Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Satan » 16 dub 2021, 20:46

Ten sad je starý 83 let .
Obrázek

Obrázek
První 1938
Obrázek
Druhý 1946
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Satan » 26 říj 2021, 16:14

Koupená jablka 20.10. 2021
Obrázek

26.10. 2021 , už rostou malé jabloně :D .

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Satan » 10 lis 2021, 17:06

Dnešní sklizeň ve starém sadě.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Sloupovité jabloně

Příspěvekod Satan » 10 lis 2021, 17:12

Panenské České,
Obrázek

Obrázek
dokáže někdo určit ostatní odrůdy ???
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 19 lis 2021, 15:05

Děkuji za založení stránky , v Čechách jsou staré ovocné sady a myslím že není špatné se vrátit ke starým ovocným odrůdám.
Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod amy80 » 19 lis 2021, 16:32

Díky, Satane i Stanley, že jste se nezalekli mého remcání v jiném vlákně, a založili zvláštní téma :D
A ráda přispěji - ráda vzpomínám na chuť něktrých odrůd které jsme mívali na zahradě když jsem byla ještě dítě - bohužel ale nevím všechny názvy.

Pro mně ale TOP z těch starých odrůd je SPARTAN - dodnes je to moje nejoblíbenější. Bohužel silně trpí na strupovitost, to je hrozná škoda..., ale stejně si ho mám v plánu pořídit :-)

Ale fakt by mně zajímalo, jak si stojí moderní odrůdy versus ty staré co se týká chuti a odolnosti...?
Obvykle čtu názory typu "odolnější, ale míň chutné"...
Já teda za Spartana náhradu ještě nenašla...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 19 lis 2021, 16:59

Ty staré odrůdy jsou podle mého chutnější a odolnější , myslím že by jsem mohli lidé dávat své zkušenosti .
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod dzani696 » 19 lis 2021, 17:06

Tiež prispejem.Na dlhé zimné večery.https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 05nELbRzXn
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 877
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 19 lis 2021, 17:39

Ve Střelné roste hodně jabloní, na to že jsou bez ošetření mají zdravé jablka ale název odrůdy nevím.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod mirka » 19 lis 2021, 18:05

Vypadá to na Jaderničku Moravskou/ jablko :D1
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1530
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod moonvil » 19 lis 2021, 19:25

Satan píše:Ty staré odrůdy jsou podle mého chutnější a odolnější , myslím že by jsem mohli lidé dávat své zkušenosti .


Mezi starými odrůdami se určitě najde sem tam něco zajímavého, pár jich v sadu stále mám, ale tvrdit, že jsou chutnější a odolnější může je ten, kdo nemá žádné zkušenosti s kvalitními moderními rezistenty. Rozhodně ty fosilie nezatracuju, chce to ale jako obvykle rozumně kombinovat starší a novější kultivary. Aktuálně je na trhu opravdu bohatý sortiment včetně některých povedených kousků od českých šlechtitelů - za pár roků se jim taky bude říkat "staré odrůdy".
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4082
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod pavell » 19 lis 2021, 20:12

Tak asi před 25 lety jsem trpěl jabloňománií vykácel jsem staré jabloně a vysadil asi tak 30 nových odrůd. Určitě nemůžu říct že jsou všechny špatné, některé celkem zklamaly třeba taková Melodie, Karmína, Zuzana, Gold Star opravdu nic moc, ale moc rád vzpomínám na staré odrůdy Jonathana, Spartana, Idareta, Jaderničku a třeba i Ontario i když kyselé tak mě chutnalo . A takový Štrůdlák to byl štrůdl, jo ten ještě roste, má snad 200let.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Satan » 19 lis 2021, 20:31

Ty nové odrůdy například Melodie my vůbec nechutnají za mně máj podobnou chuť mohl bych pokračovat , raději zůstanu u osvědčených starých odrůd.
Naposledy upravil Satan dne 19 lis 2021, 20:45, celkově upraveno 2
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod Jibro » 19 lis 2021, 20:33

Moje zkušenost se starými odrůdami je prozatím celkově spíš negativní, v roce 2013 jsem zkusil pořídit tyto odrůdy roubované na semenáčích, zasadil do původního ovocného sadu, stromky neměly žádnou závlahu, což se společně s 2-3 suchými roky mohlo také podepsat na malém růstu a plodnosti, ale ve stejném období zde mladé stromy moderních odrůd plodily většinou spolehlivě.

Za 8 let od vysazení byla takováto "bohatá" úroda:

Špendlík žlutý - dobrý růst, začal plodit brzy, úroda odpovídající velikosti stromku, velmi chutné žluté švestky, šárka na plodech prozatím není vidět.

Krvavka - čtvrtkmen - plodit začala až po cca 7 letech, růst pomalý, celkem sklizeno cca 15 malých hrušek za poslední 2 roky, chuť průměrná - znovu už bych nepořizoval, nejspíš většinu stromku přeroubuji

Jadernička moravská - čtvrtkmen, bujný růst, po 4 letech velcí mravenci nahlodali díru do kmene a při větru se ulomila celá korunka, rychlá regenerace, ale sklizeno zatím jen cca 20 jablek ve 2 sezónách, chuť dobrá, uvidím jak bude plodit v dalších letech

Řehtáč soudkovitý - dvouletý špičák za 8 let od vysazení nesklizen jediný plod, i když už po 2 roky alespoň začal kvést, roste hodně pomalu.

Smiřické vzácné - čtvrtkmen pomalejší růst, minulý rok sklizeno první jablko, letos 3, zbytek shnil na stromě před dozráním, chuť dobrá.

Kalvil červený podzimní - čtvrtkmen začal plodit nejdříve, ale pomalý růst, stromek je malý, sklizeň tak 10 jablek za rok, část zhnije na stromku, chuť dobrá

Tatarka - Tatarova hruška - špičák (0,5 - 1,5 m) první plody minulý rok, roste nejbujněji, květy náchylné na padlí, roční sklizeň cca 4 hruštičky, chutné sladké, ale 4 hruštičky z 3 metrového stromku...

Celkově se dá říct, že tyto staré odrůdy roubované na semenáčích nastupují většinou hodně pozdě do plodnosti a plodnost je až na výjimky prozatím hodně podprůměrná, myslím si, že kdybych ve stejnou dobu zasadil moderní rezistentní odrůdy roubované na M101, byl by výsledek podstatně lepší.
To jsem ostatně udělal letos a na jaře jsem objednal rouby z Holovous: Dima, Miodar, Blaník, Angold, Reluga, Primadela tak uvidím časem jak se ve stejných podmínkách osvědčí tyto...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Staré odrůdy ( jabloně, hrušně aj.)

Příspěvekod pavell » 19 lis 2021, 22:52

mirka píše:Vypadá to na Jaderničku Moravskou/ jablko :D1

Ano Mirko, je to Jadernička Moravská u nás se jí říká vinar, dřív se z ní lisovala šťáva a dělalo jablečné víno, taky se tyhle jablka dávaly na spodek hrnce jak se šlapalo zelí, to byla dobrota když pak vykvasily a semenáče téhle odrůdy se používaly jako podnož, taky jsem je používal ještě na nich mám naroubovaných hodně stromků.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mates a 15 návštevníků

cron