Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 30 kvě 2019, 14:34

moonvil píše:Člověče, kde bereš čas na to sepisování, já tě zaměstnám jako redaktora na mém webu :wink:
Květen je opravdu dost chladný a řada teplomilných rostlin prostě od konce dubna trčí, ale nebýt toho počasí, tak tu nic nenapršelo a trpěly by zase jiné věci, takže na něco je to blbé a na něco naopak skvělé.
Teď po tom posledním dešti mě překvapily bambusy - předevčírem nikde nic a dnes všude 50cm vysoké puky, úplně jsem se toho leknul, když jsem šel za šera okolo.


Ono se to má trochu jinak, poslední dobou bylo spíš strašně moc práce a času hodně málo. Na moji milovanou zahrádku na severu jsem se moc nedostal, ale vlastně se mi tam ani moc nechtělo, protože bylo opravdu hodně zima, hnusně a navíc pěkně fičelo. Bylo mi jasné, jaký to bude mít na tu rozbujelou vegetaci vliv, a ani jsem to nechtěl radši vidět. Zlepšení přišlo až koncem minulého týdne, tak jsem sebral odvahu a šel na obhlídku. No radost jsem z toho neměl, ale pak jsem si všiml těch počínajících květů na semenáči tomelu a zavalila mě naprostá euforie. Těžko se to popisuje, ale čekám na to 10 let, a když už pomalu ani nedoufám, tak to přijde. Je to takové zhodnocení té dlouhé péče a vymýšlení a práce... :)
Každý jsme to asi někdy zažili, kvůli tomu konec konců ty rostlinky pěstujeme, ale 10 let je 10 let. No, a vté euforii jsem to ještě v neděli skoro celé napsal. Bez nakvetlého tomelu by nebylo nic... :)

Ale ono mě to přejde, už toho zase tolik nebude, žádný strach... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Radim K » 31 kvě 2019, 00:20

Hofis: jsem hodně zvědav na plody toho Tvého semenáče, případně bych měl příští rok i zájem o roub :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod ZdenekCernoch » 31 kvě 2019, 05:24

ono to není ještě uplně jistý co z toho bude jestli samec nebo samice. U mě taky už plodí nebo spíše snaží se plodit pár semenáču tomelu ale plody za nic nestojí jsou malý a trpký
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 12:40

To je mi naprosto jasný, že ještě vůbec není vyhráno, jestli se vůbec vytvoří nějaké plody, jestli se vůbec udrží, a navíc, genetika je hrozná sviňa... :(
Já si jenom pamatuji, že to byly klasické soudkovité, ale spíše kulatější, ne zašpičatělé plody, hodně dobré, ale hlavně velmi rané. Tehdy se objevily už na přelomu září/říjen, což mě velmi překvapilo. Měl jsem z nich asi 6 semen, vzešla 4. Zasadil jsem 3 rostlinky k sobě ve VDF, a jednu v Motole. Ve VDF to přežila do dnešních dnů jediná, v Praze je s toho takový pokroucený chcípák. No tak uvidíme.
Ale první z důležitých kroků k plodnosti přišel, alespoň bych mohl vědět, na čem jsem. :)
To Radim K:
Nějaké rouby by se určitě daly... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2019, 12:45

Sorry za tu hrubku, oprava "s", "z" :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2019, 10:49

To sucho je fakt tragédie, v to Polabí je to skutečně husté, někdy jezdím okolo, viz následující článek:
https://www.novinky.cz/domaci/508310-su ... rovic.html
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 21 čer 2019, 12:03

S těma borovicema to dost dobře nechápu. Na jižní Moravě se právě borovice vysazovaly do písku, do suché půdy, pro svoji schopnost zakořenit hluboko kůlovým kořenem. Kolem Moravy (řeka) taky schnou borovice, v místech, kde kořeny naprosto jistě musí dosahovat k vodě (kolem ramen plných vody, kolem štěrkáčů...)...Bojím, že těm borovicím je něco jiného.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Brano70 » 21 čer 2019, 12:09

nene píše:S těma borovicema to dost dobře nechápu. Na jižní Moravě se právě borovice vysazovaly do písku, do suché půdy, pro svoji schopnost zakořenit hluboko kůlovým kořenem. Kolem Moravy (řeka) taky schnou borovice, v místech, kde kořeny naprosto jistě musí dosahovat k vodě (kolem ramen plných vody, kolem štěrkáčů...)...Bojím, že těm borovicím je něco jiného.



Nene, mas pravdu, suchom to nie je. Je to s najvacsou pravdepodobnostou nasledok napadnutia borovic hubou sypavkou: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sypavka_borovice alebo https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cerv ... a_borovice. Na Slovensku odislo kvantum porastov borovice prave posobenim tejto huby... S13
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 507
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2019, 13:03

Hmm, je to možné, také jsem m2l borovici spojenou spíše se suššími půdami, proto mě překvapilo, že schne i tohle.
Ale asi kdyby nebyly ty stromy oslabené, tak by je to nenapadalo tolik, nebo by tomu tolik nepodléhaly, ale to je otázka.
Na českolipsku, kam jsme jezdili dříve celá rodina sklízet podborováky takřka kosou, je to také bída, tam to ale zase decimuje chroust, resp. ponravy. S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod nene » 21 čer 2019, 14:33

Cokoli je vhodné k získání dotací, to bude využito a zneužito, vyjímečně použito.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Marek1970 » 10 črc 2019, 08:37

Pekný článok o dlhodobom nedostatku zrážok v Čechách aj na Slovensku, jeho príčinách a možných opatreniach človeka na jeho zmiernenie. Teraz len keby všetci zodpovední za životné prostredie prešli od kecov o potrebe zadržiavania vody v krajine k reálnym činom, lebo už včera bolo neskoro S13 .
https://www.aktuality.sk/clanok/707154/ ... cne-sucho/
Pre pokračovanie v čítaní celého textu treba vždy len kliknúť na "Pokračovať na článok"
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Hofis » 10 črc 2019, 18:08

S tím nelze, než souhlasit. Moc mě pobavilo, když Brabec (ministr pro životní prostředí) přišel s iniciativou „Milión stromů pro Česko“, kdy chce pomocí osvěty a různých podpůrných programů ponouknout lidi, aby vysazovali ve svých zahradách stromy. A naše přeskvělá a věci jistě plně znalá média to strašně zdrbla, co je to prý za blbost, že to teda tomu suchu vůbec nepomůže, a to ještě ten program ani nebyl spuštěn, má se tak stát v září. Z toho by jeden blil. A přitom stromy jsou ta hlavní správná cesta, jak z této spirály smrtícího sucha ven viz http://www.zelenaproobcany.cz/pdf/zelenaklimatizace.pdf.
Masivní výsadba smíšených lesů s původními dřevinami, tedy jasany, buky, jeřáby, duby, jedle atd. Je potřeba si uvědomit, že teplejší klima v našich končinách již dříve nesčetněkrát bylo a tomu se přizpůsobil přirozeným výběrem i celý biotop. Ten byl tak schopen přirozeným způsobem takovýmto extrémům odolávat a hlavně ochlazoval vzduch masivním výparem vody v parných dnech. A z této vody se pak kumulovaly srážky. Koloběh, ověřený samotnou přírodou po tísíce let.
No a my jsme to všechno vykáceli a nasadili místo toho rychle rostoucí, především smrkové monokultury, hlavně aby bylo hodně dřeva na kšeft. Vysušili jsme většinu mokřadních ekosystémů, které ve velkém zadržovali vodu a nechali nepromyšleným a často zcela nesmyslným velkoplošným zemědělstvím spláchnout většinu organické hmoty z půdy, která jako jediná dokáže opravdu efektivně zadržovat vodu. Takže černozem už skoro nemáme a ten zbytek střelhbitě eroduje, smrky decimuje kůrovec, který se v tomto počasí rojí až 3x ročně a většina vody nám odteče v řekách. Do vzduchu se tedy z půdy a stromů uvolňuje stále méně vody, vzduch se neochlazuje a netvoří se žádné přirozené srážky, přicházejí extrémní vedra a holiny samozřejmě nic nestíní, takže se les stále víc a víc vysušuje. Co ktomu dodat?
Co jsme si nadrobili, musíme si také sežrat! S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3790
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Pokuston » 10 črc 2019, 19:46

Obnova krajiny a výsadba nových lesů je sice chválihodná věc ale na globální oteplování má asi minimální vliv.Tam jsou rozhodující emise skleníkových plynů.
http://blog.aktualne.cz/blogy/radim-tol ... emid=34350
https://blisty.cz/art/95370-v-roce-2018 ... nglie.html
Někde na to ale ještě věří
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ro ... f6b220ee8/
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod majoxx87 » 10 črc 2019, 22:27

Nechcem tu teda provokovat, ale da sa precitat o tom suchu napriklad aj toto: http://www.osel.cz/10596-sucho-na-entou.html
Ono urcite to tu uz par krat urcite bolo, a ja osobne (To je naozaj ale len taky osobny pocit) by som to az tak "brutalne" nespajal ludsku cinnost s napriklad touto suchsou epizodou...
Samozrejme v epizode zeme bolo mnoho obdoby s ovela - ovela vyssimi globalnymi teplotami,... stale treba mat na mysli ze zijeme v iterglaciali... Bohuzial v davnej minulosti aj napriklad sucha mali na roztrusene ludstvo ovela mensi vplyv, ako dnes ked zijeme na "preludnenej" zemi,.. Takze sa s tym asi budeme musiet naucit zit,... Niekto na suchsom, niekto na morejsom, niekto na teplejsom, niekto na studensom mieste,...
Inak svojho casu bol krasny dokument o "zelenej" sahare,... a o tom ako sa v priebehu mozno jednej generacie zmenila na vyprahlu pust.. a o dokazoch ako sa snazili "vymodlit" dazd povodny obyvatelia tejto oblasti,... ale nakoniec na toto ma vplyv sklon rotacnej osi zeme a ty ludia co tam v tej dobe zili mali len naozaj smolu, ze zili na "nespravnom" mieste v "nespravny" cas..

Takze by som to ukoncil takym vecnym sloganom,..

S miernym pocasim pre vsetkych pestovatelov na vecne casi a nikdy inak,...
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

Re: Vliv globálního oteplování a počasí na vegetaci

Příspěvekod Pokuston » 10 črc 2019, 22:51

majoxx87 píše:Samozrejme v epizode zeme bolo mnoho obdoby s ovela - ovela vyssimi globalnymi teplotami,


Nikdy ale na ní nebylo 7 mld lidí kteří vypouštějí stále vic sleníkových plynů ,ničí přírodu a rozvracejí klimatický systém.
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků