Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 12 úno 2023, 23:14

Já to nemám tak zdokumentované jako ty ivane, ale poslední roky mi v hlavě zní věta "pokud existuje škůdce nebo choroba na nějaké konkrétní rostlině, tak tam bude". Před 30 lety bylo zahradničení o něčem jiném, spousta chorob a škůdců člověk znal jen z knížek. Teď je vše na talíři a loni se dokonce objevila i japonská octomilka a totálně zdecimovala maliny, jedno z mála ovoce co bylo bezproblémové. Okurky a rajčata jsem vzdal jako první, další šla meruňka a postupně se dostávám k tomu co se nemusí stříkat a aktuálně je to kiwi, fíky a kaki.

Jinak s těmi vosami, i ty naše jsou hmyzožravé, z ovoce mají jen cukry, to je palivo, larvy potřebují bílkoviny, takže vosy žerou hmyz a to dost. Na ovoce chodí jen 2 druhy vos, ostatní chodí jen na nektar a opylují květy.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod EvaOstrava » 13 úno 2023, 09:20

No jo, nám vosy chodily na kočičí granule. Uměly si hezky kus odkousnout a letěly s ním do hnízda. Kočky to dost odrazovalo.
Loni jsem to ale nepozorovala, buď bylo málo vos nebo se zhoršila kvalita granulí.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 15 úno 2023, 11:57

...a naše "zmutované"- otužilé "chrobáčiky" vôbec nezahálajú (pritom do rána zmrznutá zem+ cez deň slnečno)- je polovica februára :lol: - a už sa pária...foto zo včera - bolo +6°C- a na toto miesto slnko svieti len cca 1h/deň...
Obrázek
...ponáhľajú sa, aby mohli mať xxx generácií /rok......už sa teším, koľko bude opäť cicavých a žravých škodcov S11
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kasta » 15 úno 2023, 12:06

ivan píše:...a naše "zmutované"- otužilé "chrobáčiky" vôbec nezahálajú (pritom do rána zmrznutá zem+ cez deň slnečno)- je polovica februára :lol: - a už sa pária...foto zo včera - bolo +6°C- a na toto miesto slnko svieti len cca 1h/deň


Teda u vas to je fakt apokalypsa! Ja ted premyslim, co s tema novyma japonskyma octomilkama, ale vidim, ze boj teprve zacina....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 15 úno 2023, 21:39

Na octomilky jsem koupil pasti s roztokem. Pochytalo se do každé pár stovek. Letos to ale chce rozmístit dříve, ne až když je po malinách. Na nic dalšího (kaki, arguty, fíky) mi to naštěstí nešlo. Maliny jim evidentně chutnají nejvíc.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kasta » 16 úno 2023, 19:16

kaossik píše:Na octomilky jsem koupil pasti s roztokem. Pochytalo se do každé pár stovek. Letos to ale chce rozmístit dříve, ne až když je po malinách. Na nic dalšího (kaki, arguty, fíky) mi to naštěstí nešlo. Maliny jim evidentně chutnají nejvíc.


a jaky roztok prosim? nekde jsem cetl, ze testovali cervene vino s octem a kvasnicemi v nadobkach na odchyt dospelcu. Ja nevim jestli je tam mam, myslel jsem, ze muchovniky mi zere kvetopas. Ale ted tu psala nedavno Argout, ktera ma zahradu kousek ode me, jak ji znicily hokkaida. My vloni meli z deseti rostlin jen asi deset dyni a pak uz taky nic, tak je podeziram. A tresne uz taky par let skoro nic i kdyz stromy jsou obalene kvety

Zatim jsem skudce moc neresil, zahrada je v divocine v dobrym ekosystemu, vetsinou si s tim predatori poradili, ale vidim, ze musim zacit davat pozor...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 18 úno 2023, 10:26

...keďže už v januári slizniaky začali škodiť- žrať trvalky (napr. zožrali aj sirôtky)- tak nasypal som "vitamín"- granulky proti slimákom- na cca 5m2 pol hrste- do dnešného dňa všetky granulky zožraté- ...a po dnešnej teplej noci hneď ráno som našiel "mláďatká" slizniakov na povrchu pôdy (a aj oslizenú pôdu....)
Obrázek
...ak máte niekto problémy aj s touto háveďou- je najvyšší čas zasiahnuť už teraz - lebo toto nezimné počasie im vyhovuje S13
...pravdepodobne žerú aj cibulky snežienok- lebo máme cca asi 1/5 snežienok- čo po iné roky- postupne miznú snežienky a vlastne aj tulipány a narcisy...(počas leta -asi v suchu, keď sú stále zalezení v zemi - niečo žrať musia....)
...dnes od 4,00 hod. +12°C :shock: - to je májová, resp. júnová noc....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 18 úno 2023, 22:07

kasta píše:
a jaky roztok prosim? nekde jsem cetl, ze testovali cervene vino s octem a kvasnicemi v nadobkach na odchyt dospelcu. Ja nevim jestli je tam mam, myslel jsem, ze muchovniky mi zere kvetopas. Ale ted tu psala nedavno Argout, ktera ma zahradu kousek ode me, jak ji znicily hokkaida. My vloni meli z deseti rostlin jen asi deset dyni a pak uz taky nic, tak je podeziram. A tresne uz taky par let skoro nic i kdyz stromy jsou obalene kvety

Zatim jsem skudce moc neresil, zahrada je v divocine v dobrym ekosystemu, vetsinou si s tim predatori poradili, ale vidim, ze musim zacit davat pozor...


Kupoval jsem hotový roztok, ale je to celkem drahé, víno s octem jsem zkoušel také a chytaly se i tam.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 19 úno 2023, 10:13

Inzerát :lol: :
Darujem "vyšlachtený" nový druh slimákov-je to Slimák (slizniak) februárový:
Obrázek
...tento bol pažravý- už sa nestihol schovať za svetla- má to už za sebou...."pomizlo" od včera asi 1/3 granuliek....včera sprchlo, poprchá prakticky aj dnes od rána....musia stihnúť sa vykŕmiť pokiaľ je mokro, od jari budú mať saharu(hladovku)....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod minka » 19 úno 2023, 11:43

A to jsem se těšila, že když jsou holomrazy, tak něco pochcípá, ale jak vidím, tak se ty mrchy začínají aklimatizovat :(
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 350
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kasta » 19 úno 2023, 20:07

kaossik píše:Kupoval jsem hotový roztok, ale je to celkem drahé, víno s octem jsem zkoušel také a chytaly se i tam.

super, dík!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 12 bře 2023, 20:35

Rudolf asi postupne ostanú ozaj len siluety- ale odumretých stromov:
- slivky- vždy tu mávali dobrú rodu- posledné roky už nie (cca po r. 2016)- dokonca jarné mrazy robia svoje (detto Valjevka takto "odišla" predvlani- teraz je na rade druhá slivka- najprv praskliny na kmeni , kôra odumrie ...:
Obrázek
+na konároch praskliny a takto (tá huba asi "dobre" konárom nerobí):
Obrázek
Obrázek
Višňa- tiež postupne v tom mieste kôra odumiera, + následne glejotok- vlani jej "uschla" veľká haluz- uvidím, koľko strom ešte vydrží:
Obrázek
...predvlani "odišla" po jarných mrazoch -10°C- veľká čerešňa..., praskliny aj na jabloniach,....
Naposledy upravil ivan dne 13 bře 2023, 10:45, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Josef » 13 bře 2023, 09:29

Jak tady občas pročítám tyto články a články o počasí, tak se mně zdá, že ty naše střední a vyšší polohy nakonec budou za chvíli dobré pro pěstování čehokoliv, než je v současné době tomu v nížinách. Zde zatím žádné ovocné stromy nepučí, dokonce ani na kolomiktě jsem nenašel náznak zeleného pupene, poslední mrazy kolem -10 to ještě více zabrzdily, všude zatím vypadá dosti vody a nový sníh to ještě zdokonalil, možná tento týden začnu střihat kiwi, angrešt a borůvky, ale zatím nic víc. Jen doufám, že se to počasí nezvrhne jako poslední léta z nějakého pseudojara ihned do léta. Že nějaké jaro aspoň na chvíli snad přijde.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 589
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ZdenekCernoch » 14 bře 2023, 21:03

co se tyka pocasi tu dole v nemecku pod sumavu v rovine kolem reky inn je to pohoda. foliak 3 zimy , topeni 4 noci 22 kilo propanu. ted uz mi to vsechno vali i citrusy kolem 1,5 cm novy letorosty. Venku mam asiminy a hascap. Hascap ma uz ted listy a kvetni pupeny. Kvetou prvni narcisy. Rozdil proti cesku brutalni. To se neda srovnavat. Topeni 5 mesicu ve foliaku v mrazove kotline .
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 25 bře 2023, 08:12

Malý report o stave vegetácie u nás- foto zo včera(niečo vykvitne ešte cez vikend, niečo budúci týždeň S13 :
Zimné hrušky:
Obrázek
Zimné jablká:
Obrázek
Slivky("juhoslovanské")- neskoré:
Obrázek
Zelená ringlóta:
Obrázek
Višne:
Obrázek
Broskyňa(neskorá- "septembrová"):
Obrázek
Kolomikty(chinensisky namrzli a po poslednom mraze takmer -5°C- prestali pučať,a opäť vyraší 1 z 10 očiek...):
Obrázek
Vinič - foto v sade- na "veternej pláni".....(ten na pergole je napučaný oveľa viac):
Obrázek
Marhula už odkvitá (susedova marhula vždy kvitla cca 10dní neskôr- teraz rozkvitli s našou rovnako- všetko je to "pobláznené"):
Obrázek
Konáre na figovníku, ktoré ešte "spali" - tak tie sa prebúdzajú teraz (tie skôr prebudené majú brebu už zmrznutú ...17.3. takmer -5°C- im "neprospelo"):
Obrázek
Ríbezle (sú viac ako pol dňa v tieni:
Obrázek
Neskorá čerešňa (srdcovka):
Obrázek
...ako teraz pobozkám svoju "najdrahšiu polovičku" na 1. mája pod rozkvitnutou čerešňou? :lol: ....budeme musieť ísť na výlet "na sever" na Oravu.... :lol:
Granátovníky ešte podozrivo "spia"- budú po posledných mrazoch (17.3. ) namrznuté- lebo už by sa budili....
...akékoľvek mrazy+ silný studený vietor narobia škody....( v predpovedi na 10 dní -každý deň má fúkať až do 65km/h)....
...a na plno rozkvitnutých stromoch nie sú včely (max 1-2)- voľakedy na prvých rozkvitnutých stromoch to "hučalo"....vraj asi nemajú kvety nektár (aspoň to mi povedal známy, čo je včelár)- umýval som včera fóliu a tam, kde bola voda, bolo včiel viac-včely pili vodu....aj čmeliakov rapídne ubudlo v posledných rokoch (max. 1 čmeliaka vidieť/deň- bývalo ich tu veľa...)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků