Houby

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Houby

Příspěvekod speedy » 19 lis 2023, 12:56

kaossik píše:... lišky nálevkovité rostly prakticky výhradně pod borovicemi. ...

Právě si tímto po přečtení uvědomuji, že z let minulých tyhle lišky mám spojeny právě s borovicovými lesy (sem tam smrk může být) a že rostou vedle borůvčí. Dole v kraji. Tady nahoře ve smrčinách a když už tak spíše takoví chcípáčci a s prominutím. Ovšem se smrčinami si spojuji obvyklou žlutou lišku obecnou. Tu si v borovicích nějak ani nepamatuji?, tam ještě tak tu někdy lištičku pomerančovou jako zklamání tj. že to ta liška obecná není.
Asi za týden kvůli počasí (hlášené mrazy) bude letos s houbařskou sezónou už konečná? A to jsem tyhle lišky nálevkovité tenhle rok ani nestihl. Dnešní současný pohled z okna mne už do lesa ale neláká, mokří to a mokří.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 19 lis 2023, 20:35

Já dnes vyrazil a stačila asi 1.5 hodiny. Sice nikde nic, ale pak opět borovice ve smrkovém lese + malý močál a borůvčí a bum plný košík. Opravdu pod borovicemi jsou pořádné pod smrky jsou to fakt takoví chcípáčci.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 19 lis 2023, 20:50

speedy píše: Asi za týden kvůli počasí (hlášené mrazy) bude letos s houbařskou sezónou už konečná? ...


Myslím, že to není tak jednoduché. I když mnozí houbaři ukončují sezónu už v řijnu :) . Asi nelze říct, že by houbám tohle počasí s mrazy vyhovovalo, ale pro některé druhy to může být potřebný impuls pro začátek sezóny. Hlíva ústřičná a penízovka sametonohá rostou výhradně v chladnějších měsících roku. Lze na ně chodit od teď až někdy do března, kdy se začne opět oteplovat, na což tyhle houby reagují ukončením fruktifikačního období. Podobně jsou na tom i podzimní houby, které dokáží do jisté míry mrazy tolerovat, ale člověk už musí být opatrný a kontrolovat škody způsobené přemrznutím. Taková čirůvka dvoubarvá lze najít klidně i na vánoce. Ale jsou samozřejmě i další druhy.

Mně radost z houbaření překazila sněhová pokrývka, která mi znemožnila hledat cokoliv na zemi a musel jsem se soustředit především na dřevokazné houby. Vydal jsem se proto prohledávat břehy řeky, kde zimní houby rostou nejčastěji. Sníh se zde
ale držel neochotně, takže se mi poštěstilo i na nějaké čirůvkovité houby. Našel jsem opět hlívu ústričnou, ale penízovku sametonohou jsem hledal ještě marně. I když na pár začínajících trsů jsem narazil :D poštěstilo se ale i třeba na ohromné množství ucha jidášoveho nebo pár plodnic štítovky jelení, jednu pečárku (překvapivě ne zápašnou) a pár plodniček límcovky měděnkové :)
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 21 lis 2023, 17:35

A do třetice ... lišky jsou posbírány pod 3 borovicemi jinak nikde v lese ani ťuk. Hřibů sametových bylo tak 5 kg, ale nesbíral jsem je. Našel jsem i praváky ale bohužel už poškozené mrazy stejně tak většina hnědáků.

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 17 pro 2023, 20:27

Po krátké zimní vložce je les plný mrtvolek hub, hlavně hřibovitých, ten pravák rostlpřímona cestě, škoda že mi unikl před mrazy, ale něco málo se posbírat dá. Nevím jestli ty lišky nějak přečkaly pod sněhem, nebo vyrostly až po oblevě, je možné že obojí, ale konzistence byla v pořádku. Něco z osvědčené lokality, část z nové, klasika vzrostléborovice, pod nimy vlhko, hustý mech, borůvčí a malé smrčky. Také jsem našel pár kousků třepenitky makové a tam to vypadá už výlučně na nový růst, ty pomrzlé už jsou viditelně jeté.


Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Flori » 20 pro 2023, 23:28

To je nádhera..Nejpozději jsem kdysi našla kozáka 17 listopadu. ( Nepočítám hlívu a jiné zimní houby). Mamka na Vysočině našla čtvrt tašky suchohřibů ještě těsně než napadl sníh, letos rostly hřibovité houby opravdu až do sněhu.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 26 pro 2023, 18:33

Vždycky vyrazím na houby a skončí to sběrem lišek. Ale už je to dost na hraně. Je jich už dost starých, sem tam něco omrzlého, nebo rozdrcené sněhem, teploty sice budou ještě příznivé, ale pochybuji že vyrazí ještě něco nového. Jinak po makovkách už prakticky nejsou stopy. Sametonožku jsem ještě neviděl.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 26 pro 2023, 21:09

Já se teď do lese moc bohužel nedostanu :( léčím se s vykloubenou čéškou a i když je to už skoro měsíc od úrazu, tak si na nerovný terén prostě ještě netroufnu :( Včera jsem ale neodolal a na sametonožky jsem vyrazil. Stačilo jít lesní cestou ve vlhčím lese a pár trsů jsem skutečně našel (javor, vrba, líska).

Obrázek

[quote="kaossik"]Vždycky vyrazím na houby a skončí to sběrem lišek. Ale už je to dost na hraně. Je jich už dost starých, sem tam něco omrzlého, nebo rozdrcené sněhem, teploty sice budou ještě příznivé, ale pochybuji že vyrazí ještě něco nového. Jinak po makovkách už prakticky nejsou stopy. Sametonožku jsem ještě neviděl.

Sametonožky bych podobně jako hlívu hledal někde u vody (spíš než v lese). Je tam vlhko, ale hlavně vhodné dřeviny. Ideální by měly být břehy řek nebo ještě lepší nějaký mokřad/lužní les.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 26 pro 2023, 23:11

No já jsem u potoka šel, ale vždycky mě odlákaly nějaké borovice, ty lišky jsou přecijen lákadlo a zachvíli už nebudou. :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 30 pro 2023, 22:47

Tak dnes jsem kolem potoka našel zas staré známé. Je to ale už hodně velké vybírání. Škoda že jsem tu nebyl před tou poslední sněhovou kalamitou. Místo půl kg lišek jich mohlo být 2.5 , nové zatím asi nerostou tak je to o tom vysbírat co je ještě jakž takž v dobrém stavu. Letos poprvé jsem našel lišky plošně v čistě smrkovém lese.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 31 pro 2023, 18:02

Praha Radotín. Šel jsem se projít a na sběr jsem neměl čas :) Každopádně jsem našel nějaké šťavnatky modřínové a penízovky sametonohé. Ze smrkových šišek už začínají v celkem hojném počtu růst i penízovky smrkové (nefotil jsem). Na ně se budu muset někdy vypravit, ale sbírání takhle malých hub je dost namáhavé, takže člověk musí mít opravdu vhodnou lokalitu, kde jich může na jednom místě nasbírat hodně :)

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 31 pro 2023, 19:30

Dnes při procházce konečně první nález penizovky sametonohé, našla se i nějaká šťavnatka pomrazka a příjemně překvapil nový růst třepenitky makové.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 06 led 2024, 18:29

Tak dnes jsem si dal závěr liškové sezóny. Překvapivě jsem našel i 1 lišku obecnou ve výborném stavu.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Flori » 15 led 2024, 20:35

Tak to je husarský kousek..Na Vysočině prý mezi svátky od sněhu :shock: rozmáčení čerstvě vyrostlí kozáci :shock:
Viděl švagr s dětmi na procházce..
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Houby

Příspěvekod Argout » 30 led 2024, 15:59

Obrázek

Tohle mi vyrostlo u citrusu :D
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků