Mrazuvzdorné kaktusy

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Stanley_51 » 23 úno 2021, 10:36

Jakube, máš ho tady, tak ať je k něčemu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod kaossik » 26 úno 2021, 17:54

Díky :-)

Rok staré semenáče mají za sebou první ostrý test, teploty kolem -15°C, přežily bez ztráty kytičky. Děkuji za semena od bohužel nedávno zesnulého Gabriela Vereše (další oběť pandemie :-(. Vesměs se jedná o různé echinocereusy a escobaria vivipara.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Marek1970 » 26 úno 2021, 19:50

kaossik píše:Děkuji za semena od bohužel nedávno zesnulého Gabriela Vereše (další oběť pandemie :-(.

https://myzvolen.sme.sk/c/1801010/pesto ... tusov.html
https://klub-kaktusarov-zvolen.webnode. ... y-alberto/
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2021, 08:56

Je nejaky mrazuvdorny kaktus, ktery by realne v CR vykvetl a zaplodil JEDLE, idealne chutne plody v rozumne dobe ?
Nejlepsi by byla odruda, kterou proste flaknu nekam k plotu a na zimu treba zahazu listim, ale stacila by mi i odruda, ktrera by mohla byt celorocne na zakrytovane lodzii :-) Tzn nejnizssi teplota -5 až 0°C (těch -5 dávám pro příklad, kdyby zase v Praze přišel holomráz jako letos, možná tam bylo třeba jen -3, ale pod nulu jsem jsem se fakt dostal ... )
Mam jen 3 druhy druhy normalnich opuncii, z toho 2 z plodu z Tuniska/koupenych v CR a ani po 10 letech nedorostly do takovych rozmeru, ze by aspon v lete na balkone vykvetly ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Argout » 22 dub 2021, 19:09

Mrazuvzdorné kaktusy moc na fláknu k plotu a zasypu listím nefungují. Zrovna včera jsem obrala z opuncií tu trochu listí, co napadala z lípy a nemít je fakt hodně ráda, tak se na ně vykašlu. Listí se na ně napíchá a nejde sundat. Nejdřív to beru fukarem, pak ručně a vážně to není příjemná práce. Kaktusy se také špatně plejou. Moje mrazuvzdorné opuncie nemají problém venku bez krytu, v zimě je vůbec neřeším a promrzají fest. Začaly kvést a plodit okamžitě po přesazení do země (jsou nad kamennou zídkou mezi kameny, aby plevel neměl moc šancí). Kaktusy se totiž sice prodávají v miniaturních květináčcích, ale ve skutečnosti jsou vděčné za větší prostor a více substrátu. Nakonec jsem odlámala i do truhlíků, dostaly hodně prostoru a po 3 letech konečně také začaly kvést. Po různých pelargoniích je to úleva, nechávám je venku v truhlíkách celoročně a neotravují tolik se zálivkou jako jiné kytky.
K plodům - jsou malé a dost plné semen, to, že píchají, jim taky na atraktivitě nepřidá. Chuť není špatná, ale po pravdě řečeno už je dávno nezkoušíme jíst.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Radim K » 22 dub 2021, 21:52

V podstatě souhlas s Argout.

Pokud chceš přecejen, Radku, nějakou opuncku, která má relativně dobré a velké plody a je mrazuvzdorná, tak Opuntia engelmannii. Letos u nás dala -18°C v pohodě, dokonce v nehostinném místě, tím jsme si tak trochu prověřili její odolnost a budeme ji množit. Je to rovněž největší z mrazuodolných opuncií.

Jinak kromě teplomilné ficus-indica má dobré plody ještě O. robusta, která je ale taky spíš teplomilná.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod kaossik » 22 dub 2021, 22:42

Ze všech mrazuvzdorných opuncií, konkrétně z plodů, lze vyrobit džem, ale není to jednoduché se s tím piplat takže jsou jen na okrasu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1170
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Hofis » 23 dub 2021, 12:01

Radim K píše:Pokud chceš přecejen, Radku, nějakou opuncku, která má relativně dobré a velké plody a je mrazuvzdorná, tak Opuntia engelmannii. Letos u nás dala -18°C v pohodě, dokonce v nehostinném místě, tím jsme si tak trochu prověřili její odolnost a budeme ji množit. Je to rovněž největší z mrazuodolných opuncií.

Radime, tak to je mazec, že jí máte. S6 Četl jsem o ní kdysi v Subtropech od Šamly, jako o druhu s vysokou chladuvzdorností a přitom kvalitními velkými plody. Pokládal jsem jí ale tenkrát za nedostupnou a pak jsem na ní nějak zapomněl. Tak to už pomalu začínám přemýšlet o tom, kam jí v Praze dám, jetli jí budete množit. :D Ta patří i habitem rozhodně mezi velké opuncie, takže by šla pěstovat jako vyšší solitér. Do toho bych šel, ale malé plazivé opuncie s mnoha problémy se mi moc do zahrady dávat nechce. Jde ale o to, jestli u nás bude stíhat venku něco dozrát. :?
Naposledy upravil Hofis dne 26 dub 2021, 15:24, celkově upraveno 1
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod radek.god » 23 dub 2021, 17:36

Radim K píše:Pokud chceš přecejen, Radku, nějakou opuncku, která má relativně dobré a velké plody a je mrazuvzdorná, tak Opuntia engelmannii. Letos u nás dala -18°C v pohodě, dokonce v nehostinném místě, tím jsme si tak trochu prověřili její odolnost a budeme ji množit. Je to rovněž největší z mrazuodolných opuncií.

Neboj Radime, uz koukam kdy se u vas objevi skladem :wink: , mozna pockam az teploty pujdou nahoru a bude toho vic skladem k objednani
Zaujala me i Opuntia-phaeacantha-oranzovokveta-plne-mrazuodolna-opuncie :-) , ta ma taky chutne plody ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Radim K » 24 dub 2021, 01:23

Honzo, pošlu ti ji ještě s jinou zabookovanou kytkou :wink: .
Jsou to dvouleté semenáče, letos už budou tvořit ploché placky.
Radku, phaeacantha je běžný mrazuvzdorný druh, plody nic extra, červené, nakyslé, menší.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Hofis » 24 dub 2021, 08:42

Ježiš Radime, moc děkuju, ale takhle jsem to úplně nemyslel, určitě se ještě domluvíme na nějaké kompenzaci z mé strany! :wink: A co jinak ten lokvát, Zadařilo se to nakonec opylovat . Vím, jsem zvědavej jako stará squaw, ale nemůžu si nějak pomoct... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Argout » 24 dub 2021, 20:45

Kdyby neslo o plody ale o vysoky hezky kaktus, tak perfektni je Austrocylindropuntia imbricata. To je ten kaktus, co je vsude mozne na pozadi v pousti v serialu Breaking Bad (Pernikovy tata). Zimuje mi leta bez krytu, myslim, ze dala i kolem -20. Aktualne jsou v cca 4 letech vysoke asi 60 cm. Je teda fakt, ze na ne neprsi, ale letos jich par vysadim i napospas desti, abych videla, jestli to daji.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 244
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2021, 22:21

Radim K píše: ... opuncku, která má relativně dobré a velké plody a je mrazuvzdorná, tak Opuntia engelmannii. Letos u nás dala -18°C v pohodě, dokonce v nehostinném místě, tím jsme si tak trochu prověřili její odolnost a budeme ji množit. Je to rovněž největší z mrazuodolných opuncií..

Radime, ted koukam na fotky Opuntia engelmannii a ma to presne ty 2-3cm trny ostre jako jehla jak mam na opuncii z plodu z CZ supermarketu.
Ale asi to co mam bude jina, nez mam, protoze jsem ji daval Honzovi a nejak mu v zime " nastydla " :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod radek.god » 24 dub 2021, 22:22

Argout píše:Kdyby neslo o plody ale o vysoky hezky kaktus, tak perfektni je Austrocylindropuntia imbricata. To je ten kaktus, co je vsude mozne na pozadi v pousti v serialu Breaking Bad (Pernikovy tata). Zimuje mi leta bez krytu, myslim, ze dala i kolem -20. Aktualne jsou v cca 4 letech vysoke asi 60 cm. Je teda fakt, ze na ne neprsi, ale letos jich par vysadim i napospas desti, abych videla, jestli to daji.

Tak to jsem si v serialu ani nevsimnul :D :D :D , ale podle fotek je to peknej kaktus :-)
Me zatim kvete vzdy jen vanocni kaktus :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuvzdorné kaktusy

Příspěvekod Radim K » 25 dub 2021, 00:32

Hofis píše:Ježiš Radime, moc děkuju, ale takhle jsem to úplně nemyslel, určitě se ještě domluvíme na nějaké kompenzaci z mé strany! :wink: A co jinak ten lokvát, Zadařilo se to nakonec opylovat . Vím, jsem zvědavej jako stará squaw, ale nemůžu si nějak pomoct... :D


Prosimtě, jsem rád, že Ti to aspoň můžeme vrátit za to časté posílání květů lokvátu :D . Bohužel však musím konstatovat, že nemáme ani jediný plod a vůbec netuším proč :( . Pyl byl určitě dobrý, matečnice taky, nerozumím tomu. Někdy se to holt nepovede. Možná bylo ve skleníku v únoru příliš kosa, i když je temperovaný, nic jiného mě nenapadá.

Radku, ze supermarketu je pouze Opuntia ficus-indica.

Argout: Přesně, taky jsem je v Breaking Bad obdivoval a nejen je. Oblast Albuquerque dokáže být v zimě chladnější, než Česko (letos tam bylo -20°C), přesto tam pouštní scenerie nechybí. Ale v podstatě to zvládá jen pár druhů. Nevím ale, jestli je to jen (Austro)Cylindropuntia imbricata, nebo i jiné druhy. Nicméně u nás máme imbricatu asi 8 let od malého řízku, má skoro metr a je nezničitelná. Může stát i chvíli ve vodě, klidně i v zimě. Stejně, jako mrazuodolné opuncky.
Stejně se chová i Cylindropuntia whipplei, jen je o dost menší.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Ragnar a 18 návštevníků