Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 18 úno 2020, 19:18

Hofis - jasně, pozitivní myšlení :D
Ale bez srandy - souhlas, i když to bude "divné", o to víc to bude zajímavé. S6
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 18 úno 2020, 19:33

Můj kamarád, shodou okolností jaderný fyzik, mi říkal, že kvantová fyzika si pohrává s myšlenkou, že svým myšlením a pozorováním ovlivňujeme dění kolem sebe (viz slavný a dosud nevysvětlený dvouštěrbinový efekt). Je to trochu šílené, ale je to masakr, viz třeba tento článek, pro zájemce :wink: : http://www.jakorybicka.cz/2012/02/11/i- ... e-reality/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 18 úno 2020, 19:38

Podle fotek jsme tak 2-3 dny napřed o proti Praze Motole, což asi způsobil lehce teplejší leden na JZ Čech. Sněženky už kvetou dokonce i v těch nejstudenějších částech zahrady (severní strana stodoly, kam ještě slunce nezasvítí :shock: ).
Zrovna dneska jsem se podivoval nad těmi mahoniemi, my je máme u vrat a jsou úplně obalené. Překvapili mě pučící květy na zlatém dešti na severní straně kamenné zdi (velkokvětá odrůda). Ale není o moc pozadu jako keř před domem na jižním výpeku, asi tam bude rozdíl v těch odrůdách. Jestli vykvete ještě v únoru, tak to bude něco :o .
Předpovědi jsou fakt hodně teplé, po víkendu zase teploty nad 10°C, ranní mrazy spíše vzácnost. Jarní práce na zahradě jsou v plném proudu, zatím je to super, raději dělám v bundě a čepici než při únorovém výpeku (loni jsem se na konci února spálil :) ).
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 18 úno 2020, 21:22

Hofis píše:Nene: Nebude to divný rok, bude to naopak skvělý rok, musíme být optimisti! Mrznout už nebude a sklízet budeme v dubnu a květnu, jako ve Středomoří... :wink:

Ivan: No tak vidíš, Ivane, letos Nitra za Čechami docela dost zaostává, styďte se... :lol:

Hofis- každý rok je to tak, že sme pozadu- v apríli "západ" vždy už predbehneme- a sme aj 2-3 týždne dopredu...
...a obdivujem tvoj optimizmus :) - u nás len za posledné 4 roky- z toho 3 roky mrzlo koncom apríla a 1x v máji....v stredomorí je to jednoduchšie- žiadne jarné mrazy nehrozia....napr. minulý týždeň som telefonoval s kamarátom na Dalmátskom ostrove- už 10 dní má posadené zemiaky :D - a v júni zberá 600 g hľuzy -bez doplnkovej závlahy (čo som voľakedy nevedel pochopiť)- ...a aj cibuľu má v júni cca 8 až 10cm priemeru ( čo je v našich podmienkach nepredstaviteľné)- u nás to takto "ľahko"nejde- mrazíky sú "pravidelne"- jar neni- hneď sú tu horúčavy a sucho
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 18 úno 2020, 22:24

ivan píše:...a obdivujem tvoj optimizmus :)


Jsou k němu i jisté důvody. :) Atlantik se za tuto zimu ani nestihl pořádně ohladit, masy teplé vody jsou nezvykle vysoko na tuto dobu a studený vzduch to dolu nepouští. Proto poslední dobou tolik bouří nad Atlantikem. To samé Baltik, teplo kam se podíváš. Ani v tom Rusku už nemrzne jako obvykle, tak odkud by se k nám měl ten studený vzduch dostat? Nejhorší na mrazy vždy byly od severovýchodního proudění, ale to letos končí někde nad Běloruskem a dál to nejde. Navíc ani to není letos tak chladné, jak je zvykem. Myslím, že to letos bude dobré... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 19 úno 2020, 09:38

[i]Hofis píše:
Jsou k němu i jisté důvody. :) Atlantik se za tuto zimu ani nestihl pořádně ohladit, masy teplé vody jsou nezvykle vysoko na tuto dobu a studený vzduch to dolu nepouští. Proto poslední dobou tolik bouří nad Atlantikem. To samé Baltik, teplo kam se podíváš. Ani v tom Rusku už nemrzne jako obvykle, tak odkud by se k nám měl ten studený vzduch dostat? Nejhorší na mrazy vždy byly od severovýchodního proudění, ale to letos končí někde nad Běloruskem a dál to nejde. Navíc ani to není letos tak chladné, jak je zvykem. Myslím, že to letos bude dobré... :wink:

Odkiaľ by sa k nám ten studený vzduch dostal- tak to zatiaľ neviem :)...mrazy v apríli prídu, je len otázka akej intenzity a v akom štádiu bude vegetácia , ale aj dnes sme mali do rána -3,5°C ( v 850 hPa bolo -3°C...) a všetky predpovedné modely na noc dávali +1 až + 2°C...ale super len nech mrzne teraz a čo najdlhšie S6
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 19 úno 2020, 13:50

Praha dnes ráno v 7,00 5,8°C a všechny modely předpovídaly max. 3°C...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod loni » 19 úno 2020, 14:01

U nás ráno - 4 °C.
Uživatelský avatar
loni
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1678
Registrován: 27 bře 2012, 22:24
Bydliště: Okr. Svidník - údolie rieky Ondava v nadmorskej výške 283 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 19 úno 2020, 14:23

Dneska to koukám nikde moc nevyšlo :D . Tady měla být nula, raději jsem zavřel kryty, kolem Washingtonky jsme loni vysadili Clivie, tak se snažím zavírat častěji i před slabým mrazem a nakonec se to celou noc motalo 3-4°C. A jako bonus se aktuálně žene z Německa bouřka, již 3 bouřková situace v únoru, naprosto nevídané. Sice nás vzala jen jedna, zato neuvěřitelná, při té níži Sabina, v 8 ráno nonstop hřmělo a jen nad námi padlo 15-20 blesků. Letošní zima je fakt občas jak vystřižená ze středomořského pobřeží...
Aspoň že je únor srážkově bohatší, dnes ráno ve srážkoměru další 2 mm.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 21 úno 2020, 08:19

Dnes Tmin do rána -2°C- fajn, aspoň po dňoch (keď už nie "po týždňoch") odďalujeme rýchly nástup vegetácie... a za posledných 10 dní už máme aj 2mm zrážok
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2020, 12:05

No, dneska jedu po delší době zase na sever do VDF, tak jsem moc zvědavý, nakolik je tam ta vegetace zpožděná oproti Praze. Ale myslím si, že celkem dost, protože za únor tam sice prakticky nemrzlo, ale bylo tam až na pár výjimek hodně chladno, vlhko a deštivo. Za únor se začínáme pomalu blížit ke 100 mm (96,2 mm) a to je ještě týden čas. Prakticky nebylo jediného dne, kdyby alespoň trochu nezapršelo.
I za leden to na tu bídu bylo dobré, u mě 44,1 mm, oficiální údaj je zde: http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1582038827. To mě vždy potěší, když Varnsdorf figuruje na předních příčkách. S6
Ale i Praha je na tom srážkově za únor nadprůměrně, už 45 mm. Jenom by nemuselo být tolik teplo... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod mates » 21 úno 2020, 12:19

Cesnek co jsem sazel 27.12. ma uz u tretiny vysadby stvoly venku, v predchozich letech jsem musel na jare zkusebne rozhrnout hlinu, jestli vubec neco roste. Merunky a slivy sice nalevaji kvetni pupeny, ale nastesti ne tak jak tu nekteri popisuji. U nas pri tech nedavnych vysokych teplotach byla nizka oblacnost a teploty lehce nad nulou, navic jsem asi pred tremi tydny stromy nabilil. Z kytek kvetou jen taloviny. Tulipany, narcisy, krokusy se pomalu tlaci ven z hliny. Vcera vecer cesta na Slovensko, vesmes plusove teploty, az pred Nitrou to zacalo padat k nule a niz a kus za Zvolenem po pulnoci minus sedm, ted je tady lehce pod nulou a pada snih, tise jim to tu zavidim.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 21 úno 2020, 12:42

Hofis píše:No, dneska jedu po delší době zase na sever do VDF, tak jsem moc zvědavý, nakolik je tam ta vegetace zpožděná oproti Praze. Ale myslím si, že celkem dost, protože za únor tam sice prakticky nemrzlo, ale bylo tam až na pár výjimek hodně chladno, vlhko a deštivo. Za únor se začínáme pomalu blížit ke 100 mm (96,2 mm) a to je ještě týden čas. Prakticky nebylo jediného dne, kdyby alespoň trochu nezapršelo.
I za leden to na tu bídu bylo dobré, u mě 44,1 mm, oficiální údaj je zde: http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1582038827. To mě vždy potěší, když Varnsdorf figuruje na předních příčkách. S6
Ale i Praha je na tom srážkově za únor nadprůměrně, už 45 mm. Jenom by nemuselo být tolik teplo... :(

Hofis úhrn úžasný (141mm) za tento rok- to už môže prísť u vás aj suchá jar-zásoba už je :) ... u nás 36 mm - od začiatku roka (Nr oficiálne 40mm)...pošlite sem zo západu výdatné zrážky :) ...ja vám - ak budeš chcieť tak pošlem trošku vetra na oplátku :)
Aj dnes "veľmi príjemne" (pocitová teplota -4°C pri tom vetríku 83km/h :shock: )
Obrázek
...ale aspoň sa nič neprebúdza.....
Naposledy upravil ivan dne 21 úno 2020, 12:54, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod moonvil » 21 úno 2020, 12:54

Ivane tady od začátku roku 33mm a včera, když jsem zaryl do země, tak mi to připadalo už celkem proschnuté. Rozhodně se nic nelepilo. Fučí tu teď taky solidně.
Špičky pupenů na meruňkách začínají červenat, zimolezy asi po víkendu vykvetou jestli bude zase přes 10 stupňů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4070
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 21 úno 2020, 13:12

ivan píše: u nás 36 mm - od začiatku roka (Nr oficiálne 40mm)...pošlite sem zo západu výdatné zrážky :) ...ja vám - ak budeš chcieť tak pošlem trošku vetra na oplátku :)
Aj dnes "veľmi príjemne" (pocitová teplota -4°C pri tom vetríku 83km/h :shock: )


Pokusím se nějak zakouzlit a něco vám tam na ten jihovýchod poslat, třeba v neděli a i celý příští týden to vypadá celkem slibně. :wink:
Vítr nazpátek posílat netřeba, na severu jsme si ho také celkem užili, popadané stromy na kolejích a tak, to už by snad i stačilo. :D5
Ty srážky jsou dány tím severozápadním až západním prouděním, které prakticky celý únor převládá. Pak jsme na návětří, je sice pěkně hnusně, ale zase to z toho nebe furt padá a padá. Takže určitě lepší, než jižní proudění a teplo beze srážek. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků