babako

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: babako

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2022, 14:24

Takhle nejak vypada moje babako :-(

Obrázek
Nevim kde je chyba. Listy opadaly.Pak se udelaly znova, tak jsem ten vrsek seriznul, ale nezakorenilo to.A ted je na rezu babako stale zelene, ali bez listu a ten vrsek vzdy po rezu uschne a scvrkne se.Myslel jsem, ze se to ted na jare na slunci probere, ale nejak se tomu nedari. Vubec netusim kde by mohl byt problem :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: babako

Příspěvekod radek.god » 13 kvě 2022, 17:10

Nemate nekdo prosim nahodou na poslani do Prahy par rizku babaka ?
Ze bych to zkusil zakorenit...
To moje na 100% pujde do vecnych lovist S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: babako

Příspěvekod longr » 11 dub 2023, 15:00

Za syrova má babako docela zajímavou vůni, pohybuje se to někde mezi skutečným citrónem a citrónovým čističem WC :) ale má celkem mdlou a kyselkavou chuť. Zkusím plod uvařit dle návodu v cukrové vodě s limetkou nebo citrónem.
Jinak jen pro zajímavost, ze semínek Carica goudotiana mi vyrostly jen samé samčí rostliny. Bylo mi je líto vyhodit, tak jsem pěstitele poprosil o řízky - rouby Carica quercifolia, samce i samice, která mi ze semen nevyklíčila vůbec. Zkusil jsem naroubovat C. quercifolia na podnože C. goudotiana. Teď rouby začaly rašit a vypadá to, že se všechny chytily. Zkoušel jsem 3x kopulaci a jednou rozštěp.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod longr » 13 dub 2023, 17:45

Tak oloupaný plod, nakrájený na kostky, uvařený v cukrové vodě s citronovou šťávou a pak vychlazený je docela dobrý. Takový trošku rozvařený jablkový kompot s tropickým podtónem :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod J.K. » 21 dub 2023, 09:04

longr píše:Za syrova má babako docela zajímavou vůni, pohybuje se to někde mezi skutečným citrónem a citrónovým čističem WC :) ale má celkem mdlou a kyselkavou chuť. .


Pisal o tom uz kedysi Honza z Frydku na zrusenom fore. Zrejme zalezi na podmienkach, v akych babako rastie. Neviem ci je to teplotou v zime (ja ho mam medzi +7 az +12), alebo rozdielom medzi rastlinami v kvetinacoch a volne v zemi. Kazdopadne u mna su plody tiez chutovo celkom fajn, urcite by som ich nepopisal ako mdle. Aj nejaky cukor tam je. Jeme ich aj so supkou. Pokial je zlta, tak ju ani necitit, zelensie miesta trochu. Ale da sa v pohode pockat, kym cely plod zozltne. Nekazi sa ani miesto narazene pri pade z rastliny. Ja by som babako varenim nekazil, to uz skor ako odporucal Honza - urobit z nich dzus.

Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: babako

Příspěvekod longr » 23 dub 2023, 07:15

No, kolega z práce jej taky pěstuje, má ho téměř celoročně v zimní zahradě. Plody jej taky nenadchly. Vzal jsem do práce na košt a nikomu to nechutnalo. Jako kompot je to ale dobré. Věřím, že i zavařenina by byla fajn. Trochu sladké to je, ale jen tak, samotné syrové, to prostě není ono.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 12:19

Jen pro zajímavost přikládám fotky rašících roubovaných rostlin C. quercifolia na C. goudotiana. Nevěděl jsem, jak je to s mezidruhovou afinitou u papájí, ale chytly se 4 rouby ze 4. Snad ve zdejším vlákně příspěvek o jiném druhu chladuvzdorné papáji nebude vadit.
Obrázek

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod radek.god » 25 dub 2023, 12:26

longr píše:Snad ve zdejším vlákně příspěvek o jiném druhu chladuvzdorné papáji nebude vadit.

Moc pekne :-) Velmi male 10cm babako mi bohuzel chciplo a na papaju jsem nemel stesti - semena z ebay mi nevyklicila a porad jsem se nerozhoupal dat to kilco v Kauflandu za ten jediny plod co tam obvykle k prodeji maji.Je to vzdy takove zelene a nepoznam kdy a zda je to zrale.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: babako

Příspěvekod J.K. » 25 dub 2023, 13:39

longr píše:...ale jen tak, samotné syrové, to prostě není ono.

Ok, nemam dovod niekoho presvedcovat. Mne (ale hlavne manzelke :) ) to chuti. Ine ako vlastne plody moznost vyskusat nemam, tak neviem nakolko sa mozu odlisovat. Mozno je to aj chutovymi poharikmi. Nakoniec ludia celkom casto pestuju napriklad pepino, co je z mojho pohladu upne nepochopitelne :D

p.s. ten kompot z babaka si predstavit neviem. Ved velmi makke je to uz surove. Tak ked budes nabuduce robit, skus odfotit. Pripadne ak mas refraktomer, zaujimalo by ma aj, ako je to s cukornatostou u teba.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: babako

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 18:20

Pepíno mi taky nešmakuje. Dal jsem mu šanci dvakrát, letos na to kašlu. To radši nasadím cukrové melouny. Takové Rich Sweetness jsou celkem spolehlivé a chuť je lepší :) Babako má chuť zajímavou, ale prostě tomu něco chybí. V cukrové vodě se to vaří relativně krátce, pár minut, jen aby to lehce zesklovatělo. Jedli jsme to pak studené na druhý den a bylo to fakt dobré. Refraktometr nemám, ale když jsem koštoval od kolegy, tak je chuť stejná, jako u mě. On to pěstuje v zimní zahradě, já jsem to měl v práci na chladnější chodbě. Plody jsme koštovali až po plném zežloutnutí, tedy pár dní po odpadnutí z rostliny.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod longr » 25 dub 2023, 18:32

radek.god píše: Moc pekne :-) Velmi male 10cm babako mi bohuzel chciplo a na papaju jsem nemel stesti - semena z ebay mi nevyklicila a porad jsem se nerozhoupal dat to kilco v Kauflandu za ten jediny plod co tam obvykle k prodeji maji.Je to vzdy takove zelene a nepoznam kdy a zda je to zrale.


Já vzácně papáju ulovím ve slevě. Občas ji mívají i v našem malém ovozelu. Pán je Bosňák a občas tam má letecké mango, obří datle, ananasy ale i zajímavosti jako sušené kaki apod. :) Semínka nevysévám, nestojí mi to za to. Neměl bych to ani kde pěstovat. Babako jsem taky nastěhoval do práce, když u okna bylo místo :) Carica quercifolia mě láká, protože taky zvládá chladnější odchov a má prý výborné plody.

U papájí je problém s kořeny. Babako v chladu nesnáší vlhký substrát, okamžitě začne zahnívat a pak se odspodu i odvrchu scvrkává, dokud nechcípne celá. Mně se to jednou stalo, protože jsem ji po přenesení do tepla začal zalívat dřív, než začala sama růst. Zachránil jsem ji vyříznutím a zakořeněním zdravé části. Od té doby ji přes zimu držím jako sukulent, na chodbě u okna (13-15°C) zalívám minimálně a v chladu a temnu vůbec. Pokud bys chtěl, tak bych tady v Brně zakořeněný vrcholový řízek měl. Mám jeden větší a jeden malý. Jen se mi to moc nechce posílat, je to křehká kytka.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod PavelKt » 26 dub 2023, 13:56

PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: babako

Příspěvekod radek.god » 26 dub 2023, 16:58

longr píše:
U papájí je problém s kořeny. Babako v chladu nesnáší vlhký substrát, okamžitě začne zahnívat a pak se odspodu i odvrchu scvrkává, dokud nechcípne celá. Mně se to jednou stalo, protože jsem ji po přenesení do tepla začal zalívat dřív, než začala sama růst. Zachránil jsem ji vyříznutím a zakořeněním zdravé části. Od té doby ji přes zimu držím jako sukulent, na chodbě u okna (13-15°C) zalívám minimálně a v chladu a temnu vůbec. Pokud bys chtěl, tak bych tady v Brně zakořeněný vrcholový řízek měl. Mám jeden větší a jeden malý. Jen se mi to moc nechce posílat, je to křehká kytka.

Jak pises o tom scvrkavani, tak naprosto presne tohle se mi stalo, ale bohuzel pekny vrchni rizek mi nezakorenil, ale uschnul, takze vsechny casti babaka nakonec chciply :-(
Asi jsem taky neodhadnul tu vodu a teplotu.Kdybys dokazal nejak ten rizek poslat zasilkovnou do Prahy, bylo by to super, ja se do Brna bohuzel nedostanu, ale asi by bylo nutne nechat to na nekdy na druhou pulku kvetna kvuli nocnim/nizkym teplotam, ne ? Predpokladam, ze babako ani papaja by cestu v mrazu neprezily nebo jo :shock: ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: babako

Příspěvekod longr » 27 dub 2023, 09:46

No, mráz by asi dobrý nebyl. Ten květen by byl lepší. Když to poctivě zabalím, tak minimálně ten menší by mohl bezpečně dorazit. Kdybysis ho pak zařízl, tak si zapěstuješ hezkou kytku a naděláš ještě další 2-3 kytky :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: babako

Příspěvekod J.K. » 16 kvě 2023, 09:50

Dnes som mal štvrtý dozretý plod. Takmer úplne zožltol ešte pred odpadnutím z rastliny a na omak bol tvrdší ako predošlé. Cukru mal rovných 10 brix a bol vyslovene fajný. Akokoľvek upravovať by ho bola škoda. Takže určite záleží na podmienkach, v ktorých plody rastú a dozrievajú. Ešte ich na rastline zostáva 8 kusov, verím že nebudú horšie :)
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků