Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Lenkalor » 29 bře 2020, 20:53

Tak jsme to počítali a na naší malé vsi je kolem 60 včelstev, takže nedostatkem včel netrpíme. Spíš se předhánějí, která dřív. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 29 bře 2020, 23:51

Radim_K: Tak to je opravdu zvláštní, u mě za těch cca 17 let, co je mám, se mi nikdy nestalo, že by nějak zásadně omrzaly. Možná je to stanovištěm, ale opravdu ne. A to se u nás v té mrazové kotlině na severu občas dějou věci, to mi věř. Ano, s argutami je trochu patálie, to ano, ale kolomikty opravdu drží. Kupoval jsem v roce 2002 v Kruhu, 2 kolomikty (samec + samice) a 3 arguty (2 samice + samec). Z argut už mám pouze toho samce, který se ale předělal na samosprašnou samici, ostatní odešly, ale kolomikty mám stále a pravidelně bohatě plodí. Od té doby, co začaly plodit, jsem opravdu neměl jediný rok, kdy by nezaplodiy. Asi Ti budu muset poslat v létě nějaké rouby. :wink:
Nevím sice, co je to za odrůdu, tenkrát sehnat jenom kolomiktu byl problém, ale do Kruhu to nebylo daleko, a bylo to celkem krátce po tom, co tam zanikl ten výzkumák, který tam fungoval ještě za komoušů. Takže určitě to bylo něco od našich ruských přátel. Od Honzy Koly to myslím není určitě, souplodí se netvoří po třech plodech, ale pouze po jednom. Ale plody jsou velmi kvalitní, velké (3-4 cm) a lahodné chuti. Dle celé rodiny nejlepší z aktinídií. Akorát bohužel nevydrží, nedají se skladovat, ale k tomu by stejně nikdy nedošlo, jsou na to moc dobré…

U těch stresových hormonů si nejsem zcela jist, ty se vylučují právě až po tom stresu. Jmenovitě kyselina abscisová, o které jsem tu několikrát psal. Je ověřeno, že její koncentrace po jakémkoliv stresu skokově naroste. A jelikož se jedná o inhibitor růstu, rostlinu to vždy zarazí. Nemyslím si ale, že by jí to nějak výrazně uškodilo, spíše naopak se podle mě jedná o obranný mechanismus, který dá té rostlině čas, se s tím stresem vyrovnat. Popřípadě jí umožňuje, jako třeba při těchto pozdních mrazech, překonat to nepříznivé období a reprodukovat se. Sleduji to nyní v přímém přenosu na angreštech. Pořídil jsem letos několik nových angreštů. Nechci dělat nikomu reklamu, ale musím říct, že mi ze Spomyšle přišly za 69 Kč opravdu nádherné rostliny. Z některých jsem udělal 2, a přesto obě vypadají daleko lépe, než třeba Xenia co přišla ze Zázvorky. I když z té jsem byl také schopen udělat dvě rostliny. Ale k věci. Ty větší z těch rozdělených jsem hned vysadil na místo, ty menší jsem dal do květináčů a nechal u zdi ve dvoře, že je vysadím až později ve VDF. V tom dvoře jsou tak o 2-3 stupně vyšší teploty, než na záhoně. No, a zatímco ty silnější rostliny na záhoně se po těch mrazech totálně zarazily, tak ty ve dvoře vesele jedou a vypadají být tak minimálně o týden vepředu. Přitom poškození není vidět na žádném z těchto 2 vzorků. A to to byla původně jedna rostlina a startovaly současně. Úplně to samé sleduji na Kamčatce Auroře, kterou jsem odkopl z hlavního keříku. Přestože měla pouze malinký kořen, tak ta ve dvoře už krásně kvete, zatímco ta hlavní rostlina v záhoně se zarazila a stojí. Jsem na 100% přesvědčen, že za to může právě kyselina abscisová. Bohužel zatím pořád úplně nerozumíme tomu, jak přesně fytohormony fungují, a přímo ke kyselině abscisové se toho mnoho dohledat nedá. Ale vím, že Číňani už s ní dělají pokusy a snaží se například pomocí přímého nástřiku pupenů zpozdit jejich vývoj, a zdá se, že úspěšně! Bohužel je v angličtině vždy jenom shrnutí a v tom jejich „rozsypaném čaji“ se toho moc nedočtu. Pokud by to ale takhle fungovalo, byla by to fakt pecka. Asi by se to nedalo použít na nějaké komplexní zpoždění v tak teplé zimě, která byla letos. Kyselina abscisová se rozkládá se zvyšující se teplotou, muselo by se to tedy stříkat opakovaně, ale třeba na překlenutí zrovna takového teplého víkendu, jako byl tento, by to bylo ideální. Kolik by se tak třeba dalo zachránit meruněk! Spektrum využití by ale bylo jistě daleko širší. Od navození umělé dormance, jak jsem psal u lokvátu, nebo jak by chtěl třeba Miloš u aktinidií. Koneckonců i za ten zrychlený vývoj asimin při klíčení za vysokých teplot ze studie, o které jsem se zmiňoval právě u asimin, může prudký pokles kyseliny abscisové. Rostlina tím získá v prvních dnech vývoje neskutečný náskok, který se v další fázi růstu projeví exponenciálně. Jedná se přitom o ideální řešení, žádná chemie, pouze zvýšení koncentrace fytohormonu, který rostlina zná, umí s ním nakládat a navíc se sám rozloží s příchodem vyšších teplot. Velmi zajímavý, tento fytohormon.

Jinak to, že funguje přímý nástřik fytohormony, je již prokázáno, viz studie Mendelovy univerzity v Lednici, na kterou jsem upozorňoval v sekci tomelů. Zkoumal se vliv opylení na propad plodů. Součástí této studie byl i přímý nástřik květů tomelu koncentrovanou kyselinou giberelovou, jedním z dalších fytohormonů tentokrát však stimulátor. Na rozdíl od opylení, kdy byl vliv na propad plodů sice měřitelný, ale nepříliš výrazný, se dosáhlo tímto nástřikem snížení propadu plodů o 50%! Daleko nejlepší výsledek ze všech. Toť aplikovaný výzkum. Chci to sám vyzkoušet v létě.

Bohužel se mi nedaří nikde sehnat, na rozdíl od výše jmenované kyseliny giberelové, kyselinu abscisovou. Asi jí budu nakonec přeci jen muset koupit v té Číně, kde už s ní vesele frčí rozsáhlý aplikovaný výzkum. To je také příznačné. Zatímco my se tady nípeme v základním výzkumu, který je samozřejmě nejdůležitější, to nijak nepopírám, tak Číňani na nic nečekají a i za cenu metody pokus omyl neskutečně rozjíždí aplikovaný výzkum. To bychom také u nás docela potřebovali. Jenom doufám, že my pošlou opravdu to pravé. Ale říkám si, že jsem v životě přišel o víc, takže do toho asi opravdu budu muset jít, na to mě to prostě až moc zajímá.
No fuj, to je zase litanie… E1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 11 dub 2020, 20:06

Január bol u nás vďaka inverzii- mesiac priemerný- mal som z toho radosť, prišiel február- bol o 5°C - nadpriemerný S13 - zobudili sa prakticky všetky stromy, v marci počas dvoch vĺn silného ochladenia pomrzli:
- mandle na 100%
- marhule na 100%
- broskyne na teplom mieste na 100%, na chladnom mieste "dokvitajú" teraz- ale kvety opadávajú ( poškodené boli už ako púčiky)
-kamčatky plody majú cca 2 mm- postupne opadávajú
- mirabelky S13
-orechy- na 100%- zmrzli kvety aj rastové púčiky(mali už malé lístky):
Obrázek
(orech som vlani na jeseň už orezal na 50%- vrtivka orechová už 3 rok po sebe spravila 100% poškodenie plodov, tento rok zase zmrzol- vypílim ho tento rok celý...)
- ázijské hrušky, hrušky , ringlóty, slivky- kvitnú teraz -kvety sú zrejme poškodené- nie je tam jediná včela (aj keď je teplo + slnečno)
-jablone, čerešne, višne- vykvitnú zajtra (resp. pozajtra)- tesne pred ochladením S13
- dule už majú 5 cm mladé výhony- uvidíme, ako budú na tom v stredu, štvrtok
- tomely- - poškodenie (zatiaľ) cca 80%- odolávali celkom dobre,ale posledné dni to silné slnko- a ranné mrazíky- ich postupne "odrovnávajú"
- granátové jablká- prebúdzali sa v marci- namrzli aj kvetné aj rastové púčiky(boli silno narašené + mali miazgu)- nejavia "známky života"- a nielen púčiky, ale zatiaľ aj 2cm konáre sú bez miazgy- "suché"
- aktinídie- kolomikty a arguty namrzli v 3 "vlnách" - poškodenie na 100%- dnes asi 5 % púčikov sa začalo opäť prebúdzať- uvidíme ako budú vypadať vo štrvtok, piatok ...nepomohlo ani to, že niektoré konáre boli opreté o fasádu...
-chinensisky- po 3 týždňoch sú stále "rovnaké"- nejavia "známky života" ( zmrzli púčiky narašené + konáre):
Obrázek
Obrázek
- vinič- niektoré narašené púčiky sú zmrznuté- niektoré sa opäť prebúdzajú
- figovníky- pár konárov namrzlo, a breba ( väčšina), ktorá bola pred 2 týždňami prebudená S13 , tá, čo nie -sa teraz prebudila v týchto dňoch :
Obrázek
(je pravdepodobné, že po týchto chladných dňoch čo budú- opadá aj táto)...nebyť týchto dlhých mrazových dní- breba už mohla mať 1 až 2 cm :o
...za posledných 5 rokov- je to 4 roky s jarnými mrazmi S13 - predchádzajúce 2 roky som k "určitým" rastlinám mal v noci "pohotovosť " a -kúril- ohrievačmi, + robil ohne (tento rok tých mrazivých nocí bolo akosi priveľa) S13
...neni som "odborník"- ale u nás v médiách zaznelo od profi pestovateľov z našej oblasti, že poškodené sú aj slivky, hrušky, jablone...(mrazy poškodili ešte neotvorené kvety)
- je to už niekoľko rokov po sebe, čo je neúroda- mrazy, sucho+ vietor...vlani zo všetkých druhov ovocia boli len figy (veľké množstvo) a chinensisky-(ale figám a aj chinensiskám som pri jarnom mraze kúril...)...čo ostane po budúcom týždni uvidíme, držme si palce, nech aspoň niečo ostane
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Jožka » 12 dub 2020, 07:26

Ivan-u mě tomely a kiwi nejeví známky života,doufám že neodejdou celé stromky.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 12 dub 2020, 08:45

Jožka píše:Ivan-u mě tomely a kiwi nejeví známky života,doufám že neodejdou celé stromky.

Jožka, aj mňa to už napadlo, lebo v takomto pokročilom stave vegetácie boli mrazy silné a trvali veľmi dlho (nešlo o 1- 2 noci)- bol to ďalší extrém!.....v našom okolí "profi" pestovatelia používali všetko- :veľké sviece, "zadažďovanie"... a nepomohlo nič ( sviece pomôžu zvýšiť teplotu o cca 2 °C ( ale keď je -8°C, tak je to o ničom)....v r. 2016 silno namrzli taktiež (mrzlo 26.4. - 29.4.)...všetko sa to "spamätávalo" dlho po mrazoch:
- vinič- začal znovu rašiť až po 4 týždňoch od mrazov- a to len z kmeňov- 2 a 3 ročné prúty zmrznuté
-kivi- začalo rašiť po 5 až 6 týždňoch- a to len zo starých kmeňov, všetky prúty zmrznuté
-tomely -cca po 5 týždňoch- konáre boli silno namrznuté (mal som ich odstrániť- silno zmladiť)- v ten rok boli prírastky minimálne,
-ostatné stromy - bez úrody- "prechádzka" v sade- ako v lese- žiadne plody (praskliny napr. na jabloniach aj 50 cm dlhé)
viewtopic.php?f=6&t=137&start=9750
viewtopic.php?f=27&t=414&start=15
viewtopic.php?f=1&t=15&start=510
...v tejto reportáži (ešte pred 2 vlnou ochladenia t.j. 26.3.2020) vo video reportáži je ukázané, ako sa dá zistiť poškodenie na ešte neotvorených kvetoch:
https://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/19 ... -mat-urodu
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 13 dub 2020, 17:10

Dopľňam info- o tejto sezóne- ďalšia sezóna S13 :
- stromy oslabené suchom s predošlých rokov(jablone, slivky, ringlóty....)- kvitnú opäť takmer vôbec- a aj tých málo kvetov od predchádzajúcich mrazov (boli ešte úplne uzavreté)sú poškodené:
- jablone - poškodené kvety mrazom+ takmer nekvitnú je len zopár ks kvetov
Obrázek
Obrázek
-hrušky-poškodené kvety mrazom
Obrázek
-na duli- už teraz v apríli od roztočov-bradavičnatosť:
Obrázek
- durancia( nekvitne vôbec):
Obrázek
- ringlóta(nekvitne - má cca 5 ks kvetov):
Obrázek
- zelená ringlóta- nekvitne- len zopár ks kvetov:
Obrázek
- čerešne- vykvitnú tento týždeň- ale vraj sú tiež poškodené- ešte ako púčiky kvetov (uvidí sa- ako dopadnú)
- praskliny na kivi ( prasknuté boli už 15.3.- odvtedy nejavili "známky života")- až dnes z nich začala vytekať miazga- (cca po 4 týždňoch sa asi "obnovili" pletivá- aby namrzli tento týždeň- už po 4- krát:
Obrázek
...a to stromy neboli vlani ani predvlani vôbec preplodené- napr. aj vlani na nich ostalo iba zopár kusov plodov, proste to niekoľkoročné sucho nezvládajú,...doba, keď som rozdával bedničky ovocia je dávno v pr...... " v skratke"- realita
...pokiaľ ešte zamrzne aj zvyšok plodov fíg(breby) - tak sezóna je úplne do.... "odpísaná"-.... dúfam, že aspoň ten zvyšok čo je ešte "živý" sa udrží
...sucho je už také, že niektorým tulipánom kvety ani nevykvitli( neroztvorili sa)- ale už ako puky uschli :shock:- to som tiež ešte nyvidel ..a kvitne už aj nechtík lekársky (má cca 10 cm a už kvitne :shock: )
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod tomq » 18 dub 2020, 09:37

Zajímavý článek zhodnotil letošní zimu co do množství sněhu
https://chmibrno.org/blog/2020/04/06/sn ... 2019-2020/
Bohužel jak je na mapě vidět, u těch nejpostiženějších regionů suchem mi přijde, že se to jaksi sčítá a utíkají uplně jiným tempem horám, v zimě málo sněhu, v létě pak vysoké teploty a výpar.
Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 25 dub 2020, 08:54

Nemáte náhodou "super recept" na mravce v črepníkoch?...sú vo všetkých črepníkových rastlinách (napr. Reid - biely prášok má účinok max. 2 dni- potom sú tam opäť)...napr. pred 2 týždňami som presadil lokvát do väčšieho črepníka, okamžite sa tam nasťahovali,aj pred 2 dňami som všetko posypal, včera večer som ho polial, voda za "prepadla"- už z neho za dva dni "povyberali" cca 2 hrste zeminy- boli ich tam opäť stovky, ani premiestňovanie črepníkov nepomáha ... mravcov - ( rôznych druhov- malé, veľké, čierne, žlté, s červenou hlavou, hnedé...)je každým rokom viac a viac, v celej záhrade, sucho + teplo im "prospieva")....dík za rady
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 26 dub 2020, 09:21

Zkus tohle, je to víceúčelové (dá se použít i jako zálivka) a funguje to:
https://www.deveshop.cz/insekticidy/ata ... amp--250g/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 26 dub 2020, 21:43

Hohis- dík za tip, vyskúšam v črepníkoch ....dnes som skúšal "vytopiť" mravcov pod figovníkom( viem že to s nimi nič nespraví)- len som im trošku pokazil tú "pohodičku" čo tam majú celú sezónu- je tam neustále sucho( čo im vyhovuje) - figovník všetko vlhko spotrebuje ( a nepolievam ich) ...nechal som tam natiecť za 20 minút cca 800 l vody ( čo je cca tohtoročný deficit pod 1 figovníkom)- všetka voda sa v tej nepriepustnej ílovine stratila- iba pôda vydávala také "zvláštne" zvuky...neviem, či tie mraveniská idú do takej hľbky (možno som polieval až do Austrálie...)- takže kvôli mravcom tento rok dostali zálievku :o
...A robím postupne presvetlovací rez figovníkov (keďže breba zmrzla cca pred mesiacom- tento rok sa začala zväčšovať veľmi zavčasu- už koncom marca- čo si ešte nepamätám)-...... dnes orezaný zatiaľ 1. figovník (boli tam stovky kusov zmrznutej breby)- konečne sa začal opäť "prebúdzať"- takže bolo vidno aj zmrznuté aj živé konáre, postupne orežem aj ďalšie:
Obrázek
...a začali sa opäť ( od cca 15.3. čo prvý krát zmrzli) "prebúdzať" aj chinensisky- väčšina vlaňajšieho dreva- je zmznutá, na niektorých konároch 1 očko raší
( zmrzlo aj staršie drevo, nie len vlaňajšie):
Obrázek
...tomely- zmrzli komplet- 2-3 haluze javia známky života- ostatné nič ( najviac ma mrzí, že na jednom stromku- čo bol komplet prevrúblovaný-nerašia vlaňajšie vrúble, čo sa vlani krásne ujali):
Obrázek
...granátovníky- ani na 3 m konároch- zatiaľ bez známok života( zospodu od koreňov rašia nové výhony) S13
...vinič- väčšina vlaňajšieho dreva- zmrznutá, na niektorých aspoň 1 záložné očko raší:
Obrázek
...a niektoré tulipány ani neotvorili kvety- ale uschli ešte ako puky:
Obrázek
Tak ako písal Milas- budeme chodiť do Kauflandu... asi tak
Naposledy upravil ivan dne 26 dub 2020, 22:35, celkově upraveno 1
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod tomq » 26 dub 2020, 22:13

Ivan, dost mě překvapuje jaké škody ty mrazy napáchaly, i u tebe v teplém klimatu a zvlášť na tak velkých stromech, u tulipánů jsem letos taky poprvé viděl že některé uschly už jako poupata, pořád jsem se divil že ty ve stínu už kvetou a ty na slunci ne a když jsem se podíval do trsu, odhalil jsem proč :( opravdu nepamatuju. Je vidět na tvém případě jak 400km jihovýchodně od nás je klima o dost kontinentálnější, hotovej kazachstán :D :D , pro porovnání, už jsem dával fotky i do tématu vinné révy, u nás už víno začíná kvést, mrazy nebyly zdaleka takové jako u vás
Obrázek

Obrázek
tomq
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 05 bře 2013, 16:15
Bydliště: Litoměřice 160mnm

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 26 dub 2020, 22:38

Kazachstán, Mongolsko.... :shock: ...opäť bude "zaujímavá" noc- je 22,30 hod. a už teplota klesla pod 5°C S13 S13 S13
...realita....
tomq- lenže voľakedy to tak nebývalo, striedali sa roky suché, vlhké, teplé, studené, občas neskoré mrazy, ( úrodné a neúrodné roky)....teraz sú už len horúce + suché roky, každoročné mrazy, neúroda.... extrémov u nás pribúda....
-napr. info zo SHMU:
31.3. malo Hurbanovo rekord -6,1 °C - za 120 rokov čo merajú teplotu- takúto ešte nenamerali
obec Biely Kostol pri Trnave (v podstate tiež JZ Slovenska) mala do minulého týždňa za posledných 32 dní - v noci 24x mráz ( u nás 23x)....prízemné mrazy už ani nerátam
za posledných 51 dní má Hurbanovo - 10mm Zrážok,( u nás 13mm)
vlani veľkopestovatelia ovocia u nás na ochranu pred jarnými mrazmi vynaložli 600 tis. EUR, tento rok už 1,4 milóna EUR...marhule nezachránilo ani vykurovanie, ochraňovali čerešne, slivky, jablone....
včera opäť fúkal severák 86 km/h- listy na stromoch vypadajú ako obschnuté šaláty....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 27 dub 2020, 12:27

ivan píše:Hohis- dík za tip, vyskúšam v črepníkoch ....

Nemáš zač, Ivane. To je mi fakt líto, co se tam u vás děje… :(
Praha je podobně vysušená, ale nějako vodu naštěstí ještě mám. Ale dnes jsem se vrátil ze severu, tam je to jako v zemi za zrcadlem. Je to tam vše tak o dva týdny pozadu, přes měsíc tam vůbec nepršelo, ani minulý týden ne, co v Praze spadlo 9 mm, a stejně chodíš po trávníku po poddajné půdě, vše je zelené, prostě neuvěřitelné. Ty mrazy skoro nic nenapáchaly, na severu to, snad kromě meruňky, kamčatek a hlošin, skoro všechno spalo. Od začátku roku zde spadlo takřka 280 mm. Nechápu, jak může být na těch mapách Intersucha u nás červená barva. Situace je ve skutečnosti taková, že když v pátek a sobotu klesl tlak, začala se nám v nejhlubším místě sklepa vzlínat voda. Jestli tedy někde dělali vrty, tak u nás určitě ne. Ach jo, to se to pak frajeří, co… :(
Ale zase tu až do čtvrtka každý den v noci mrzlo, minima však nikdy neklesla pod -2°C a většinou se držela kolem -1°C.
Takže prosím neberte to jako provokaci, ale pro porovnání k ostatním:
Třešeň začala kvést přesně po tom posledním mrazíku hned ve čtvrtek, jak kdyby to měla na minutu načasované. V nedělli byl stav takto:
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

Květy jsou zcela zdravé, hučí to v ní jak v úlu, zdá se, že nouze o třešně letos asi nebude.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

Jabloň (Golden delicious), má teprve začínající poupata. Dokonce na tom byla tak, že jsem si po řezu i mohl zcela v klidu vybrat několik ještě skoro nenarašených roubů z vrcholků. V Praze je jabloň již zcela odkvetlá.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

Kolomikty v pohodě, začínají tvořit květy, nic nezmrzlo, snad kromě roubů, ale k tomu blíže u kiwi. To zelené, co je vidět na fotce je pouze kolomikta, arguty teprve začínají rašit. V Praze už mám na argutách tak 15 cm výhony.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Kolomikta, VDF, 26.04.20

Minulý rok sazená arguta Chang Bai Giant to taky dala v pohodě.
Obrázek
Foto: arguta, Chang Bai Giant, VDF, 26.04.20

Asimina (Mango), se začíná probírat, viz foto níže. Z toho mám opravdu velkou radost, sháněl jsem tuto odrůdu celkem dlouho. Nakonec jsem sehnal, ale bohužel pouze roubovance. Ale nevadí, nechám ji zpravokořenit, tzn. roub je tak 20 cm pod zemí. Jde mi hlavně i o ten bujný růst, kterým se tato odrůda vůči jiným asiminám údajně vyznačuje. Pokud by vás zajímalo, jak hluboká byla ta jáma, tak asi 80 cm, dostal jsem se až na jíl a kopal jsem jí opravdu dlouho... :) Sázel jsem jí při těch deštích v únoru, takže ty mrazy prodělala zcela bez újmy a už krásně raší. Na tom zimním sázení asimin, jak jsem četl, tedy asi něco opravdu bude. Nechtěl jsem to doporučovat, pokud nebudu mít vlastní zkušenost, nyní to, zdá se, mohu vřele doporučit. Jinak Prima je jen o trošku více narašená. Ideální stav na roubování, čehož jsem i náležitě využil, takže vám, nene, věřím a narval jsem jich tam všech sedm. Byly krásně zelené, čerstvé, krásně se s tím pracovalo, takže to by bylo, aby se něco nechytlo, ještě jednou díky! Foto jsem raději nedělal, ten stromek teď více než cokoliv jiného spíše připomíná sáčkovník... :D
Obrázek
Foto: Asimina (Mango), VDF, 26.04.20

Schizadra jako obvykle narašená mezi prvními, pořádně jsem jí v předjaří zeštíhlil, budu jí držet zkrátka.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

U tomelů Nikita teprve zašíná pučet.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20
To semenáč tomelu, který byl celý dobu zabalen a vybalil jsem ho až v neděli, vypadá o dost lépe. Vypadá i o moc lépe, než semenáč v Praze. Asi mu ten můj zábal na zimu dělá až moc dobře, budu asi muset trochu ubrat. :D To samé platí i u fíkovníků, viz níže. Doufám jen, že to nespálí slunce, ale snad ne. Jinak ten terminál uprostřed má tak 1,5 m a celý vyrostl za minulý rok. Trochu jsem ho zeštíhlil a vyřezal staré suché dřevo. Zde mám letos velká očekávání, minulý rok poprvé zakvetl jedním květem, doufám, že letos to bude lepší.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

No, fíkovníky byly bohužel už narašené až moc, po rozbalení už na mě vykoukly skoro bílé výhony a dokonce i několik kusů zcela bílé breby. No nedá se svítit, slunce to skoro jistě spálí a ty kousky breby opadají. Dokonce i na Mičurinske 10 je jeden malý kousek breby ve spodnější partii, doufám, že na všku se breba ještě objeví. Jinak to ale stejně v létě zaštípnu a pojedu to jen na hlavní úrodu. Minulý rok to na Michurinske vše opadalo, tak to snad udrží tento rok. Každopádně bulharký fíkovník a očividně se mu plodit chce.
Obrázek
Foto: Michurinska 10, VDF, 26.04.20
Podobně i LdA:
Obrázek
Foto: LdA, VDF, 26.04.20

I na podzim vysazené rakytníky jsou, zdá se, celkem spokojené:
Obrázek
Foto: Altajská, VDF, 26.04.20
Obrázek
Foto: Žemčužina, VDF, 26.04.20

Tak to jsou věci, které se povedly, je ale i pár věcí, co se úplně nepovedlo.
Kamčatky sice vypadají pěkně, ale Amuru zmrzl celý vršek i s květy, takže letos nic. Ale pěkně obrůstá odspodu. MT je opět držák, plody mít nějaké bude, ale tak odhadem max. 20 až 30% běžné úrody.
Obrázek
Foto: MT, VDF, 26.04.20

Meruňka bude mít tak max. 20 plodů, ale to je na ty mrazy, co byly, celkem dobrý výkon.
Obrázek
Foto: VDF, 26.04.20

A nově na podzim vysazené hlošiny dostaly bohužel plnou nálož. Klasika, ještě moc nevědí, kde se to vlastně ocitly, v dobré víře brzy narašily a hned dostaly kosu skoro -11°C. Tak si to snad už na příští roku budou pamatovat... :( I tak ale budou ještě kvést. :shock:
Obrázek
Obrázek
Foto: pointilla fortunella, VDF, 26.04.20
Obrázek
Foto: pointilla amoroso, VDF, 26.04.20

Takže, abych to zakončil, na severu to letos nevydá zas tak zle.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ZdenekCernoch » 27 dub 2020, 22:25

ja bych to napsal není nad řeku tekoucí pod zahradou - pumpa jede celý dny stačí mi 8 metru šlauchu od pumpy do řeky S9 . Nejde to vyčerpat a zatím nezmrzlo nic .
Obrázek tatarka - doufám že budu plody kvete to jak blby a plody ani tuk. Dole za tatarku řeka Rott

jinak celkem strategická poloha . Dva krát boly povodně jednou 366 m3 chybalo 10 cm na zahradu a podruhý 404m3/sek už teklo přes spodní část zahrady ale domek na suchu.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ivan » 29 dub 2020, 17:40

ZdenekCernoch píše:ja bych to napsal není nad řeku tekoucí pod zahradou - pumpa jede celý dny stačí mi 8 metru šlauchu od pumpy do řeky S9 . Nejde to vyčerpat a zatím nezmrzlo nic .

jinak celkem strategická poloha . Dva krát boly povodně jednou 366 m3 chybalo 10 cm na zahradu a podruhý 404m3/sek už teklo přes spodní část zahrady ale domek na suchu.

Zdenku- to že je to strategická poloha- to je jasné- to, že je niekde sucho, ty ani nemôžeš tušiť :) - stromky napr. už 3-4 roky po výsadbe majú korene na úrovni spodnej vody, takže rásť to tam musí ako bambusy vo Vietname....( u nás je nepriepustný íl, ktorý keď preschne- ako teraz za posledné roky, trvá veľmi dlho- roky aby opäť nasiakol do veľkej hľbky...)
Aj starí Egypťania už vedeli o tom, že okolie Nílu je stategická poloha :)
Hofis- máš 280 mm od zač. roka :shock: a ešte vegetácia opozdená cca o 3 týždne S6 ..... ( u nás 103 mm...)- stromy sú už plne olistené- odvitla dula, teraz kvitnú pagaštany konské- to len na porovnanie, ako tu už chýba voda.....- to je rozdiel- napr. aj pre tých škodcov- že sa im tu tak dobre darí
...v TV hovoril pracovník s Poľnohospodárskej univerzity v Nitre- že ešte takéto škody- čo mrazy napáchali v ich sadoch ešte nezažil...extrémy sa u nás stupňujú...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků