Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Radim K » 21 úno 2020, 14:38

Jihozápad za únor už přes 40 mm, za celý rok přes 50 mm, čili žádná sláva, ale díky únoru si nestěžuju. Zásoby samozřejmě nula nula prd, ale ještě koncem ledna jsem ani nedoufal v nasycení horní vrstvy půdy.

Co se týče vegetace, vše je na spadnutí. Snad se udrží po většinu března SZ proudění. Sněženky a talovíny už odkvétají, včera jsem objevil květy modřenců, ještě neotevřené, ale už z trsů hrdě a vzpřímeně stály. Koniklece už vykvetou každou chvíli. Z ovocných dřevin jsou na tom "nejhůře" klasicky meruňky s vystrkujícími růžovými poupaty, ty to mají za pár...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 24 úno 2020, 14:10

Tak mám konečně možnost porovnat stav vegetace v Praze a ve VDF. U některých rostlin je to zcela stejné, např. sněženky jsou ve VDF dokonce i oproti Praze vepředu, již odkvétají. Ale třeba kamčatky (MT) jsou tak týden, možná i dva pozadu, to samé meruňka, ta možná i ještě více, zatím se to úplně nebudí. Takže žádné překvapení, ve VDF je o dost chladněji a deštivěji poslední dobou, až moc. Ale jsem tomu rád, v Praze o víkendu kamčatky (MT) vykvetly... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 25 úno 2020, 21:37

Tady malé okénko, můžete porovnávat. Ale mám zprávy, že Praha nás už předbíhá, a jsem si jist, že do 2 týdnů nás bude předbíhat i Morava, už začíná období, kdy budeme chladnější :wink: .
Dnes třeba celou noc 7°C, to není únor :shock: .

Kamélie v nonstopceloročním stínu, poupata zimu přežila bez úhony, nyní už se začínají rozbalovat.
Obrázek

Fík v otevřeném (okna, dveře) skleníku. Nasadil plody a začíná pučet.
Obrázek

Dřevnatá pivoňka, každý rok zatím pučí dřív a dřív.
Obrázek

Nashi hrušeň :shock: .
Obrázek

Dříny ve větrném a nijak nechráněném sadu jsou v plném květu.
Obrázek

Dapple dandy, sbohem úrodo.
Obrázek

Meruňka, falešná Karola, sbohem úrodo a fuck off zahradnictví ze Zázvorky E7 .
Obrázek

Hortenzie, nevim kam spěchá.
Obrázek

Rosa rugosa
Obrázek

Kdoulovec
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zlötý dyšť "big flower" na severní straně zdi, jen pro srovnání.
Obrázek

Prunus salicina "Santa rosa" (ne je to fejk, ale aspoň je krvavá), má na spodních větví již listy.
Obrázek

Arguty, již pučí!
Obrázek

Zlötý dyšť "normál" na jihu před barákem (dost tam fučí).
Obrázek

Obrázek

Lokvát celoročně venku, je víc narašený, než zimovaný v garáži.
Obrázek

Keřová višeň
Obrázek

Nějaká švestkomeruňka (šveruňka), odrůdu jsem nezaregistroval, šel jsem jen kolem. Ve větrném nijak chráněném sadu.
Obrázek

Obrázek

Muchovník lamarkův
Obrázek

Jako pozitivum beru, že nám poprvé nasadili na květy některé Eucalyptusy (na podzim) a květy tuto podzimní zimu přežily bez úhony S14 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 25 úno 2020, 22:23

Dnes do rána 0 °C S6 , cez deň +14°C S13 ...pred týždňom sa snežienky len tlačili zo zeme( sú na najteplejšej časti záhrady- od severu chránené)- dnes majú už takmer otvorené kvety
Obrázek
Arguty u nás ešte spia, kolomikty sa trochu prebúdzajú( sú aj s argutou pri južnom múre), kvitne lieska, drieň sa ešte neprebúdza, vonku vysadený lokvát zatiaľ ani náznak pučania (druhý sa už prebudil - na zimovisku pri cca 9°C), hyacinty cca 2 cm, kamčatky cca 0,5 cm listy, začala sa prebúdzať mirabelka, ostatné zatiaľ (našťastie) nič...ale to sa môže rýchlo zmeniť(keďže žiadne dlhodobé ochladenie asi nebude)-aj keď vo výhľadoch začiatok marca- vypadá, že budú "iba" priemerné teploty-bodaj by to vyšlo- lebo teplota pôdy v hl. 20 cm je už na úrovni konca marca-a takto sa to všetko rýchlo prebudí S13
...sused včera "zrotovátoroval" záhradu - a zatiaľ má zasadenú cibulu a cesnak :D ...ak stihnem, zrotovátorujem aj ja a posadím v sobotu...
Naposledy upravil ivan dne 25 úno 2020, 22:58, celkově upraveno 2
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 25 úno 2020, 22:26

No nádhera, Rudo! S6
To z toho co mám, a není toho mnoho :), je na tom víceméně stejně s tebou. Lokvát jsem vytáhl minulý týden ze zimoviště ven, a od té doby jede, jako když se pominul. To samé fejchoi, už shodily listy a jedou. Letos je to fakt mazec!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Stanley_51 » 25 úno 2020, 22:43

Tak u mně tedy totální spánek. Nikde není vidět ani náznak rašení až na jednu výjímku - kamčatky. Ty už co nevidět pokvetou. Ale jinak mrtvo i ve skleníku, fíkovník ani náznak, o feichoe nemluvě.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod kaossik » 25 úno 2020, 23:44

U mě je zatím průměrná únorová teplota 4.66°C, což odpovídá nadprůměrně teplému březnu, vegetace tedy logicky očekává, že další měsíc bude duben. Bohužel mě už arguty raší a na zaskleném balkóně už vyrazil jeden fíkovník a jedna fejchoa. Co se zahrady týká, krokusy už jsou v plném květu, jíva před rozkvětem a to samé kamčatky.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1182
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 27 úno 2020, 18:52

U mě fejchoa také začíná rašit, poté, co jsem jí vytáhl ven...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 27.02.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Rudolf M » 14 bře 2020, 00:12

Dnešní stav vegetace na zahradě, převážně v sadu. Meruňka není nijak zvýhodněná, je u otevřeného pole, nejbližší budova je od ní cca 50 m. Hrušně jsou na zahradě, stejně napučená je i nashi. Všechno špatně. Pluoty jsou stejně jako meruňka doslova pár hodin od květu. Na předposledním fotu je pistácie, nešálí vás zrak, pučí. Pomalu i pučí kříženec kaki. Na třetí fotce je Prunus tomentosa, chladný začátek března jí zbrzdil, ale už to jedeee. A to růžový do očí bijící je Prunus mume, ta kvete běžně mezi prvními.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Radim K » 29 bře 2020, 01:21

Takže, už je to několik dní od první mrazové apokalypsy, kdy jsme měli 3 noci -8°C a méně, s minimem -8,9°C v době, kdy meruňky na teplejších místech pozemku byly v plném květu a v počátku květu byly i další dřeviny.
Předem nutno říci, že je stále brzy na to, dělat součet škod, protože po loňské zkušenosti, kdy po -4°C v květu vypadaly mnohé pestíky květů zcela zdravě, nakonec květy stejně nebyly plodné. No a samozřejmě také pro to, že nás čeká další mrazokalypsa. Ale čistě z důvodů zjištění mrazové odolnosti daného druhu v dané fenofázi mi přijde zajímavé, alespoň tímto způsobem se nějak může "využít" trochu k dobru ta mrazivá hrůza.
Výsledky jsou docela zajímavé, dá se říci, že jsou vítězové a poražení.
-Mezi nejvíce poražené by jistě patřila Asimina triloba, která ve fázi poupat velikosti zrna hrachu omrzla na cca 90%
-Největším překvapením pro mě jsou asi meruňky, neboť pestíky některých i otevřených květů mají zdravou barvu a vypadají zcela živě, asi jen tak 10 - 15%. Vůbec to nechápu, jak je to možné. Pestíky v poupatech meruněk přežily na cirka 80%
-Absolutně nechápu aktinidie. Arguty na dvoře jsou více než z poloviny zelené! V sadu jsou na tom hůře a přežilo max 15% výhonků (tedy spíše vystrčených růžků). Kolomikty v sadu už byly ve fázi zřetelných lístků a přesto to vypadá, že asi 20% výhonků to zvládlo. Jak je možné, že by mohl u kolomikty přežít byť jediný výhon?!
-Akébie a nashi hrušně si hrály na spícího prince a ráno hned po mrazu se zdálo, že jsou vniveč. Akebia quinata úplně zčernala, nashi - pupeny a poupata byla úplně gumová a přesto dnes - Akébie má načernalé jen konečky výhonků, květy a většina lístků "je zpátky". Rovněž nashi je tak, jako bylo před mrazy, s živými pestíky.
-Pluoty, asijské slivky a evropské slivky se jeví bez poškození (stále ku podivu fáze poupěte, ale tak tak)
-Kříženci s meruňkou s většinovým zastoupením meruňky (tedy kromě pluotů), jako černá meruňka a cherrykose mají zmrzlé pestíky i ve stádiu poupěte u všech poupat, která jsem pitval. Nejhůře dopadlo, jako již tradičně, Aprium Cot´n Candy. Zmrzlé vše od květů přes poupata a možná i listové pupeny. Což mě mrzí, loni bylo prvních pár plodů a zamiloval jsem si je.
-Zcela bez poškození se jeví stálice, jako jsou ovocné kaliny, hlohy, muchovníky, mišpule, jeřáby, evropské hrušky, jabloně, šeferdie, hlošiny a tedy nejspíš i rakytníky ale také třeba pistácie.
-Z množství okrasných druhů zmrzly snad jen pupeny Stewartia monadelpha a možná S. pseudocamellia.
-Některé stálezelené rostliny v čele s kaméliemi a lokvátem mají listy zbarvené do bronzova až hněda v místech, kde na ně svítilo slunce, tedy zde škodilo klasicky sluneční záření.

Zatím asi takto. Je brzy na konečné soudy, ale něco už je zřejmé. Nejde mi dohlavy, že by -9°C mohl přežít byť jeden jediný výhonek kolomikty nebo jeden kvítek meruňky E9
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 29 bře 2020, 09:20

Radim_K: Radime. kolomikty jsou nekuteční držáci. Zatímco v památném roku 2012. kdy mi zmrzly koncem května při -5°C a méně všechny arguty na padrť (i metrové výhony byly zcela černé), kolomikty jen "zlehka" omrzly. Zčásti to přisuzuji tomu, že jsou u zdi, sice u severozápadní, ale u zdi. U té samé zdi ale byly arguty na prach. Ty se ale zvádly sebrat, na rozdíl od v té době již 10leté arguty u jižní zdi, která chcípla. Bohužel jsem teď vzhledem k situaci uvězněn v Praze a na sever se asi ještě chvíli nepodívám, ale když jsem rouboval na začátku března kolomikty, už tekly, na rozdíl od argut. Co jsem se bavil s máti, tak aktinídie vypadají celkem v pohodě, a to téměř po -11°C. Samozřejmě arguty ještě nebyly plně narašené a kolomikty měly první malé růžky. Hold ten původ na dálném východě se asi nezapře. Bohužel se jedná o zprostředkované informace, které nejsem schopen sám ověřit a tedy věrohodně potvrdit... :(
Co se týče argut v Praze, tak malou Japsai jsem byl schopen zakrýt, takže je téměř bez poškození. Jiná situace je u Ananasnajy, která je už o dost větší. Při Tmin -6,3°C zčernalo cca 60% asi centimetrových výhonů. Co je opět velmi zvláštní, a to jsem pozoroval i minulý rok ve VDF, tak jsou i dva různé výhony těsně u sebe, očividně ve stejném stádiu vývoje, kdy jeden je černý a druhý zelený... :shock: To mi hlava opravdu nebere. Jako kdyby ta rostlina měla nějaký obraný mechanismus, který se prostě rozhodne, tenhle výhon přežije a tenhle ne.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod antarian » 29 bře 2020, 16:29

Musim rict, ze ac jsem cekal po mrazech velke problemy, tam to vse bez nejmensich problemu zvladlo.

Je to mozne i diky tomu ze teplota sla nakonec k -5.3 max coz neni tak hrozne a mam vicemene vse chranene u zdi, eventualne celkovym resenim zahrady je pralticky vse zcela chraneno pred vetrem i ve dne kdy jsou opravdove vychrice.

Kde ale vidim podstatne vetsi problem pri soucasnem pocasi je vcelstvo a hmyz.

Vetsinou od pulky dubna mam cely pozemek plny hmyzu, vcel, cmelaku atd. (Sletavaji se k memu jezirku z sirokeho okoli)

Tento rok mi bohuzel uz kvetou stromy a doted jsem videl dohromady 2 vcely a diky pocasi co nas ceka se obavam ze se to do pulky dubna moc nezlepsi :-(

Resenim by asi bylo dostat na pozemek cmelaky a nejak je tu udrzet.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 29 bře 2020, 16:38

Tak my jsme viděli (slyšeli :) ) prvního čmeldu včera, ale ještě mu u nás na severu nic nekvete, jen fialky a vřesovce a pár narcisů.
Ale o ty mu nešlo...neměli jsme co nabídnout.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Lenkalor » 29 bře 2020, 16:46

U nás , bohužel, už napůl rozkvetly meruňky a včera a předevčírem byly obsypané včelami. Viděla jsem i žluťáska a ve skleníku jsem musela čekat, až vylétne čmelák, abych mohla zavřít dveře. Dnes to tedy s hmyzem bylo slabší, bylo chladněji.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Radim K » 29 bře 2020, 16:54

Hofis: právě že kolomikty u nás vždycky mrznou jako jedna z prvních dřevin, už -1 se na výhonech projeví, ale máš pravdu, že vždycky nějaký výhon zůstane.
Po tomto mrazu už jsem přesvědčen, že to není jen o teplotě, protože prostě -9°C by teoreticky neměla přežít žádná meruňka nebo actinidie a mělo by jít o život samotných rostlin. Bude tam mnohem více faktorů. Možná že si rostlina fakt částečně dokáže selektovat, co zůstane a co ne, nějaké stresové hormony možná? Těžko říct.

Jinak u nás bylo včera a předevčírem tolik včel, že to si snad nepamatuju nikdy takhle zjara. Šel jsem kolem meruňky a málem jsem vdechl včelu. Čmeláci jsou u nás už skoro měsíc, krásná hovádka, hledající, kde se usídlí. U nás býval problém s opylovači vždy, ale možná právě díky rozsahu a záběru pěstovaných druhů a množství se sem naučil hmyz létat mnohem více, něž třeba před 5 lety. Je to znát každý rok.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Pampel a 23 návštevníků