Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 23 kvě 2021, 06:55

Bezdebaty čierne ríbezle majú radi dostatok vody a slnka. V tom sú o dosť náročnejšie minimálne v porovnaní s červenými ríbezľami. Záleží od kvality pôdy, ale v rozumnej miere prihnojiť prospeje skoro všetkému.
Píšeš Kohaplant tak to máme to isté. To som ozaj zvedavý čo z tej Sofijevskajej nakoniec vyrastie. Na konci príspevku pridám video ako by tá Sofijevskaja mala vyzerať.
Bonu som mal po troch štyroch rokoch mi uhynula a teraz na jeseň som zohnal novú sadenicu.
Je to veľmi chutná odroda na priamy konzum určite odporúčam. Len je akosi náročnejšia na kvalitu pôdy alebo kto vie čo, tak pred výsadbou odporúčam pôdu poriadne vylepšiť kompostom, prípadne agroperlitom a dopriať Bone výdatnejšiu zálievku ako ostatným odrodám.
Prípadne to skúsiť naštepené na meruzalke. Ja stromčekové tvary u ríbezlí nemám rád, ale tej Bone by to mohlo vyhovovať.
Sofijevskaja a J. K. by mali byť trocha odolnejšie na sucho podľa toho čo sa udáva a celkovo nenáročné odrody.
Inak Bona netrpí múčnatkou a hrdzou len v slabej miere(v mojích suchších podmienkach).
Čierny bumer nemá, ale bol tu na fóre spomínaný, tak si to dohľadaj. Viem že sa o ňom písalo že vetvy poliehaju pod tiažou veľkej masy obrovských plodov, čo mne osobne dosť prekáža u všetkého kríčkového ovocia(myslím to poliehanie a nie masu veľkých plodov:-) ). Samozrejme dá sa pomôcť zbudovaním takej jednoduchej ohrádky, alebo naštepením na meruzalku.
Tu je ten odkaz na tú Sofijevskaju:
https://www.youtube.com/watch?v=aGlU9hOEz-I
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 23 kvě 2021, 08:38

Ano, cierny ribezle dost reaguju na agrotechniku a podmienky pestovania, hlavne co sa tyka dostatku vlahy. U mna jediny ker cervenej ribezle rodi viac menej stabilne kazdy rok, cierna ma vacsie vykyvy. Ta moja Sofijevska nema az tak velke bobule ako su na tom videu, takze nie je mozne vylucit zamenu. Ale uvidim tento rok, odsledujem aj termin dozrievania, velkost plodov aj samotnu chut. Uz je z nej vacsi kricek. Inak tiez nemam rad stromkove typy ribezli a egresov, mam rad vacsie tvary a aj bujnejsi rast krickovych typov. Kde sa ti podarilo zohnat tu Bonu, crz.sk? Moc nebyva u nas v ponuke. Ale vela ludi tu pise, ze su problemy s jej pestovanim...Este mam z tych sladsich Noiromu, ta mala minuly rok na strapcoch tak 3-4 bobulky, uvidime, ako to bude tento rok, rozrastla sa pekne.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod fahrweed » 23 kvě 2021, 15:32

Já mám Bonu objednávanou na podzim ze Spomyšle, původ PL
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 24 kvě 2021, 13:55

Prvú sadenicu odrody Bona som mal z Limbachu. To už je pár rokov naspäť, ale tá mi uhynula.
Teraz na jeseň som objednával z Poľska. Názov záhradníctva si nepamätám, ale keby ťa to veľmi zaujímalo tak pošli SZ a skúsim pohľadať faktúru.
Ja to maličká rastlinka, ale keď sa potom rozrastie, tak sa nemám problém podeliť o pár odrezkov ak sa ti to u nás nepodarí zohnať.
Predpokladám že si si všimol na začiatku toho videa je spomínané že je to točené 29. Júna 2017 a vyzará to že tá Sofijevskaja je už zrelá.
Podobné video ale z J.K. som videl z Bieloruska, to bolo točené 19. júla. Chlapík hovoril že J. K. už plne dozrela a dosť ju tam vychvaľoval.
Inak k tým stromčekom: mne sa osvedčili pri odrodách egrešov ktorým poliehajú vetvy, tak pri ríbezliach to bude isto fungovať podobne.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Mittwoch » 24 kvě 2021, 20:54

Nabizim k podzimni vymene sazenice zelených rybizu (albinotičtí mutanti černých). Cet jsem o nich kdysi clanek, ale teprve loni se mi podarilo sehnat z Pobalti slabe sazenice, ktere jsem musel prve resuscitovat. Plody jsem zatim neochutnal. Maji byt zvlastni s jemnou chutí černého, vyhlasene pro vyrobu špičkového sumiveho vina. Rad bych mlade rizkovance z nich smenil za nejakou tu ruzovku, napr. Rose de Champagne. :P
Mittwoch
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 17 dub 2014, 20:30
Bydliště: Dočasně Praha

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod amy80 » 25 kvě 2021, 06:20

Mittwoch píše: Nabizim k podzimni vymene sazenice zelených rybizu


Ze zvědavosti - jaké odrůdy máš?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Argout » 27 kvě 2021, 15:19

Tááákže, veliké převapení – právě dorazil balík z Lubery.

Objednala jsem cca v únoru (nebo v březnu?). Každoročně posílali fakturu a zboží na začátku května. Letos jsem se v první květnové dekádě začala shánět po faktuře – z Německa přišla odpověď, že mi přece nejdřív musí najít ty sazenice. Tak jsem je nechala hledat (ve skutečnosti jsem usoudila, že už nic nepřijde a nějak mi to časem přestalo vadit).

No a dnes najednou dorazila bez varování kompletní objednávka! Připouštím, že mě tedy trochu zklamal obsah, rostliny nebyly přehnaně velké, nebyly nijak zázračně zabalené a byla k nim přibalena štědrá nadílka mšic. Z Německa jsem v minulosti dostávala vždy nečekaně silné a zdravé sazenice ve vychytaném balení, tak jsem to tak trochu nečekala. Nicméně rybízy i ostatní rostliny jsem objednala kvůli odrůdám, takže balík potěšil. Jdu to postříkat S14
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 27 kvě 2021, 23:34

Co si objednala? Pochlub se a nenapinej nas jak trenky :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Argout » 28 kvě 2021, 06:00

Bullets:
Rose de Champagne, Jules a nějaké prý více mrazuvzdorné rozmarýny. Nějak se mi to vymyká, za pár let asi budu muset dát na vrata ceduli "Samosběr rybízu" :lol:
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Kykouš » 28 kvě 2021, 07:07

Mittwoch píše:Nabizim k podzimni vymene sazenice zelených rybizu (albinotičtí mutanti černých). Cet jsem o nich kdysi clanek, ale teprve loni se mi podarilo sehnat z Pobalti slabe sazenice, ktere jsem musel prve resuscitovat. Plody jsem zatim neochutnal. Maji byt zvlastni s jemnou chutí černého, vyhlasene pro vyrobu špičkového sumiveho vina. Rad bych mlade rizkovance z nich smenil za nejakou tu ruzovku, napr. Rose de Champagne. :P


Já mám už asi 6 let pokoutně sehnanou sazenici zeleného rybízu, chuťově jde hodně do černého rybízu, je tam ale ještě nějaká jiná chuť, kterou moc nedokážu popsat, co je ale fakt, že je dost sladká, prakticky bych řekla, že při plném dozrání je úplně bez kyselinky. Růžové rybízy mám taky, pokud bys chtěl, mohu se pokusit o řízkování, ale nikdy mi to nešlo a mám velkou úmrtnost sazenic :lol: Mám Rose de Champagne, Lubawu a Gloire de Sablons z Deaflory. Ten zelený je už pořádný keř, takže bych se taky mohla pokusit o nějaké namnožení, pokud by byl zájem :wink:
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 28 kvě 2021, 09:51

Argout píše:Bullets:
Rose de Champagne, Jules a nějaké prý více mrazuvzdorné rozmarýny. Nějak se mi to vymyká, za pár let asi budu muset dát na vrata ceduli "Samosběr rybízu" :lol:

Já jsem zvědavý protože letos jsem pořídil malou sazeničku růžového Gloire de Sablon a pak se mi podařilo získat už rozjetý řízek Rose de Champagne :D takže snad bude letos nějaká ta kulička na ochutnání :D doma máme rybíz hodně rádi :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 28 kvě 2021, 10:23

Kykouš píše:Já mám už asi 6 let pokoutně sehnanou sazenici zeleného rybízu, chuťově jde hodně do černého rybízu, je tam ale ještě nějaká jiná chuť, kterou moc nedokážu popsat, co je ale fakt, že je dost sladká, prakticky bych řekla, že při plném dozrání je úplně bez kyselinky. Růžové rybízy mám taky, pokud bys chtěl, mohu se pokusit o řízkování, ale nikdy mi to nešlo a mám velkou úmrtnost sazenic :lol: Mám Rose de Champagne, Lubawu a Gloire de Sablons z Deaflory. Ten zelený je už pořádný keř, takže bych se taky mohla pokusit o nějaké namnožení, pokud by byl zájem :wink:

Kruci ten zelený rybíz mě hodně zajímá :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Argout » 28 kvě 2021, 10:43

Bullets:

Ten řízek Rosé de Champagne mám ze stejného zdroje také, neboť jsem myslela, že Deaflora už se mnou nepočítá. S20 Takhle pozdě nikdy nic neposílali.
Mimochodem ten z Deaflory nebude mít letos ani kuličku a je dost slabý. Bůhví, jak dlouho cestoval, protože Deaflora vůbec nevarovala, že posílá.
Celkově se mi sbírka růžových rybízů rozrostla na:
Gloire de Sablon
Rosé de Champagne
Lubawa
Kozolupský růžový
(všechny chystají pár kuliček, teda RdC jen jedna sazenice)
Jules
(ten nic, snad už teda není ani zavšivený)
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod airbusy » 29 kvě 2021, 15:12

Kykouš píše:
Já mám už asi 6 let pokoutně sehnanou sazenici zeleného rybízu, chuťově jde hodně do černého rybízu, je tam ale ještě nějaká jiná chuť, kterou moc nedokážu popsat, co je ale fakt, že je dost sladká, prakticky bych řekla, že při plném dozrání je úplně bez kyselinky. Růžové rybízy mám taky, pokud bys chtěl, mohu se pokusit o řízkování, ale nikdy mi to nešlo a mám velkou úmrtnost sazenic :lol: Mám Rose de Champagne, Lubawu a Gloire de Sablons z Deaflory. Ten zelený je už pořádný keř, takže bych se taky mohla pokusit o nějaké namnožení, pokud by byl zájem :wink:



O tu pokutne zohnanu zelenu ribezlu by som mal i ja zaujem, stacili by v zime odrezky na zakorenenie, poslal by som nieco na vymenu ;-)
Len by ma zaujimalo, ze ako sa da vediet na pohlad, kedy je ten zeleny spravne zrely, ked je stale zeleny?
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 07 čer 2021, 08:35

Mám dotaz na zkušenější (já jsem touto tématikou nepolíben) :) při kácení staré švestky se chlapům podařilo občas poškodit/zlomit větvičky na rybízech. Vím že ideální je řízkování ale tyhle větvičky jsou nové ještě nevyzrálé. Myslíte že třeba zakoření ve vodě nebo nějak jinak? Dík
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků