Mespilus germanica - mišpule německá

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2023, 16:15

Včera jsem sklidil a ochutnal první mišpulku Royal z roubu na muchovníku. Už byla notně svěšená, takže plně zralá. Chuť moc dobrá, popsal bych to jako o trošku méně sladká jablečno-hrušková přesnídávka. Další kousek dostaly děti, Áně to chutnalo a Áša to úplně nemusí. Ještě dostane poslední na test manželka. Ta miluje jablka, takže pokud jí nebude vadit ta konsistence, tak by jí to mohlo chutnat.
Zdá se tedy, že mišpulku na muchovníku opravdu pěstovat lze, plody jsou velké, kvalitní a dobré.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 29 lis 2023, 16:46

Dnešní sklizeň:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 29 lis 2023, 20:45

nene: mate je krasne kulaty, proti tomu mymu Nottinghamu :) podobny plody mam na ty Beco od vas. Ta se letos stala moji nejproduktivnejsi mispuli s 12i plody (na Nottinghamu mi jich zbylo jen asi 6). Zatim je mam doma a cekam az dojdou, ale jednu Beco uz jsem ochutnal a byla uplne skvela, mozna nejlepsi mispule, co jsem zatim jedl. Ciste sladka az s takovou medovou chuti. Mne chutnaji vsechny, zadna, co jsem jedl nebyla vylozene kysela, ale tohle bylo neco extra!

I me to inspirovalo, ze jsem se rozhodl zkusit taky rouby Royal od Hofise na hloh nebo muchovnik, at mam jeste dalsi sladkou odrudu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1345
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 29 lis 2023, 23:29

Kasta - vítej do klubu :D .
Bylo jasný, že jsi "náš člověk" už když ti chutnal Nottingham :wink: - a ne, on opravdu není zase až tak špatný (ochutnali jsme už mnohem, mnohem, mnohem horší), akorát - jsou i lepší. A praská.
Ta chuť není to jen o sladkosti - měli jsme jednu odrůdu tak kyselou, že připomínala citron, tornádo vzalo, ale manželka na ni vzpomíná se slzou v oku :wink: . To Beco - kolikátku máš?
Jinak, mišpule do mišpule se roubuje velice snadno, pro začátečníka ideální, ten Nottingham určitě rád nějakou větev obětuje :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 30 lis 2023, 08:20

nene píše:Kasta - vítej do klubu :D .
Bylo jasný, že jsi "náš člověk" už když ti chutnal Nottingham :wink: - a ne, on opravdu není zase až tak špatný (ochutnali jsme už mnohem, mnohem, mnohem horší), akorát - jsou i lepší. A praská.
Ta chuť není to jen o sladkosti - měli jsme jednu odrůdu tak kyselou, že připomínala citron, tornádo vzalo, ale manželka na ni vzpomíná se slzou v oku :wink: . To Beco - kolikátku máš?
Jinak, mišpule do mišpule se roubuje velice snadno, pro začátečníka ideální, ten Nottingham určitě rád nějakou větev obětuje :) .


Dik:) jo, mispule je pro me rozhodne TOP ovoce.
Ano ta Beco je nejen sladka ale i chutove zajimava. Srovnaval jsem s tema sladkyma, co jsem chutnal v Praze a musim rict, ze proti ni byly jen fadne sladky (ale taky dobry samozrejme)

Vy tech Beco mate vic? Ted si vybavuju, ze u ty cedulky bylo cislo a myslim ze to bylo 4. Ta cedulka tam snad porad je, podivam se.

Dobre zkusim naroubovat i do Nottinghamu, to uz je pekny stromek (koupil jsem ho v mistnim zahradnictvi uz ve 20l kontejneru). Jinak do budoucna bych chtel asi komplet preroubovat uz celkem velky muchovnik lamarckuv co tu mam. Plody ma sice dobry ale ptaci nenechaji nic a je tak vysoky a rozevlaty, ze to nejde ani nijak zasitovat. Postupne :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1345
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 30 lis 2023, 09:26

Kasta - přerostlé muchovníky řešíme řezem, buď postupným, nebo u Lamarcka řezem skoro na pařez (50cm nad zemí) - ale to není odkecávání od roubování, jen informace.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 30 lis 2023, 09:52

no, on celkove moc plodu nema, jsou hodne ridky, nema smysl to balit kvuli par bobulkam, proto tahle alternativa. ale ma uz vic kmenu, takze neco muze byt mispule a neco zustat jako muchovnik :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1345
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 30 lis 2023, 10:02

Rozumím a chápu, jsme v obdobné situaci, akorát že my budeme Lamarcka vykopávat do pryč, u nás je už poněkud přemišpulováno :D . A místa na zahradě málo.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 30 lis 2023, 17:22

kasta, nene: tady ale i na internetu obecně jsem k té odrůdě BECO nic (co se týče odrůdy mišpule) dalšího nedohledal. Třeba jsem měl hledat důkladněji?
Píšu proto, někde jsem to možná už tu napsal?, že jsem teď pořídil v menším kontejnerku odrůdu Bredase Reus. A na zahrádku jsem ji přinesl už hodně odlistěnou a s 6 bimbajícími plody. Ty plody mám už co nasněžilo doma.
Vlastně některé měl. Protože ten jeden začal být už hodně rozbředlý. Tak jsem ho ochutnal: překvapilo mne že vnitřek zůstává místo obvyké hnědi (co zatím jsem jinde zvyklý) krémově světlý ... a můj první dotek ústy ... bylo ... jako když jazykem líznu něco jemně a hodně pocukrovaného!

Včera jsem nahmatal další 2 plody, jen naměklé a já to žel nevydržel, ochutnal ... a žel ani sladké a ani kyselé jen světlá hmota a bez chutě ... takže u zbytku plodů už vím že musím být trpělivý a vyčkat, až to opravdu změkne.
Když se vrátím k tomu 1. plodu a opravdu dozrálému tak tou sladkostí to je zcela a naprosto protiklad k té divoké, hodně nakyslé formě mišpule o které jsem se tady několikrát rozepsal výš. A musím i napsat, kam se tzv. hrabe v té sladkosti můj (domnělý) Royal a (domnělý) Nottingham.
Píšu tady proto, že po prozkoumání dosud zveřejněných fotek tady v tomto téma a k odrůdě BECO, myslím především fotky plodů a jejich tvar a odstín barvy, tak ta BECO má velice blízko (neodvažuji se dát rovnítko) právě k té Bredase Reus. Také proto, že právě u této odrůdy Bredase Reus, a jako u jedné z opravdu mála podobných, jsem se na internetu já pracně několikrát doklikal k údaji ... že to má být mišpule sladká!
Poznámka: pochopitelně je otázkou, v našich luzích a hájích, co vlastně jsem si za mišpuli donesl domů ve skutečnosti :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 30 lis 2023, 18:16

BECO je označení selekce (ne šlechtění) jednoho nadšence (s kořeny ve Švýcarsku), získáno od dalšího nadšence. Takže něco skutečně může být prodáváno pod jiným názvem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod speedy » 01 pro 2023, 11:32

nene: myslel jsem to také nepřímo tak, a ty jsi mně to v podstatě právě potvrdil, že odrůda BECO je a dle i brouzdání po internetu zatím okrajová záležitost. Nic proti BECO jako takové: myslím tím onu běžnou možnost zakoupení. A mám radost že máte z BECO vy další radost.

A žel se ale neví, co za už zavedenou odrůdu bylo použito k tomu výběru? Resp. píšeš že nikoli (záměrné?) šlechtění ale byl výběr, no ale tady aby to mělo smysl tak asi z náhodných potomků tj. ze semínek té stejné výchozí odrůdy (čekání na mutaci?) nebo došlo k náhodnému opylení další odrůdou? Kterou?
Pochopitelně tě nechci z toho zkoušet! :D Chci se dobrat alespoň v náznaku toho, co současný běžný zájemce má shánět za už ve světě (v Česku dostupnou) zavedenou odrůdu sladší až sladké mišpule, třeba právě tu co stála tomu BECO na začátku.

Co se týče nabídek pro variantu sladká a ne kyselá mišpule, tak prodejci (zahlédl jsem např. Německo a Polsko) nabízí mišpuli která tu "sladkost" má i přímo v názvu ... Süssmispel ... plody a dle popisů prakticky prý bez tříslovin, velikost střední tedy poněkud menší. Má to tady už někdo u sebe?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod paloo » 02 pro 2023, 22:32

Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod kasta » 03 pro 2023, 08:31

paloo: zajimavy odrudy (nejen mispuli), skoda ze na tomhle webu moc nekomunikujou, kdyz jsem jim kdysi psal, tak mi vubec neodpovedeli....

ale potesila me informace, ze mispule se sklizi koncem rijna a nechavaji se dojit v teple, to celkem potvrzuje moje zkusenosti a pozorovani....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1345
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod nene » 03 pro 2023, 09:20

speedy píše:
Co se týče nabídek pro variantu sladká a ne kyselá mišpule, tak prodejci (zahlédl jsem např. Německo a Polsko) nabízí mišpuli která tu "sladkost" má i přímo v názvu ... Süssmispel ... plody a dle popisů prakticky prý bez tříslovin, velikost střední tedy poněkud menší. Má to tady už někdo u sebe?



Süssmispel máme a nějakou výhodu oproti ostatním odrůdám jsme nenašli - tak jako tak se to musí nechat změknout a to, že to tvrdé není trpké, k ničemu není. A u měkké mišpule (kterékoli) jsme si ještě nikdy tu trpkost neuvědomili.
Jinak to BECO - ten člověk prostě kdysi udělal to, co jsme udělali i my - hledal pro sebe tu nejchutnější mišpuli. My brali z toho, co se dalo sehnat, on bral hlavně z mišpulí leckde rostoucích po Evropě. My našli Royal a usoudili, že nám to stačí, ale u nás byla kritériem i ranost a nepraskání ve vlhku. Taky nám všechno ještě nezarodilo, ale vlastně všechno, co máme (měli jsme), je velice dobré.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4261
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mespilus germanica - mišpule německá

Příspěvekod paloo » 03 pro 2023, 09:55

No keď tu čítam aké rôzne chute cítite a ja nič.Asi mám zlé chuťové bunky :( No a mne chutnajú všetky S6 aj keď rovnako :wink:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: ivan a 13 návštevníků

cron