Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 19 zář 2019, 12:32

Přečetl jsem si o víkendu celkem zajímavý článek viz https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/s ... nomika_rts.
Což o to, s obecnými rysy tohoto článku se nedá než souhlasit, přijde mi ale, že autor trochu opomněl třeba deficit srážek z let minulých, který je zcela prokazatelný na celém území ČR, a tyto srážky citelně chybí. Příklad toho vidím přímo na své zahradě ve Varnsdorfu. I přes celkem srážkově vydatný letošní rok se půda hlavně na plně osluněných místech stále nestačila zcela vzpamatovat po extrémně suchém roku 2018. Jen pro připomenutí jsem za minulý rok 2018 naměřil celkový srážkový úhrn 363 mm, což je prakticky polovina běžného průměru. Za hydrologický rok, tedy listopad 2017 až říjen 2018 to bylo dokonce pouze 287 mm, tedy naprosto děsivé číslo. Od podobného čísla zachránil rok 2018 i po suchém listopadu 2018 (pouze 22 mm srážek) velmi vydatný prosinec, kdy zde spadlo celkem 103 mm srážek.
Letošní rok 2019 začal také pěkně, za leden 2019 132 mm srážek je opravdu pěkné číslo. Nicméně následoval velmi suchý únor s necelými 28 mm, pak zase březen s 85 mm a zase sešup v dubnu, kdy spadlo celkem jen 25 mm a navíc to byl měsíc extrémně teplý se 150% délky slunečního svitu oproti normálu. Květen 2019 byl zase o něco lepší, i když srážek zde rozhodně nespadlo více než na ostatním území republiky, spíše méně a sice 78 mm. Byl ale extrémně chladný a zamračený a půda se zdála být stále, i přes ten srážkově podprůměrný duben, ve velmi dobré kondici. Pak ale přišel neskutečně suchý a teplý červen, s celkem asi 160% průměrné doby trvání slunečního svitu oproti normálu. Spadlo tu sice 47 mm srážek, ale de facto vše v prvním týdnu a pak nastala totální výheň prakticky zcela beze srážek, která trvala celé 4 týdny, vlastně až do prvního červencového víkendu, kdy spadlo během 3 dnů od pátku do neděle 54 mm, z toho 38 mm běhen 4 hodin hned v pátek. Poté zase již moc srážek nespadlo, takže je sice 77 mm pro červenec opět spíše v normálu, ale rozložení opět není úplně šťastné. Ani podprůměrných 46 mm pro srpen není žádné závratné číslo. Naštěstí ale přišel pěkný déšť začátkem září, a i potom něco málo nakapalo, takže zatím jsme na 37 mm za září.
A proč to všechno píšu? Průměrná čísla mohou být velmi ošidná. Za letošek spadlo ve VDF celkem 555 mm srážek (za hydrologický rok je to dokonce 680 mm a to je ještě část září a celý říjen před námi), což víceméně zatím odpovídá ročnímu průměru kolem 700 mm. To počasí, a s ním i srážkové úhrny, ale bylo letos jako na houpačce. Pokud bych ty srážkové měsíční úhrny dal do grafu, vytvoří se skoro ukázková sinusoida se suchými a naopak deštivými obdobími, které více či méně odpovídají jednotlivým měsícům. Dle mého to souvisí s meandrováním tryskového proudění, ale to je jiné téma na jinou debatu. Toto regeneraci půdy po minulém suchu opravdu moc nepomáhá, co jeden měsíc spadne, se okamžitě další zase vypaří. A takhle pořád dokola. Proto jsem i letos měl na zahradě i přes tyto celkem slušné srážky výrazné epizody sucha, a to především na plně osluněných místech. A to je další fenomén, který velmi úzce souvisí s půdním suchem zděděným z minulého roku. Zatímco na místech ve stínu rostly houby, tak rostliny na plně osluněných místech výrazně trpěly suchem. A to několik metrů od sebe! Pokud je tedy půda vysušená půdním suchem, výrazně se následně prohlubují rozdíly mezi osluněnými a stinnými místy. A to řádově více, než je tomu po srážkově běžném roce, kdy je půda vodou relativně nasycená. Přišel jsem na to celkem náhodou, když mi začal skomírat začátkem července tomel Nikita’s gift. Nejdříve jsem si myslel, že to je reakce na přemokření, protože se ty problémy shodou okolností vyskytly po těch vydatných 54 mm začátkem července, překvapilo mě ale, že se rostlina postupně i po dalších deštích začala zase zlepšovat. Tak mi to nedalo a udělal jsem několik sond do hlubších vrstev půdy po celé zahradě. Výsledek mě celkem šokoval. Na stinnějších místech byla půda ve skvělé kondici, řekl bych i zcela nasycená vodou, jak to má být. Již na polostinných místech, tedy tam, kde svítí slunce tak půl dne, už ale byla půda nasycená i po tomto vlhčím období jen tak odhadem z 50-60%. A na úplně osluněném stanovišti poblíž výše zmiňovaného tomelu to už bylo s bídou tak 30%, takže již i celkem výrazné půdní sucho! Je tedy zcela zřejmé, že se výrazný deficit srážek z minulého roku v půdě nakumuloval a návrat k normálu se na exponovaných místech i přes zatím zdánlivě srážkově solidní rok 2019 nekoná. Je třeba si na to dát pozor a počítat s tím. Případně i raději průběžně po takto suchých letech dělat sondy do hlubších vrstev půdy a odladit tak vhodnou zálivku.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Brano70 » 30 zář 2019, 09:02

ivan píše:...optimizmus stále klesá S13 ...zázraky sa nedejú...vlani 100% úrody orechov poškodených- dúfal som, že tento rok bude aspoň niečo...opäť všetky plody poškodené- opäť sú tam tie odporné "červíky" ( po rozobratí šupky- je tam min. 10 ks červíkov na 1 plode) :shock: :
Obrázek
...záver?- akonáhle sa objaví nejaký odporný nový hmyz- z roka na rok je to len horšie a horšie....orech pôjde dole ako prvý S13
(bola to vynikajúca odroda z tenkou škrupinou- "papiernáč")


Zda sa, ze uz aj u nas je vrtivka orechova... S13 : je to orech, ktory tu volaju "Bosman", plody su velke cca 6 x 5 cm s hrubsou skrupinou, ale celkom dobre luskatelne



Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 30 zář 2019, 09:36

Máme problém, co? Přát si, aby přišla pořádná mrazivá zima nebo ne? Za nás radši ta zima, ale tak, abychom to věděli předem :lol: a zabalili fest a ne s pocitem - týden se s tím balím a na jaře se sousedi budou smát, protože jim to nezmrzlo a nebalili :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 30 zář 2019, 09:47

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Stanley_51 » 30 zář 2019, 10:27

Velice dobrý a hlavně věcný článek. Je smutné, že o potřebě zadržovat vodu v krajině, vytvořit remízky v polích a pěstovat plodiny, jež zadržují vodu, se hovoří ( či spíše tlachá ), již od revoluce. Je to třicet promarněných let. A Agrofert tomu vydatně sekunduje.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 30 zář 2019, 21:24

Ano, ale jsou opomíjena některá fakta. Za poslední 4 roky skutečně chybí na většině území 1 celý rok srážek. Západní resp. severozápadní proudění se dostává ke slovu o dost méně, než tomu bylo dříve a nahrazuje ho spíše jihozápadní až jižní. Plošné déle trvající deště zasahující celou republiku jsou tedy nahrazovány prudkými místními srážkami. Severní srážková dráha, která přecházela dříve přes Česko, se posunula více na sever. Nacházíme se tedy v oblasti mezi jižní a severní srážkovou drahou. Zažitý dlouhodobý klimatický model pro střední Evropu se rozpadá. I po letošním relativně srážkově dobrém roce stále bojuji ve VDF se sekundárním suchem v hlubších vrstvách půdy. Viz můj příspěvek na začátku této stránky, který byl přímou reakcí na tento článek. Ale ano, hodně zde zmíněných věcí pomůže.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 01 říj 2019, 14:05

Včera som bol u kamaráta ( je to profík- záhradník), cca 15 km vzdušnou čiarou od nás- v oblasti, kde sa vyskytujú búrky pravidelne- a hlavne v jeho oblasti toľko nefúka ( nás v posledných rokoch všetky búrky obchádzajú a fúka v posledných rokoch stále viac, čo mi potvrdil, že aj u nich tak silno vietor nefúkal, ako v poslednej dobe- napr. na zajtra a pozajtra opäť výstraha u nás - na vietor 85km/h S13 )- ....radosť sa prechádzať po takej záhrade- toľko plodov na jabloniach, hruškách, kaki, ...som u mňa už roky nemal, napr. roztoče prakticky ani nevie, že existujú, cikádky zatiaľ nespozoroval, ani mravcov nemá toľko, čo u nás,....a s "hrôzou" mi hovoril, že sú u nich "červivé" orechy tento rok na cca 30%( u nás už 2 rok na 100%)...dule "červivé"- ešte nemal ( platí u ňho to- čo píšu aj v literatúre- že dula netrpí žiadnymi škodcami)...napr. vlani na 1 strome kaki mal úrodu 120 kg...
Takže jednoznačne mi vychádza z toho, že v našej oblasti všetky tie škodce sa "zabývali" s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že je tu neskutočné sucho- 5 rok po sebe, čo asi všetkým škodcom vyhovuje...
Napr. aj takéto krásne jojuby ( odroda "nitrianska") má- obsypaný plodmi celý strom:
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Marek1970 » 28 lis 2019, 22:26

Asi to tak úplne nepatrí do tohto vlákna ale vhodnejšie som nenašiel.
Interaktívny klimatický atlas Slovenska od SHMU :
http://klimat.shmu.sk/kas/
Obsahuje síce dáta len do roku 2010 ale dostatočne jasne člení oblasti podľa vami vybraných parametrov (teplota, zrážky, slnečný svit, klimatické klasifikácie, ....).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 518
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 01 pro 2019, 16:40

Konečne sa nám ochladilo- aspoň tú hmyziu háveď už nebude vidieť...aj keď včera pocitová teplota bola aj cez deň -1°C, fúkal silný SZ vietor, ...vyberal som zo skladu (a vonku kontroloval) uskladnené ovocie- tie nechutné, odporné "zmutované" muchy stále nielenže lietajú, ale aj "papkajú" ( boli čulé ako v strede leta) :
Obrázek
( vôbec nie sú "osprostené"- ako to bývalo voľakedy- že od septembra-októbra už zaliezali a boli "spomalené"...kŕmili sa aj na zbytkoch fíg:
Obrázek
Zabil som "tučnú vypasenú" mäsiarku- bola plná vajíčok-červíkov(kosťákov) S13
...cez týždeň ešte stále lietali aj osy, motýle....dúfam, že tie odporné muchy už do jari nebude vidieť ( tento rok ich bolo všade neskutočne veľa a rôzne druhy čo tu voľakedy u nás neboli)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod milas » 01 pro 2019, 18:56

no,ale do rána bolo -7°Cto som ja lietal so škrabkou okolo auta :lol:
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod laradek » 30 pro 2019, 22:28

Diky velmi teplotne nadprumernemu listopadu narasila zacala kvest ranna merunka Karola. Uvidime jestli prezije zimu.
Obrázek

Obrázek
laradek
člen
člen
 
Příspěvky: 462
Registrován: 07 lis 2007, 22:53
Bydliště: Kyjovice 390m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 17 úno 2020, 16:20

Tak nevím jak u vás, ale celý víkend jsem v Praze strávil prací na zahradě a jaro zde již je v plném proudu.
Což o to, že kvetou sněženky
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
a čemeřice
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
na tom asi není nic moc zvláštního.
Ale že už začíná kvést i mahonie cesmínolistá
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
špendlíky jsou také plně napučené na květ
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
a dokonce meruňky už to mají za pár,
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
to už by nám mohli závidět i ve Španělsku... :(
K té meruňce ještě jedna poznámka. Ja zajímavé, že tato fotka je z meruňky Veecot, která je zcela volně. Meruňka VP, která je umístěná u jižní zdi, zdaleka takto napučená není. Myslím, že už jsem to tu někde zmiňoval i minulý rok, ale přijde mi, že ta jižní zeď nejen že pomáhá chránit květy před zmrznutím při pozdních jarních mrazících, ale napomáhá i udržet stálejší chladnější klima při takto teplém průběhu zimy a částečně zabraňuje takto předčasnému nakvetení. Poprvé jsem si toho všiml minulý rok, kdy byl také podobně teplý konec zimy a letos jsem si to znovu ověřil. Jinak při běžném průběhu zimy nakvétá Veecot tak 4-5 dní po VP!
No a přehlídku zakončím kamčatkami (MT), které už naprosto regulerně jedou.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 16.02.20
A to je zde ještě dost dalších adeptů na foto, jako třeba hlošiny, které už mají malé lístky anebo muchovník, jemuž se kočičky zvětšují s každým dalším dnem.
Co k tomu dodat, jaro je tu!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 18 úno 2020, 18:34

Tak u nás sa našťastie ešte nič neprebúdza(ale môže sa to stať každým dňom), marhule zatiaľ ani náznak:
Obrázek
a ani mirabelky zatiaľ nič(aj tie pučia medzi prvými), náznak pučania majú kamčatky....
Lieska bude kvitnúť onedlho:
Obrázek
Ale "jar" sa určite "blíži"- snežienky v najslnečnejšej a najteplejšej časti záhrady (chránené od severu) už sa tlačia zo zeme- majú cca 2cm :) ,a začali rašiť zo zeme krokusy a narcisy, mahónia už má náznaky kvetných pukov...ale kvitne už aj u nás "niečo" :D :
Obrázek
Obrázek
...tieto teploty ma vôbec netešia-naposledy mrzlo 13.2. (bolo -3°C)-a to je február- zimný mesiac...napr. dnes tmax.+12°C (aj keď pocitová teplota bola "len" +6°C- fúkal SZ vietor 50,4km/h)-ale tieto teploty na február sú "jadranské"...žiadne veľké ochladenie vo výhľade neni, všetko sa to rýchlo rozbehne( po teplotne normálnom januári, tu máme mimoriadne nadpriemerný február) ....- a bol by to zázrak, ak nám kvitnúce stromy nepomrznú (sme +5°C za február nadpriemer-takýto nadpriemer bol napr.aj vo februári v r. 2016- a koncom apríla totálne všetko u nás zmrzlo....)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 18 úno 2020, 18:56

ivan píše:Tak u nás sa našťastie ešte nič neprebúdza(ale môže sa to stať každým dňom), marhule zatiaľ ani náznak


My můžeme srovnávat mrazovou severní kotlinu a jižní Moravu a je to letos neskutečné - na jihu skutečně ještě všechno spí, zatímco na "studeném" Valašsku už se všechno budí. Samozřejmě kvetou sněženky, talovíny, rostou tulipány, ale třeba i dřevitá pivoňka už má skoro 10cm přírustek s velkým poupětem.
Pro nás to znamená roubovací problém. Většina roubů, co jsme získali a chtěli roubovat na jihu je už hodně narašená . V kombinaci se spící podnoží to asi letos moc velká úspěšnost nebude, protože jak zasvítí slunko - jižní, celodenní, tak nám to na jihu nejspíš uschne.
Jak to letos dopadne s úrodou je opravdu ve hvězdách - hodně špatné, tak jako ještě nikdy, jsou na tom na severu, ale i na jihu, kanadské borůvky. Spousta proschlých a černých větví, minimum nasazených květů. Určitě je to i loňským přeplozením, ale jeden keř jsme už i vyhodili kvůli té jakésik houbové potvoře (Elliot).
Obalené květními pupeny jsou hrušně. Ty měly vloni pauzu.
Samozřejmě počítáme s tím, že letos nám toho hodně, ne-li všechno pomrzne. Bude to "divný" rok.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 18 úno 2020, 19:08

Nene: Nebude to divný rok, bude to naopak skvělý rok, musíme být optimisti! Mrznout už nebude a sklízet budeme v dubnu a květnu, jako ve Středomoří... :wink:

Ivan: No tak vidíš, Ivane, letos Nitra za Čechami docela dost zaostává, styďte se... :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků