Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 17:15

Bullets píše:červený nechceš?


Cerveny je na mna kysly, aj ked do kolacov moze byt.
Nejaky cerveny by uz na zahrade mal byt, tak mu dam sancu mozno prekvapi... ak nie, tak ho po sezone vymenim za iny cerveny. Ciernych je tam tiez viacero. Kupili sme to len teraz na jesen, takze som to este nevidel ani s listami.
Biely ani ruzovy som este nejedol, ale podla popisu by mali chutit dobre a vyzeraju pekne farebne.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 18:50

Nám doma právě chutnají bílé a červené rybízy :) zamrazit a pak v zimě na bublaninu s borůvkama takový mix je luxusní! Ale letos jsme objevil nového favorita v podobě růžového rybízu Rose de Champagne ten je opravdu luxusní!!!
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod MarekZ » 08 led 2022, 19:17

Ako vravis, biely a ruzovy by mali byt jemnejsie, nez cerveny, takze by som ich rad vyskusal. Uvidim komu bude co chutit a podla toho sa potom doplnia.
Teraz je tam zo 5 kusov ciernych, dam im sancu zabojovat o zivotny priestor, ale zopar ich asi padne pre vyssie dobro.
MarekZ
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 26 pro 2021, 15:47
Bydliště: Rybnik (okr. Levice) 178 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 08 led 2022, 19:54

U nás černý nejede takže z původních 5 zubožených keříků neznámých odrůd i barev co zůstali po předchozím majiteli jsem nechal 2 největší které letos pár bobulek (oba černé) daly a stejně jsme usoudili že pro nás zbytečné takže jeden který neměl velké přírůstky a celkově působil staře šel na kompost a nahradil ho na zkoušku zelený. Ten druhý černý měl hezké přírůstky a vypadá že pěkně ožil tak dostal šanci ukázat co v něm je :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Tibor » 08 led 2022, 23:30

MarekZ píše:Biely ani ruzovy som este nejedol, ale...

Bielym odrodám som nikdy na chuť neprišiel. Neviem ako na spracovanie, ale na priamy konzum by som to ja v živote neposadil. Jeden ružový mám a ten je vynikajúci. Inak aj červený môže byť sladký a veľmi chutný, let treba nájsť dobrú odrodu a samozrejme oberať vtedy keď sa má.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Argout » 09 led 2022, 21:18

MarekZ píše:Zdravim,

Kupili sme dom so zahradou a robim plany, co tam zasadim. Je to rovina pri Leviciach cca 180m.n.m.
Na zahrade uz su nejake cervene a cierne korene, uvidim na jar co z toho bude.
Vyskusal by som este jednu bielu a jednu ruzovu odrodu.

  • biela:
    asi Blanka, nevsimol som si, ze by niekto chvalil nieco ine
  • ruzova:
    idealne Rose de Champaigne (v sk/cz shopoch ho nevidim, takze nebude mat niekto odrezky?)
    pripadne ten ruzovy zazrak od Hofisa
    ak sa nic z toho nepodari tak asi skusim asi Gloire des Sablons
Preferujete skor krik alebo stromcek?



Aktualne mam 17 odrud a objednanych dalsich 5. Az to vyzkousim, zbavim se toho, co neproslo zkouskou. Prvni letel uz loni. Mam to tak napul stromky a kere, v tom mnozstvi se neobavam, ze by rybizu bylo malo. Kdyz nektery stromkovy oslni, narizkuji na ker.

Bily jsem na me zahrade vyzkousela jeden, Bily Versaillesky, je vynikajici, doporucuji. Mam k nemu z nostalgie objednany Cerveny Versaillesky, snad nezklame. Z bilych jsem na podzim zasadila Blanku, Umku a Viktorii.

Z ruzovych nam velmi chutna Gloire de Sablon, na me zahrade je dobra i Lubawa. Rose de Champagne a Julese mi loni posekali, snad preziji a neco z nich napresrok bude. Ruzovy kozolupsky byl hodne kysely, nechavam ho jako raritu, treba zesili a pochopi, co se od nej zada.

Z cervenych jsem letos zvedava na Redpoll, ma byt ve sve domovine extremne pozdni a je vysledkem krizeni s meruzalkou dlouhohroznou, cili by mel byt prinejmensim jiny nez ostatni. Rondom a Rovada jsou fajn.

Mam objednany nejaky zihany ruzovo-cerveny, ma pochazet z Gloire de Sablon, tak jsem neodolala…

Cerne mam zatim od lonska 4, ale jeste se vubec nepredvedly. Dalsi 2 budu sazet letos.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 09 led 2022, 21:24

Tyjo to je arzenál... Mi ani nějak nedošlo že ze stromkové varianty můžu zkusit zapěstovat keř :) u našich mají luxusní červený ale nevím co je to zač takže bych ho takto mohl přenést i k nám ;) díky za inspiraci
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 13 led 2022, 08:52

Nemá někdo nějaké bližší info o zeleném? rybízu Ojeblanc? Předpokládám že je to vyšlechtěný albín Ojebyn
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 18 led 2022, 10:09

Pozdě, ale přece. Aktualizace rybízu z UA. Bohužel se mi v letě rozbil display na mobilu a chvíli trvalo než došel nový z Ali.
Celkově můžu říct, že všechny odrůdy jsou skvělé a velice plodné. Některé hůř snáší větší deště a trochu praskají, protože mají tenčí slupku, jako např: Arkadia nebo Shaman. Všechny odrůdy se dají jíst přímo z keře, bobule jsou veliké, sladké a chutné, odolné keře mají krásné přírůstky. Titania a spol už nikdy více. :D
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 18 led 2022, 12:22

Jsou fakt o tolik lepší než zde prezentovaná klasika? Nám právě doma černý rybíz moc nejede tak mě napadlo zda nezkusit tuhle variantu...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 18 led 2022, 13:23

Bullets píše:Jsou fakt o tolik lepší než zde prezentovaná klasika? Nám právě doma černý rybíz moc nejede tak mě napadlo zda nezkusit tuhle variantu...

Za mě rozhodně. S těmi rybízy ala Titania, co se běžně prodávají v zahradnictvích, nesrovnatelné. Mám asi 9 druhů a všechny se dají jíst přímo z keře bez křivení huby. A skoro neznatelný je na nich i takový ten zaschlý konec květu, který někomu vadí. Třeba taková Selechenskaya-2 je základem mnoha nových odrůd vyšlechtěných v Rusku.
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 18 led 2022, 20:05

Hmm to by stálo za vyzkoušení jen kde se dají takové druhy sehnat?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Ragnar » 18 led 2022, 21:58

Bullets píše:Hmm to by stálo za vyzkoušení jen kde se dají takové druhy sehnat?


Začátkem unora budu ty větší trochu prostrihavat, můžu Ti pár řízků na zkoušku poslat jestli chceš
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 19 led 2022, 10:16

Jůůů to by si byl strašně hodný S6
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Ribes rubrum, nigrum - Rybíz červený, bílý a černý

Příspěvekod Bullets » 21 bře 2022, 14:42

Tímto příspěvkem bych chtěl strašně poděkovat zdejšímu členovi a tím je @Ragnar který mi poslal řízky těch jeho úžasných rybízů ;) otázkou je jestli z nich něco bude protože řízkuju poprvé... :D jak a kdy poznám jestli se řízek ujal bez toho že ho budu vytahovat z hlíny? Zatím jsou "napíchané" po 2 z každého druhu v květináčích se zahradnickým substrátem :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 124 návštevníků