Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kasta » 30 bře 2024, 12:53

ja na vsechny tyhle potvory strikam neemovym olejem. par kapek do rozprasovace + kapku jaru (jako emulgator). ale hlavni najezdy drepciku jsme teda mivali az v lete, takze to uz jsem vsechny prerostly rukoly a dalsi brukvovity salaty vytrhal a byl klid
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 03 dub 2024, 12:09

Tak máme za sebou další teplotně rekordní měsíc v řadě. Po rekordně teplém únoru byl i rekordně teplý březen. S průměrnou teplotou 7,9°C nejenže takřka o 5°C překonal březnový průměr pro Varnsdorf kolem 3°C, ale dokonce i o 1,2°C překonal dosavadní rekordní průměrnou teplotu 6,7°C z roku 1990. Nad 6°C se teploty ještě dostaly v letech 1981 (6,3°C) a 1989 (6°C). Takže rekordy opět překonány nikoliv o desetinky, ale o stupně, podobně jako v únoru. A navíc to vypadá, že nás čeká i stejně extrémní duben, o dalších měsících ani nemluvě. Samozřejmě se tento teplý průběh předjaří podepsal významnou měrou na rozvoji vegetace, zvláště, když to srovnám s rokem minulým, kdy bylo naopak jaro velmi chladné. Jenom je škoda těch několika vpádů studeného arktického vzduchu, kdy u mě klesla teplota pod nulu. Což o to, -4,7°C 8. března není nic hrozného, ale -6°C 19. března do rozkvetlé meruňky už bylo horší a těch -2,5°C 26. března už byl jen takový bonus. Naštěstí to vypadá, že kromě meruňky a zčásti aktinidií se to výraznou měrou ničeho jiného nedotklo, ještě to nestihlo plně narašit. Zde je pro srovnání několik vybraných druhů s fotografiemi pro porovnání z velikonočního víkendu. Za kvalitu fotografií se omlouvám, někdy je to trochu neostré, ale pro porovnání by to mělo stačit.

Začneme asi malinami a ostružinami, takže maliny a ostružiny ve VDF takto:
Obrázek
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Kamčatkám sice pomrzly některé výhonky, ale celkem rychle se sebraly a stále ještě některé kvetou. Zde nová výsadba pro porovnání:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Hlošiny okoličnaté jsou již také pořádně narašené, v pozadí za nimi moruše Trnavská, zatím asi jediný strom, který na zahradě zatím neraší. Ale to se určitě teď rychle změní…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Kvete angrešt…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

… i rybíz…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

…josta takto:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Muchovník takto, přičemž za kvalitu fotky se omlouvám, ale alespoň pro představu to snad stačí.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Akébie bude kvést.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Borůvky už také nemají do květu daleko.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

A i třešeň už nabírá na květ. Tady si neodpustím srovnání s minulým rokem, kdy jsem si stěžoval, že třešeň rozkvetla pomalu až v půlce května, takže nebylo pod čím na prvního máje políbit manželku. :) A letos zas nebude, protože už to bude všechno odkvetlý. :lol: Takže třešeň je letos ve VDF oproti minulému roku regulérně o měsíc, možná i více napřed.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Jabloň také vykvete na stopro v dubnu, normálně kvete ve druhé polovině května.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Asimina (Prima) byla již o víkendu napučená, i včetně listových pupenů, první květy očekávám v půlce dubna. Minulý rok naplno vykvetla až ve druhé polovině května, takže předstih opět o měsíc i více vůči minulému roku.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Schizandra takto…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Meruňka takto, ta to letos opravdu pořádně schytala. Těch -6°C z 19.03.24 jí dalo opravdu pořádně zabrat. Přišlo to vlastně po relativně teplém období, kdy už stihlo plno květů vykvést. Bohužel při takovéto teplotě ani moc nepomůže to teplé a chráněné stanoviště, minimálně polovina, možná i 2/3 květů jsou KO, zbytek se uvidí. U těch -2,5°C z 26.03.24 už to stanoviště mohlo pomoct, nějaké zbytky květů vykvetly i později, uvidíme tak za 14 dní, jak to všechno dopadne…
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Mišpulka Royal po jarním sestřihu takto:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Tomely, se zatím zdá, ještě nebyly při těch mrazech narašené natolik, aby je to nějak výrazněji poškodilo. Ale zde si nejsem ještě zcela jistý, i když to vypadá celkem dobře, si myslím. Semenáč tomelu u mě nyní takto:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

No, a dostal jsem se aktinidiím, které tedy dostaly zabrat opravdu pořádně, především arguty, u kterých zmrzly kolikrát i celé rašící větvičky plné mízy, viz foto Ken’s Red.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Podobně bohužel namrzl i Milošův hybrid MH1 (viz foto níže), který vyhodil minulý rok asi čtyřmetrový šlahoun. Polovina z něj je úplně zmrzlá, dřevo zřejmě nestačilo plně vyzrát, některá očka jsou popraskaná a zaschlá z těch březnových mrazíků, ale je tam i dost zdravých oček, která rostou. Takže by se z toho měl bez problémů sebrat. Akorát s kvetením to letos zatím vidím bledě, ale necháme se překvapit.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Naopak relativně dobře dopadly kolomikty, kde sice namrzly nějaké pupeny, ale nějaké přežily a budou kvést, takže nějaká úroda zase bude. Tradiční držák nezklamal.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

A geny kolomikty se nezapřou ani u dalšího hybridu Mayflower, který je na tom prakticky stejně jako kolomikty, takový o trošku zpožděný (2-3 dny) větší brácha. Všechny pupeny i dřevo zcela bez poškození.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

No, a pak je tu ještě na srovnání víno (Zilga), které tedy na naši oblast raší také neskutečně brzy.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

A celé shrnutí zakončuji medvědím česnekem, který je teď u nás na zahradě tak akorát na sklizeň.
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.03.24

Tak jen doufejme, že nějaké mrazy už jsou pro nás letos minulostí, zatím to tedy na to opravdu i vypadá, že nás nezkosí nějaké nečekané sucho, nepostihnou nás žádné katastrofy, tornáda atd. a mohl by to být relativně zajímavý a dost slibný rok, alespoň tedy u mě. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod meyer » 03 dub 2024, 13:17

Velmi pěkné shrnutí nástupu jara ve VF. :D S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 03 dub 2024, 18:51

Hofis, dík za podrobné zhrnutie, tiež sa vám to pekne rozbehlo :P ...
- u nás to ide takou raketovou rýchlosťou, že ak dám dnešnú fotku- o dva dni to už neplatí...(dva dni som nebol v záhrade a nestačil som sa diviť ako sa to všetko neskutočne ponáhľa)
...slivkoviny odkvitnuté (aj zelená ringlota), zimné hrušky majú 1cm plôdiky :shock: ...kosil som už 3x 15-18cm vysoký trávnik (nehnojhený, nepolievaný, neprevzdušňovaný)-.... len aby to do jesene nebolo posledné kosenie :lol: , šípové ruže majú 25-30cm nové prírastky,...
- napučaná breba - zo začiatku marca (vo veľkosti hrášku)-tá ešte v marci zmrzla(niektoré konáre komplet ostali bez breby- (aspoň ich orežem),... tá breba-(PáR KUSOV)- čo bola len mierne napučaná(resp. takmer ešte "chrápala"- tak tá doslova cez víkend vystrelila:
BT:
Obrázek
Dalmatija (SD):
Obrázek
...najviac ma mrzí, že cca 5(6) rokov navrúblovaný odrezok z HR- vysoký už cez 3m - opäť mu zmrzla komplet breba- (asi sa ani nedočkám)...ten pučí ako prvý- aj vo svojej domovine sa javil ako skorý- breba tam už na ňom nie je v polovici júna a letná úroda začína dozrievať koncom júla...
Dule (do víkendu vykvitnú):
Obrázek
(podľa "literatúry" má kvitnúť koncom mája):
https://www.zahradnictvospomysl.sk/dula-uspiech/
...a tak ako som dával pred pár dňami, (asi v sobotu) fotku takmer kvitnúcej sakury- od nedele už sakury kvitnú naplno- celá alej (ako dal aj fotku Marek1970)
viewtopic.php?f=6&t=275&start=1110
...každých 10m si pri sakurovej aleji robia ludia fotky a selfíčka :P ...(sú to krásne stromy)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Lenkalor » 25 dub 2024, 08:23

Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod EvaOstrava » 25 dub 2024, 10:11

To, že lidé svými pokusy i jinými zásahy narušují rovnováhu v přírodě, vůbec nepochybuji. Ale poslední věta Radovana byla překvapivá. Jasně, myšlenky nám vytvářejí realitu, ale to "nenechte se zatlačit do rohu". No, jak to myšlenkami uskutečnit? Spíš si představovat počasí, které nám vyhovuje a politiku, která slouží lidem k jejich blahobytu a ne naopak.... Nyní jsme ve věku Vodnáře a Vodnář hodně souvisí s technickými vynálezy. Kéž by hlavně sloužily lidem k jejich užitku. Možná, že se jednou všechny státy spojí, aby se počasí ovlivňovalo jako celek, a ne každý na svém písečku. Pak to třeba bude mít větší smysl.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 27 dub 2024, 07:54

slimáci- od januára začali žrať snežienky (listy + na 1 mieste zožrali všetky púčiky + kvety na snežienkach- vo februári, na inom mieste nám už pár rokov postupne "mizli" snežienky- už tam prakticky ich ani nemáme- zožrali všetky cibulky ...)
- tento rok sa pustili na kosatce , tulipány, narcisy, krokusy, hyacinty...
foto z 8.4.:
Obrázek
Obrázek
- foto z 16.4. (cibuloviny už teraz mali akosi "zvädnuté" listy- manželka ich skúsila vykopávať- všetky takto zožraté od slimákov- na 1 cibulke aj 3 slimáci sa krmili...)
- žerú všetko- už stihli zožrať vzídenú mrkvu, petržlen...to nebolo obsypané granulkami....okolo hrachu je "granulová" bariéra- toho slizu + mŕtvych slimákov je tam stovky E1
Obrázek
- už som to tu v minulosti písal, že žiadne sucho - ani mráz im neublíži, keď je sucho, žerú korene -nepotrebujú ani 1 mesiac v extrémnom suchu vyliezť nad zem- v zemi žerú všetky možné korene...vlani boli v kvetináči v palme- zožratých 50% koreňov....
- pritom v okrasnej časti záhrady už zožrali 1,5 kg DESIMO....
- KAžDý ROK ICH "KŔMIM"- ALE ICH POčTY NIEKOľKONáSOBNE RASTú....(napr. vlani nám nechcela akosi ešte ani v júni vyrásť zo zeme kana indická- samozrejme- že všetky vyrastajúce puky ešte v zemi - slimáci stihli požrať....
- máme ich na miestach aj kde v minulosti neboli- sú všade- žerú všetko- z tohto by mali byť kvety kamzičník (slniečka:
Obrázek
...tých 45 EUR- čo som zatiaľ dal za granulky by som mal dať asi preplatiť susedovi (vedľa nášho plota je už cca 25 rokov bordel- staré hnilé úle, matrace, hnijúce drevo,...)- to je semenište všetkej hávedi+ mal by preplatiť aj "psychickú ujmu"....
-nene- a slimákov máte na juhu alebo na severe?
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 29 dub 2024, 19:04

Tak, milí přátelé Kiwifóra, počasí si na nás letos opět připravilo pěknou habaďůru. A já se bez mučení přiznám, že jsem byl až do minulého pátku skutečně jeden z těch, který věřil, že už by to konečně letos mohlo dopadnout. Leč, nedopadlo. Jak už trefně napsal Ruda v sekci o počasí, vždy, když už si myslíme, že to nejhorší bylo minulý rok, připraví nám ten nadcházející ještě něco mnohem horšího. Tak nevím, co budeme pěstovat, pokud by to takhle mělo nadále pokračovat. S13 Nu což, alespoň to můžeme použít k relevantnímu posouzení vhodnosti ovocných druhů pro naše lokality. Protože jak již plyne z mých předchozích slov, zřejmě se nejedná o nějaký náhodný výkyv, ale spíše o dlouhodobější trend, který přetrvává nejméně posledních několik let a výskyt takto pozdních mrazů po delším teplém období je každoroční. Ale ten letošní duben se skutečně naprosto vymyká všemu, co bylo kdy předtím naměřeno. Hlavně ta amplituda dubnových maximálních a minimálních teplot je neskutečná, a je jedno, jestli se jedná o 33,1°C ve Varnsdorfu nebo téměř 32°C v Praze. Toto jsou prostě sibiřské hodnoty. A to je bohužel ten důvod, proč se to celé stalo. Protože když se kouknu do minulosti, tak teploty v dubnu pod -5, resp. -6°C nejsou ve VDF ničím výjimečným, mám tu dokonce i rekord -10,6°C z roku 1996, ale to bylo hned prvního dubna, takže se to tak úplně nepočítá. :) Teploty kolem -7°C jsou však celkem běžně k vidění. Takže na první pohled to vypadá jako normální věc, konec konců i minulý rok jsem měl dubnové minimum -5,3°C. Ale když se na to podívám blíže, zjistím, že to zase tak normální není, protože většina těch minim byla naměřena v první dubnové dekádě a drtivá většina do první poloviny dubna. Našel jsem pouze 5 podobně nízkých minimálních teplot, které se u nás vyskytly v poslední dekádě dubna a je to opravdu již hodně dávno. Když pominu rok 2021 s teplotou -5,5°C 27. dubna, tak pak až rok 1991 s minimem -6,6°C 21. dubna. Takže i pro naše končiny je takto silný pozdní mráz netypický. Ale největším problémem byl samozřejmě ten letošní vývoj toho počasí, kdy po velmi teplé zimě i relativně teplém březnu přišla série teplých a často i letních dní, kdy v první dekádě dubna i ve VDF teplota stoupala nad 25°C s maximem 27,2°C 07. dubna. Vegetace byla i na severu v naprosto rozjetém stavu odpovídajícímu spíše konci května. Pak se není čemu divit, že když ještě navíc potom přijde takto neobvyklý extrém, je doslova po sezóně. A přestože na severu to byl skutečný extrém, to samé v bledě modrém platí i pro Prahu, i když zde naštěstí byl děda mráz o něco milosrdnější a minimum -2,8°C nebylo, zdá se, pro vše úplně smrtící. Takže začnu s následujícím vyhodnocením škod Prahou, protože do Varnsdorfu nemělo cenu tento víkend zatím ani jezdit, abych se koukal jen na uschlé listí. Tam to bude zajímavé až za nějaký ten týden a více a půjde spíš o to, jak se z toho co dokázalo vylízat. Uvidíme za týden.
Na tu hrůzu v Polabí to u mě v Praze dopadlo nakonec relativně dobře, do poslední noci 23. dubna to i vypadalo, že by většina mohla přežít. Třeba u aktinidií a fíkovníků sice se škodami, ale většina výhonů vypadala, že to rozdýchá. Pak ale přišlo těch -2,8°C a mrzlo takto několik hodin, což stačilo na to, aby bylo všechno zase úplně jinak. Přidávám proto na porovnání následující výčet škod v Praze, Varnsdorf přijde na řadu jako druhý díl po příštím víkendu.

Začnu asi tím, co to odneslo naprosto nejvíce, a to jsou samozřejmě aktinidie. V Praze komplet zmrzly všechny tři už komplet rozjeté semenáče chinensisek odrůdy Dori. Podobně dopadla i arguta.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Další na řadě jsou fíkovníky. Pražský venkovní letos bude bez breby, všechno zmrzlo a je gumové, už to i začalo opadávat.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Zas na druhou stranu, alespoň jsem to využil k zastřižení k obrazu svému, když mě té breby nemuselo být líto. :wink:
Nová výsadba vepředu to také pěkně schytala, RdB a PTN na prach.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Co mě ale překvapilo, jen o kousek dál na prakticky stejném místě přežila Peretta (původem od Miloše) a moje LdA z úplně jiného zdroje. A to jsou dokonce o kousek dál od zdi baráku než ty předchozí dva zmrzlíci. Opět se dá tedy usuzovat na to, že Peretta a LdA jsou totéž, ale možná i na to, že by skutečně mohly být malinko odolnější. Každopádně je to zvláštní.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

A samozřejmě meruňky a pravděpodobně i další peckoviny, u mirabelek u baráku si ještě nejsem zcela jist. Ale meruňky na volném prostranství jsou totálka, vše gumové a na zakrslé meruňce Aprigold mi to dokonce i upálilo vršky.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Velkopavlovická u baráku je také z drtivé části buď naprosto zmrzlá, nebo plody vykazují mrazové škody.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Vypadá to, že by možná mohlo být trochu na ochutnání z těch nejblíže zdi, ale to se teprve ukáže, ty plody pak stejně většinou hnijí, různě zasychají atd. Jinak letos opět bojuji s poměrně slušně rozjetou moniliózou. Není to takový extrém jako minulý rok, ale i tak je to zase hodně. Opravdu nevím, kde se to v tom suchém počasí bere, asi to bude spíš tou zimou. Ta meruňka ale teď vypadá opravdu žalostně.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

U vína jsem naštěstí použil zakrývací taktiku kartónovou bednou a vyplatilo se. Teď už chápu tu obří výhodu, když se víno pěstuje na hlavu. Dá se na jaře při mrazech snadno zakrýt. S14
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Hlošiny vypadají relativně v pohodě, dokonce to vypadá, že se i tvoří nějaké plůdky.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Zatím to neopadalo. Je ale pravda, že ty květy, co prošly přímo mrazem, chytly takovou hnědavou barvu a přijde mi, že už nelákají hmyz. Uvidím později. Zde bude velmi zajímavé srovnání se zahradou ve VDF.

No, co jsem u mě za ta dlouhá léta ještě opravdu neviděl, je omrznutá jujuba. To vidím skutečně poprvé, naprostá premiéra. Je krásně vidět, jak ta strana blíže k baráku neomrzla, zatímco většina keře dále ano. To jsem opravdu zvědav, jak se s tím vypořádá.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Muchovník jako obvykle držák, a i přiroubovaná mišpule Royal vypadá dobře. Letos má opravdu pěkně nasazeno na květ, mírné poškození je vidět pouze na načervenalém zbarvení vrcholových listů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Co mě dost překvapilo a udělalo mi i celkem radost, je zakrslý semenáč tomelu. Je prakticky bez poškození, jen 2 výhonky umrzly, jinak je všechno ok. Byl zcela nezakrytý. A to je třeba dál od zdi než ty už úplně zmrzlé meruňky. :shock:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
A třeba NBT schovaný také v kartónové krabici zčásti omrznul. Zajímavé je, že se tu nemůže jednat o dotykové pomrznutí, protože by pak musely zmrznout i ty výhony výše nebo okolo.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Prostě to pomrzlo i v té krabici. Důležité ale je, že ne všechno, takže to nemusí začínat úplně znovu ze záložních pupenů, jako tomu s největší pravděpodobností bude na severu ve VDF. Zde jsem také zvědav na srovnání.

Nově vysazená moruše GD taktéž přikrytá kartónovou krabicí naštěstí bez poškození.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Kamčatky víceméně v pohodě, u některých je vidět mírné poškození načervenalými listy, ale to je tak asi všechno. Jinak plody normálně dozrávají do klasické konzumní kvality.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Bobule také dopadly celkem dobře, rybízy se zdají být bez poškození.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Angrešty také zřejmě bez výraznějšího poškození.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Ale všiml jsem si určitého mrazového poškození na jostě, některé plody se dál nevyvíjejí a zasychají. To vidím také úplně poprvé.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Maliny vypadají naprosto v pohodě a dále nabírají na květ.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
I ostružiny (Arapaho) bez závažnějšího poškození. Tady jsem také moc zvědav, jak na tom budou ve VDF.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Borůvky zatím vypadají dobře, i když mě trochu překvapilo výraznější zbarvení do červena hlavně u Spartana. Ale plody se zatím zdají být v pořádku. Uvidíme později.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Velkým překvapením je pro mě také semenáč ořešáku královského z VDF, který to také přestál bez výraznějšího poškození. :shock: Arguta o 2-3 metry vedle je totálně na prach.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Nashi (New Arirang) jsem zakryl také kartónovou krabicí, i přesto pozoruji relativně slušné poškození na vrcholcích letorostů. Naštěstí je to ale komplet nespálilo a vršky pokračují v růstu. Otázka je také, jak to dají právě nasazené plody. Zatím jsou tvrdé a drží, rád bych ochutnal. Ale hlavním důvodem zakrytí byl začátkem dubna přiroubovaný roub Hosui. Zdá se, že to přežil a už se tam i pomalu začíná cosi zeleného zboku ukazovat, a i ten vršek už se pomalu začíná klubat (díky Nene).
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

No, a zbývají ještě stálezelení exoti v květináčích, které jsem záměrně neuklízel, protože by s nimi toto počasí nemělo nic moc udělat. Citrusy to daly naprosto v pohodě. Zorana ve volné zemi dál jede na květ. Mohl jsem jí zakrýt, ale má extrémně chráněné stanoviště, takže jsem nezakrýval.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
Ale to samé i citrusy více na ráně v květináčích. Rašící unshiovky zcela bez poškození, a to i včetně právě rašících roubů.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24
To samé i semenáč grepu, vůbec nic to s ním neudělalo a vesele jede dál.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

To samé platí samozřejmě pro fejchoi, a i ugni molinae, Prostě vesele jedou dál, i když na ugni lze najít sem tam načervenalý vršek. Ale už se začínají pomalu klubat poupata, takže to asi nijak zlé nebude. Co mě ale překvapilo je, že mi mírně pomrzly čerstvě rašící vršky na lokvátu. To jsem také ještě neviděl, ale všechno je jednou poprvé.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.04.24

Takže kdybych to měl shrnout, v Praze se nic moc strašného nestalo, jabloň třeba vypadá naprosto v pohodě a pokud by ten mráz měl zrovna u ní udělat probírku, tak jenom dobře. Pokud se fíkovníky rychle seberou, lze i tak snad očekávat nějakou podzimní sklizeň, když nebudou zatíženy dozráváním breby. Vždyť je teprve konec dubna, kolikrát touto dobou ještě ani nerašily nebo teprve začínaly. U chinensisek se uvidí, jak a jestli se seberou. A meruňky…? No ještě jim dám šanci.
Myslím, že druhý díl příští týden ze severu bude o dost ponuřejší.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: vlado69 a 134 návštevníků