Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 16 srp 2021, 09:04

V Česku jsme za vodou :wink: , prý....

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 16 srp 2021, 18:50

ivan píše:Pridám pár foto zo subsaharskej afriky:
...u nás je už "jeseň", listy z kôstkovín, jadrovín opadávajú: mandľa- "spálené" listy od slnka sú hlavne hore v korune...už 2 x sme listy pohrabali- toto napadalo za cca 5 dní

...podľa SHMU- nasýtenosť pôdy v hlbke 0-100 cm je 10-20%....myslím, že u nás ani toľko...tie teploty od začiatku leta sú u nás "vražedné" (aj včera 34,5 °C)


HNUS.

Víc asi říct nejde, je to další ztracená sezóna u vás. Rozdíly jsou obrovské, u nás se letos sucho vytratilo a máme konstantně nižší teploty. Včera byla třeba asi nejteplejší průměrná denní teplota z celého léta, přes den bylo lehce přes 30°C a v noci bylo asi do 3 do rána 19°C, pak to spadlo na 15°C - a tady už lidi pomalu omdlívaly vedrem, letos na to nejsme zvyklí. Teď už 8 den za sebou nakáplo a už tu všichni vyndavaj hadice :D .
A výhledy jsou "suprové" od zítra SZ proudění s denními teplotami POD 20°C, o víkendu zase tepleji a po víkendu to vypadá u nás na podzim :shock: .
Pár fotek pro lepší zítřky v boji proti globálnímu oteplování.

Najdena je letos hodně zavodněná, plody už padají na zem jako balónky s vodou a bohužel i bez chuti. Moc vody a málo slunce. Ale sem tam je nějaký výborný plod.
Obrázek

Tohle je pecka, náš koutek "Afghánistán", kde jsme loni vyměnily veškerou floru za sucho a horkomilnou, ani plevel tu růst nechtěl. Upozoňuji, že je to vše zaplachtované a zasypané pískem! Letos jsme měli moc práce, takhle část zahrady byla udržována jen sporadicky a spíš na jaře, málem jsme ho ani nenašli :) .
Obrázek

Pohled do sadu, vše má vody naprostý dostatek, Asiminy rekordní přírustky, tráva se seká každých 10 dní a ucpává sekačku. Diospyros lotus má větve obalený plodami, některé trvalky v záhonu ani nevykvetly, jako třeba Drmek, okolní vegetace tak strašně poskočila, že ho zastínila a nejspíš ani není dost teplo.
Obrázek

A "nejhůř" dopadla horní zahrada, kde jsem letos měl čas vyjet se sekačkou jen 2x, s nůžkami na dřeviny vůbec. Nevypadá to, ale zde býval koridor udržovaných stromů i udržovaná zem s lemováním a kůrováním. Během pár týdnů je to nepropustná houšť obalená ovocem a tráva leda křoviňákem. Kůra zmizela.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 16 zář 2021, 13:47

Když vidím ty krásné fotky zrajících asimin u Jardoše a Rudy, musím zamáčknout slzu. Po třech týdnech jsem se o víkendu opět dostal do Varnsdorfu a nestačil jsem se divit. Těžce tam na mě dýchl přicházející podzim. Může za to velmi chladný, deštivý a vyloženě sychravý konec srpna (nebo spíš vlastně celé deštivé a hnusné prázdniny), kdy ani krásné a slunečné počasí posledních dnů moc nepomohlo. Tam už se to chystá na zimu a basta. A už se toho opravdu asi moc nezmění, takže jsem se rozhodl pro shrnutí dalšího nepříliš povedeného roku pro tu naší severní mrazovou kotlinku. Začal teplým lednem, pokračoval mrazivým únorem, pak přišly 2 noci po sobě noční mrazy -5°C na samém konci dubna, následovány nejchladnějším jarem všech dob. Jediné pořádně teplé období bylo začátkem června, kdy bylo zaznamenáno několik tropických dnů a dokonce i tropická noc. Červen byl zatím také i nejsušším měsícem roku a byl tak důvodem pro jedinou suchou epizodu tohoto roku ve Varnsdorfu, kdy dokonce i tráva koncem června žloutla. Zachránily to ale deště na samém konci měsíce. A od té doby už to stojí vyloženě za prd, je to dokonce horší, než to bylo minulý rok, a to jsem si říkal, že už to snad ani horší být nemůže. Přitom úhrn srážek k dnešnímu dni 723 mm (bez dnešních srážek) se příliš neliší od minulého roku a meteorologicky se řadí toto léto mezi nejteplejších 10 let v historii měření. Tak v čem je problém?
To léto zde bylo neskutečně vlhké a zamračené a z těch 720 mm spadlo téměř 280 mm za červenec a srpen, na každý z nich připadá přibližně půlka. A navíc pršelo prakticky skoro každý den, a v tom vidím ten největší problém. Za celý červenec mám evidováno pouze 10 dnů beze srážek, za srpen to bylo dokonce pouze 5 dní bez deště. Jinak každý den něco spadlo, alespoň aby se neřeklo. Za červenec navíc připadlo Varnsdorfu 3. místo v nejnižší sumě slunečního svitu v celém Ústeckém kraji, a sice 193,3 h (http://www.infomet.cz/…993). A srpen dopadne stoprocentně ještě o dost hůře (zde ale ještě stále čekám na příslušná oficiální data, délku slunečního svitu sám neměřím). A zahrada podle toho vypadá, plesniví a žloutne a nic už s tím nic nenadělá.
Takže jabloně vypadají opravdu strašidelně, spálené od plísně a pokryté mechem a lišejníky, jak někde v deštném lese mírného pásu v okolí Vancouveru. Tam lze vidět něco podobného.
Obrázek
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21
Ty už se opravdu těší na to, až shodí všechny listy a spočinou na zimu. Minulý rok jablka zdecimovaly ledové jehličky při bouřce, letos permanentní vlhko a chladné jaro. Akorát na Golden delicious bude pár slušných plodů, ale celkově prostě bída.

Kolomikta už také žloutne a začíná pomalu opadávat.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21
Zde jsem ale ještě vzal štafle a očesal poslední zbytky plodů.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21

Spolu s borůvkami, schizandrou a možná ještě hlošinami je to je jediná rostlina, která měla letos nadprůměrnou úrodu. Nevím přesně, kolik toho na ní bylo, průběžně to od začátku srpna likvidujeme celá rodina, ale tipnul bych tak určitě 20 kg. Jen já sám jich sežral minimálně tak 5 kg. Ale třeba zase z argut letos nemám ani bobuli. Letorosty nestihly pořádně vyzrát na zimu a většina jich v polozeleném stavu popraskala komplet skoro po celé délce mrazem. Takže tady probíhá obnova, ale obávám se, že to zase na zimu nestihne pořádně vyzrát. Takže můžu jen doufat, že snad bude letošní zima o něco milosrdnější, než ta minulá.

Jinak žloutne už i schizandra, na které je ale největší úroda, za posledních x let. Škoda jen, že se to nedá moc jíst, se sebezapřením jsem do sebe nacpal několik zdravotních kuliček každý den, zbytek půjde na sušení na zimu.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21

I muchovník už žloutne a opadává, ani na něm toho letos nic moc nebylo ve srovnání s minulými roky.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21

To samé se týká i kamčatek.

Takže pokud bych měl tento rok ve Varnsdorfu nějak nazvat, nazval bych ho rokem kolomikty, schizandry a borůvek, kterých byly tento rok opravdu mraky. Skoro všechno ostatní ovoce je katastrofa. Třešně tak ze 70% spálila monilióza, švestky, které byly i minulý rok relativně dobré, nezrají, scvrkávají se na stromě, jsou naprosto kyselé a nechutné, prostě se nedají žrát. Ani lísky se letos neurodily, jestli jsem měl letos všeho všudy 30 lískáčů, tak to bylo hodně. A to jsem si také myslel, že to nemůže být horší než minulý rok. Může! Minulý rok bylo alespoň na nějakých odrůdách něco, letos není na žádné nic, a to jich mám kolem zahrady asi 15 různých odrůd. Ještě nikdy se mi nestalo, že by nezaplodila ani jedna odrůda. Ostružiny shnijí na keřících dříve, než se začnou dát jíst. A rajčata schovaná pod římsou, z kterých jsem se ještě před 3 týdny i celkem radoval, vypadají takto...
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21
Drží se akorát poslední zbytky Malého soudku, což už je taková klasika. Ale i ten už to moc dlouho nevydrží. Všechny ostatní odrůdy, včetně Lucid Gem nebo Black Beauty už jsou nenávratně v pr....Ale je to prý takto v celém městě a je jedno, kde jsou. Dokonce i lidem ve sklenících už to letos ve velkém plesniví... S13

A teplomilné rostliny? Letos 1 plod meruňky, 1 plod asiminy (Prima), jestli tedy vůbec ještě stihne dozrát, protože asimina už také začíná podezřele žloutnout.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21
Při tom měla velmi pěkně nasazeno několik slušných klastrů, všechny ale opadaly při tom velmi náhlém a prudkém oteplení v červnu. Ve VDF to bylo velmi šokové, z ničeho nic se oteplilo až o 20°C a pak bylo asi 3 týdny sucho zcela bez deště. V této době Prima všechny nasazené clustery poshazovala, až na 1 plod. :(
A možná stihne dozrát i jeden fík ze dvou na LdA. Možná i dva, ale to už se pohybuju tak trochu v té bájné zemi jménem Utopia.
Jediné, co mě ještě může alespoň trošku těšit je, že pořád ještě rostou fíkovníky a fejchoi u jižní zdi. Akumulace tepla výrazně pomáhá a snad alespoň tyto rostliny ještě ty případné pěkné podzimní slunné dny nějakým způsobem využijí. A také nesmím zapomenout na tomely, které jsou stále ještě krásně zelené a konečně si užívají trochu toho slunce a rostou jako z vody. Naopak pistácie jsou opět postižené nějakovou listovou plísní, budu to muset chtě nechtě pořešit nějakou chemií před zimou a v předjaří, jeden stromek už mi takto toto jaro odešel. :(

Ale alespoň jednu výhodu to má, rostou houby.
Obrázek
Foto: VDF, 12.09.21
Toto byly ty největší na řízky, jinak byl během 2 hodin plný pěkný velký bramborák. Takže je zamraženo, byla pořádná smaženice a ještě dnes jsem měl k obědu hovězí na houbách. :)

Tak to by bylo k Varnsdorfu, nyní se podíváme do Prahy na druhou zahradu. Pro tu byl zas naopak tento rok spíše požehnáním. S 511 mm srážek do dnešního dne a jejích pravidelným rozložením se jedná o rok, kdy jsem konev bral do ruky pouze výjimečně. A zahradě to vyloženě prospívá. Sice propadly na začátku roku kamčatky, zplesnivěly komplet vršky podzimní úrody malin, mučenky letos spíše živoří a rajčata vypadají stejně blbě, nebo i hůř, než ve Varnsdorfu.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.09.21
Hlavně i kvůli deštivému konci srpna a velmi silné rose posledních dní.

Ale jinak si nemohu příliš stěžovat. Budou celkem pěkná jablka, urodily se rybízy, angrešty, jahody, byly i nějaké meruňky a kupa mirabelek. Právě dozrávají žluté a jsou jich kvanta.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.09.21

I ostružiny letos v Praze velmi překvapily a po delší době opět krásně a bohatě zaplodily. Tomel dal poprvé za celou dobu v Praze druhou periodu a při tom krásném počasí za posledních 14 dní se i letos na jaře roubovaná manadrina Okitsu rozhodla pro 2. periodu.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.09.21

Dokonce i jaboticaba teď začala po několika měsících stagnace další růstovou periodu!
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.09.21

Takže abych to shrnul, ten rok se liší ve Varnsdorfu a v Praze jako den a noc. Zatímco ve Varnsdorfu to letošní počasí způsobilo katastrofu, v Praze bylo spíše ku prospěchu, a jestli ještě chvíli vydrží, tak třeba i sklidím ještě nějaké podzimní fíky na mém Pražském venkovním.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 13.09.21
Takovýchto pěkných větví je asi tak 7-8 na celé rostlině. No, necháme se překvapit. Zjímavé také je, že letos po tom omrznutí všechny zaštípnuté výhony nasadily nejen ihned fíky, ale i pokračovaly v rústu a vyhodily minimálně jeden, někdy i dva nové výhony. To jsem zatím nikdy před tím nepozoroval. :shock:

Ze subtropů letos udělal velkou radost lokvát, který přinesl několik kg výborných plodů. Naopak na fejchoe toho letos moc nebude, ale nemůžu chtít všechno každý rok.
Takže letos to Praha zachraňuje na plné čáře, pokud bych měl tu zahradu pouze ve VDF, byl by to letos opravdu hodně smutný rok.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 16 zář 2021, 16:22

Ta zkušenost s argutami je zajímavá, u mě je to naprosto bezproblémová rostlina, nějaké poškození mrazem jsem na ní za ty 3 roky nezažil.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 16 zář 2021, 16:52

A byla aspoň ta meruňka dobrá? :?


Velice pěkné shrnutí, pro mě určitě přínosem, kvůli práci a lenosti jsme nikde celé léto nebyli a ty rozdíly ve vegetaci jsou u mě dost vysoko na příčce zájmů v čumění do zahrad kolem sebe při cestování S6 .
Musím ale říct, že přes všechnu tu hrůzu máte na severu úžasně zdravou třešeň, nebo aspoň tu jednu větev co je na fotce vidět. U nás jsou všechny prunusy letos mimořádně hnusné, třešně jako takové jsou dokonce místama ze 70% už opadané.
I přesto že rajčata vypadaj jak vypadaj, furt líp jak u nás, my už žádný nemáme S6 , uhnily i s plodama už před pár týdny, myslím, že to byla i nejmenší sklizeň za posledních 10 let, některé keře nedali nic, nestihly to :shock: . Dnes jsem trhal poslední 3 plůdky ve skleníku, kde se už ani nezalejvá a stejně to všechno shnilo.

Hledám oblast pro srovnání, kde je tohle normální, ale moc jich nebude, ta Kanada je tomu fakt asi nejblíž. To i na té Sibiři je léto teplejší a sušší. Měl jsem typ na Nový Zéland, ale takhle studené noci se na ostrově v létě nevyskytují. Ono každý rok je u nás originální a simuluje nějakou oblast na planetě mi přijde, čim okrajovější oblast v ČR, tim je ta simulace výraznější.
Rád bych také někdy udělal shrnutí jak se léto podepsalo na vegetaci u nás, ale ještě počkám, jsme klimaticky mezi Prahou a Varnsdorfem. Jakmile začnou podezřele žloutnout kolomikty, bude asi čas si k tomu sednout.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 16 zář 2021, 17:32

Rudolf M píše:A byla aspoň ta meruňka dobrá? :?

Rudo, kupodivu celkem jo. Byla z jedné strany nahnilá, nakousali ji svině mravenci. Tu druhou dobrou půlku jsme si rozdělili s našima a musím říct, že ta moje třetina z té půlky ušla... :lol:

Rudolf M píše:Musím ale říct, že přes všechnu tu hrůzu máte na severu úžasně zdravou třešeň, nebo aspoň tu jednu větev co je na fotce vidět.

Ano, sice je na ní pár konečků spálených moniliózou, ale opravdu jenom pár, jinak vypadá naprosto nejlépe z celé zahrady. Je to totiž naprosto speciální záležitost. Nevím, co je to za odrůdu, děda jí sehnal někde pod rukou ještě za komoušů. Ale celou dobu mi kladl na srdce, že je to třešeň přesně do našich podmínek, ať jí střežím jak oko v hlavě. A to musím potvrdit. Pokud nezmrzne v květu na jaře, tak je skvělá. Má mohutný růst, velké srdcovité štavnaté plody vynikající chuti i za chladného počasí, je velmi raná (na severu začíná zrát už v půlce/koncem června), takže u nás bezpečně uniká v prvních 2/3 zrání vrtuli, ta stihne napadnout až tak poslední 1/3. A hlavně při dešti nepraská! Opravdu parádní věc. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 16 zář 2021, 17:44

kaossik píše:Ta zkušenost s argutami je zajímavá, u mě je to naprosto bezproblémová rostlina, nějaké poškození mrazem jsem na ní za ty 3 roky nezažil.

Jakube, Střední čechy se asi nedají se severem moc srovnávat. Máme tam normálně kratší vegetační dobu a ten minulý rok to bylo ještě umocněno studeným jarem a deštivým koncem léta. A letos v zimě bylo minimum skoro - 19°C. Tato kombinace není pro arguty dobrá. Pokud nejsou letorosty plně vyzrálé, dostanou přes zimu na frak. Ale tato kombinace dvou nepříhodných faktorů je i na VDF zcela výjimečná. Takovéto poškození, kdy jsou letorosty z minulého roku opravdu popraskané skoro po celé své délce, jsem za těch 20 let, co arguty pěstuji, ještě neviděl. :shock:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 17 zář 2021, 02:05

No ale to jsi mě potěšil :) , si snad na jaře řeknu o roub, že by sme to dali do nějaké naší, aby aspoň jedna větev byla hezky zelená do konce léta :D .

Já musím ještě nahlas říct jednu věc, u nás byla nejslabší bambusová sezóna od doby bambusů. Takhle málo nových stébel, převážně tenkých, to bylo poprvé. Parviflora třeba neudělala stéblo ani jedno :shock: . Zase pokud si to nechávají na další rok, tak to bude příští rok mazec :D .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kasta » 17 zář 2021, 07:31

ad Hofis, kaossik:

Ja mam s argutou taky problem, nepomrza mi teda v zime, ale kazdy jaro vyrasi uz v dubnu a pak ji jarni mrazik spali vsechny listy. Tak nevim jestli nekdy zaplodi, do podminek moji zahrady se asi uplne nehodi.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 17 zář 2021, 09:01

Hofis píše:Jakube, Střední čechy se asi nedají se severem moc srovnávat. Máme tam normálně kratší vegetační dobu a ten minulý rok to bylo ještě umocněno studeným jarem a deštivým koncem léta. A letos v zimě bylo minimum skoro - 19°C. Tato kombinace není pro arguty dobrá. Pokud nejsou letorosty plně vyzrálé, dostanou přes zimu na frak. Ale tato kombinace dvou nepříhodných faktorů je i na VDF zcela výjimečná. Takovéto poškození, kdy jsou letorosty z minulého roku opravdu popraskané skoro po celé své délce, jsem za těch 20 let, co arguty pěstuji, ještě neviděl. :shock:


No Mukařov je ve středních Čechách takový ostrov klimaticky bližší Vysočině, stačí tu vždy projet lesem do Říčan a teplota je o 2°C vyšší. Ale je fakt, že teploty nejsou vše a klimatické charakteristiky jsou složitější komplex. Ovšem to s argutami sleduji už delší dobu, že někde jdou bez problémů a jinde je to bída. Bude asi záležet i na mikroklimatu, chladnější klima mi ale přijde výhodou jelikož u mě raší pozdě tak pozdní jarní mrazíky ještě nejsou problém. Je ale fakt že ve středních Čechách bývá teplejší podzim a to se asi pozitivně projeví na vyzrání výhonů.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2021, 10:32

kaossik: Jistě, všechno má svoje. Mě arguty jinak plodí celkem spolehlivě, tak v průměru dvakrát za tři roky, jeden rok se vždy něco nějak nepovede. Také raší poměrně pozdě a zimní mrazy jim jinak moc neškodí. Nevím, proč zrovna téhle těch -19°C tentokrát tolik uškodilo. Opravdu si myslím, že nestačily úplně vyzrát ty výhony na zimu. Ono ale také není arguta, jako arguta. Na Chang Bai Giant jesem toto poškození nepozoroval, a to je to o dost menší rostlina s daleko tenčími výhony. I Ken's Red mi přijde o dost odolnější, než klasická arguta. Ten byl ale tuto zimu ve stavu pahýlu, takže nemám srovnání.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 17 zář 2021, 10:46

Rudolf M píše:No ale to jsi mě potěšil :) , si snad na jaře řeknu o roub, že by sme to dali do nějaké naší, aby aspoň jedna větev byla hezky zelená do konce léta :D .

Rudo, kdykoliv, stačí říct... :wink:
IMHO, když už jsme se bavili o té meruňce, tak tu bych ti také přibalil. To je totiž taky hodně zajímavá věc, psal jsem o tom zde: viewtopic.php?f=6&t=175&start=1140#p100537
Je to opravdu s největší pravděpodobností vícepletivová chiméra, u meruňek velká vzácnost. A čím je ten stromek starší, tím jsem si tím jistější. Listy a plody to má jako meruňka, ale chová se a roste to jako mirobalán. A hlavně ta kůra se s věkem hodně proměňuje, takovou kresbu jsem ještě nikde neviděl. Je vidět, že se to v tom tluče. :) Mám ji ale u zdi, tak nemohu posoudit takové věci, jako je třeba mrazuvzdornost. Ale zatím na ní bylo každý rok alespoń něco, i kdyby třeba ten jeden plod, jako letos. Nemyslím si, že někdo něco takového na zahradě má, snad až jen na ty lidi, kterým se chytly ty rouby ode mě. Tohle si myslím také stojí za zkoušku. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 17 zář 2021, 17:27

Díky za link, já se přiznám, že tu plno témat nečtu, je tu nějak moc živo, většinou mam čas jen na počasí a banány :) . Určitě zajímavý, domluvíme se pak přes SZ, docela mě to zaujalo :) .

Další zvláštní věc co se musí říct nahlas, máme nádherné goji, takhle krásný ještě nikdy nebyly. Přitom je to jedna z prvních dřevin, která chytá listové plísně i v sebe teplejších a slunečnějších letech. Teď mají listy úplně krásně zelené a obalené plody :D . Aspoň k něčemu to studený a upršený léto bylo.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 06 říj 2021, 10:03

Tento rok som bol optimista- keďže vlani po jarnom zmrznutí kvetov na duli- ostali na strome 4 ks "červivých"- hnilých plodov (bežná úroda bývala viac ako 150 kg), tak som dúfal, že táto odporná "mucha" Rhagoletis pomonella-
viewtopic.php?f=6&t=182&start=270
viewtopic.php?f=6&t=511&start=90
....sa nevyskytne, resp. bude ich menej ( keďže nemala prakticky vlani do čoho naniesť vajíčka) + bol tento august od cca 15.8. - mimoriadne chladný- dúfal som, že sa tie "muchy" nevyroja v chladnom počasí....opak je pravdou....zavesil som koncom koncom augusta "na skúšku" žlté lepové dosky- najprv dve- tie boli za cca 48 hodín tak plné z oboch strán,( že sa už nemali kde lepiť), tak som zavesil ďalšie 3ks-....vypadalo to takto:
Obrázek
...keďže na ploche zhruba 2x2cm je ich nalepených priemerne 10ks- tak na 10 ks plochy dosiek sa ich nachytalo cca 10 000ks :shock:- a to sa určite nenachytali všetky- tak koľko ich v okolí lieta?! ....a každá vraj znesie cca 300 vajíčok (t.j. teoreticky 3 miliony vajíčok :shock: )...Urobil som 1 postrek - nepomohlo- výsledok je takýto ( zatiaľ už 9 takýchto vedier je ....S13, zatiaľ cca 60 kg S13 ):
Obrázek
...JE to katastrofa...aby táto odporná "mucha" urobila 100% škodu na úrode....neostane na strome vôbec nič...napr. v r. 2018 som "poškodené dule" odvážal autom na prívesnom vozíku na obecnú kompostáreň...
...zaujímalo by ma ako je to u Pavuka- z mesta Sady nad Torysou- ktorý v príspevku z 17.9.2018 písal, že má ten istý problém (čo je rovnaké, resp. či sa to zlepšilo)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 06 říj 2021, 10:26

...včera v TV zaznela informácia, že príbuzná Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) na Slovensku robí škody tento rok prakticky na celom území ...a že cena orechov sa vyšlhala na cenu 20 EUR/KG :shock:( u nás je to s orechmi už 5. rok S13 - škody na 100% úrody- na 1 orechu je aj 20ks "červíkov") S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků