babako

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: babako

Příspěvekod vaclav sejkora » 11 dub 2009, 22:19

Stando, to je paráda, že ti pokračuje to dozrávání. Já to svoje musím pomalu zmátořít, zimní pobyt u tchána taky pomalu rozdejchává, ale zatím bez listů. Snad se to letos podaří dopěstovat.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: babako

Příspěvekod Stanley_51 » 21 dub 2009, 19:07

Dnes jsem lehce sáhl na dozrávající babako a šup, už jsem ho měl v dlani. Už dozrálo. Oproti předchozímu zrálo v poslední fázi ve skleníku na slunci, tak jsem zvědav, jak se to odrazí na chuti.
babako dozrálé.JPG
babako dozrálé.JPG (45.54 KiB) Zobrazeno 8074 krát
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: babako

Příspěvekod vaclav sejkora » 21 dub 2009, 20:52

Stando, tak to ti blahopřeji, já jsem to mé díky uhnití kořenů rozřezal na 6 dílů k zakořenění a doufám, že se to povede. Ještě stále řeším tchánovu zimní péči o některé rostliny a babako je taky jedno z postižených.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: babako

Příspěvekod tommy » 29 dub 2009, 21:33

Připojím své dosavadní zkušenosti s babakem. Kytka z řízku od Vaška (dorazil na podzim 2007) nasadila v červnu 2008 první plody a pak už to pokračovalo jak na běžícím pásu - za každým listem nový plůdek. Do podzimu jich vytvořila asi 15, nechal jsem všechny. Na kytku to bylo asi moc, protože zhruba tak v říjnu úplně zastavila růst, přestože byla stále v obýváku, kde je přes den kolem 22 a v noci 19 stupňů, u francouzského okna otočeného na jihovýchod. Plody se pomalounku zvětšovaly celou zimu, rostlina postupně ztrácela odspodu listy. V půlce února začaly plody žloutnout a postupně dozrávat... A tady následuje velké zklamání: není to moc dobré. Momentálně jsou na kytce poslední tři plody, které se zatím nemají k dozrání, tak uvidíme. Jak plody postupně padaly, začala rostlina zase růst, a už opět nasazuje plůdky. Před týdnem jsem ji přesadil do pořádného květináče o objemu zhruba 40 litrů. Substrát vznikl smícháním tří dílů zahradnického substrátu, jednoho dílu písku, jednoho dílu perlitu a poloviny dílu málo zetlelého kravského hnoje.
Chyby, které jsem podle mého názoru udělal:
1) nechal jsem jí příliš mnoho plodů
2) nepřesadil jsem ji do většího květináče a čerstvé zeminy (celou dobu byla v 15 litrovém hrnku, má skoro 2 metry)
3) nechal jsem ji plodit v nevhodnou dobu - přes zimu.
Poslední bod rozvedu - i v literatuře se píše, že zimní plody za moc nestojí, čím později na jaře uzrají, tím je to lepší. Proto chci vyzkoušet dva postupy:
a) nechám rostlinu nasadit plody až v listopadu a budu doufat, že hlavní období zvětšování a dozrávání proběhne na jaře a začátkem léta následujícího roku,
b) pokusím se jinou rostlinu donutit k nasazení plodů koncem ledna nebo začátkem února s tím, že plody stihnou dozrát do podzimu.
Každopádně má babako u mne namále - žena to ochutnala a dala jasně najevo, že si nepřeje, abych pěstoval takovouhle "zeleninu" (nepoužila tenhle výraz...). A ačkoliv jsem velkým příznivcem babaka a do jeho shánění a do zjišťování informací jsem vložil hodně energie, musím bohužel přiznat, že i já jsem ho jedl s dost velkým sebezapřením...
T.
tommy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 11 kvě 2008, 12:49

Re: babako

Příspěvekod Stanley_51 » 29 dub 2009, 22:11

Sklizený plod jsem snědl - no, dá se říci, že už jsem jedl lepší ovoce. Prostě nic moc, přestože dozrál na slunci. Chuť malinko nakyslá, málo sladká, konzistence blátivá. Nezaujalo mě to, takže asi se mu věnovat nebudu. Sice jsem ho po sklizni zasadil přímo do země ve skleníku, ale zatím nevím, co s ním dál.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: babako

Příspěvekod Franz » 11 kvě 2013, 19:32

loni jsem dostal rostlinu od Marťasa a po přečtení diskuze jsem zvědav co stím budu dělat
Obrázek
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: babako

Příspěvekod Stanley_51 » 11 kvě 2013, 21:20

Franz píše:loni jsem dostal rostlinu od Marťasa a po přečtení diskuze jsem zvědav co stím budu dělat

Tak to já taky, protože to opravdu nestojí za nic. Je to pouze jako zajímavá rostlina. Jen by mě zajímalo, jak to chutná v domovině, příp. k čemu to domorodci používají.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: babako

Příspěvekod VostepDr » 20 lis 2013, 09:27

Dobrý den ,Chtěl bych se zeptat pana Vaška Sejkory ,zda-li nemá volné řízky babaka ? Dekuji
VostepDr
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19 lis 2013, 19:38

Re: babako

Příspěvekod martas » 20 lis 2013, 09:46

Pokud by Vašek řízky neměl tak tu mám pár již pěkně rostoucích rostlin z jarního řízkování.
martas
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 21 čer 2012, 15:45

Re: babako

Příspěvekod Stanley_51 » 20 lis 2013, 10:56

VostepDr píše:Dobrý den

Vítám tě na kiwifóru a prosím, doplň si profil.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: babako

Příspěvekod PavelKt » 08 zář 2019, 19:45

Ahoj
Pro všechny komu nechutná Babako.
Měl jsem to taky tak, dokud jsem nezjistil jak ho konzumují v jeho domovině. Většinou ho vaří v hodně sladké vodě s limetkou tak dlouho až zesklovatí. Včera jsem to vyzkoušel a můžu doporučit. Je to fakt moc dobrý.
Ještě se zeptám jak dlouhé řízky z kmene děláte. Mám silný tak 5cm.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: babako

Příspěvekod Pavel_CZ » 27 zář 2019, 10:58

Kdybyste meli nekdo prebytecnou rostlinu, ktere se chcete zbavit, tak znamy Nemec by jednu koupil, kdyztak pise soukromou.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: babako

Příspěvekod PavelKt » 29 zář 2019, 12:32

PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: babako

Příspěvekod HonzaFM » 24 úno 2021, 22:46

Tak většina listů už opadala, takže už jsou plody lépe vidět. Brzo začnou růst nové listy a plody dozrávat.

Obrázek

Ty nejstarší plody dole budou mít podle zkušeností z předchozích let kolem 3/4 kila a ty mladší, co dozrají později tak kolem 1/2kila. Takže jen na této větvi je odhad na zhruba 10kg. Na ostatních větvích bude dohromady odhadem taky 10kg. Vzhledem k tomu, že rostlina zabírá zhruba metr čtvereční plochy zimní zahrady, tak je to slušná výtěžnost.
V předchozích letech se tu řešila kvalita plodů. Podle mých zkušeností musí úplně dozrát v dobrých podmínkách, jinak se to jíst nedá. My to konzumujeme syrové a nebo to rozmixuju s jiným ovocem, trochu cukru a pak to je vynikající osvěžující nápoj. Není potřeba dodávat žádnou vodu, babako je dost vodnaté. Zkoušel jsem ho rozmixovat i s domácím ananasem a nemělo to chybu.
U těch otevřených dveří mám vnitřní teploměr a tohle babako několikrát dalo noční poklesy teplot k -1°C a to bez poškození.
Uživatelský avatar
HonzaFM
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27 dub 2020, 13:59
Bydliště: Frýdek-Místek (okolí), 300 m n.m.

Re: babako

Příspěvekod caver » 24 úno 2021, 22:55

Honzo, paráda. Vidím, že se ta houbovka nakonec zvládla vpohodě.
My si doma babako mixujeme na džus s trochou třtinového cukru a je to veliká paráda. Zkoušel jsem i recept s ITSZ, v kombinaci babako a jahody a také super.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Barranďák a 9 návštevníků