Houby

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Houby

Příspěvekod milos 51 » 26 zář 2019, 14:48

To znamená ,že na těch odkazech si dělají legraci ? Mně to tak nepřipadá . Letos jsem se na to chtěl zeptat v Lednici na VŠ . Dělala to tam prof. Kaffková ,ale ta už tam bohužel není .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2019, 15:38

No nevím, ale podle mých znalostí hub musím souhlasit s daggym007. Proto nacházíš vždy hřib borový pod borovicemi, dubový pod duby a kozák a křemenáč březový pod břízami atd. Tzn. je vždy potřeba k tomu mít kořenový systém daného stromu. Ale věřil bych u toho pokusu doma, že tam by to mohlo jít, pokud k tomu doubku nalil preparát z hřibu dubového. Pokud máš tedy na zahradě břízy (kozák, křemenáč březový), dub (hřib dubový), habr (kozák habrový), osiku (křemenáč osikový) nebo třeba smrk (hřib smrkový, hnědý), možná by to mohlo fungovat. Je k nim ale potřeba dát vždy preparát z té přísluzšné houby, Ale nikdy jsem to teda nezkoušel, třeba se mýlím....
Saprofitické houby jsem zkoušel, ale se sadbou. Dali jsme ji s kamarádem napůl, ale bylo to v tom suchém roce 2015, takže i když jsem dal naočkované kmínky buků do stínu a nechal je prorůst podhoubím pod igelitem, já osobně jsem z toho neměl nic. Zkoušel jsem hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou, polničku topolovou a houževnatec pestrý (shitake). Kamarádovi akorát moc pěkně zarodila ta hlíva, ostaní také nic. Není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
Ale už jsme domluvení na dalším pokusu příští rok. On obstarává dřevo, já sadbu... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod nene » 26 zář 2019, 17:19

milos 51 píše:To znamená ,že na těch odkazech si dělají legraci ? Mně to tak nepřipadá .


Legraci ne, ale o peníze (ze sledování videa) jde asi v první řadě.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2019, 22:18

No Miloši, nechci ti brát iluze, ale nedalo mi to, a podrobil jsem to video trošku podrobnější analýze. Celé je to smyšlenina, což je zřejmé především z toho videa s výsledkem:
https://www.youtube.com/watch?v=Dcfi1fbrIQs
Sadbu udělá ze shnilého ale skutečného hřibu smrkového a pak mu z toho pod dubem vyroste evidentně i hřib hnědý, ale většina ostatních hřibů ještě vypadá na pravé smrkové. No a na konci jsou ze všeho hřiby hnědé. To je fakt kouzelník... :D
Moje verze je taková, že si borec vyrazil na houby, našel shnilý pěkný velký hřib, pár malých hříbků a nějaké hnědáky k tomu a vymyslel tenhle nesmysl.
Kdybys opravdu chtěl pěstovat houby, již to dnes jde, už to umí a sadba není zase tak drahá, viz lesní houby v odkazu níže. Těch odkazů je ale jinak celá řada. Vždy k tomu ale potřebuješ příslušný strom... :wink:
https://www.sadba-hub.cz/popis-produktu ... esni-houby
Jinak já jsem kupoval tu sadbu zde, tam ale zatím nejsou lesní houby, i když výběr je lepší, a třeba bedlu tam mají:
https://www.jedlehouby.cz/zrnita-sadba-hub
A jestli tě to opravdu zajímá, tak zde je článek, který zas tolik nekecá:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/houbov ... ozaku.html
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod paloo » 27 zář 2019, 08:14

V minulosti bola aj tu debata viewtopic.php?f=6&t=288&hilit=hliva
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Houby

Příspěvekod milos 51 » 27 zář 2019, 17:36

Pánové ,všem vám a hlavně Honzovi a Palovi, děkuji za vysvětlení a taky za ty odkazy . Vypadá to skutečně na vyhozené peníze za kvasnice :D .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 27 zář 2019, 18:03

Vůbec nemáš zač! Na jaře se chystám koupit sadbu na hlívu, penízovku, bedlu, vatovce (pýchavku obří). Ale to je trochu běh na delší trať. Hlavně se chci zaměřit na límcovku obří, ta vypadá jako asi nejsnazší a hlavně nejrychleji plodící jedlá houba opravdu velkých rozměrů se všestraným použitím srovnatelným třeba s hřiby. To je třeba ta cesta, jak mít na zahrádce záhon s vynikající jedlou houbou! :wink:
https://www.jedlehouby.cz/limcovka-obri-zrnita-sadba
https://www.jedlehouby.cz/sites/default ... asadba.pdf
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod daggy007 » 29 zář 2019, 11:01

Golierovku slamomilnu (Limcovku) odporucam pestovat v pilinach listnacov, je to efektivnejsie ako ja slame. Zahon sa zaklada uz v lete a na dalsi rok to zaciatkom leta zacina. Len si treba rozmysliet co potom s tolkymi hubami :D
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 29 zář 2019, 17:08

Super zpráva, piliny jsou i pro mě dostupnější. Můžeš sem prosím hodit nějaký stručný návod, jak založit ten záhon s pilinami, pokud s tím tedy máš zkušenosti?
Předem děkuju!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod paloo » 29 zář 2019, 18:36

Hofis píše:Super zpráva, piliny jsou i pro mě dostupnější. Můžeš sem prosím hodit nějaký stručný návod, jak založit ten záhon s pilinami, pokud s tím tedy máš zkušenosti?
Předem děkuju!

Sa pripájam S12
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Houby

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 zář 2019, 21:55

poprvý v lese letos na houby, ale nesbíral sem to jen koukal. Kovaře, babky, klouzky, suchohřiby a hnědáky i kozáky sem viděl S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Houby

Příspěvekod daggy007 » 30 zář 2019, 20:42

Tak k tej Golierovke - zahon je najlepsie zakladat v auguste. Na tienistom a pred vetrom chranenom mieste spravim "hriadku" tak, ze vykopem podu do hlbky 20-30cm. Do nej dam piliny a poriadne ich navlhcim vodou a utlacim. Nasledne rozmrvim poriadnu davku sadby podla velkosti "hriadky" a rozhodim po povrch a zapracujem do pilin hrablami a znova utlacim. Nasledne zakryjem kartonmi a zatazim. Obcas polievam malym mnozstvom vody aby substrat nepreschol a ani nebol premokreny. Huby potrebuju totiz vlhkost, nie mokro. Takto sa o nich staram az kym nezacnu plodit dalsie leto. Vtedy ich treba uchranit pred slimakmi, su pre nich ako magnet.Stale udrzujeme substrat vlhky. Prvym rokom bude uroda riadne vysoka, na buduci rok to uz bude slabsie az to ustane uplne. Mozte pripadne v jeseni pridat dalsie piliny, mycelium do neho cez zimu prerastie a na dalsi rok mate znova peknu urodu. Huby budu plodit vo vlnach podla pocasia. Piliny krasne rozlozia na na ziviny bohatu organicku hmotu. ak nemate dost pilin z listnacov, tak mozte primiesat aj piliny z ihlicnanov.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Houby

Příspěvekod Hofis » 30 zář 2019, 21:13

Supéér, díky!!! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Houby

Příspěvekod Kykouš » 01 říj 2019, 19:37

Tak dneska mě čekalo velmi milé překvapení, když jsem na zahradě pod smrkem našla toto :D Bohužel brášky neměl, ale doufám, že se podhoubí rozšíří i pod sousedící borovice.
Obrázek
Kykouš
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 12 črc 2019, 12:51
Bydliště: Kolín, 260m.n.m.

Re: Houby

Příspěvekod paloo » 27 říj 2019, 18:17

Dnes som bol pozrieť Mareka,vďaka.
No a cestou ma tlačilo tak som sa musel na chvíľu zastaviť neďaleko Střelné :oops: No a hádam by som to nepozberal S6 Škoda,že som sa nestavil cestou tam,bol by som pozrel aj Miloša :wink:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků