Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod dzani696 » 18 lis 2022, 14:27

Obrázek

Tak som popátral a mohlo by sa jednať o
Pyrus communis KIRGIZSKAJA ZIMNAJA Čo ma na tejto hruške dostáva je jej dvrdá šupka navonok sa zdá že je dvrdá jak kameň (aj po dlhej dobe s jablkami) ale po rozrezaní doslova tečie.Samotná dužina sa rozpadá v puse a chuť, ani neviem k čomu by som ju prirovnal,snáď Nashi?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 27 lis 2022, 17:34

Vlašské ořechy namočené do vody na 3 dny 8.11 2022. Potom zanechané v uzavřeném kelímku dnešní výsledek.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 30 lis 2022, 17:04

Výprava do sadu
Obrázek

Obrázek
kvalitní sladké jablka.
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 16 pro 2022, 15:14

Vlašské ořechy začínají růst.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Flori » 11 led 2023, 00:31

Vlašáky mi pravidelně sází straka na předzahrádku u paneláku nebo do květináče na balkoně. :D V okolí je množství volně rostoucích ořešáků, tak si dělá zásoby na "zimu". Zrovna v sobotu jsem ji zase viděla na balkoně s ořechem v zobáku.. Zatím jsme zkoušela přesadit na Vysočinu pouze dvakrát, jednou stromek zaschl, podruhé ještě čekám na výsledek, 15 cm vysoký "stromek" je zatím provizorně zasazený v záhoně u jahod. Zdejší ořešáky jsou nejspíše odrůda Mars nebo Vilém - nejsou příliš velké a bujné. Pokud by byl zájem, tak v létě "pohlídám" sazenice.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 126
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 20 led 2023, 14:26

Vlašský ořech
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod dzani696 » 11 bře 2023, 10:36

Dostal som sa k odrezkom hrušky u nás Jakubka.Uskladnil som ju na jarné štepenie a dnes pri kontrole stavu som objavil kalusi. To sa mi stalo prvý krát. Akú máte skúsenosť zo zakorenením?rozmýšľam či má zmysel ju štepiť alebo zakoreniť.Aj keď naštepená na semenáč by bola kompatibilnejšia na pôdu, keďže netuším aká pôda by bola vhodná pre samotnú zakorenenú odrodu.
Má niekto vo svojej zbierke Smolenku? Odkúpim aj stromček,inak postačia vrúble.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod dzani696 » 18 kvě 2023, 15:43

Aj napriek mrazom,keď to nevyzeralo dobre ani s hruškami tak je vidieť že im to vôbec nevadilo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Josef » 19 zář 2023, 09:07

Tak jako snad všeho ovoce je letos abnormálně a v dobré kvalitě, tak to platí i o hruškách. Je jich tento rok tolik, že už to nikdo ani nechce.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 617
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod mates » 19 zář 2023, 14:28

Tak bych je poslal do kvasu a nechal překapat ;-). Hruškovice je aspoň pro mě mňamka.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod speedy » 21 říj 2023, 09:44

Jibro píše:... Krvavka - čtvrtkmen - plodit začala až po cca 7 letech, růst pomalý, celkem sklizeno cca 15 malých hrušek za poslední 2 roky, chuť průměrná - znovu už bych nepořizoval, nejspíš většinu stromku přeroubuji ...

Projíždím tady web a tak zase moje zkušenost :D Já zvědavě koupil vlastně totéž, název je Lubeničarka a dle popisů neměl být problém s brzkou plodností. Proti sem tam popisům u Krvavky a což je potvrzeno i nahoře v citaci.

Souběžně s tím, ale Lubeničarka byla už krátce koupená a vysazená, tak mne známý zavedl do místní divočiny, mezi pole a otevřeno studeným větrům: no a tam "někde" jsem stál před viditelně starou (desítky let) a těmi podmínkami trápenou, decimovanou místní "no name" krvavkou z Podkrkonoší. Pochopitelně bylo na podzim mimo sezónu :D

Takže jsem si dával v čase příštím pozor a srovnával moji Lubeničarku s tou no name krvavkou. Zjistil jsem že až na opravdu drobné odchylky je to totéž!
Ta slibovaná červeň uvnitř je proti některým komerčním foto (z internetu) jaksi o poznání vybledlejší :D Možná v některých jednotlivých případech je červeň sytější, ale hruštičky nemají moc šancí do té červeně dozrát: totiž velice brzy a ještě na stromě od středu hniličí!

Takže tu očekávanou červeň nahrazuje postupně šířící se hněď. Ještě v bílé nečervenavé dužnině. A to dozrávání a hniličení je na stromě u plodů časově různé, takže při utržení hruštičky se neví jestli ještě bude uvnitř načervenalá ... nebo už je počínajíc zhniličená. A chuťově? No opravdu nic moc, jak Lubeničarka tak no name krvavka byly si velmi podobné ... a k tomu třeba přičíst že hruštičky jsou to opravdu malé. Konzumovat u stromu, protože donést domů znamená že (nadsazuji) cestou začne hniličet i to co dosud nehniličelo :D
Lubeničarku bych si možná ponechal jako takovou raritku a doufal pokaždé že příští rok už to bude "nějak" lepší, ovšem vymrzla mně postupně ve dřevě a také rez hrušňová se ráda vždy zakousla, tak už ji nemám. Je to individuální, ale snad bych upřednostnil když by bylo větší místo a ochota čekat na pozdější plodnost ... zaexperimentovat raději s Tatarkou?
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 79
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod kasta » 21 říj 2023, 14:31

ja sklidil posledni jablon, odrudu neznam, je to stary strom po predchozim majiteli. jablka byly letos mensi a hodne okousany vsim moznym, ale presto neco je. je to nejaka pozdnejsi podzimni odruda, docela sladka s lehkou kyselinkou a chvili vydrzi. vyhoda je ze i ty vykousany casti (pry od sykor) zaschnou a jablko drzi. no, po tom cervencovym suchu je zazrak, ze vubec neco bylo, treba svestky opadaly kompletne.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod nene » 21 říj 2023, 14:47

Gloster?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod kasta » 21 říj 2023, 16:15

fakt nevim, tech odrud je tolik. tady je jeste detail jednoho vic vybarvenyho, jinak mivaji zlute skvrny a byvaji i vice protahly. duzina je trochu dozluta a to zahnedavani kolem jadrince je typicky
Obrázek

P.S. ten Gloster se mi uplne nezda, i kdyz je podobny. ale to moje neni vylozene zimni jablko, spis pozdne podzimni.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod nene » 21 říj 2023, 16:31

Každopádně - k nakousnutí :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků