Houby

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Houby

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2023, 10:09

Ondrej... píše:Mám tam bedly, čirůvky fialové, strmělky mlženky, strmělku anýzku, václavky a penízovky kuželovité.

Ondro pekny, ulovek, hlavne na to ze je to v Praze, tak super :-)
V te Obore jsem byl nejen na bezkach ale snad si taky jednou za lepsiho pocasi zabehat a nejake houby tam byly.
Ale rikali jsme si, ze je to vse pokalene od psu jako houby na Petrine, takze jsme tam radsi nic nesbirali.
Pokud jeste houby/fotky hub mas, tak tam zkus vyfotit ten rozdil mezi strmelkami, ev penizovku.
Co jsem slysel, tak tech strmelek je 20 druhu a rozliseni mezi nimi je nekdy az nemozne.A jelikoz je dle atlasu mezi nimi mnoho jedovatych strmelek, tak se proto jeji sber nedoporucuje.Takze ackoliv nam nic po jidle neni a asi jsme meli mlzenku ( nebo jiny stejne vypadajici jedly druh) , tak tuhle houbu asi priste nechame radsi v lese.Jinak nejvic ji bylo asi u silnice pod listim.
Jinak ten modrajici hrib co jsi nasel, jsem asi dosud v prirode taky nevidel :shock: .Pokud uz byl hrib zespodu bily, tak to byl vetsinou horcak a pokud ne, tak si nevybavuji, ze by modral na rezu.Modraky co sbiram, jsou vespod klobouku zlute nebo cervene.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 10 lis 2023, 12:07

radek.god píše:Co si ale vybavuji byla velikost plodnic.Mozna to bude trochu zkreslene pohledem maleho ditete, ale ja je mam zafixovane jako obry s 20-35cm velkymi klobouky :lol: .Rozhodne klasicky houbovy kosik nestacil a vim, ze toho byly prepravky a tata to pak rozdaval na sidlisti sousedum pred barakem.

Jj, já měl za mlada na severu kravín asi kilák za barákem, tak akorát daleko, aby nebyl cítit, ale na pastviny to byl kousek. Takže vím, o čem mluvíš... S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 10 lis 2023, 16:57

Já jsem ty houby sbíral na místě, kde se žádný pes nedostane (v ostružiní a křovinách) a daleko od cest. Každopádně ta mlženka lze buďto prostě poznat podle vůně nebo toho centrálního tmavšího kruhu, který houbě dává zamlženou iluzi. penízovka kuželovitá je taky docela lehká na poznaní. Jenom si stačí nakoukat obrázky.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod Pokuston » 10 lis 2023, 19:13

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Houby

Příspěvekod speedy » 10 lis 2023, 19:37

kaossik píše:Strakoše jsem snad v životě nenašel, nemám na ně štěstí, ale čirůvka dvoubarvá mi roste na zahradě, letos ale zatím nevyrazila.

Už jsme se tady o tom nedávno bavili na téma: co rostlo víc před tím a jaká přišla změna postupně po roce 1989.
Tak dříve byl tady kolem mne strakoš velká vzácnost! Téměř nevidět a cenili jsme si ho pro takovou tu lesní aromatičnost. Třeba i zajímavé jsou z nich řízky.
Po změnách a poslední (dlouhé) roky už jsou strakošové vidět a někdy v dost velkém množství. Zrada je asi u tebe v tom, že u strakoše si třeba já nedovolím říct tak a pojedu (půjdu) na strakoše, tedy nemůžu udělat to co mohu v případě hřibu hnědáků.
Co jsem poznal strakošové přichází v takových a dost prudkých vlnách (borovicové lesy a písek a borůvčí) a ta vlna zase dost brzy odchází. Nějak dost rychle strakošové vyrostou, zčerviví a se rozpadnou. Takže stopa po nich mizí.
Proto trefovat se do období jak to bylo s nimi loni a předloni se nesetkává s vždy úspěchem. Pro mne takovým možným signálem (možným!) je, že někde uvidím že je čas také klouzků kravských, je tam částečný překryv. Tak jedu dolů níž do kraje, do borovicových (plus namíchané smrky) lesů třeba tam za Sobotku a za hrad Kost a slepičí skok dál ... Jak se dívám, ty máš stejnou nadmořskou výšku asi jako já, tady kolem mne dříve vůbec nebyli a teď alespoň sem tam a jak píšu na začátku, žně a pokud jsou tam právě polohou dole níž ... někdy na prádelní koše!
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 10 lis 2023, 20:55

U mě bude asi problém v tom že je zde poměrně těžký jíl a to mu nebude asi vyhovovat.

Jinak z posledního houbaření byla polévka, hřiby hnědé a sametové, a nějak mi to nechutnalo. Dnes jsem našel tři obří klouzky a lakovku ametystovou a polévka byla excelentní. Začínám chápat proč tyto běžně houby někteří houbaři vůbec nesbírají.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 11 lis 2023, 16:48

Kromě záplavy hřibů sametových toho dnes moc nebylo, ale tento nález udělal radost.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 11 lis 2023, 21:55

Dneska jsem se k houbaření kvůli práci na zahradě dostal až odpoledne, kdy už se stmívalo. I přesto však můžu dnešek označit za velmi úspěšný (i když jsem si musel vypomáhat baterkou :D ). Objevil jsem naleziště ryzce smrkového, kterého jsem zde na východě doposud nacházel jen v rámci kusů. Podobnou radost mi přineslo i nově objevené naleziště chřapáče kadeřavého. Vzal jsem i pár kusů penízovek kuželovitých a našel jsem i hromadu strmělek mlženek, které jsem tam nechal s tím, že se pro ně možná zítra vrátím a budu mít alespoň co zavařit.

Na to že jsem většinu hub hledal v absolutní tmě, jsem nad míru spokojený :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod speedy » 11 lis 2023, 23:20

Ondrej... píše:... Objevil jsem naleziště ryzce smrkového ...

Podle fotky obsahu košíku a obrovského ryzce a přitom zdravého, při této velikosti běžně nevídané, je vidět že červíkům je už velká zima a nechce se jim dlabat :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 11 lis 2023, 23:40

Ano, aktivita hmyzu se v posledních týdnech dosti snížila (s ní i škody na houbách). Je opravdu zajímavé pozorovat, jak rychle k tomu došlo. Před 14dny jsem se ještě udivoval nad množstvím rovnokřídlého hmyzu a jeho aktivitou ve skoro 1000mnm, které byly srovnatelné s prostředkem léta.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 12 lis 2023, 19:59

Dneska jsem procházel horskou smrčinu, kde už i přes den normálně mrzne. Větsina hub (včetně čirůvek) zde byla kompletně přemrzlá, ale třeba takové šťavnatky tečkované, vypadaly nepoškozené. Bylo jich tam tisíce, ale v té zimě se mi toho moc sbírat nechtělo.
Obrázek

Obrázek

Co mi ale udělalo radost, je to, že si mi naskytla možnost si nafotit lysohlávku tajemnou (psilocybe serbica). V životě jsem se s ní nesetkal, tak mě tenhle nález celkem potěšil. (Zůstala samozřejmě na místě).


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Výsledek dnešního houbaření byl košík s bedlami, penízovku kuželovitou, liškou nálevkovitou, václavkou smrkovou, lakovkou ametystovou a obecnou, hřibem smrkovým, čirůvkou fialovou a štavnatkou tečkovanou.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod radek.god » 15 lis 2023, 10:23

Mno moc pekne kousky Ondro, to uz clovek musi byt fajnsmekr a chce je to fakt znat :-o , takovy JEDULE teda E7
Ted jsem koukal na Sumavskou houbicku na stream.cz a na posledni jeji video na tema bedly, konkretne ta cerevenajici.
Jake mate kdo s jeji konzumaci zkusenosti ?
Urcite jsem nekdy nejakou mel a snedl a nevybavuji si, ze by mi bylo zle.
Je otazka zda jich neni vic druhu, tech cervenajicich, protoze mam pocit, ze ty co jsem sbiral, tak byly vic tmavsi a vic do cervenooranzova na rezu.
Obcas jsme nasli nejakou "bedlu" s hrozne tlustou a uplne dole sirsi nohou jako maji muchomurky kalich, asi nejaka bedlovnice nebo jak se to jmenuje, samozrejme to jsme nesbirali a nekonzumovali.I ten klobouk vypadal zcela odlisne od klasikych lesnich bedel.
Jo a na dalsim jejim videu, ktere jsem jeste asi nevidel, je cerna houba " Strocek Trubkovany" , na obrazku pred kliknutim na video byla u nej cena 4000 !!! Kc / kg
To je snad jak lanyz, ne ? Sbirate c i nasel jste to nekdo ?
Lanyze jsem v zivote nevidel, mozna proto, ze jsem s sebou nemel nikoho, kdo by jej vycenichal a vyhrabal :D
Jeste tak ten kotrc, ale to byla nahoda a par nalezu za poslednich par let.
koukal jsem, ze na myko.cz se delaji nejake vypravy, mno letos jsem to uz asi vse prosvihnul, ale pristi rok by bylo fajn nekam zajit a neco noveho se naucit :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 15 lis 2023, 11:17

Jo stroček trubkovitý je můj letošní cíl, ale ještě nenastal ten správný čas o víkendu bych chtěl zkusit jestli nezačal už růst, na mykologické poradně se už objevují první kousky. Jinak u mě stále převažují spíše letní houby, včera jsem si přinesl klouzky sličné a kozák šedohnědý, který se dle mého názoru blíží kvalitou křemenáčům. Jinak hřiby hnědé a sametové už nesbírám. Nejvyšší bod v dojezdové vzdálenosti je 530 m.n.m. takže zatím na typické podzimní houby není kam.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 17 lis 2023, 22:54

Dneska jsem měl možnost se po týdnu opět podívat do lesa a je poznat, že na mnoha místech do lesa už vstoupil mráz. Hřibovitým už zřejmě kompletně odzvonilo a s nimi i zbytku letních a raně podzimních hub. Na vhodném mikroklimatu se dají najít nepřemrzlé plodnice ale větsinou člověk nachází jen nahnilou, měkkou břečku (I václavky, kterých byl doteď plný les, mají sezónu ukoncenou). Na pařezech lze najít ohromné množství zdravé třepenitky makové, která si narozdíl od třepenitky svazčité z opětovného přemrzání a rozmrzání očividně nic nedělá. Podobně to vidím i u šťavnatky tečkované. Ta v nižších polohách teprve začíná růst a ve vyšších polohách, kde je v noci teplota kolem -5C už skoro každý den, je stále mrazem nepoškozená a od minulého týdne krásně dorostla do vhodné velikosti pro sběr. Dostal jsem se k nim až k večeru, kdy už byly opravdu jak mražené ovoce a v košíku o sebe cinkaly a musím říct, že se takhle tvrdé sbíraly opravdu dobře. Vzal jsem jich jenom trochu, pokud by náhodou byly tím mrazem nakonec znehodnocené, ale po rozmrznutí se vrátily do typického křehkého štavnatkoveho stavu :D Penízovka kuželovitá byla taky nepoškozená (roste i přes zimu) ale tu jsem dneska nesbíral. Pevně věřím, že se bude ještě nadále dařit čirůvkovitým houbám (mlženky vypadaly ok) a snad když se poštěstí, mohla by ještě růst i liška nálevkovitá (ta už je k teplotám náchylnější)

Podařilo se mi už však najít i houby zimní a to několik trsů hlívy ústřičné

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 18 lis 2023, 18:57

Tak konečně se zadařilo první podzimní houbaření :-) k úplnému štěstí mi chyběl jen stroček trubkovitý, ale bukové lesy jsem procházel marně. Zajímavé bylo, že lišky nálevkovité rostly prakticky výhradně pod borovicemi.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 87 návštevníků