Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Alena » 16 kvě 2019, 15:05

Jojo, vlnovníkem mám taky komplet napadené dvě nové hrušně, které jsem si koupila, přitáhlo se to na nich ze školky. Musím to na jaře stříknout sulkou. Kdysi jsem si ho takhle přitáhla na Nele, ale časem zmizel bez jakéhokoli zákroku, ale tohle je opravdu silné napadení. Taky by tam na to mohli víc dbát a ne to vesele šířit dál.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 16 kvě 2019, 17:32

Nám sulkování vloni pomohlo, ale letos, i přes Sulku, je vlnovník taky všude. Možná jsme netrefili správnou dobu.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Alena » 16 kvě 2019, 17:39

No, tak zkusím najít nějaký silnější kalibr :-)
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 16 kvě 2019, 19:25

Ještě si uvědomuju, že vloni jsme to "sulkování" dělali dvakrát po sobě v rozmezí asi deseti dnů, letos jen jednou....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 16 kvě 2019, 22:31

Tu je foto tej bradavičnatosti, čo spôsobili roztoče... S13 :
Obrázek
Tie vošky už nevedia "od dobroty" čo by mali cicať tento rok už druhýkrát to vypadá na granátovníkoch takto ( cca pred 2 týždňami som ich "frkol" a už sú tam zas, prakticky na všetkých mladých výhonkoch ( už tam bolo aj veľa roztočov!):
Obrázek
Jediné stromy, čo stihli včely opeliť, boli mandle , mirabelky a ešte aj marhule( ešte nič nekvitlo, tak jedine na nich bolo vidno včely) , tam sú ešte nejaké plody, ostatné stromy z toho sucha ( kvitli prakticky max. 3 dni a často bolo aj veľmi veterno- ani včely ani čmeliaci nelietali, tak sa neopelili...t.j. na ostatných stromoch- na jablkách, slivkách,...) sú prakticky neni žiadne plody a napr. na slivkách po tom silnom vetre tento týždeň, čo bola pocitová teplota -1°C vypadá tých pár plodov takto:
Obrázek
a od piliarky takto- na celej vetvičke čo ostali 3 plody sú napichané asi takto- slivky poškodené cca na 90%:
Obrázek
Na hruškách ( aj marhuli a ringlóte) poskrúcané listy a po vyrovnaní listu sú tam také "biele čiarky" cca 2mm- neviete aký škodca to je?:
Obrázek
+ na jabloniach asi 3 druhy vošiek, méry na hruškách, puklice na vonkajších figovníkoch.....večer už lietali prvé obaľovače,a pri potrasení každého stromu vylietava nespočetné množstvo rôzneho hmyzu, ...osích královien už som zlikvidoval 36ks :shock: , s mravcami "vojnu" prehrávam, dnes mravce nosili zelené vošky na chinensisky!!!ešte aby tým voškám "zachutili" actinídie :o
Keď to tak zhrniem, tak z tých veľa druhov stromov- prakticky z plodov nič neostalo- len pod marhulou 2/3 plodov na zemi- ešte stačí 1 "búročka" - alebo "len" vetrík" a neostane tam nič( listy čo ostali na stromoch po tých vetroch sú poškodené...)
Všade v médiách počúvam, že hmyzu ubúda :shock: nechápem tieto správy, lebo u nás hmyzu pribúda každý rok niekoľkonásobne....tí moji susedia sú múdrejší ako ja (už na 3 záhradách zlikvidovali všetky ovocné stromy :shock: )
... to niekoľko ročné sucho stromy oslabilo a škodlivého hmyzu neskutočne pribudlo S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Brano70 » 17 kvě 2019, 09:06

ivan píše:Na hruškách ( aj marhuli a ringlóte) poskrúcané listy a po vyrovnaní listu sú tam také "biele čiarky" cca 2mm- neviete aký škodca to je?:


Ivan, vyzera to na molicu
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod robo » 17 kvě 2019, 18:00

Ivane no tak to je mazec, koukám zahradník nemá nikdy klid. Držím ti palce ať ti ten hmyz všechno nesežere.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 19 kvě 2019, 19:39

robo dík, ......ani chladný ráz počasia predchádzajúcich dní nebránil ďalšiemu rozmnožovaniu škodcov...
Braňo- neviem či je to molica- nemá to krídla, nelieta to, je to prisaté a šíri sa to rýchlo ( nepomohol ani "kokteil" prípravkov), už je to na mandli, marhule, aj na čerešni, a trochu aj na slivkách S13 :
Obrázek
- napr. na marhuli listy, čo boli napadnuté ako prvé už opadali- konáre sú "holé"... S13
A toľko osích královien S13 S13 S13 ( čo budú zakladať budúce potomstvo sme ešte takto na jar nikdy nemali)- ešte že neni stále len teplo, doteraz iba královné hľadajú vhodné stanovište na vybudovanie hniezda...) - toto je len dnešný "úlovok" za 3 hodiny poobede- doteraz spolu 74 ks :o... podaril sa aj sršeň:
Obrázek
...ostalo veľmi málo ovocia na stromoch - a osy v lete to "dokonajú"...
Neni sa čo čudovať, aj vlani "blblo" počasie parádne- veď ešte aj v novembri sme mali nočné teploty ( napr. 12.11. +8°C) a denné 21°C...:
viewtopic.php?f=6&t=137&start=12510
viewtopic.php?f=6&t=137&start=12510
viewtopic.php?f=6&t=137&start=12540
Foto z 8.11.2018- lietalo stále neskutočné množstvo rôzneho hmyzu- napr. na slivke (asi vošky):
Obrázek
Naposledy upravil ivan dne 19 kvě 2019, 21:33, celkově upraveno 4
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 kvě 2019, 20:21

bych si tipnul na třásněnku nebo křísta
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Radim K » 19 kvě 2019, 22:05

Ivane, to, na té meruňce, jsou mrtvá těla mšic. Ty už ničemu neublíží :lol: . Naopak je to znak, že ochrana zabrala, i když tu a tam je vidět i mšice živá.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 25 kvě 2019, 07:19

Radime, dík, "na blízko" mi už oči dobre neslúžia, nevedel som to rozlíšiť...
Invázia hmyzu tento rok nemá obdoby S13 ...už min. 2 týždne som nechápal, kde sa berú rôzne vošky na zemi- napr. aj pod krytým altánom na dlažbe, na stole...vošky sú proste všade- už nevedia kam majú ísť- napr. takáto invázia je všade- foto z črepníka- lezú aj po ďatlovníku:
Obrázek
- napr. aj na smrekoch na všetkých mladých výhonkoch:
Obrázek
- a samozrejme, že na výlučkoch po voškách sa živia tie osy ( "takže záhada je vyriešená"- lebo také množstvá ôs od skorej jari sme tu nemali...všetko so všetkým súvisí...)
- škoda, že nechovám včely- mal by som medovicový med :wink:
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 29 kvě 2019, 18:13

Tak nevím jak u vás, ale ve Varnsdorfu zatím proběhl letos nejstudenější květen, co pamatuju.
Zde na začátek některá nejdůležitější a nejzajímavější meteorologická data za období 01. 05. – 26. 05. 2019:
Průměrná teplota od 01. 05. – 16. 05. 2019 7,78 °C.
Průměrná teplota od 01. 05. – 26.05.2019 9,95 °C.
Den s nejnižší průměrnou teplotou: 04. 05. 2019 3,02 °C
Den s nejvyšší průměrnou teplotou: 19. 05. 2019 16,07 °C
Nejnižší naměřená teplota za dané období: 04. 05. 2019 -1,8 °C
Nejvyšší naměřená teplota za dané období: 19. 05 2019 24.2 °C
Počet mrazových dnů za dané období: 3
Dlouhodobá průměrná teplota za květen 1981-2010 13,7 °C

O víkendu v neděli jsem se tedy pořádně prošel zahradou, abych zhodnotil:
a) s konečnou platností škody po katastrofickém suchu v minulém roce
b) vliv této skutečně chladné epizody na stávající vegetaci

Zde jsou mé postřehy:
Reakce na tento neobvyklý chlad je u většiny rostlin podobná, tedy došlo ke zpoždění v růstu oproti předešlým letům, u různých rostlin s různým výsledkem. Rozdělil bych to do 3 kategorií:
a) Rostliny, které prakticky nezaznamenaly žádné nebo nepatrné zpoždění
b) Rostliny s méně výrazným zpožděním v růstu
c) Rostliny s výrazným zpožděním v růstu

Nyní k jednotlivým kategoriím.

a) Rostliny, které prakticky nezaznamenaly žádné nebo nepatrné zpoždění
Do této skupiny mohu zařadit následujících 5 rostlin:

Muchovník
Nesleduji vůbec žádné následky sucha z minulého roku. Stav plodu je běžný pro tuto roční dobu.
Obrázek
Foto: stav plodu muchovníku, Varnsdorf, 26. 05. 19

Kamčatky
Letos trochu menší násada plodů a plodnost oproti minulému roku. Přičítám suchu v minulém roce. Jinak stav zralosti plodu běžný pro tuto roční dobu.
Obrázek
Foto: stav plodů, Modrý triumf, Varnsdorf, 26. 05. 19

Schizandra
Nesleduji vůbec žádné následky sucha z minulého roku. Stav plodu je běžný pro tuto roční dobu. Jinak schizandře se v rododendronu opravdu daří, jsem zvědav, jak to půjde dál.
Obrázek
Foto: schizandra, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: stav plodu shizandry, Varnsdorf, 26. 05. 19

Kupodivu meruňka
Vykvetla již v první polovině dubna a od té doby jede. Je vlastně tak trochu zázrak, že ještě vůbec udržela nějaké plody. Je ale nutno podotknout, že je u jižní zdi a při nejchladnějších dnech byla zakryta rákosovou rohoží. Poškození suchem žádné nezaznamenáno.
Obrázek
Foto: meruňka s plody, Varnsdorf, 26. 05. 19
Jedná se o zcela první úrodu na tomto stromku, cca 20 plodů. Jsem velmi zvědav, co to je zač a jaké budou. Když jsem to objednával, bylo tam pouze „dwarf apricot tree“ a „self-fertile“. To mi vlastně stačilo. Vzhledem k již solidní velikosti plodů, již nyní výraznému červenému líčku a tomu, že to přišlo z Holandska bych si tipnul, že se asi jedná o nějakou francouzskou odrůdu typu Bergeron. Ale to je jen takový nástřel, žádný odborník na meruňky nejsem. Případně bych později poprosil místní odborníky o pomoc s identifikací.

Moruše kagayama
Toto mě asi překvapilo ze všeho nejvíce. 10letá kagayama je brutálním řezem udržována na výšce přibližně 150 cm. Je již v plném květu, některé květy jsou dokonce již odkvetlé. Bohužel zatím není samec, takže z toho opět nic nebude. Ale bude líp! Jinak zcela běžný stav pro tuto roční dobu. Následky sucha z minulého roku nepozoruji.
Obrázek
Foto: morus kagayamae, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: morus kagayamae v plném květu, jeden z mnoha pohledů, Varnsdorf, 26. 05. 19

b) Rostliny s méně výrazným zpožděním v růstu
Do této skupiny řadím borůvky, kolomiktu a argutu.

Borůvky
I přes veškerou péči a snahu o četnou zálivku jsem zaznamenal značné poškození suchem v minulém roce. Dle očekávání je násada plodů oproti minulým letem výrazně nižší. Jednomu keříku dokonce uschla větev, některé keříky mají na plod nasazeno pouze minimálně. Jinak většina keříků, až na jeden nejranější, teprve začne kvést. Jedná se o asi 10–14denní zpoždění oproti normálu.
Obrázek
Foto: borůvky, Varnsdorf, 26. 05. 19
Zde je v popředí patrná uschlá větev na jednom z keříků a nakvetlá nejranější borůvka.

Obrázek
Foto: borůvka s největší násadou květů, Varnsdorf, 26. 05. 19
Zas na druhou stranu, některé keříky na tu mizérii nakvetly i celkem pěkně.

Arguty
Ještě ani nezačaly kvést, ani samec, ani samice. Kvést budou tentokrát asi až v červnu, což jsem zde ještě nezažil. Většinou zde kvetou ve druhé polovině května, takže jsou ve skluzu minimálně o 14 dní oproti normálu. Žádné poškození suchem nezaznamenáno, v dubnu registrováno mírné pomrznutí.
Obrázek
Foto: arguta, Varnsdorf, 26. 05. 19
Argutu se snažím ponechat v takových girlandách přečnívat ze severozápadní zdi na jižní stranu pro lepší dozrávání plodů. Dolů skloněné větve zajišťují dobrou plodnost.

Obrázek
Foto: arguta, stav květu, samice, Varnsdorf, 26. 05. 19
Samec je na tom s květem úplně stejně.

Kolomikty
Samec je již v plném květu, samice ještě nezačala kvést, ale je těsně před rozkvětem, rozkvete pravděpodobně ještě tento týden. Běžná doba květu je zde kolem poloviny května, je zde tedy také minimálně 14denní skluz oprati normálu. Žádné poškození suchem nezaznamenáno.
Obrázek
Foto: kolomikta, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: kolomikta, stav květu, samec, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: kolomikta, stav květu, samice, Varnsdorf, 26. 05. 19
Zde stojí za zmínku červený lem kolem listů. Ještě jsem si za celých 12 let takovéhoto lemu na listech nevšiml. Dle mého názoru se jedná o reakci na dubnové a květnové mrazíky resp. chlad. Ještě o něco více se zabarvila o Velikonocích vysazená odrůda Sentyabraskaya, viz foto níže. Zde však nevím, zda se jedná o typické odrůdové zbarvení listů nebo o reakci na chlad.
Obrázek
Foto: kolomikta Sentyabraskaya, Varnsdorf, 26. 05. 19

Jinak velkým překvapením je jeden květ i na této velmi malé, nově vysazené rostlince, tak uvidíme, co z toho bude.
Obrázek
Foto: kolomikta Sentyabraskaya, první květ, Varnsdorf, 26. 05. 19

I ostatní o Velikonocích nově vysazené odrůdy toto období přestály dobře, takže to jsem si docela oddychl.
Obrázek
Foto: hybrid Mayflower, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: údajná arguta Chang Bai Giant, Varnsdorf, 26. 05. 19
Je evidentní, že podle celkového vzezření listu se spíše jedná o kolomiktu, tedy já bych to spíše zařadil do této kategorie, je ale možné, že plod bude spíše arguta. Každopádně se jedná o hybrid. O čistou argutu ani náhodou.

c) Rostliny s výrazným zpožděním v růstu
Do této skupiny řadím tomely, asiminu a fíkovník.

Tomely
Oba tomely ve VDF vypadají tak, jak je jinak běžné na první polovinu května, Fotografie níže mluví za vše. Za povšimnutí stojí viditelné poškození suchem na no name semenáči. Nevím, zda ta větev ještě obroste, podle mého názoru bylo o jejím osudu rozhodnuto už minulý rok na podzim a byla obětována. Zcela suchá ale ještě není, tak uvidíme. Podobnou reakci na sucho jsem měl i u Nikity, zde jsem ale suché větve vyřezal již v předjaří.
Obrázek
Foto: tomel Nikita, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: tomel no name semenáč, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: tomel no name semenáč, poškození suchem, Varnsdorf, 26. 05. 19

Zas na druhou stranu jsem nadšený z násady květů, která je opravdu masivní. A to nejen u Nikity, ale i u mého no name semenáče, který letos zakvete po 10 letech vůbec poprvé. A jestli ty další počínající pupeny v paždí listů jsou opravdu to, co myslím, že jsou, tak se bude jednat o opravdu masivní první kvetení. Dokonce i u zakrslého tomelu v Praze mi přijde, že se mu v paždí listů něco začíná tvořit, ale zde je ještě předčasné jásat, to se ještě uvidí. Ten je ještě více pozadu než tomely ve VDF. Ale i kdyby poprvé zakvetl pouze ten semenáč ve VDF, tak se bude jednat o pro mne výjimečný a napínavý rok, zda se něco do podzimu udrží a dozraje...:-)
Každopádně budu průběžně referovat v sekci tomely.
Obrázek
Foto: tomel Nikita, květ, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: tomel no name semenáč, květ, Varnsdorf, 26. 05. 19

Asimina (Prima 1216)
Asimina sice začala kvést již koncem dubna, ale následující chladná květnová epizoda zcela zarazila vývoj olistění. I přes některé již zcela odkvetlé plody, na kterých již lze sledovat ony pověstné „banánky“, je stromek zatím prakticky bez listů. Přitom v této době je stromek běžně již plně olistěn. Letos jsem také zaznamenal asi zatím nejmasivnější kvetení. Uvidím, jak to dopadne s plody, ale pravděpodobně bude nutná probírka. Jinak jsem nezaznamenal žádné zřejmé poškození suchem.
Obrázek
Foto: Prima 1216, Varnsdorf, 26. 05. 19

Obrázek
Foto: Prima 1216, letošní násada květů, Varnsdorf, 26. 05. 19

Fíkovník (Michurinska-10)
Ten to asi chudák odnesl úplně nejvíce, zatím spíše bojuje o přežití. Sice mladé malé výhony z minulého roku přežily zimu, celkový stav je ale zatím tragický. Tak uvidíme kdy, a zda vůbec, se zmátoří.
Obrázek
Foto: Michurinska-10, Varnsdorf, 26. 05. 19


Závěr:
To, že má silný chlad negativní dopad na vegetaci, asi není žádným tajemstvím. Více méně i platí, že se rostliny původem ze severních zeměpisných šířek vypořádaly s chladem takřka bez následků. Mírným překvapením je moruše, která se jako jediná z teplomilných rostlin tváří, jakoby se vůbec nic nestalo. Trochu mě také překvapilo takto pozdní nakvetení borůvek. Zde bych čekal, že jsou na tokový extrém zvyklé a poradí si lépe. Teplomilné rostliny až na moruši a možná i meruňku naopak tato chladná epizoda podle předpokladů velmi zbrzdila.
Za zmínku stojí i masivní nakvetení prakticky všech teplomilných rostlin v tomto roce. To je asi nutno připsat výjimečně teplému a suchému minulému roku. Již jsem si i zde na fóru všiml, že je popisována masivní násada květů u tomelů a asimin, takže asi nebudu jediný.
Tento rok je však pro mne zcela výjimečný. První plody na nové meruňce a první nakvetení zřejmě obou semenáčů tomelu jsou události, které se nestávají každý den. To, že budu asi muset udělat probírku na asimině jsem také úplně nečekal. Tak jenom doufám, že už nic hrozného nepřijde a přeji všem, ať to pěkně roste!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod moonvil » 29 kvě 2019, 20:15

Člověče, kde bereš čas na to sepisování, já tě zaměstnám jako redaktora na mém webu :wink:
Květen je opravdu dost chladný a řada teplomilných rostlin prostě od konce dubna trčí, ale nebýt toho počasí, tak tu nic nenapršelo a trpěly by zase jiné věci, takže na něco je to blbé a na něco naopak skvělé.
Teď po tom posledním dešti mě překvapily bambusy - předevčírem nikde nic a dnes všude 50cm vysoké puky, úplně jsem se toho leknul, když jsem šel za šera okolo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 30 kvě 2019, 07:38

Včera na večeru mala byť "kôprovka"...nebola S13 ...stačí pár dní nejakú rastlinu "nevidieť" - a hneď je tu "prekvapenie"- samozrejme nemilé...keďže je napršané, tak po tej našej ílovine nechodíme ( lebo ak sa zhutní a obschne je z nej "betón, ktorý sa nedá ani okopať)...pred pár dňami bol kôpor krásny, včera už vypadal takto:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
...tento rok to je z tými voškami( a aj iným cicavým hmyzom S13 )...takže tie vošky, čo boli všade, na terase, na palmách ( viď príspevky vyššie)- si nachádzajú plodiny, ktoré im "chutia" S13 ...takáto invázia vošiek tu ešte nebola :shock:
- čoraz častejšie nás napadá otázka- čo alebo či vôbec niečo pestovať...
- v sade na stromoch tiež prakticky žiadne plody sú neni...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 30 kvě 2019, 08:34

ivan píše:...stačí pár dní nejakú rastlinu "nevidieť" - a hneď je tu "prekvapenie"- samozrejme nemilé...


My hlásíme (zase) hrách v háji...ne, tentokrát neuschl, tentokrát uhnil :( . Kudrnáč, asi deseticentimetrové rostlinky, včera začaly vypadat nějak divně, po vytažení ze země je kořen úplně shnilý. Pravda, po minuloletých zkušenostech jsme mu vybrali vlhké místo na zahradě, s monzumovými
dešti jsme nepočítali :? .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 14 návštevníků