadat nechtely, stejne je v te dobe sklidim. Nottingham je u me ranejsi, ten klidne i zacatkem listopadu a ty dalsi nejak po polovine.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 14 pro 2023, 10:38

U nás taky olistěno, to je tím teplým podzimem, všechno rostlo jak na jaře. A listí není jen na mišpulích, i některé jabloně ještě jsou komplet olistěné.

K tomu roubování a podnožím, pokusničili jsme ze zvědavosti:
Roubovali jsme mišpuli na myrobalán - rostlo to dobře - asi třičtvrtě roku, pak to uschlo.
Roubovali jsme na černý jeřáb (přeroubovali jsme celý stromek různými odrůdami) - rostlo to opravdu nádherně a nadšeně, přírůstky přes metr, druhý rok samý květ - pak to začalo odcházet, podnož ty rouby odvrhla, poslední odrůda odešla po roce a půl.
Roubovali jsme venku na hlohy, něco se přijalo, něco ne, skoro to vypadá, že některé odrůdy ano, některé ne. Třeba na jednom hlohu jsme měli Kurpfalz a Szentesku, všechno se přijalo, všechno rostlo a krásně, druhý rok Szentézka odešla komplet, Kurpfalzmispel už pátým rokem roste a plodí (po čem nic...).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 14 pro 2023, 12:35

kasta píše:Ja se letos rozhodl overit to, co pisou na ruznych zahranicnich webech, ze mispule se sklizi jeste tvrde a nechaji se doma pri pokojove teplote dojit, ...

Jaksi jsem poněkud právě ochořel a tak se ozývám až teď. A nechci se moc opakovat. Protože jsem psal nahoře: otázkou je, co z toho tvého nadšení opravdu dozraje?
To co popisuješ a alespoň u mne má týž začátek. První skvrny, první měknutí ... a nadšení. Po roce abstinence :D Netrvá nadšení ale dlouho, protože mnoho plodů místo tebou popisovaného procesu se začne sesychat tedy krabatět a ... až začnou nabírat tvrdosti betónu.
Pokusy o ochutnání a než je ten stav betón jsou právě ty někdy i suché piliny takže vyplivnout. A jak jsem napsal kdesi dříve nahoře, u té drobnoplodé divoké mišpulky to letos byl osud ... asi 40% plodů! Co jsem přinesl domů.

Co se týče mého domnělého Nottinghamu, tak a žel odhaduji že přes první můj optimismus u mne doma takto zbetonovatí asi 30 % úrody. V to nepočítám ty některé nedovyvinuté plody mrzáčky. Nechávám na zahrádce, pohnojí.
Tady u příkladu Nottingham je vůbec otázkou, co je to opravdu dozrálá mišpule plod? Protože podle mne a jak jsem zjistil, tak opravdu ty nechutnější plody jsou ty opravdu změklé a ... uvnitř komplet ten obsah je hnědý! A ňam ňam.
Kdežto letos a vlastně poprvé jsem se dočkal stavu, kdy Nottinhgham na omak výrazně změkne, ovšem vnitřek je takový krémově bílý a případně jen teprve se stopami hnědi: je to sice poživatelné ovšem chuťově je to ... sice ne ty piliny ... ale velké zklamání! No a když tyhle plody, s tímto světle krémovým vnitřkem, nechám dál změknout, tak na 90% nastartuji proces betonovatění, tedy tvrdnutí a je nepoživatelnost. Jen málo z nich "pokračuje" dál do toho uvnitř zhnědnutí a tím do plné chuti!

Už dříve jsem tu někde napsal, že nejlépe u mne zatím vycházel domnělý Royal (vymrzl) a u kterého jsem výše popisované problémy neměl. Ty plody stihly už na stromku postupně všechny dozrát do hnědého vnitřku, chuťově spíše to jablko než vysloveně cukrátko.
A sklízel jsem (přímo do pusy) viditelně dříve, než vůbec začal první náznak měknutí u Nottinghamu. Teď mně proto postupně docvakává, že ten (domnělý) Royal byl ranější: proto takto jsem se právě Royalem na mišpule já navnadil ... ale také se asi dříve u mne na jaře probouzel ... a proto mně postupně vymrznul? Až teď jsem možná chytřejší: kdybych zabělal kmínek tak by nevymrznul?

Závěr: schválně po čase tady napiš, kolik asi % z domů přinesených plodů ti opravdu dozrálo a kolik případně zkamenělo?
Já po letošku zase došel k závěru (u mne), že příště ty mišpule nechám na stromě co to půjde, nic začátkem prosince nosit domů proto nebudu, jen ty první změklé plody pohlídám a sním je ještě na zahrádce, někdy jako mišpulovou zmrzlinu. Žel velké těžké plody Nottinghamu u mne spadávají a rády mizí v závěji :D
Asi rok dva tři čtyři dozadu v TV a dají se dohledat i články na internetu, tak je u mne v dosahu hospital Kuks a necelých asi 300 m n. .m., tak tam ta sklizeň mišpulí obvykle začíná teprve až na začátku ledna, třeba článek i s video je tady:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/zahradnici-vyrazili-na-mispule-ovoce-mekne-diky-mrazu-24471
... takže já snad sednu po Silvestru na vlak a do toho Kuksu zajedu to okouknout a ochutnat, ty plody na video jsou uvnitř pozor hnědé(!) a nikoli ještě krémově bílé (a jak se na fotkách i tady někde objevují) ... no a od pohledu ty plody jsou podobné tomu Royal?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 14 pro 2023, 13:07

no, ja doufam, ze dojdou vsechny, ty skvrny jsou pocatek hnilickovateni a vzdy cekam az cely plod zhnedne a zmekne az do toho hnedeho presnidavkoveho stavu. pokud je cast jeste bila, neni to dozrale. nottingham mi takhle vloni i predloni dosel prakticky stoprocentne - trhal jsem ho v dobe, kdy prvni plody zacinaly meknout, ale zdaleka vsechny mekke nebyly. letos jsem proste jen otrhal trochu driv.
kazdopadne dam jeste vedet, jak to dopadne
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod longr » 14 pro 2023, 16:51

nene píše:K tomu roubování a podnožím, pokusničili jsme ze zvědavosti:
Roubovali jsme mišpuli na myrobalán - rostlo to dobře - asi třičtvrtě roku, pak to uschlo.
Roubovali jsme na černý jeřáb (přeroubovali jsme celý stromek různými odrůdami) - rostlo to opravdu nádherně a nadšeně, přírůstky přes metr, druhý rok samý květ - pak to začalo odcházet, podnož ty rouby odvrhla, poslední odrůda odešla po roce a půl.
Roubovali jsme venku na hlohy, něco se přijalo, něco ne, skoro to vypadá, že některé odrůdy ano, některé ne. Třeba na jednom hlohu jsme měli Kurpfalz a Szentesku, všechno se přijalo, všechno rostlo a krásně, druhý rok Szentézka odešla komplet, Kurpfalzmispel už pátým rokem roste a plodí (po čem nic...).

A to jsme pořád v čeledi Rosaceae, jen jiné druhy. Občas jsem se setkal s tím, že někde roubovali na jablko. Jeřáb ptačí je relativně krátkověký a třeba nechápu, jak na to někdo může roubovat třeba dlouhověkou oskeruši.
Sám jsem letos pokusně rouboval meruňku na třešeň. Chvíli to rostlo, vypadalo to nadějně a pak to chcíplo. Srůst tam byl, ale podnož převážila a začalo to bujně vytvářet pupeny pod srůstem.
Ne nadarmo jsou různé tabulky osvědčených podnoží pro různé druhy ovoce. Někdy nejde roubovat jeden druh na jiný druh v rámci stejného rodu. Někdy dokonce i různé odrůdy prosperují či neprosperují na stejné podnoži.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod BXL » 15 pro 2023, 11:51

U mňa teraz.Zo stromu do úst.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 15 pro 2023, 12:07

U nás na jihu taky tak, jsou teď vynikající.
Na severu jsme sklidili všechny mišpule po mrazech a nechali dojít doma. Měkké - dozrálé venku - byly jen Royaly, zbytku trvalo tak deset dní do použitelné měkkosti. Pasírovali jsme, bylo toho hodně.
Ty mišpule, které jsme utrhli před mrazy ještě nedozrálé, tak ty většinou došly do stavu těch pilin - ono to doma hlavně spíš sesychá než zraje, měli jsme ale strach to dát do uzavřené nádoby, že to zplesniví. Příště to tak zkusíme.
Chuťově se ty z jihu nedají s těmi ze severu vůbec srovnávat. Ale to je tak u nás s většinou ovoce, snad jen kromě borůvek. Na jihu je to lahůdka, na severu jen dobré, pokud vůbec.
Na severu poznat rozdíl mezi odrůdami mišpulí skoro nejde, na jihu je značný.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 15 pro 2023, 16:10

nene, speedy: tak to je fakt zajimavy, vychazi mi z toho, ze proste potrebujou vetsi sumu tepla aby dozraly do dokonale chuti. ja bych je taky radsi nechal na strome do zmeknuti, ale uz se neodvazim. musim nejak vymyslet kdy je sklizet. U toho Nottinghamu mam overeno, ze kdyz sklidim jak zacnou prvni meknout, dojdou mi vsechny a jsou dobre.
Mam je v byte tak pri 15-18 °C a celkem vysoke vzdusne vlhkost, to muze taky hrat roli (v pretopenym vyschlym byte to muze byt jiny). Dnes jsem snedl dalsi kompletne zmekle Beco, bylo dobre, ale mam pocit, ze by mohlo byt jeste sladsi a aromatictejsi. Tech zbyvajicich 8 plodu otestuju az pred Silvestrem.

Jinak myslim, ze dat je na chvili do mrazaku, zmeknou hned a uz budou dobry. Ale letos zkousim jak dojdou samy bez urychlovani.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 16 pro 2023, 17:03

kasta: jsem stále nemocný ale co jsem před pár dny byl ještě na zahradě tak (domnělý) Nottingham měl na sobě ještě pořád hodně listů. Letos a viz i diskuze o něco více nahoře.
Sklidil jsem zbytek zapomenutých mišpulek, kolem mne sníh a mrzlo, no a také jsem něco málo střihl překážející větvičky. Překvapilo mne, že na řezu se mišpule jevila stále dosti živá ... tedy nikoli zimně uspalá jak by se čekalo. Proto také nejsou shozené všechny listy i když normálka zelené už nejsou. Ale zcela hnědé do sucha také ne.
Vychází mne z toho to, v mých podmínkách a jistě letos, že ty plody tam asi ještě měly být! I když třeba už projdou prvními mrazy tak ale na část dne zase rozmrznou ... a přes živou stopku tam nějaké ty procesy dozrávání a na stromě mohou probíhat?
Domů jsem přinesl (z těch zapomenutých) asi 25 objemově velkých plodů: na 4 jsem si pochutnal okamžitě a vnitřek hnědý řídce kašovitý, potom v dalších 2 dnech ještě snědl celkem tak asi 3 další mišpulky, no a ten zbytek? Tak možná ještě 3 a uvnitř ještě bílé mišpule po rozbřednutí byly poživatelné, píšu že jen poživatelné, zbytek bude mít asi osud sice zaměknutí ale seschnutí a potom ztvrdnutí.
Pokusničně jsem několik těchto plodů dal do mrazáku, už tam jsou nějaký ten den, ovšem moc toho pozitivně neočekávám: s tím mrazákem jsem to totiž už letos udělal s těmi malými (původní forma) mišpulemi jak jsem tu už dříve psal, po rozmrazení sice došlo k jakémusi uvnitř změknutí ale už to dál stejně nepokračovalo z bílo krémové barvy do zhnědnutí - takže nakonec směr kompost.
Můj pracovní zatím závěr: dokud na mišpuli budou listy tak, až na změklé výjimky, nesklízet?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 16 pro 2023, 17:20

zvlastni, ze vsichni pisete, ze na nich jeste mate listy, u me uz jsou davno opadane....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 16 pro 2023, 17:45

kasta: bude to místem (mikroklima) a druhem/odrůdou. Věřím že kdybych ještě měl ten Royal tak je bez listů, co jsem teď na podzim koupil v kontejneru Bredase Reus tak také už bez listů a bimbaly se na větvičce už plody takže také asi bude odrůda ranější. Učíme se poznáváním za pochodu a je dobré si vyměnit tu zkušenosti. Pro ostatní co si tu čtou. Kdo je v nižší poloze tak tyhle problémy řešit asi nemusí.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 83 návštevníků