Houby

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 04 lis 2023, 19:40

Dneska jsem se do lesa byl jenom projít a hned u cesty jsem našel 2 nové naleziště opeňky měnlivé. Je to opravdu ideální houba ke sběru. Je výborná a roste vlastně celý rok pokud teda nějak intenzivně nemrzne ( snad jenom v lednu a v únoru bych ji moc nehledal). Dokonce i za sucha dokáže nějakou tu vlhkost z dřeva vytáhnout aby mohla fruktifikovat :)

Určitě ale její sběr nejde doporučit každému. Ta záměna za smrtelně jedovatou čepicatku samozřejmě pro nezkušeného houbaře možná je.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Edit: Jinak se ještě poštěstilo na prvonález třepenitky makové. Nikdy jsem na ni neměl štěstí a vždycky jsem nacházel pouze svazčitou a cihlovou, takže mě i toto malé množství docela potěšilo :)

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 05 lis 2023, 14:00

Dneska konečně trochu štěstí s liškou nálevkovitou. Zajel jsem ale teda na předem potvrzenou lokalitu výskytu :)


Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod kaossik » 05 lis 2023, 15:44

I já měl dnes štěstí na třepenitku makovou. Krom jiného. Lišky hledám stále marně...


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 05 lis 2023, 15:53

kaossik píše:I já měl dnes štěstí na třepenitku makovou. Krom jiného. Lišky hledám stále marně...


Obrázek


Krása.

Já třepenitek makových dneska viděl hromadu, ale jak jsem psal, jel jsem na lišku nálevkovitou, takže jsem se sběrem třepenitek nezaobíral.

Během posledních pár týdnů jsem si ledacos nastudoval i o penízovce kuželovité, takže když jsem ji dneska uviděl, rozhodl jsem se, že ji odedneška sbírám :)

Obrázek

Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod veverka » 05 lis 2023, 22:07

Ondřej ,prosímtě....." Ta záměna za smrtelně jedovatou čepicatku"......
Čeho si všímáš když zahlídneš opěnku měnlivou, ? co ti řekne je to ona a ne čepičatka? když porovnam fotky tvoje opěnky, a čepičatku na atlase hub https://www.houbareni.cz/houba/cepicatka_jehlicnanova ,čepičatka ma taky stadium klobouk jak opěnka, je třeba znatelnej rozdíl v pachu? děkuju
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 05 lis 2023, 23:20

veverka píše:Ondřej ,prosímtě....." Ta záměna za smrtelně jedovatou čepicatku"......
Čeho si všímáš když zahlídneš opěnku měnlivou, ? co ti řekne je to ona a ne čepičatka? když porovnam fotky tvoje opěnky, a čepičatku na atlase hub https://www.houbareni.cz/houba/cepicatka_jehlicnanova ,čepičatka ma taky stadium klobouk jak opěnka, je třeba znatelnej rozdíl v pachu? děkuju


Je potřeba se primárně řídit treněm, ten musí mít hnědé šupinky. Čepička ho má bílý, vláknitý. Vůně čepičatku je ředkvičková a opeňky houbová a mezi oběma druhý je i jistý rozdíl v hygrofágnosti klobouku. Opeňka navíc roste v trsech a cepicatka jednotlivě nebo v trsech které nejsou úplně srostlé. Každopádně k určování je prostě potřeba každou plodnici dokonale prohlédnout a ty hnědé šupinky na tom třeni hledat. Žadný jiný znak není dostatečně průkazný. Problém je, že mezi openkama může klidně růst i pár cepičatek, takže ještě jednou zdůrazňuju nutnost kontrolovat každou plodnici. Jedna nešťastná plodnice obsahující vyšší množství amatoxinu a je to v lepšim případě na transplantaci jater. Největší problém je to, že když už je člověk pozná, můze být až příliš pohodlný a tu čepičatku tam omylem přidat. Obě houby mam nakoukané a věřím, že bych je nezaměnil, ale musím řict, že po každém jídle z opeňky se pár dnů stresuji, ale po chuťové stránce ji mám opravdu rád :?


Obrázek
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod speedy » 06 lis 2023, 10:59

Ondrej... píše:... ale musím řict, že po každém jídle z opeňky se pár dnů stresuji, ale po chuťové stránce ji mám opravdu rád :?

Souhlas! Opěnky - houbař se k nim dostane (jako cíl) především asi proto, že les je od pohledu právě (nebo už a teď na podzim) prázdný. A na pařezech se vidí záplava nějakých houbiček.
Tož přijde ta zvědavost, že, doma se najde nějaký houbařský atlas ještě po dědovi a s nééé fotkami ale vymalovaný s barvami už časem vybledlými, textově se tam upozornění na záměny moc neřeší. K tomu se přidá i nějaký sem tam nadšeny článek v časopisu. Třeba o velmi dobré polévce z opěnek.
Tak to bylo u nás, je to hodně dávno, tou nadšeně popisovanou opěnkou jsme se ládovali a čepičatku příliš neřešili, no protože jsme vlastně ani o ní moc nevěděli. O to krutější bylo náhlé vystřízlivění když se šlo později do hloubky s novými možnostmi, včetně i internetu a tam fotek. Pro klid duše opěnky už nesbírám! Podobně jako nesbírám podivně zparchantělé, ty malé neduživé bedly někde i z uprostřed louky nebo na u někoho zahradě.
To proti tomu taková možná záměna růžovky za vochomůůůrku tygrovitou je jen slabý odvar, natož že spíše se růžovka milosrdně zamění jen za muchomůrku šedivku a ta je jedlá.
To s tou muchomůrkou tygrovitou o jednom případě v příbuzenstvu vím a přitom u velmi velmi znalého houbaře, takže pozor i mistr tesař se někdy utne! S čepičatkou by to utnutí bylo jak se píše smrtelné.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Houby

Příspěvekod EvaOstrava » 06 lis 2023, 11:25

Staré atlasy hub jsou nebezpečné třeba kvůli pavučinci plyšovému, který asi do 60. let byl považovaný za jedlou houbu.
Loni v jedno období byl náš les plný růžovek, a občas byl někdo zvědavý, co to sbírám. Tak jsem jim udělala výklad, jak ji bezpečně poznat. Totéž jsem někdy dělala i se žampiony. Ale lidi se většinou zasmějí a řeknou, že si to stejně netroufnou sbírat. Jako mykolog jsem se tedy neosvědčila. Ale splést si to člověk může hlavně tehdy, pokud si každou houbu pořádně neprohlídne.
Ale u té opeňky x čepičatky je to už trochu ruská ruleta. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 917
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2023, 11:32

Včera jsem se byl také mrknout na svá místa, ale šel jsem cíleně hlavně na hřib hnědý, abych měl na zamražení. Dle očekávání jsem nacházel tak z 90% hřib hnědý, překvapilo mě ale, že jsem ještě i v listopadu nacházel spíše letní houby. Našel jsem dokonce 2 praváky, což nepamatuju, jestli jsem někdy dříve v listopadu u nás našel. Ale našel jsem i pár takových těch sametových babek s černou hlavičkou. Byly krásně mladé a čerstvé. No a na začátku jsem narazil i na pár trsů václavek, tak jsem je také vzal pod maso a do polévky. :)
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 06 lis 2023, 12:16

speedy píše: Souhlas! Opěnky - houbař se k nim dostane (jako cíl) především asi proto, že les je od pohledu právě (nebo už a teď na podzim) prázdný. A na pařezech se vidí záplava nějakých houbiček.
Tož přijde ta zvědavost, že, doma se najde nějaký houbařský atlas ještě po dědovi a s nééé fotkami ale vymalovaný s barvami už časem vybledlými, textově se tam upozornění na záměny moc neřeší. K tomu se přidá i nějaký sem tam nadšeny článek v časopisu. Třeba o velmi dobré polévce z opěnek.
Tak to bylo u nás, je to hodně dávno, tou nadšeně popisovanou opěnkou jsme se ládovali a čepičatku příliš neřešili, no protože jsme vlastně ani o ní moc nevěděli. O to krutější bylo náhlé vystřízlivění když se šlo později do hloubky s novými možnostmi, včetně i internetu a tam fotek. Pro klid duše opěnky už nesbírám! Podobně jako nesbírám podivně zparchantělé, ty malé neduživé bedly někde i z uprostřed louky nebo na u někoho zahradě.
To proti tomu taková možná záměna růžovky za vochomůůůrku tygrovitou je jen slabý odvar, natož že spíše se růžovka milosrdně zamění jen za muchomůrku šedivku a ta je jedlá.
To s tou muchomůrkou tygrovitou o jednom případě v příbuzenstvu vím a přitom u velmi velmi znalého houbaře, takže pozor i mistr tesař se někdy utne! S čepičatkou by to utnutí bylo jak se píše smrtelné.


Tak pro mě to určitě není taková houba z nouze, jak to možná někteří mají :D Jistě, třeba na takovou lišku nálevkovitou to zdaleka nemá, ale určitě bych ji zařadil na vrchní příčky v chutnosti. Oblíbená je vlastně po světě docela dost, byť primárně v kultivované formě, kde to nebezpečí s čepičatkou padá :D Plně ale souhlasím s tím, že to není pro každého a člověk si to riziko prostě musí sám zhodnotit. Já třeba svým znalostem věřím a radši vezmu opeňku, než něco jiného :D Třeba momentálně docela intenzivně rostou hřiby hnědé a hřiby sametové, ale přiznám se, že mě sběr těchto hub přiliš neláká. Jistě, houby jsou to docela dobré kvality, ale radši nasbíram něco jiného a tyhle tam nechám pro další houbaře :wink:
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2023, 17:09

speedy píše:
To proti tomu taková možná záměna růžovky za vochomůůůrku tygrovitou je jen slabý odvar, natož že spíše se růžovka milosrdně zamění jen za muchomůrku šedivku a ta je jedlá.
To s tou muchomůrkou tygrovitou o jednom případě v příbuzenstvu vím a přitom u velmi velmi znalého houbaře, takže pozor i mistr tesař se někdy utne!.

Nic proti Tvému houbařskému příbuzenstvu S14
Ale na to jsem prostě nemohl nereagovat :D
Splést si muchomůrku růžovku (masák) s muchomůrkou tygrovanou nebo šedivkou, může jen člověk barvoslepý nebo s opravdu vážným zrakovým problémem nebo jak to napsat kulantně ... Napadají mne pouze houbař-úplný začátečník na svém vůbec prvním sběru hub bez dozoru nebo BLB.
Prostě nemusím koukat ani na lupeny, hledat kalich nebo něco jiného.ŽÁDNÁ jiná muchomůrka prostě není růžová.Pokud nerozeznám červenou, šedou nebo jinou barvu od růžové, tak prostě houby nesbírám nebo se musím bezpečně naučit ostatní poznávací znaky.
Samozřejmě mě u masáku rodiče učili ty znaky.Ale asi jen, aby pak nemuseli ty jedovaté muchomůrky vyhazovat z košíku :-)
Jelikož z muchomůrek se sbírá jen masák, šedivka není tak dobrá a nestojí za případnou záměnu a císařku jsem NIKDY v životě NIKDE kromě atlasu či internetu v přírodě neviděl, tak mi pro rozpoznání jedlé muchomůrky stačí vidět klobouk.Je to aspoň trochu růžove a vypadá to jako muchomůrka = košík, není tam nikde růžová = les.Dokážu si představit, kdy k těm fatálním záměnám dochází.Malé nerozvinuté plodnice s nevyvinutým kloboukem.Jenže to bylo první co mne rodiče učili !!! A to u VŠECH hub. Takové totiž sbírá jednině OPRAVDU znalý a zkušený houbař, sebevrah nebo blb.To prostě za ten fatální omyl nestojí.
Popravdě hadovky smrduté už nesbírám a kdyby vedle nebyla nějaká jiná již polorozvinutá, tak bych jí nesebral.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1773
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Houby

Příspěvekod Ondrej... » 06 lis 2023, 17:37

radek.god píše: Nic proti Tvému houbařskému příbuzenstvu S14
Ale na to jsem prostě nemohl nereagovat :D
Splést si muchomůrku růžovku (masák) s muchomůrkou tygrovanou nebo šedivkou, může jen člověk barvoslepý nebo s opravdu vážným zrakovým problémem nebo jak to napsat kulantně ... Napadají mne pouze houbař-úplný začátečník na svém vůbec prvním sběru hub bez dozoru nebo BLB.
Prostě nemusím koukat ani na lupeny, hledat kalich nebo něco jiného.ŽÁDNÁ jiná muchomůrka prostě není růžová.Pokud nerozeznám červenou, šedou nebo jinou barvu od růžové, tak prostě houby nesbírám nebo se musím bezpečně naučit ostatní poznávací znaky.
Samozřejmě mě u masáku rodiče učili ty znaky.Ale asi jen, aby pak nemuseli ty jedovaté muchomůrky vyhazovat z košíku :-)
Jelikož z muchomůrek se sbírá jen masák, šedivka není tak dobrá a nestojí za případnou záměnu a císařku jsem NIKDY v životě NIKDE kromě atlasu či internetu v přírodě neviděl, tak mi pro rozpoznání jedlé muchomůrky stačí vidět klobouk.Je to aspoň trochu růžove a vypadá to jako muchomůrka = košík, není tam nikde růžová = les.Dokážu si představit, kdy k těm fatálním záměnám dochází.Malé nerozvinuté plodnice s nevyvinutým kloboukem.Jenže to bylo první co mne rodiče učili !!! A to u VŠECH hub. Takové totiž sbírá jednině OPRAVDU znalý a zkušený houbař, sebevrah nebo blb.To prostě za ten fatální omyl nestojí.
Popravdě hadovky smrduté už nesbírám a kdyby vedle nebyla nějaká jiná již polorozvinutá, tak bych jí nesebral.


Nemyslím, že je úplně správné to takhle generalizovat. Já taky na žadný rýhovaný prsten už dávno nekoukám, protože ty houby prostě poznám jenom na základě habitu. Nicméně zrovna v té barvě je docela velká variabilita a často nacházím růžovky (ne šedivky), které jsou více šedé než růžové. Prostě někteří lidé nemají tak dobré rozlišovací schopnosti nebo jim prostě chybí potřebné zkušenosti.
Jinak u muchomůrek se ještě sbírá příbuzenstvo muchomůrky pošvaté.
Ondrej...
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 31 črc 2023, 17:05
Bydliště: Praha. zahrada: Třinec-Tyra, 525mnm

Re: Houby

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2023, 18:15

Mozna me napada, ze nekdy byly Ti masaci ruzovookrovi a ta ruzova nebyla tak vyrazna...
Ale VZDY je tam na masaku proste nekde odstin ruzove.
Na sedivce ani panterove neni ruzova nikdy.Panterova ma i jine tecky a nadech klobouku dohneda , veprostred do cerna, to je asi prvni co me napadne.
No nechci ty barvy apod popisovat, ale tak se podivam sem :
https://living.iprima.cz/zahrada/vite-j ... -tygrovane
Dal me napada sloupnout tu blanu nahore.
Masak bude ruzovobily.Panterova a sedivka podle me ne ( ale nezkousel jsem to :) )
Jako znam spoustu lidi, kteri ji proste ze strachu nesbiraji, coz je velka skoda.
Masakovou polivku bych si dal az bych brecel.
Ted jsme asi poprve zkouseli strmelku mlzenku :D
Lakovku ametystovou jsem sice sebral, ale za ty 3 maly prdky to zkouset nestoji, nikdy jsem fialove houby nesbiral.
Krome pavucince fialoveho me zamena nenapada, snad jen ciruvka fialova.
Tam uz bych musel googlit, podle nekterych fotek a popisu muzou byt ty houby v male velikosti hure rozeznatelne ...
No a ty openky ??? to me prisla zajimava ta fotka s temi 3 JEDULEMI a jejich rozeznavani.
Do toho bych proste nesel :-o
Je teda skoda, ze vsechny mykologicky krouzky nebo vylety jsou mimo Prahu a tim nemyslim kousek za Prahou , ale nekde 100-200 + km daleko :-(
Urcite bych se rad naucil sbirat neco noveho, treba ciruvky apod.

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1773
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Houby

Příspěvekod speedy » 06 lis 2023, 20:23

radek.god píše:... Ale na to jsem prostě nemohl nereagovat ...

No já také nemohu nereagovat :D A nechci být přitom osobní. Ovšem tvé sebevědomí mně napovídá, že bys byl rád velký teoretik a proto poučuješ, ale žel praxe bývá daleko košatější. O nějakých malých plodnicích, kdy se prý pletou malé nevyvinuté hříbky pravé s podobnými protějšky vochomůrky zelené jako příklad, se myslím tady, tj. na pokročilém houbařském téma, bavit asi nemusíme.

Ale jak ti už tady bylo odpovězeno, tak ta barevná variabilita může být různá, a to až dost velká! Objevil jsem příkladem les, kde ten posun barev byl natolik významný a obecně, že příkladem člověk by si nebyl už jistý (podle barev) že křemenáč je křemenáč! Snažil jsem se tomu tehdy přijít na kloub, googlil jsem a mluvil i s lesáky, dokonce i s šéfíkem tam toho polesí, ten mně ten výrazný barevný posun u hub tam (všeobecně) potvrdil, že si toho také všiml. Ovšem vysvětlení je s otazníkem, je názor (já bych se k tomu přikláněl) že "na vině" je zvláštní tam podloží, jiní však oponují že je to prý nesmysl.
Ten posun barev nastává také třeba obecně teď na podzim, po prvních mrazících a houba je stále sebratelná, ovšem ty barvy jsou jako vyšisované, pravda asi ne u všech druhů hub. Být natolik sebevědomý, že příkladem takovou růžovku poznám pokaždé(!) už jen dle barvy a na 20 metrů a ostatní mne vlastně už nezajímá, mně připadá tvrzení poněkud neuvážené :D
Můj závěr? Já osobně ty houby nesbírám tzv. za každou cenu, když tak to bude pro mne jen procházka lesem a domů přijdu s prázdnou. Takže mladé nevyvinuté plodnice ven nedloupu, když to bude jedlé tak ať má radost někdo později jiný a až to bude větší. Pokud z různých důvodů (varialibita) jsem na pochybách tak houbu domů nevezmu. Nebudu příkladem sám sebe přesvědčovat, že mrazem přešlá a od slimejšů ožraná vochomůrka tygrovaná ... takže je z ní jen torzo bez prstenu ... je růžovka.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 96
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 06 lis 2023, 21:24

Ondrej... píše:Tak pro mě to určitě není taková houba z nouze, jak to možná někteří mají :D Jistě, třeba na takovou lišku nálevkovitou to zdaleka nemá, ale určitě bych ji zařadil na vrchní příčky v chutnosti. Oblíbená je vlastně po světě docela dost, byť primárně v kultivované formě, kde to nebezpečí s čepičatkou padá :D Plně ale souhlasím s tím, že to není pro každého a člověk si to riziko prostě musí sám zhodnotit. Já třeba svým znalostem věřím a radši vezmu opeňku, než něco jiného :D Třeba momentálně docela intenzivně rostou hřiby hnědé a hřiby sametové, ale přiznám se, že mě sběr těchto hub přiliš neláká. Jistě, houby jsou to docela dobré kvality, ale radši nasbíram něco jiného a tyhle tam nechám pro další houbaře :wink:

Naprosto chápu! :) Já jsem dříve, když jsem měl ještě hodně času, také obrážel lesy ve velkém a sbíral kde co. Teď už bohužel toho času tolik není, takže se ze mě stal čistý konzument. Jen zřídkakdy jdu houby hledat, většinou jdu pouze sbírat, aby se zase na rok naplnil mrazák. Ještě budu muset před zimou jednu výpravu podniknout, letos to bylo s houbama dost špatné, bylo hrozně dlouho sucho. Ale je to moc hezký koníček! S6
Jinak co se opěnky a čepičatky týče. I když jsem si celkem jistý tím, že je od sebe rozeznám, stejně je nesbírám. Kdyby šlo jenom o mě, tak bych to ještě sebral, ale když přinesu houby z lesa, jí to minimálně ještě další 2 lidi, a prostě mi to za to ty pochyby nestojí. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3832
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků