Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Kika » 14 kvě 2021, 12:39

Ragnar, vypadaji krasne. Uz jste je vloni ochutnali?
Kika
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 18 říj 2018, 08:13
Bydliště: Taborsko 405 m.n.m., Praha 260 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Argout » 14 kvě 2021, 13:02

Ragnar:

Nádherné rybízy, slibné odrůdy. Odkud je, prosím, máte? Ta Selechanskaja 2 je fascinující a myslím, že mi rozhodně chybí!


Mně letos kvetou skoro všechny letos zasazené rybízy, (ty staré taky, nejvíc ten dvacetiletý stromkový dědeček od Starkla, co jsem ho chtěla po sklizni vykopat), asi na ukázku, abych to s nimi nevzdala. Vypadá to na rybízový rok.
Jen tedy jedno zklamání, složitě sehnaný červený Redpoll už tvoří kuličky, což bych od něj, že má být extra pozdní, nečekala. Leda by to bylo tím, že přišel urychlený německou poštou a jejími vytopenými sklady. Ale i kdyby byl urychlený o měsíc, tak by se snad neměl chystat zrát už v červnu (má být srpnový). V podstatě má větší kuličky než Kozolupský.
Čili odhaduji záměnu odrůd. :? No uvidím nejspíš až za rok. Asi budu muset zkusit vymyslet, jak ho dostat z UK, i když po Brexitu se jim sem nic moc posílat nechce, všichni tamní prodejci mě poslali do háje.

Slibně se tváří i Neva Ceresnyeva a Black Marble, zatímco Black Bells ani ťuk. Z černých bych ráda sehnala ještě Late Night a zde ve fóru mě láká Selechanskaja 2.


Od února mám objednávku (vč. rybízu) u Deaflory, zatím nic, ani faktura. Prý ji pošlou, až mi tu objednávku zkompletují. V minulých letech posílali hned na začátku května. Zaznamenal jste u nich někdo takovou liknavost?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 14 kvě 2021, 20:38

Kika: Zatím bez ochutnavky, mam je teprv kratce, na fotce sou lonske roční výhony.

Argout: Mam je z Ukrajiny od jednoho pestitele, co ma hafo odrud drobneho ovoce. Jedná se o ruské sladkoplode druhy, dlouho sem sháněl odrůdy jedlé přímo z keře a ne kyseliny jako Titania a podobné u nás prodávané.
Něco u nas mívá na jaře sempravlosinach.cz nebo dražší Lubera, Limbach, jinak slabota a ty švédský kyseliny.
Zkusím namnožit ze současných zelených výhonků, to by melo fungovat.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 15 kvě 2021, 21:44

A ako sa to dá od toho Ukrajinca dostať ku nám? Poštou asi ťažko...
Tú Selechanskaju 2 by som snáť tiež skúsil keď ju všade tak chvália.
Všimol som si že z tých Ruských dosť chvália ešte nejaku odrodu Dobrinaja.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 16 kvě 2021, 07:47

Letos sem nic nesháněl, v současné době lockdownů a korona nesmyslu to bude asi problém. Poštou vůbec, to by neprošlo celním. Když byly hranice otevřený, hodně lidí sem jezdilo, takže nebyl problém sehnat nějakého kurýra.
Když se koukneš sem: https://vniispk.ru/species/black_currant hodně odrůd je založeno právě na křížení s Selechenskaya-2. Mají to zde pěkně popsaný, včetně oblastí...
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 16 kvě 2021, 11:46

Ja mam Jubilejnu Kopanju a Sofijevsku z vychodnych odrod, ale stale hladam sladsie a sladsie odrody, resp. aby tych kyselin bolo co najmenej, cukor mi nevadi :-). To uz asi potom nebude cierna ribezla ale krickove hrozno :-D
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 22 kvě 2021, 08:04

airbusy píše:Ja mam Jubilejnu Kopanju a Sofijevsku...

A ako prosím ťa hodnotíš tieto odrody po chuťovej stránke?
Ja som ich na jeseň kúpil, tak som zvedavý čo z toho bude, len dúfam že mi neposlali nejaké zmätky lebo Jub. Kop. má už vyvinuté pekné malé plôdiky, zatiaľ čo Sofijevskaja len teraz odkvitla.
Pritom Sofijevskaja má byť cca o 2 týždne rannejšia. Ale uvidíme...

Inak ja sa za maximálnou sladkosťou neženiem. Preferujem vyvážený pomer cukrov a kyselín.
U čiernych ríbezlí mi skôr prekáža ak je príliš pevná/hrubá šupka a dosť mi vadí keď je príliš výrazný ten suchý ostatok po kvete čo ostáva na spodku bobule(neviem či to má aj nejaký odborný názov).
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod nene » 22 kvě 2021, 09:44

Tibor píše:
Pritom Sofijevskaja má byť cca o 2 týždne rannejšia.


Sofijevskaja je u nás nejpozdnější ze všech našich černých rybízů. Tedy aspoň manželka se dušuje, že to byl poslední rybíz - o dost poslední, který obírala. Pokud jde o nás - máme lepší odrůdy. Podle toho, jak se S. chová u nás, tak bychom ji asi nikomu nedoporučili. Koupili jsme ji ovšem proto, že byla velmi doporučovaná, máme ji třetí rok, třeba jsme ji ještě nedocenili....
Jubilejnaja Kopanja - velmi dobrá volba.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Jožka » 22 kvě 2021, 11:37

A co Losan a Tatran, pěstujete někdo? V zahradnictví mě řekli že je to dobrá volba, tak nevím..
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 22 kvě 2021, 11:39

Tak to budete mať na 100% bordel v odrodách, alebo skôr predajca od ktorého to máte. Ja som to kupoval z kohaplantu.
Ale podľa toho čo som som si načítal u Ukrajincov má byť Sofijevskaja o 2 týždne rannejšia oproti Jub. Kop. chuťovo podobná ale menej kyslá oproti Jub. Kop.
Už si to na 100% nepamätám ale malo by ísť o odrody z rovnakého kríženia, s podobnými vlastnosťami.
Ale pamätám si že tá Sofijevskaja má mať trochu netypické mierne do žlta sfarbené listy, tak podľa toho by sa mala dať identifikovať.
U mňa majú obidve nejako nezdravo vyzerajúce nažltlé listy :-), tak snáť sa pozbierajú.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 22 kvě 2021, 12:06

Jožka píše:A co Losan a Tatran, pěstujete někdo? V zahradnictví mě řekli že je to dobrá volba, tak nevím..

Tatran mám už cca 10 rokov.
Zdravá, vitálna, úrodná rastlina. Krásne ovocie, pekné strapce, veľké bobule no proste radosť.
Ale je strašne kyslý!!! Za čerstva prakticky nejedlý. Par krát sme robili džem, išli tam kvantá cukru a to sa nakoniec nepriaznivo prejavilo na kvalite. Možno by sa dal použiț do zmesi s iným výrazne sladším ovocím na dokyslenie(moruše, slivky atak podobne).
Inak je to dosť neskorá odroda u mňa dozrieva koncom júla.
Ak nechceš vyslovene neskorú odrodu tak radšej kúp Detvana.
Tiež mám a som spokojný.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod nene » 22 kvě 2021, 12:27

Jožka - Losan máme už nejméně třicet let, spolehlivá odrůda, zdravá, klasický červený rybíz, když nám kosi nechají, tak si taky rádi "zobneme". U nás s ním není nic špatně ( poctivě vyšlechtěná odrůda z Velkých Losin).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Jožka » 22 kvě 2021, 13:40

Tibor- tyto dvě odrůdy jsem nekupoval pro sebe, já mám raději jiné ovoce. Ale když jsem rostlinu zkracoval zbyly nějaké řízky tak jsem je jen tak pichnul do země a vypadá to že se chytli. Tak jestli to má cenu zasadit.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 22 kvě 2021, 15:32

Ako som napísal Tatran jednoznačne neodporúčam.
Losan nemám tak sa k nemu nevyjadrujem.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 22 kvě 2021, 23:21

Tibor - Jubilejnu a Sofijevsku mam tusim tiez z kohaplantu. Sofijevska mi tiez dozrieva po Jubilejnej, ale mam ju pod stromom, tak mozno pre to, chutovo ma zatial neohurila, ale je to este mlady ker a nema tolko slnka. Jubilejna je na priamom slnku, jeden ker rastie bujne a druhy len tak pomenej. Inak je chutovo fajn a ma aj vacsie bobulky. Vsetko zavisi od pocasia, minuly rok v case dozrievania dost prsalo a plody praskali na kriku, ani chut nebola taka sladka. Zistil som, ze cierna ribezla ma rada hodne vody a aj hnojenie, vtedy dobre rastie a je vacsia uroda. Ak je suchy rok, tak na dalsi rok je slaba uroda. Inak z ciernych by som chcel ochutnat Bonu a Cierneho bumera, co su zac :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků