Mrazuvzdorné kaktusy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Argout » 25 dub 2021, 08:16

Radim K:

Koukala jsem na tu O. engelmannii, neboť mě láká, ale zahraniční prameny jsou dost skeptické - prý tak do -10 až -12 stupňů. -18 by bylo super, to už většinu let bohatě stačí. No, stejně bych ji ráda vyzkoušela, kdy bude, prosím, k mání?
Ještě mám dotaz snad ne úplně OT: Může Agave neomexicana zimovat pod širou oblohou, nebo je notné jí dát stříšku proti srážkám?

V Breaking Bad jsem často koukala, jak jde ubohým spoře oblečeným hercům pára od pusy, takže iluze jsem si nedělala, ale -20 bych vzhledem k architektuře, oblečení a občasné přítomnosti palem nečekala S8
Někde jsem našla, že jsou tam i jiné druhy, líbí se mi třeba Cylindropuntia spinosior.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Hofis » 25 dub 2021, 10:32

Radim K píše:Bohužel však musím konstatovat, že nemáme ani jediný plod a vůbec netuším proč :( . Pyl byl určitě dobrý, matečnice taky, nerozumím tomu. Někdy se to holt nepovede. Možná bylo ve skleníku v únoru příliš kosa, i když je temperovaný, nic jiného mě nenapadá.

Kdo ví, co mi to v tom Kruhu tenkrát prodali. Je i možné, že to tam množili řízky a máme stejnou odrůdu. I když to tedy považuji za vysoce nepravděpodobné, ale možné. Chytla se mi už i Peluche od Jardose. Takže už budu mít naroubované 3 odrůdy. Na posílání bude tedy případně i dost rozmanitějšího materiálu. Ale předpokládám, že už taky máte něco naroubované. Pokud bude libo semena, dej vědět, schovám vám je a pošlu na revanš. :wink: Já potřebuju jen pár semínek. A děkuju!!!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Radim K » 25 dub 2021, 23:17

Argout: Kdybych neviděl, že roste roky v BZ Troja, tak bych se o ni nezajímal. Ale tam mají fakt krásnou a velkou už. No a u nás fakt dala -18, což jsem teda nečekal. Takže mě přesvědčila :lol: Měla by být počátkem léta.

Agave jsou zvláštní, chovají se nepredikovatelně, já stříšku doporučuji. Před lety jsme vysadili poblíž zdi domu asi 4 druhy Agave včetně neomexicany, v zime 2017 uhnily/zmrzly, ale vyhodily odnože. Ty už vydržely všechno, včetně letošní zimy, která byla horší, než 2017, co se týče abs. minim.
Pokud jde tedy o čerstvě vysazené růžice, určitě stříšku doporučuji.

V Albuequerque byl skutečně takový mráz. Bylo to v té mrazové vlně, jak bylo v texaském Dallasu -17 až -19°C a v Houstonu až -13°C. Jen tak mimo řeč, v Dallasu zmrzla více než polovina palem tak, že už se neprobraly, což se ještě nikdy nestalo od dob tamních palmových výsadeb!

Honzo, napadlo mě to taky, že by mohlo ještě připadat v úvahu to, že jsou to stejné rostliny. V tom případě bys měl lokvát Nadal :lol: :lol: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Hofis » 25 dub 2021, 23:32

Radim K píše:Honzo, napadlo mě to taky, že by mohlo ještě připadat v úvahu to, že jsou to stejné rostliny. V tom případě bys měl lokvát Nadal :lol: :lol: .

To by byl teda fakt pech... :( S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Radim K » 26 dub 2021, 00:22

Ale aspoň bys věděl, co máš! :D
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Argout » 26 dub 2021, 14:57

Radim K

Děkuji, na engelmannii už se těším.
Palem je škoda, letošní mrazy v Texasu, Novém Mexiku a spol. si vybavuji (hlavně jejich děsivý systém cen energií), ale nějak jsem si to nedala do souvislosti s rostlinami.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Ragnar » 17 srp 2022, 19:42

Rozkvetlá Agave u Tišnova.
Nádhera. S8
https://www.youtube.com/watch?v=yIxa3fm ... A1televize
Ragnar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: 06 kvě 2018, 21:23
Bydliště: Okolí Brna

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod kaossik » 06 led 2023, 13:36

O jihoamerických kaktusech se říká, že mezi nimy skutečně mrazuvzdorné kaktusy nejsou. Je to tím, že minima na jihu zdaleka napadají k tak nízkým číslům jako u nás na rozhraní kontinentálního klimatu. Nicméně jsem z lenosti předloni zapomněl uklidit pár kaktusů z parapetu okna, Denmoza rhodacantha a Setiechinopsis miriabilis a už tam přežívají druhou zimu. Ta loňská byla velmi mírná s minimy kolem -10°C. Tu letošní ovšem přežily pokles téměř k -15°C a a jeden den celodenní hluboký mráz, kdy byla průměrná teplota celého dne -11°C.

Oba druhy mají údajně přežít hodinové mrazy s poklesem do -10°C. V přírodě jsem viděl, že Denmozy se držely skutečně poměrně v nížinách, kde nebyl celodenní mráz, ale asi z jiného důvodu.

Tyto dva druhy ač patří k těm odolnějším z jižní ameriky nejsou úplní rekordmani. Poslední roky se objevují nové druhy z rodu Austrocactus, rostoucí až z 50° j.š. nebo k ledovcům v Andách. Ty mají mít papírově mrazuvzdornost až k -17°C.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 18 návštevníků